Kaip taisyklingai maudyti kūdikį?

 (1)
Jauniems tėveliams numaudyti naujagimį gali atrodyti nepaprastai sunku. Kaip paimti, laikyti, kad neišslystų, kiek laiko maudyti, kad nesušaltų? Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Astutė Vaitulionienė.
Kaip taisyklingai maudyti kūdikį?
© Shutterstock nuotr.

Kad maudynės būtų ir saugios, ir smagios. 10 žingsnių.

1. Į vonelę prileiskite vandens, įstatykite specialų maudymuisi skirtą gultuką. Vyresniam patiks vonios kėdutė, nes galės ne tik maudytis, bet ir krykštaudamas žaisti barškučiais.

2. Į vonelę kūdikį kelkite viena ranka prilaikydama galvytę, o kitą pakišusi po užpakaliuku.

3. Galvytę naujagimiui ištrinkite vien vandeniu. Šampūnus naudokite kelių mėnesių kūdikiams, o kol visai mažas, galite sušlapinti palutę ir ja nuplauti galvytę.

4. Jeigu kūdikis jau domisi žaisliukais, įdėkite į vonelę, kad būtų smagiau.

5. Maždaug iki pusės metų geriau nenaudokite muilo, vonios putų ar šampūno, nes šios priemonės gali nusausinti odą, o kai kuriems mažyliams sukelti alergiją. Galite įpilti specialaus vonios aliejaus.

6. Ištraukite kūdikį iš vandens ir įvyniokite į didelį rankšluostį. Paguldykite ant lovos arba vystymo staliuko ir kruopščiai nušluostykite. Kūnelio rankšluosčiu netrinkite, tik švelniai patapšnokite. Nusausinkite visas raukšleles.

7. Mažiuko nosytę ir ausytės atsargiai išvalykite specialiais kūdikiui skirtais krapštukais arba tiesiog susukta švarios medžiagos skiautele. Nosytėje esančias gleives patogu pašalinti specialiu siurbtuku su saugiu minkštu antgaliu, kuris nepažeidžia nosytės gleivinės.

8. Pastebėjusi, kad odelė paraudusi, patepkite kremu. Tinka ir kūnelio priežiūros aliejukas.

9. Sušukuokite plaukučius. Rinkitės šukas su saugiais apvaliais dantukais arba labai minkštą ir švelnų šepetėlį.

10. Nukirpkite nagučius. Rinkitės specialiai kūdikiams sukurtas žirklutes apvaliais galiukais.

Maudyti galima ir neužgijus bambutei

Iš ligoninės parvežto naujagimio pirmą vakarą dar nemaudykite, nes pasikeičia aplinka ir vaikutis jaučiasi neramus. Papildomo streso tikrai nereikia. Maudynes atidėkite kitam vakarui. Net jeigu bambutė neužgijusi, maudyti galima, nebent gydytojas patarė priešingai. Jeigu bambutė nesugijusi ir jums neramu, galite mažylį maudyti virintame vandenyje. Jei žaizdelė šiek tiek šlapiuoja, į vandenį galite įberkite kelias kruopeles kalio permanganato arba įpilkite lakišiaus žolės nuoviro.

Nepasikliaukite savo alkūne matuodami temperatūrą

Į vonelę vandens įpilkite tiek, kad apsemtų kūdikio užpakaliuką. Maždaug iki bambutės. Vandens temperatūrą pamatuokite termometru, nes pirmomis savaitėmis kūdikiai būna itin jautrūs. Vandens temperatūra turėtų būti 36 – 37 laipsnių. 

Pirmais mėnesiais nemaudykite kūdikio ilgiau nei 10 – 15 minučių. Tai nėra griežta rekomendacija, tiesiog mažylis gali sušalti ar pavargti. Vėliau, kai ūgteli, į vonelę galima įdėti žaisliukų ir maudyti ilgiau. Maudyti vaikutį galite du - tris kartus per savaitę. Nemaudykite ką tik pavalgiusio, nes gali norėti miegučio, būti irzlus arba atpilti pienuko. Net ir vyresnio kūdikio vandenyje nepalikite be priežiūros. 

Vienas vaikas - keturios rankos

Idealu, jeigu pirmomis dienomis naujagimį maudysite dviese, nes vienai gali būti baisu paimti slidų kūdikį. Vis dėlto jeigu maudysite viena, geriau nerizikuokite ir įsigykite specialų voniai skirtą gultuką, kuriame kūdikis bus saugus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Pirmos dienos namuose su naujagimiu

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą (2)

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą
Nuo 2014 m. įsigaliojusi visuotinė naujagimių klausos patikra, kurios tikslas patikrinti kiekvieno Lietuvoje gimusio naujagimio klausą, duoda rezultatų.

