Pasikeitę vaiko išmatos praneša apie galimas ligas

 (4)
Nenustebkite, jei atėjus pas gydytoją, jis pasiteiraus jūsų, kaip vaikelis tuštinasi. Mat pagal išmatų spalvą galima spręsti apie jo sveikatos būklę ir net diagnozuoti ligas. Konsultuoja pediatrė Virginija Lukšienė.
Pasikeitę vaiko išmatos praneša apie galimas ligas
© Shutterstock nuotr.

Pirmasis sauskelnių „turtas" 

Kol vaikelis gyvena mamos pilvelyje ir maitinasi vaisiaus vandenimis, žarnytėse užsistovėjęs mekonijus turi daug tulžies, todėl būna tamsiai žalias. Vien mamos pienuku maitinamo naujagimio žarnynas nuo mekonijaus išsivalo per kelias dienas ar savaitę ir išmatų spalva tampa įprasta, t. y. gelsva. 

Jei mišinuku matinamam vaikučiui maistelis nelabai tinka, išmatos gali būti žalsvos. Ir juo rečiau mažiukas tuštinasi, juo kakutis žalesnis, nes ilgiau slenka žarnynu. Jei mišinukas turi geležies, vaikutis gauna vitaminų su šiuo mikroelementu ar yra maitinamas košyte su žirniais, išmatos taip pat būna žalsvos. Be to, kai kurių vaikučių išmatos nuo geležies gali tapti kietesnės arba laisvesnės.

Bifidobakterijos ir bakteroidai 

Net apie 60-90 proc. žarnyno bakterijų yra gerosios pieno rūgšties bakterijos, arba bifidobakterijos. Tiek jų išlieka maždaug, kol vaikui sukanka treji. Šių bakterijų gamybą skatina mamos pienukas, tad siekiant apsaugoti nuo užkrečiamųjų žarnyno ligų vaikutį rekomenduojama kuo ilgiau žindyti. 
Mišinuku maitinamo kūdikio žarnyne vyrauja ne bifidobakterijos, o bakteroidai, E. coli bakterijos, tad vaikelio išmatos būna panašios į suaugusio žmogaus. 

Nuo gerųjų ir „blogųjų" žarnyno bakterijų santykio labai priklauso vaikelio išmatų spalva ir sudėtis. Kai šis santykis tinkamas, geriau dirba žarnynas, būna stipresnis imunitetas, aplenkia vėžinės ligos. Tačiau jei kūdikiui per anksti pradedama duoti papildomų produktų, žarnyne gali pritrūkti gerųjų bifidobakterijų, prasideda puvimo procesas. Tada veiklesnės tampa „blogosios" bakterijos. Išmatos gali putoti, pakeisti įprastą spalvą ir konsistenciją, skleisti nebūdingą kvapą. Tai pastebėjusi mama turėtų kreiptis į gydytoją, nes šie požymiai gali rodyti disbiozę (tam tikrų mikroorganizmų stoką) ar žarnyno ligos pradžią. Gerųjų ir „blogųjų" bakterijų pusiausvyrą padeda sugrąžinti papildai su probiotikais (gyvaisiais mikroorganizmais). Tačiau kitoks išmatų ir dujų kvapas gali atsirasti ir tada, kai vaikutis gauna daug baltymų turinčio maisto.

Gleivės ir kraujas gali rodyti ligą 

Gleivės gali rodyti žarnyno uždegimą, alergiją tam tikriems maisto produktams. Gleivių gali atsirasti, jei mama vaikeliui duoda skanauti produktų, neleistinų pagal amžių. 
Kraujas išmatose taip pat nėra gerai. Šviesaus kraujo gali atsirasti, kai vaikučiui tuštinantis įtrūksta išangė. Kad daugiau taip nenutiktų, mama turėtų stengtis, kad vaikelio viduriukai neužkietėtų ir jis reguliariai tuštintųsi. Pagelbėti gali homeopatinės žvakutės su ramunėlėmis. Žvakutės sutepa išangę ir pagerina kūdikio savijautą. Jei vaiko išmatose yra tamsus kraujo, kraujingų „gyslelių", reikia pranesti gydytojui, nes tai gali būti ligos (žarnyno uždegimo, alergijos ar kt.) požymis.

