Kaip nepalūžti tėvams, kai naujagimis gimsta anksčiau laiko

Susilaukus neišnešioto naujagimio, šeimos išgyvena didžiulį stresą ir nerimą. Jos ieško atsakymų į klausimus: kodėl man? Kas dabar bus? Koks užaugs mano vaikelis? Emocinė parama mamai ir tėčiui šiuo laikotarpiu – būtina! Kas gali padėti, kai naujagimis gimsta anksčiau laiko?
© AFP/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja anksčiau laiko gimusių naujagimių tėvų palaikymo grupės MP-mamos pienas" psichologė psichoterapeutė Rūta Butkutė.

Šokas gali trukti iki metų laiko

Kūdikio gimimas anksčiau laiko - didžiulis stresas visai šeimai, sukeliantis įvairių emocinių reakcijų. Visos kylančios emocijos yra natūralios, reikalingos, kad vaikelio mama ir visa šeima galėtų kuo greičiau priimti ir susitaikyti su šia situacija.

Nustatyta, kad visos mamos ir kiti šeimos nariai patiria pirminio šoko reakciją, kai vaikelis gimsta per anksti. Ši reakcija gali pasireikšti ir trukti nuo kelių minučių iki tikrai ilgo periodo - kartais netgi iki metų laiko.

Atsiribojimas nuo kitų neturi tęstis per ilgai

Tai tikrai svarbus momentas, nes tokiu metu mažai bendraujama, dažnai išgyvenamas bejėgiškumo jausmas. Labai dažnai iš mamų, kurių vaikeliai gimsta per anksti, šioje fazėje galima išgirsti tokį pasakymą: "ar kas nors kitas gali suprasti, ką aš jaučiu?".

Iš tiesų, gali būti, kad kitas žmogus gali ir nežinoti, kaip jūs jaučiatės, bet gali bandyti suprasti, jeigu išdrįsite pasidalinti.

Bejėgiškumo jausmo išgyvenimas dažnai veda į užsidarymą ar net situacijos neigimą. Iš esmės, tai labai žmogiška, natūrali reakcija, kurios trumpą laiką netgi ir reikia. Bet ji neturėtų tęstis ilgai, nes tuomet nebus atliekami būtini sprendimai vaikelio labui ir tikrai nepadės mamai priimti šios situacijos.

Kas gali padėti ir kur galima kreiptis pagalbos, jei vaikelis gimsta anksčiau laiko?

Gydytojas

Santykis su gydytoju tikrai itin svarbus, nes tai žmogus, kuris pirmiausiai rūpinasi Jūsų vaikeliu. Svarbu rasti kontaktą su gydančiu gydytoju, nebijoti klausti, nebijoti atrodyti kvailai, pasidalinti savo nerimu dėl vaikelio būklės, ateities prognozių ir atliekamų procedūrų. Kartais gydytojai negali prognozuoti ateities ar iš karto diagnozuoti, nes tam reikia laiko ir situacijos stebėjimo.

Dažnai šiuo metu mamoms ir visai šeimai tikrai kyla baimė, nerimas, pyktis ir bejėgiškumas - svarbu suvokti šiuos jausmus ir nekaltinti gydytojų, bet jausmais pasidalinti su šalia esančiais ar netgi pačiais gydytojais.

Visi šie jausmai, jeigu nėra įsisąmoninti, kausto ir paralyžiuoja, o kartais ir blogina kontaktą su gydytojais.

Šeimos nariai

Pastebima, kad kiti šeimos nariai irgi bijo arba jaučia nerimą, bet kartu stengiasi būti ar atrodyti "stiprūs", nes nežino, kaip reaguoti. Tokiu būdu jie bando tvarkytis su šoko situacija. Gana dažnai anksčiau laiko vaikelio susilaukusios mamos išsako mintis, kad ne jos gauna palaikymą iš namiškių, bet pačios dar juos turi palaikyti.

Būna atvejų, kad artimieji pradeda skambinti ir auklėti gydytojus, ieškoti kitų "geresnių" gydytojų, taip sutrikdydami ir taip sunkią situaciją. Svarbu suprasti, kad tokiu būdu artimieji tvarkosi su savo bejėgiškumo jausmu.

Visgi, tenka pripažinti, kad tokios situacijos nėra lengvos pačiai mamai. Todėl atviras įvardinimas, ko jums tikrai šiuo metu reikia, gali padėti ir Jums pačiai, ir artimiesiems - pvz. pasakykite, kad nenorite, kad dabar Jus klausinėtų, trukdytų; nenorite, kad guostų, bet norite, kad pabūtų šalia.

