Kaip taisyklingai maudyti kūdikį?

 (1)
Jauniems tėveliams numaudyti naujagimį gali atrodyti nepaprastai sunku. Kaip paimti, laikyti, kad neišslystų, kiek laiko maudyti, kad nesušaltų? Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Astutė Vaitulionienė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kad maudynės būtų ir saugios, ir smagios. 10 žingsnių.

1. Į vonelę prileiskite vandens, įstatykite specialų maudymuisi skirtą gultuką. Vyresniam patiks vonios kėdutė, nes galės ne tik maudytis, bet ir krykštaudamas žaisti barškučiais.

2. Į vonelę kūdikį kelkite viena ranka prilaikydama galvytę, o kitą pakišusi po užpakaliuku.

3. Galvytę naujagimiui ištrinkite vien vandeniu. Šampūnus naudokite kelių mėnesių kūdikiams, o kol visai mažas, galite sušlapinti palutę ir ja nuplauti galvytę.

4. Jeigu kūdikis jau domisi žaisliukais, įdėkite į vonelę, kad būtų smagiau.

5. Maždaug iki pusės metų geriau nenaudokite muilo, vonios putų ar šampūno, nes šios priemonės gali nusausinti odą, o kai kuriems mažyliams sukelti alergiją. Galite įpilti specialaus vonios aliejaus.

6. Ištraukite kūdikį iš vandens ir įvyniokite į didelį rankšluostį. Paguldykite ant lovos arba vystymo staliuko ir kruopščiai nušluostykite. Kūnelio rankšluosčiu netrinkite, tik švelniai patapšnokite. Nusausinkite visas raukšleles.

7. Mažiuko nosytę ir ausytės atsargiai išvalykite specialiais kūdikiui skirtais krapštukais arba tiesiog susukta švarios medžiagos skiautele. Nosytėje esančias gleives patogu pašalinti specialiu siurbtuku su saugiu minkštu antgaliu, kuris nepažeidžia nosytės gleivinės.

8. Pastebėjusi, kad odelė paraudusi, patepkite kremu. Tinka ir kūnelio priežiūros aliejukas.

9. Sušukuokite plaukučius. Rinkitės šukas su saugiais apvaliais dantukais arba labai minkštą ir švelnų šepetėlį.

10. Nukirpkite nagučius. Rinkitės specialiai kūdikiams sukurtas žirklutes apvaliais galiukais.

Maudyti galima ir neužgijus bambutei

Iš ligoninės parvežto naujagimio pirmą vakarą dar nemaudykite, nes pasikeičia aplinka ir vaikutis jaučiasi neramus. Papildomo streso tikrai nereikia. Maudynes atidėkite kitam vakarui. Net jeigu bambutė neužgijusi, maudyti galima, nebent gydytojas patarė priešingai. Jeigu bambutė nesugijusi ir jums neramu, galite mažylį maudyti virintame vandenyje. Jei žaizdelė šiek tiek šlapiuoja, į vandenį galite įberkite kelias kruopeles kalio permanganato arba įpilkite lakišiaus žolės nuoviro.

Nepasikliaukite savo alkūne matuodami temperatūrą

Į vonelę vandens įpilkite tiek, kad apsemtų kūdikio užpakaliuką. Maždaug iki bambutės. Vandens temperatūrą pamatuokite termometru, nes pirmomis savaitėmis kūdikiai būna itin jautrūs. Vandens temperatūra turėtų būti 36 – 37 laipsnių. 

Pirmais mėnesiais nemaudykite kūdikio ilgiau nei 10 – 15 minučių. Tai nėra griežta rekomendacija, tiesiog mažylis gali sušalti ar pavargti. Vėliau, kai ūgteli, į vonelę galima įdėti žaisliukų ir maudyti ilgiau. Maudyti vaikutį galite du - tris kartus per savaitę. Nemaudykite ką tik pavalgiusio, nes gali norėti miegučio, būti irzlus arba atpilti pienuko. Net ir vyresnio kūdikio vandenyje nepalikite be priežiūros. 

Vienas vaikas - keturios rankos

Idealu, jeigu pirmomis dienomis naujagimį maudysite dviese, nes vienai gali būti baisu paimti slidų kūdikį. Vis dėlto jeigu maudysite viena, geriau nerizikuokite ir įsigykite specialų voniai skirtą gultuką, kuriame kūdikis bus saugus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus apklausa (45)

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus <span style="color: #ff0000;"><sup>apklausa</sup></span>
Šią savaitę pakvietėme mamas prisiminti vieną svarbiausių darbų, kuris laukia pagimdžius - išrinkti kūdikiui vardą. Kaip parodė mamų apklausa, vardai mažyliui renkami įvairiai - ir jau pagimdžius, ir nėštumo metu, ir dar net neplanuojant vaikų.

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (14)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą (2)

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą
Nuo 2014 m. įsigaliojusi visuotinė naujagimių klausos patikra, kurios tikslas patikrinti kiekvieno Lietuvoje gimusio naujagimio klausą, duoda rezultatų.

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas (26)

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas
Kai draugams ar artimiesiems gimsta mažylis, visi nekantriai laukia pirmosios pažinties su nauju žmogučiu. Palankynų etiketas įpareigoja ateiti netuščiomis rankomis.

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo) (6)

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo)
Kai kurie mitai apie kūdikių auginimą atėjo iš senų senovės, kiti paplito vos prieš keliasdešimt metų. Kuriais iš jų ir kodėl tikėti neverta?

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega (4)

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega
Prieš dvejus metus susilaukęs dukrytės, vienas jaunas tėtis, kaip ir daugelis kitų tėvų, sprendė dilemą, kur ir kaip saugiai migdyti naujagimę.

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą (1)

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą
Visi tėvai vasarą stengiasi apsaugoti savo vaikus nuo lietaus, karščio ar miesto dulkių. Tačiau kartais mūsų pastangos vaikui labiau kenkia, nei padeda.

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė
Šiltas vanduo, putos, malonūs kvapai – visa tai skamba kaip tikra šventė. Tačiau mažiesiems gali atrodyti visai priešingai: šlapia, griaužia, trina, o dar tas skubėjimas ir susirūpinusios mamos akys…