Maisto gabaliukai... sauskelnėse 

Nesuvirškintų maisto gabaliukų išmatose atsiranda, kai mama per anksti duoda kūdikiui kokio nors produkto. Iki 6 mėn. vaikelis gauna mamos pienuko ar mišinuko - ir daugiau nieko nereikia. Anksčiau papildomo maisto galima pasiūlyti tik patarus gydytojui. Maisto gabaliukų sauskelnėse galima aptikti ir dėl tam tikrų fermentų stokos. Gydytojas vaikučiui gali paskirti tyrimus ir gydymą kasos fermentais.

Jei kūdikio viduriukai yra laisvi

Pirmus mėnesius žindomas kūdikis gali tuštintis net ir kiekvienąkart pažindytas. Išmatos turi būti skystokos, kad vaikučiui nereikėtų didelių pastangų tuštinantis, be gleivių ar kitų priemaišų, geltonos spalvos. Kūdikis gali tuštintis ir rečiau, nes mamos pienas labai gerai įsisavinamas. Jei mažylis gerai jaučiasi, mama neturėtų nerimauti. Šiek tiek kitaip gali būti mišinuku maitinamam vaikeliui. Gerai, kai sauskelnės būna pilnos 1-2 kartus per parą (jei tik kas antrą, trečią parą, kūdikiui gali pūsti pilvuką, sunku tuštintis). 

Jei mažiukas visada tuštinasi dažnokai ir skystokai, mamai gali būti sunku pastebėti viduriavimo pradžią. Pirmas požymis: tirštoji išmatų dalis atsiskiria nuo skystosios. Viduriuojant iš organizmo pasišalina daug skysčio ir mineralinių druskų (natrio, kalio, magnio, chloro), tad vaikutį reikia kuo dažniau žindyti, šaukšteliu girdyti elektrolitų mišinuku, pirktu vaistinėje, ir pasitarti su gydytoju. Jis gali patarti vaikučiui duoti probiotikų. Jei vaikutis ne tik viduriuoja, bet ir vemia, tampa vangus arba labai neramus, būtina kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Jeigu viduriukai užkietėjo...

Jei kūdikis tuštinasi rečiau nei kas penkias paras arba kasdien, bet sunkiai, kietais gumuliukais, tuštindamasis verkia, galima manyti, kad užkietėję viduriukai. Jei žindomo vaikučio viduriukai kieti, reikia duoti gerti nesaldinto vandenuko, o mama gali suvalgyti džiovintų slyvų arba atsigerti jų kompoto, sulčių. Vyresniam nei 4 mėn. kūdikėliui galima šaukšteliu sugirdyti šiek tiek obuolių sulčių, o sulaukusiam 6,5 mėn. sumaitinti obuolių tyrelės, duoti mineralinio vandenuko be angliarūgštės, ryžių košelę pakeisti avižinių dribsnių košele ir įpilti šiek tiek daugiau aliejuko. O į daržovių košę dėti daugiau morkų.

Negaluojančiam vaikučiui reikia dažniau nei įprastai atlikti mankštelę, sukamaisiais judesiais laikrodžio rodyklės kryptimi pamasažuoti pilvuką. Jei tai negelbsti, reikia vaistukų. Jei viduriukai užkietėjo metų sulaukusiam ir vyresniam vaikui, jau geriančiam karvės pienuko, gali būti, kad organizme nepakankamai gerai suskaidomas piene esantis cukrus. Pasitarkite su gydytoju, ar nereikėtų karvės pieno keisti adaptuotu mišinuku. Kartais viduriukai tampa kietesni, kai vaikelis karščiuoja. Jį patartina dažniau pagirdyti mamos pienuku ar mišinuku, duoti vandenuko.