Atviras įvardinimas ar netgi pasakymas, kad Jums irgi dabar sunku ir nesinori guosti kitų, gali padėti sumažinti visų nerimą ir netgi sustiprinti šeimos narių ryšius.

Svarbu žinoti, kad net jei artimieji ir nesupras Jūsų skausmo ar situacijos taip kaip Jūs, tai tikrai nereiškia, kad jiems nesvarbu arba kad Jūsų nemyli ir nesirūpina. Paprastai tai reiškia, kad jie išsigandę, nori padėti, bet tiesiog nežino kaip. Neturite globoti savo artimųjų ar jaustis kaltos, bet galite įvardinti ir pasakyti, ko Jums tikrai reikia šiuo metu.

Patyrusių mamų parama

Tai itin svarbi grandis, nes tai mamos, kurios pačios patyrė tokias situacijas ir gali tiesiogiai ir betarpiškai pasidalinti sava patirtimi, nuraminti, padėti, įkvėpti. Kartais ir vienas mažas, bet labai realus pasidalinimas gali visiškai pakeisti Jūsų būseną į gera. Žinojimas, kad nesi viena, kad kitos mamos irgi išgyveno panašias situacijas, leidžia kiek ramiau reaguoti į viską.

Labai dažnai kitų mamų patirtis padeda tik gimus neišnešiotukui, daug bendraujama, kol būnama ligoninėje. Ko gero, svarbu palaikyti ryšius ir vėliau, kai jau sugrįžtama namo ir liekama savoje erdvėje. Tai padeda būti ir kartu plėtoti pagalbos ratą kitoms mamoms, kurios dar tik susidurs su šia situacija.

Socialinio darbuotojo pagalba

Socialinis darbuotojas paprastai yra pirminis žmogus, kuris aplanko dar būnant ligoninėje ir gali supažindinti su visa tvarka, suteikti reikalingą informaciją, išklausyti ir nukreipti pagalbos.

Psichologo ar psichoterapeuto pagalba

Pokalbiai su psichologu gali padėti susivokti jausmuose, padeda išreikšti sielvartą, kad įvyko ne taip, kaip tikėtasi, galima išmokti išbūti ir išgyventi įvairius kylančius jausmus, sumažinti baimę. Saugus ryšys visada padeda greičiau adaptuotis, kurti saugų prieraišumą su savo kūdikiu bei padeda atrasti vidinius resursus susitvarkyti su esama situacija.

7 patarimai kiekvienai neišnešiotuko mamai ir tėčiui:

- Gimus neišnešiotukui, Jums tikrai prireiks laiko, kantrybės, šilumos ir paskatinimo. Tai - naujas, netikėtas ir stresą keliantis patyrimas ir su viskuo būti tikrai reikia išmokti.

- Iš pradžių visada kyla pirminio šoko reakcija. Reikia duoti sau laiko priimti realybę, tačiau pamažu pradėti bendradarbiauti su kitais.

- Prisiminkite, kad jūs nesate vieni - tikrai yra nemažai žmonių, kurie gali ir nori padėti. Svarbu neužsidaryti savo skausme.

- Jei galite, bandykite išsakyti, kokios pagalbos reikėtų arba kaip jaučiatės - tai tik sustiprins bendradarbiavimą ligoninėje ir jau sugrįžus namo. Tikrai rasite žmonių, kurie gali ir nori turėti emocinių ryšių bei kontaktų su jumis.

- Kai suvokiate, kas vyksta Jūsų gyvenime, suprantate, ką iš tiesų jaučiate, tuomet pamažu pradedate naudotis savo vidiniais resursais, kurių tikrai reikia ir Jums, ir vaikeliui, ir visai šeimai.

- Tik Jūs žinote, kas Jums ir kūdikiui yra geriausia.

- Išlikite viltingi - tai padeda priimti savo ir kitų galimybes, pastangas, Jūsų vaikelio unikalumą.

Pagalba Lietuvoje:

Facebook.com/MP.mamosPienas - anksčiau laiko gimusių naujagimių tėvų palaikymo grupė: susitikimai Kauno klinikų Neonatologijos klinikoje, bei klausimai - atsakymai „online".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus (2)

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad Lietuva remia Europos Komisijos siūlymą visos Europos Sąjungos mastu nustatyti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas vyrams ir moterims.

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.