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas (26)

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas
Kai draugams ar artimiesiems gimsta mažylis, visi nekantriai laukia pirmosios pažinties su nauju žmogučiu. Palankynų etiketas įpareigoja ateiti netuščiomis rankomis.

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo) (6)

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo)
Kai kurie mitai apie kūdikių auginimą atėjo iš senų senovės, kiti paplito vos prieš keliasdešimt metų. Kuriais iš jų ir kodėl tikėti neverta?

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega (4)

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega
Prieš dvejus metus susilaukęs dukrytės, vienas jaunas tėtis, kaip ir daugelis kitų tėvų, sprendė dilemą, kur ir kaip saugiai migdyti naujagimę.

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą (1)

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą
Visi tėvai vasarą stengiasi apsaugoti savo vaikus nuo lietaus, karščio ar miesto dulkių. Tačiau kartais mūsų pastangos vaikui labiau kenkia, nei padeda.

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė
Šiltas vanduo, putos, malonūs kvapai – visa tai skamba kaip tikra šventė. Tačiau mažiesiems gali atrodyti visai priešingai: šlapia, griaužia, trina, o dar tas skubėjimas ir susirūpinusios mamos akys…

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei (35)

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei
Kada išrinkote vardą savo mažyliui: vos sužinoję, kad jis gims ar tik po to, kai paėmėte jį į rankas?

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai (23)

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai
Nuo senų laikų tikėta, kad krikštynų šventė turi būti graži ir linksma, nes nuo to priklauso kūdikio gyvenimas. Tačiau ne tik grožis ir smagi šventė yra tikroji šios krikščioniškos tradicijos esmė.

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras (7)

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras
Pilvo diegliukai yra viena sunkiausiai sprendžiamų kūdikių sveikatos problemų, nes dažnai ne taip lengva nustatyti skausmingo kūdikių verksmo priežastis ir jiems padėti.

Nepamainomas daiktas, leidžiantis būti su vaiku ir tuo pačiu turėti laisvas rankas (7)

Nepamainomas daiktas, leidžiantis būti su vaiku ir tuo pačiu turėti laisvas rankas
Oda prie odos, širdis prie širdies – kūdikio kontaktas su tėvais, ypač mama, daro stebuklus, sako specialistai, kurie rekomenduoja nuo pat gimimo vaikelį kuo dažniau prie savęs glausti, nešioti.

Kai leidžiame kūdikiui verkti, padarome vieną neatitaisomą klaidą (56)

Kai leidžiame kūdikiui verkti, padarome vieną neatitaisomą klaidą
Kaip reaguoti į kūdikio verksmą? Greit bėgti raminti ar neskubėti, kad nepriprastų prie rankų? Ar kūdikiai moka manipuliuoti tėvais? Į visus šiuos klausimus atsakymų ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Lietuviški vardai: kurie nuėjo užmarštin, o kurie tebėra populiariausiųjų topuose (86)

Lietuviški vardai: kurie nuėjo užmarštin, o kurie tebėra populiariausiųjų <em>topuose</em>
Naujausiame lietuviškos kilmės vardų žodyne įrašyta per 3 tūkst. vardų. Daug jų nė negirdėti, primiršti ar itin seni, reti. Tai tikras lobynas ieškantiems ne tik originalaus, bet ir gražią prasmę turinčio vardo.

Naudingi patarimai, kaip išsirinkti geriausią vaikišką vežimėlį (3)

Naudingi patarimai, kaip išsirinkti geriausią vaikišką vežimėlį
Vežimėlį rekomenduojama įsigyti dar iki kūdikio gimimo. Priklausomai nuo to, kokiu metų laiku gimsta vaikelis, galima nuspręsti, koks vežimėlis bus tinkamiausias.

Vaiko susilaukusiems tėvams verslininkai siūlo negirdėtą paslaugą (APKLAUSA) (15)

Vaiko susilaukusiems tėvams verslininkai siūlo negirdėtą paslaugą <sup style="color: #ff0000;">(APKLAUSA)</sup>
Kam pirkti vaikišką vežimėlį, jei jį galima išsinuomoti? Kas pusmetį – vis kitas vežimėlis. Naujesnis, spalvingesnis, tobulesnis. Sakysite, tai neįmanoma? Anaiptol.