Ginekologė apie tai, kada moteriai geriausia tapti mama

Gimdymas - stresas moters organizmui. Kiek reikia laiko, kad organizmas atgautų jėgas? Kada gimdyti dar kartą? Ar turi įtakos moters amžius? Konsultuoja akušerė genetikė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Kiek laiko reikia, kad po gimdymo atsigautų moters organizmas? 

Tai labai asmeniška. Kalbant apie fiziologiją, moteris atsigauna tada, kai prasideda ovuliacija. Vienoms ji atsinaujina praėjus trims mėnesiams po gimdymo, kitoms - vėliau. Kada atsiras ovuliacija, priklauso nuo to, ar moteris maitina kūdikį savo pienu. Maitinančioms vaisingumas grįžta vėliau.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Mano gimdymo istorija: be skausmo, greitai ir lengvai
Kaune pristatyta nėščiųjų rūbų kolekcija

Bet pasitaiko, kad ir maitinanti pasijunta nėščia.

Taip, nes gali būti, kad mėnesinių dar nėra, o ovuliacija jau atsinaujinusi, tad moteris nežino esanti vaisinga. Dažniausiai pastebi, kad sumažėja pieno ir atsiranda nėštumui būdingų pojūčių. Ne viena jauna mama būna sutrikusi, kai sužino, kad ir vėl laukiasi, nors mėnesinių dar nebuvo. Visos esame labai skirtingos.

Vienoms moterims išskyros baigiasi, ląstelės subręsta ir noras mylėtis grįžta praėjus šešioms savaitėms po gimdymo, o po mėnesio prasideda ir ovuliacija. Kitų ir praėjus pusmečiui po gimdymo gleivinė yra jautri, moteris turi daug pieno, maitina krūtimi ir dar nėra vaisinga. Tačiau nors mėnesinės dar ir neatsirado, patarčiau saugotis, ypač jei dar neplanuojate kito mažylio.

Kada nekenkiant sveikatai galima pastoti dar kartą?

Jeigu moteris pastoja, tai reiškia, kad kūnas jau pailsėjo, atsigavo, atsinaujino ovuliacija. Teoriškai nuo gimdymo iki gimdymo turi praeiti metai. Taigi normalu, jei po trijų mėnesių moteris vėl pasijunta besilaukianti.

Tačiau, jeigu norime, kad grįžtų buvusios kūno formos, sustiprėtų raumenys, reikėtų palaukti bent pusmetį. Per tiek laiko grįžta iki gimdymo buvęs svoris, pasišalina skysčių perteklius, moteris atsigauna psichologiškai.

Jei moteris svajoja apie trečią, tarp antro ir trečio gimdymo taip pat rekomenduojama palaukti vienus metus?

Taip. Tačiau auginti du pametinukus yra paprasčiau nei tris. Su trimis be pagalbos išsiversti būtų sunku tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Be to, mažai šeimų, kai kūdikiu kitas žmogus galėtų rūpintis tai pat kaip mama. Manau, tai įmanoma tik namuose, kuriuose gyvena kelios kartos. Tada ir galima gimdyti kasmet. Antraip patarčiau palaukti, nes pervargus galima ir depresija susirgti.

Siūlyčiau atsižvelgti ir į fizinę būklę. Organizmas greičiau atgauna jėgas, jei moteris per nėštumą priaugo 9 - 11 kg. Jei daugiau, apie 20 kg, reikės ilgiau palaukti. Taip pat svarbu, ar nebuvo nėštumo komplikacijų. Jei buvo, geriau palaukti dvejus metus, palepinti organizmą, pagerinti sveikatą: sportuoti, sveikai maitintis.

Kada geriausia pastoti darkart, jei moteriai buvo atlikta cezario pjūvio operacija?

Po cezario pjūvio operacijos pertrauka tarp pirmo ir antro vaikučio turėtų būti dveji metai. Žaizda sugyja gan greitai, tačiau per anksti pastojus baisu, kad randas dar per silpnas, ypač jeigu moteris antrą kūdikį gimdys natūraliai. Todėl jeigu pirmas vaikutis buvo „cezarinukas", o antrasis į pasaulį pasibeldžia labai greitai, taip pat ir saugant mamą dažniausiai atliekama cezario pjūvio operacija.

Mat natūraliai gimdant organizmas patiria didžiulę įtampą, kūdikis stumiamas didžiule jėga. Po dvejų metų, jeigu nėra jokių komplikacijų, moteris jau gali gimdyti pati. Anksčiau buvo manoma, kad moters sveikatai nekenkia tik dvi cezario pjūvio operacijos. Dabar, kai tobulėja medicina, jų leidžiama atlikti penkias.

Įdomu, ar nuo pačios moters amžiaus priklauso, kaip dažnai rekomenduojama gimdyti?

Ir taip, ir ne. Ne, nes teoriškai rekomenduojama pertrauka tarp gimdymų lieka ta pati - vieni metai. Taip, nes lengviau atgauna jėgas jaunos moters organizmas. Be to, nuo 35-erių tampa sunkiau pastoti. Šio amžiaus ir vyresnėms moterims po gimdymo reikia daugiau laiko, kad atsigautų.

Sunkiau susitraukia oda, gali priaugti daugiau svorio, nes sulėtėja medžiagų apykaita. Didėja ir komplikacijų pavojus, nes nėštumas organizmui yra didelis krūvis, jaunesnė moteris jį lengviau pakelia.

Kategoriška nenoriu būti, nes visada pasitaiko išimčių. Kartais trisdešimtmetė ir keturiasdešimtmetė atrodo taip pat. Visada daugiau komplikacijų gresia moteriai, kuri yra nutukusi, turi "svyruojantį" kraujospūdį, nei vyresnei, bet sveikai gyvenančiai moteriai.

Kiek vaikų galima gimdyti nekenkiant savo organizmui? Ar yra koks rekomenduotinas skaičius?

Gyvenimas rodo, kad ir 18 pagimdo. Jei moteris sveika, jos nėštumas be komplikacijų, tai ir sveikatai nekenkia. Tačiau noriu pabrėžti, kad daug vaikų gimdyti gali tik sveika mama. Jeigu moteris turi rimtų sveikatos bėdų, kurias nėštumas dar labiau „paaštrina", pagimdžiusi vieną kūdikį, rizikuoti savo sveikata neturėtų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis