Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių

 (1)
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Po tam tikrų apmokymų vaikai gali atsistoti kur kas anksčiau, net dar nebūdami keturių mėnesių", - patikino atlikto tyrimo autorius profesorius Hermunduras Sigmundssonas iš Norvegijos mokslo ir technologijos universiteto.

Atliekant tyrimą, kurio rezultatai publikuoti moksliniame leidinyje „Frontiers in Psychology", 13 kūdikių, kurių amžiaus vidurkis siekė 97 dienas, dalyvavo vandenyje vykdytoje programoje Islandijoje. 12 savaičių du kartus per savaitę vykdytos vienos valandos trukmės plaukimo sesijos.

Kodėl buvo pasirinktas būtent baseinas? Remiantis tyrimo autoriais, būtent baseinas įvertintas kaip saugus ir smagus kontekstas kūdikiui ir jų tėvams tyrinėti motorikos specifiką. Kūdikis su vienu iš tėvų dalyvauja skirtingose motoriką lavinančiose veiklose, apimančiose vertimąsi per galvą ant plono vandenyje plūduriuojančio čiužinio, nardymą ir žiedų rinkimą vandenyje.

Vis tik pagrindinis elementas ir viso tyrimo centras – savarankiško stovėjimo užduotis, kurios metu instruktorius vieną po kito pakelia kūdikius ilgiausiai 15 sekundžių. Stovėjimo užduotis buvo praktikuojama ant kamštinės lentos arba ant instruktoriaus rankų. Kūdikių motorikos išsivystymas vertintas prieš sesijos pradžią, siekiant tinkamai įvertinti pasiektą progresą.

Tyrimo pabaigoje 11 kūdikių iš visų buvo pajėgūs išstovėti savarankiškai ilgiau nei 15 sekundžių, o 12-tas kūdikis išstovėjo ilgiau nei 8 sekundes. Vienam kūdikiui teko pasitraukti iš tyrimo, nes jis pirminių sesijų metu nuolat užmigdavo.

„Kūdikių, kurie išmoksta stovėti be aplinkinių pagalbos, amžiaus vidurkis siekia 4,5 mėn., - konstatavo H. Sigmundssonas

„3-5 mėn. kūdikiai pajėgūs demonstruoti motorikos lavinimo ženklus savarankiško stovėjimo užduoties vykdymo metu", - rašo tyrimo autoriai. Jų teigimu, tyrimo rezultatai įspūdingi, lyginant juos su numanomu amžiumi, kai, daugumos manymu, vaikas gali savarankiškai stovėti. „Ankstesni duomenys rodo, kad savarankiško stovėjimo sugebėjimas pasireiškia sulaukus 6-12 mėn., o stovėjimas be aplinkinių pagalbos įsikibus į kokį nors baldą pasireiškia sulaukus 6-12 mėn." – teigia jie. H. Sigmundssonas teigia, kad nepaisant nedidelio tirtų kūdikių skaičiaus, šis tyrimas turi reikšmingų implikacijų.

„Rezultatai liudija, kad formuodami neutralius ryšius ankstyvajame amžiuje kūdikiai gali tam tikrus veiksmus atlikti anksčiau, nei manyta, - teigė mokslininkas. – Didelis klausimas, ar šis principas taikytinas ir kitiems dalykams. Atsakymo į šį klausimą ieškosime ir toliau."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus (2)

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad Lietuva remia Europos Komisijos siūlymą visos Europos Sąjungos mastu nustatyti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas vyrams ir moterims.

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.