Kaip išrinkti vardą, derantį prie brolio ar sesers vardo apklausa

 (9)
Dėl vardų, kaip ir dėl skonio, ginčytis beprasmiška. Kas gražu vienam, kitam gali pasirodyti visai nepriimtina. Kai šeimoje gimsta antras arba trečias vaikas, tėvai ima svarstyti, kokį vardą jam išrinkti, kad derėtų prie pirmagimio.
Kaip išrinkti vardą, derantį prie brolio ar sesers vardo <sup style="color: #ff0000;">apklausa</sup>
© Shutterstock nuotr.

Išrinkti pirmam vaikui šeimoje vardą lengviau, negu antram. Neretai tėvai jau seniai būna nusprendę, kokį vardą suteiks sūnui ar dukrytei. Belieka susitarti tarpusavyje ir luktelėti gimimo, kad įsitiktumėte, kad vardas tinka vaikui.

Tuo tarpu, kai renkamas vardas antram vaikui, tinka tie patys rinkimo kriterijai, prie kurių prisideda dar vienas labai svarbus - kad naujagimio vardas derėtų prie pirmagimio. Keletas patarimų besilaukiantiems antrojo vaikučio.

TAIP PAT SKAITYKITE:
6 motinystės rekordai, įrašyti į Gineso rekordų knygą
Linksmas video, kuriame šunys moko kūdikį šliaužti

1. Vardas prasideda ta pačia raide

Šios taisyklės laikosi nemažai šeimų, suteikdamos vaikams vardus iš tos pačios raidės. Aistė ir Adomas, Miglė ir Martynas, Simonas ir Smiltė. Tikriausiai ir jūs galite pateikti pavyzdžių iš savo pažįstamųjų ar giminaičių rato.

Rinkdami vardus iš tos pačios raidės, tėvai tarsi pabrėžia brolių ar seserų bendrystę, tarpusavio kraujo ryšį. Jeigu ne tik vaikų, bet ir pačių tėvų vardai prasideda iš tos pačios raidės, tai tarsi ženklas, kad šeima yra vieninga ir nedaloma.

Šios taisyklės vienas privalumas yra tas, kad vaikai turės tuos pačius inicialus. Jeigu darželyje pažymėjote sūnaus Viliaus rūbų etiketėse inicialus V.M, tai tie patys rūbai puikiai tiks ir mažajai sesei Vaivai, kai ji pradės lankyti darželį. Juk ji irgi V.M.

Tačiau jei vardai prasideda iš tos pačios raidės ir panašiai skamba, kyla pavojus, kad kviečiant vaikus vardais, bus neaišku, ką kviečiate, nes painu bus išgirsti iš pirmo karto.

Dar vienas šio būdo minusas taps akivaizdus tada, jei nuspręsite susilaukti daugiau vaikų. Rasti trečiam ar ketvirtam vaikui vardą iš tos pačios raidės bus nelengva.

2. Panašios kilmės vardai

Prieš išrenkant vaikui vardą, verta pasidomėti, kokia yra jo kilmė ir reikšmė. Kartais didingai skambantis vardas reiškia visai nedidingai (Klaudijus išvertus iš lotynų kalbos yra „šlubas").

Kai šeimoje gimsta vaikas, gražu, jei vardai labai nesiskiria savo kilme. Šalia lietuviškos kilmės vardo Ąžuolas arba Vėjas hebrajiškas Samantos arba Amelija (išvertus iš senosios vokiečių kalbos reiškia„kova") skambės nelabai darniai.

3. Ieškokite vardų, pabrėžiančių vaiko individualumą

Renkant vardą broliui ar sesei nereikia vadovautis vieninteliu  kriterijumi, kad vardai fonetiškai skambėtų panašiai. Ieškokite vardų, kurie pabrėžia jūsų vaiko individualumą, tinka tik jam. Pasiklauskite artimųjų, ką pasiūlytų jie, panaršykite internete, pasklaidykite vardynus ir pasidomėkite vardų kilme ir reikšme.

Nebūtinai abu vardai turi būti trumpi: Tėja ir Tumas, arba abu ilgi - Dorotėja ir Dominykas. Jūsų vaikai tikrai neprieštaraus, kad jų vardai bus skirtingo ilgumo. Be to, atminkite, kad mokykloje ilgą vaiko vardą vaikai greičiausiai vis tiek sutrumpins.

