Kaip taisyklingai maudyti kūdikį?

 (1)
Jauniems tėveliams numaudyti naujagimį gali atrodyti nepaprastai sunku. Kaip paimti, laikyti, kad neišslystų, kiek laiko maudyti, kad nesušaltų? Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Astutė Vaitulionienė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kad maudynės būtų ir saugios, ir smagios. 10 žingsnių.

1. Į vonelę prileiskite vandens, įstatykite specialų maudymuisi skirtą gultuką. Vyresniam patiks vonios kėdutė, nes galės ne tik maudytis, bet ir krykštaudamas žaisti barškučiais.

2. Į vonelę kūdikį kelkite viena ranka prilaikydama galvytę, o kitą pakišusi po užpakaliuku.

3. Galvytę naujagimiui ištrinkite vien vandeniu. Šampūnus naudokite kelių mėnesių kūdikiams, o kol visai mažas, galite sušlapinti palutę ir ja nuplauti galvytę.

4. Jeigu kūdikis jau domisi žaisliukais, įdėkite į vonelę, kad būtų smagiau.

5. Maždaug iki pusės metų geriau nenaudokite muilo, vonios putų ar šampūno, nes šios priemonės gali nusausinti odą, o kai kuriems mažyliams sukelti alergiją. Galite įpilti specialaus vonios aliejaus.

6. Ištraukite kūdikį iš vandens ir įvyniokite į didelį rankšluostį. Paguldykite ant lovos arba vystymo staliuko ir kruopščiai nušluostykite. Kūnelio rankšluosčiu netrinkite, tik švelniai patapšnokite. Nusausinkite visas raukšleles.

7. Mažiuko nosytę ir ausytės atsargiai išvalykite specialiais kūdikiui skirtais krapštukais arba tiesiog susukta švarios medžiagos skiautele. Nosytėje esančias gleives patogu pašalinti specialiu siurbtuku su saugiu minkštu antgaliu, kuris nepažeidžia nosytės gleivinės.

8. Pastebėjusi, kad odelė paraudusi, patepkite kremu. Tinka ir kūnelio priežiūros aliejukas.

9. Sušukuokite plaukučius. Rinkitės šukas su saugiais apvaliais dantukais arba labai minkštą ir švelnų šepetėlį.

10. Nukirpkite nagučius. Rinkitės specialiai kūdikiams sukurtas žirklutes apvaliais galiukais.

Maudyti galima ir neužgijus bambutei

Iš ligoninės parvežto naujagimio pirmą vakarą dar nemaudykite, nes pasikeičia aplinka ir vaikutis jaučiasi neramus. Papildomo streso tikrai nereikia. Maudynes atidėkite kitam vakarui. Net jeigu bambutė neužgijusi, maudyti galima, nebent gydytojas patarė priešingai. Jeigu bambutė nesugijusi ir jums neramu, galite mažylį maudyti virintame vandenyje. Jei žaizdelė šiek tiek šlapiuoja, į vandenį galite įberkite kelias kruopeles kalio permanganato arba įpilkite lakišiaus žolės nuoviro.

Nepasikliaukite savo alkūne matuodami temperatūrą

Į vonelę vandens įpilkite tiek, kad apsemtų kūdikio užpakaliuką. Maždaug iki bambutės. Vandens temperatūrą pamatuokite termometru, nes pirmomis savaitėmis kūdikiai būna itin jautrūs. Vandens temperatūra turėtų būti 36 – 37 laipsnių. 

Pirmais mėnesiais nemaudykite kūdikio ilgiau nei 10 – 15 minučių. Tai nėra griežta rekomendacija, tiesiog mažylis gali sušalti ar pavargti. Vėliau, kai ūgteli, į vonelę galima įdėti žaisliukų ir maudyti ilgiau. Maudyti vaikutį galite du - tris kartus per savaitę. Nemaudykite ką tik pavalgiusio, nes gali norėti miegučio, būti irzlus arba atpilti pienuko. Net ir vyresnio kūdikio vandenyje nepalikite be priežiūros. 

Vienas vaikas - keturios rankos

Idealu, jeigu pirmomis dienomis naujagimį maudysite dviese, nes vienai gali būti baisu paimti slidų kūdikį. Vis dėlto jeigu maudysite viena, geriau nerizikuokite ir įsigykite specialų voniai skirtą gultuką, kuriame kūdikis bus saugus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus (2)

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad Lietuva remia Europos Komisijos siūlymą visos Europos Sąjungos mastu nustatyti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas vyrams ir moterims.

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.