Pasikeitę vaiko išmatos praneša apie galimas ligas

 (4)
Nenustebkite, jei atėjus pas gydytoją, jis pasiteiraus jūsų, kaip vaikelis tuštinasi. Mat pagal išmatų spalvą galima spręsti apie jo sveikatos būklę ir net diagnozuoti ligas. Konsultuoja pediatrė Virginija Lukšienė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pirmasis sauskelnių „turtas" 

Kol vaikelis gyvena mamos pilvelyje ir maitinasi vaisiaus vandenimis, žarnytėse užsistovėjęs mekonijus turi daug tulžies, todėl būna tamsiai žalias. Vien mamos pienuku maitinamo naujagimio žarnynas nuo mekonijaus išsivalo per kelias dienas ar savaitę ir išmatų spalva tampa įprasta, t. y. gelsva. 

Jei mišinuku matinamam vaikučiui maistelis nelabai tinka, išmatos gali būti žalsvos. Ir juo rečiau mažiukas tuštinasi, juo kakutis žalesnis, nes ilgiau slenka žarnynu. Jei mišinukas turi geležies, vaikutis gauna vitaminų su šiuo mikroelementu ar yra maitinamas košyte su žirniais, išmatos taip pat būna žalsvos. Be to, kai kurių vaikučių išmatos nuo geležies gali tapti kietesnės arba laisvesnės.

Bifidobakterijos ir bakteroidai 

Net apie 60-90 proc. žarnyno bakterijų yra gerosios pieno rūgšties bakterijos, arba bifidobakterijos. Tiek jų išlieka maždaug, kol vaikui sukanka treji. Šių bakterijų gamybą skatina mamos pienukas, tad siekiant apsaugoti nuo užkrečiamųjų žarnyno ligų vaikutį rekomenduojama kuo ilgiau žindyti. 
Mišinuku maitinamo kūdikio žarnyne vyrauja ne bifidobakterijos, o bakteroidai, E. coli bakterijos, tad vaikelio išmatos būna panašios į suaugusio žmogaus. 

Nuo gerųjų ir „blogųjų" žarnyno bakterijų santykio labai priklauso vaikelio išmatų spalva ir sudėtis. Kai šis santykis tinkamas, geriau dirba žarnynas, būna stipresnis imunitetas, aplenkia vėžinės ligos. Tačiau jei kūdikiui per anksti pradedama duoti papildomų produktų, žarnyne gali pritrūkti gerųjų bifidobakterijų, prasideda puvimo procesas. Tada veiklesnės tampa „blogosios" bakterijos. Išmatos gali putoti, pakeisti įprastą spalvą ir konsistenciją, skleisti nebūdingą kvapą. Tai pastebėjusi mama turėtų kreiptis į gydytoją, nes šie požymiai gali rodyti disbiozę (tam tikrų mikroorganizmų stoką) ar žarnyno ligos pradžią. Gerųjų ir „blogųjų" bakterijų pusiausvyrą padeda sugrąžinti papildai su probiotikais (gyvaisiais mikroorganizmais). Tačiau kitoks išmatų ir dujų kvapas gali atsirasti ir tada, kai vaikutis gauna daug baltymų turinčio maisto.

Gleivės ir kraujas gali rodyti ligą 

Gleivės gali rodyti žarnyno uždegimą, alergiją tam tikriems maisto produktams. Gleivių gali atsirasti, jei mama vaikeliui duoda skanauti produktų, neleistinų pagal amžių. 
Kraujas išmatose taip pat nėra gerai. Šviesaus kraujo gali atsirasti, kai vaikučiui tuštinantis įtrūksta išangė. Kad daugiau taip nenutiktų, mama turėtų stengtis, kad vaikelio viduriukai neužkietėtų ir jis reguliariai tuštintųsi. Pagelbėti gali homeopatinės žvakutės su ramunėlėmis. Žvakutės sutepa išangę ir pagerina kūdikio savijautą. Jei vaiko išmatose yra tamsus kraujo, kraujingų „gyslelių", reikia pranesti gydytojui, nes tai gali būti ligos (žarnyno uždegimo, alergijos ar kt.) požymis.

Maisto gabaliukai... sauskelnėse 

Nesuvirškintų maisto gabaliukų išmatose atsiranda, kai mama per anksti duoda kūdikiui kokio nors produkto. Iki 6 mėn. vaikelis gauna mamos pienuko ar mišinuko - ir daugiau nieko nereikia. Anksčiau papildomo maisto galima pasiūlyti tik patarus gydytojui. Maisto gabaliukų sauskelnėse galima aptikti ir dėl tam tikrų fermentų stokos. Gydytojas vaikučiui gali paskirti tyrimus ir gydymą kasos fermentais.