4. Visiems vaikams - vienodas vardų skaičius

Lietuvoje vaikui dažniausiai suteikiamas vienas vardas, nors pasitaiko ir vaikų, turinčių du vardus. Jeigu pirmagimis yra Jokūbas Adas, gražu būtų, jei antrajam vaikui taip pat suteiktumėte būtent du vardus. Arba jei pirmasis turi vieną vardą, gerai pagalvokite, prieš duodami antrajam mažyliui du vardus.

5. Vardai turėtų būti apylygiai populiarūs

Vardų vienodumą sunku išmatuoti, tačiau vardų tyrinėtojai mano, kad geriau, kai šeimoje visų vaikų vardai yra panašaus populiarumo. Todėl jei pirmagimį pavadinote retu Raigardo ar Medeinos vardu, paieškokite retesnio vardo ir antrajam, neduokite jam vardų iš populiariausių vardų TOP 10.

6. Lengvai ištariami ir užrašomi vardai

Vaiko vardus turės nuolat tarti ir jūsų artimiausi žmonės - seneliai, dėdės, tetos, vardus teks rašyti darželyje ir mokykloje. Stenkitės, kad abiejų vaikų vardai būtų lengvai ištariami ir užrašomi. Jei pirmagimis yra Lukas arba Matas, neverta antrajam duoti įmantraus Vėjūno vardo, todėl, kad aplinkiniams nuolat kils klausimas: „Tai kokia raidė ten rašoma, E ar Ė?".

7. Berniukiškas ir mergaitiškas vardas

Jeigu šeimoje auginate sūnų, kurio vardas baigiasi raide „-a", susilaukę mergaitės, venkite duoti vardą, kuris taip pat baigiasi „-a". Kodėl? Nes kyla pavojus, kad išvardinus vaikų vardus, visi bus palaikyti moteriškais. Pavyzdžiui: Jogaila ir Martyna keiskite į Jogaila ir mergaitės vardą su galūne „-ė". Tiesa, Lietuvoje nedaug berniukiškų vardų su galūne „-a": Nikita, Jogaila ir pan.

8. Stereotipinės vardų poros

Jūratė ir Kastytis, Jonukas ir Grytutė, Jonukas ir Elenytė, Adomas ir Ieva - egzistuoja daug panašių porų vardų, kurie atrodo tarsi „sulipę". Dažnai tai literatūros kūrinių arba filmų herojai. Neretai taip mėgstama pavadinti dvynukus. Tai gana stereotipinis pasirinkimas, geriau, kai kiekvienas vardas dera konkrečiam vaikui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (14)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą (2)

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą
Nuo 2014 m. įsigaliojusi visuotinė naujagimių klausos patikra, kurios tikslas patikrinti kiekvieno Lietuvoje gimusio naujagimio klausą, duoda rezultatų.

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas (26)

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas
Kai draugams ar artimiesiems gimsta mažylis, visi nekantriai laukia pirmosios pažinties su nauju žmogučiu. Palankynų etiketas įpareigoja ateiti netuščiomis rankomis.

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo) (6)

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo)
Kai kurie mitai apie kūdikių auginimą atėjo iš senų senovės, kiti paplito vos prieš keliasdešimt metų. Kuriais iš jų ir kodėl tikėti neverta?

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega (4)

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega
Prieš dvejus metus susilaukęs dukrytės, vienas jaunas tėtis, kaip ir daugelis kitų tėvų, sprendė dilemą, kur ir kaip saugiai migdyti naujagimę.

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą (1)

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą
Visi tėvai vasarą stengiasi apsaugoti savo vaikus nuo lietaus, karščio ar miesto dulkių. Tačiau kartais mūsų pastangos vaikui labiau kenkia, nei padeda.

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė
Šiltas vanduo, putos, malonūs kvapai – visa tai skamba kaip tikra šventė. Tačiau mažiesiems gali atrodyti visai priešingai: šlapia, griaužia, trina, o dar tas skubėjimas ir susirūpinusios mamos akys…

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei (36)

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei
Kada išrinkote vardą savo mažyliui: vos sužinoję, kad jis gims ar tik po to, kai paėmėte jį į rankas?

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai (23)

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai
Nuo senų laikų tikėta, kad krikštynų šventė turi būti graži ir linksma, nes nuo to priklauso kūdikio gyvenimas. Tačiau ne tik grožis ir smagi šventė yra tikroji šios krikščioniškos tradicijos esmė.

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras (7)

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras
Pilvo diegliukai yra viena sunkiausiai sprendžiamų kūdikių sveikatos problemų, nes dažnai ne taip lengva nustatyti skausmingo kūdikių verksmo priežastis ir jiems padėti.