Dantukai ir viduriukai 

Dygstant dantukams kūdikis neretai suviduriuoja. Pirmieji perliukai kalasi tada, kai vaikas jau daug judresnis, domisi aplinka ir nori „išbandyti" viską, ką pasiekia: savo kojinaites, kumštukus, žaisliukus. Taip į burnytę ir žarnyną patenka bakterijų. Pasikeičia žarnyno mikroorganizmų sudėtis, išmatos gali tapti skystesnės. Kūdikis gali skysčiau tuštintis, nes „sudaiginti" dantukus organizmui reikia daugiau pastangų. Todėl šiek tiek apsilpsta apsauginė jo sistema (imunitetas) ir neįstengia tinkamai pasipriešinti „blogosioms" bakterijoms, kurios gali sukelti viduriavimą. Be to, vaikučiui skauda, peršti dantenas. Nemalonūs pojūčiai sukelia stresą, tad gali paviduriuoti ir dėl šios priežasties.

Spalvų paletė 

Tamsi žalia. Jei tokia yra naujagimio išmatų spalva, tai mekonijus. Nerimauti neverta. 

Žalsva. Gali būti, kad žarnyne stinga gerųjų bifidobakterijų, prasidėjo puvimo procesas. Pasitarkite su gydytoju. 

Oranžinė. Oranžinės spalvos išmatos paprastai būna skystokos, tad galima įtarti, kad kūdikio organizme yra stafilokokas. Reikia išmatų pasėlio tyrimo. 

Šviesiai raudona. Šviesaus kraujo išmatose gali būti dėl tuštinantis įtrūkusios išangės. 

Tamsiai raudona. Tamsaus kraujo priemaišų ir kraujingų „gyslelių" gali atsirasti, kai vaikelis serga alergija ar žarnyno uždegimu. Kreipkitės į gydytoją.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (13)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą (2)

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą
Nuo 2014 m. įsigaliojusi visuotinė naujagimių klausos patikra, kurios tikslas patikrinti kiekvieno Lietuvoje gimusio naujagimio klausą, duoda rezultatų.

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas (26)

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas
Kai draugams ar artimiesiems gimsta mažylis, visi nekantriai laukia pirmosios pažinties su nauju žmogučiu. Palankynų etiketas įpareigoja ateiti netuščiomis rankomis.

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo) (6)

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo)
Kai kurie mitai apie kūdikių auginimą atėjo iš senų senovės, kiti paplito vos prieš keliasdešimt metų. Kuriais iš jų ir kodėl tikėti neverta?

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega (4)

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega
Prieš dvejus metus susilaukęs dukrytės, vienas jaunas tėtis, kaip ir daugelis kitų tėvų, sprendė dilemą, kur ir kaip saugiai migdyti naujagimę.

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą (1)

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą
Visi tėvai vasarą stengiasi apsaugoti savo vaikus nuo lietaus, karščio ar miesto dulkių. Tačiau kartais mūsų pastangos vaikui labiau kenkia, nei padeda.

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė
Šiltas vanduo, putos, malonūs kvapai – visa tai skamba kaip tikra šventė. Tačiau mažiesiems gali atrodyti visai priešingai: šlapia, griaužia, trina, o dar tas skubėjimas ir susirūpinusios mamos akys…

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei (35)

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei
Kada išrinkote vardą savo mažyliui: vos sužinoję, kad jis gims ar tik po to, kai paėmėte jį į rankas?

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai (23)

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai
Nuo senų laikų tikėta, kad krikštynų šventė turi būti graži ir linksma, nes nuo to priklauso kūdikio gyvenimas. Tačiau ne tik grožis ir smagi šventė yra tikroji šios krikščioniškos tradicijos esmė.

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras (7)

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras
Pilvo diegliukai yra viena sunkiausiai sprendžiamų kūdikių sveikatos problemų, nes dažnai ne taip lengva nustatyti skausmingo kūdikių verksmo priežastis ir jiems padėti.