Jei kūdikio viduriukai yra laisvi

Pirmus mėnesius žindomas kūdikis gali tuštintis net ir kiekvienąkart pažindytas. Išmatos turi būti skystokos, kad vaikučiui nereikėtų didelių pastangų tuštinantis, be gleivių ar kitų priemaišų, geltonos spalvos. Kūdikis gali tuštintis ir rečiau, nes mamos pienas labai gerai įsisavinamas. Jei mažylis gerai jaučiasi, mama neturėtų nerimauti. Šiek tiek kitaip gali būti mišinuku maitinamam vaikeliui. Gerai, kai sauskelnės būna pilnos 1-2 kartus per parą (jei tik kas antrą, trečią parą, kūdikiui gali pūsti pilvuką, sunku tuštintis). 

Jei mažiukas visada tuštinasi dažnokai ir skystokai, mamai gali būti sunku pastebėti viduriavimo pradžią. Pirmas požymis: tirštoji išmatų dalis atsiskiria nuo skystosios. Viduriuojant iš organizmo pasišalina daug skysčio ir mineralinių druskų (natrio, kalio, magnio, chloro), tad vaikutį reikia kuo dažniau žindyti, šaukšteliu girdyti elektrolitų mišinuku, pirktu vaistinėje, ir pasitarti su gydytoju. Jis gali patarti vaikučiui duoti probiotikų. Jei vaikutis ne tik viduriuoja, bet ir vemia, tampa vangus arba labai neramus, būtina kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Jeigu viduriukai užkietėjo...

Jei kūdikis tuštinasi rečiau nei kas penkias paras arba kasdien, bet sunkiai, kietais gumuliukais, tuštindamasis verkia, galima manyti, kad užkietėję viduriukai. Jei žindomo vaikučio viduriukai kieti, reikia duoti gerti nesaldinto vandenuko, o mama gali suvalgyti džiovintų slyvų arba atsigerti jų kompoto, sulčių. Vyresniam nei 4 mėn. kūdikėliui galima šaukšteliu sugirdyti šiek tiek obuolių sulčių, o sulaukusiam 6,5 mėn. sumaitinti obuolių tyrelės, duoti mineralinio vandenuko be angliarūgštės, ryžių košelę pakeisti avižinių dribsnių košele ir įpilti šiek tiek daugiau aliejuko. O į daržovių košę dėti daugiau morkų.

Negaluojančiam vaikučiui reikia dažniau nei įprastai atlikti mankštelę, sukamaisiais judesiais laikrodžio rodyklės kryptimi pamasažuoti pilvuką. Jei tai negelbsti, reikia vaistukų. Jei viduriukai užkietėjo metų sulaukusiam ir vyresniam vaikui, jau geriančiam karvės pienuko, gali būti, kad organizme nepakankamai gerai suskaidomas piene esantis cukrus. Pasitarkite su gydytoju, ar nereikėtų karvės pieno keisti adaptuotu mišinuku. Kartais viduriukai tampa kietesni, kai vaikelis karščiuoja. Jį patartina dažniau pagirdyti mamos pienuku ar mišinuku, duoti vandenuko.

Dantukai ir viduriukai 

Dygstant dantukams kūdikis neretai suviduriuoja. Pirmieji perliukai kalasi tada, kai vaikas jau daug judresnis, domisi aplinka ir nori „išbandyti" viską, ką pasiekia: savo kojinaites, kumštukus, žaisliukus. Taip į burnytę ir žarnyną patenka bakterijų. Pasikeičia žarnyno mikroorganizmų sudėtis, išmatos gali tapti skystesnės. Kūdikis gali skysčiau tuštintis, nes „sudaiginti" dantukus organizmui reikia daugiau pastangų. Todėl šiek tiek apsilpsta apsauginė jo sistema (imunitetas) ir neįstengia tinkamai pasipriešinti „blogosioms" bakterijoms, kurios gali sukelti viduriavimą. Be to, vaikučiui skauda, peršti dantenas. Nemalonūs pojūčiai sukelia stresą, tad gali paviduriuoti ir dėl šios priežasties.

Spalvų paletė 

Tamsi žalia. Jei tokia yra naujagimio išmatų spalva, tai mekonijus. Nerimauti neverta. 

Žalsva. Gali būti, kad žarnyne stinga gerųjų bifidobakterijų, prasidėjo puvimo procesas. Pasitarkite su gydytoju. 

Oranžinė. Oranžinės spalvos išmatos paprastai būna skystokos, tad galima įtarti, kad kūdikio organizme yra stafilokokas. Reikia išmatų pasėlio tyrimo. 

Šviesiai raudona. Šviesaus kraujo išmatose gali būti dėl tuštinantis įtrūkusios išangės. 

Tamsiai raudona. Tamsaus kraujo priemaišų ir kraujingų „gyslelių" gali atsirasti, kai vaikelis serga alergija ar žarnyno uždegimu. Kreipkitės į gydytoją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus apklausa (45)

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus <span style="color: #ff0000;"><sup>apklausa</sup></span>
Šią savaitę pakvietėme mamas prisiminti vieną svarbiausių darbų, kuris laukia pagimdžius - išrinkti kūdikiui vardą. Kaip parodė mamų apklausa, vardai mažyliui renkami įvairiai - ir jau pagimdžius, ir nėštumo metu, ir dar net neplanuojant vaikų.