Paslaptingoji duobutė vaiko galvoje: ką svarbu žinoti?

Visi kūdikiai ateina į pasaulį su "duobute" virš kaktos - ji vadinama didžiuoju momenėliu. Momenėlis itin svarbus vaiko raidai.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Labai atsargiai, tarsi pakerėti, dauguma tėvų pirštu pirmą sykį braukia per mažą duobutę virš naujagimio kaktos. Rombo formos įdubimą (jo matmenys būna maždaug du iš dviejų centimetrų) nesunku apčiuopti, netgi galima pajusti, kaip pulsuoja kraujas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
3 būdai sužinoti vaiko lytį anksčiau už kitus
Gydytojas E.Jakiūnas: orgazmą gimdymo metu per savo praktiką mačiau 2 kartus

Tačiau iš tiesų ši duobutė - tik vienas iš šešių momenėlių: vienas nedidelis trikampis yra ties pakaušiu, o kiti keturi mažučiai, vos užčiuopiami - šonuose, smilkinių aukštyje, ir po pakaušiu.

Gimdymui reikalinga „minkštoji zona"

Ties šiais plyšeliais susieinančios kaukolę sudarančių kaulų plokštės viena su kita suauga tik po kelerių metų. O kodėl ne nuo gimimo?

Evoliucijos eigoje žmogui ėmus vaikščioti dviem kojomis, iš pradžių sumažėjo dubuo, nes tik taip buvo galima eiti atsistojus. Tačiau sumažėjus dubeniui susiaurėjo ir gimdymo takai. Čia išgelbėjo momenėliai: ties šiomis atviromis jungtimis vaiko galvytė labai elastinga. 

Gimstančio vaiko kaukolės plokštės gali pasislinkti, netgi persidengdamos viena su kita - taip žmogučiui lengviau praeiti siauru gimdymo kanalu. Po tokios kelionės kai kurių naujagimių galvytės atrodo susmailėjusios ar kreivos, tačiau greitai viskas vėl stoja į savas vietas.

Momenėliams tenka dar dvi svarbios misijos. Šių plyšelių dėka galvoje greit išsilygina kraujospūdis. Antra vertus, jie leidžia nekliudomai augti pirmaisiais gyvenimo metais didėjančioms smegenims.

Skirtingas „darbo laikas"

Nuo šeštosios gyvenimo savaitės momenėliai pradeda užsitraukti. Mažasis ir šoniniai momenėliai visiškai užsidaro iki pirmųjų metų pabaigos, didysis momenėlis virš kaktos lieka atviras iki 24-ojo mėnesio. 

Skirtingas būna ne tik kūdikių kūno proporcijos, ūgis ir svoris - momenėliai irgi suauga skirtingu laiku. Tad kai kuriems kūdikiams įdubimo virš kaktos negalima užčiuopti jau pirmųjų metų pabaigoje, o kitiems duobutė išlieka iki trečiųjų gyvenimo metų.

Vata apklostyti tikrai nereikia

Suprantama, su naujagimio galvyte elgtis visad reikia atsargiai, tačiau momenėliai nepasižymi kažkokia ypatinga sužeidimų rizika. Kol jie virsta tvirtais jungiamaisiais ir kremzliniais audiniais, momenėlius pakankamai apsaugo stora galvos oda ir smegenų dangalai.

Beje,  kaukolės kaulo plokštės iš tiesų suauga viena su kita tik apie dvidešimtuosius metus.

Langas į smegenis

Didysis kūdikių momenėlis labai palengvina gydytojų darbą. Mat per šį „langelį" medikai greit ir nesudėtingai gali ultragarsu ištirti smegenis. Tai leidžia greit diagnozuoti retus apsigimimus, kraujosruvas ar auglius. Gydytojas ultragarso aparato antgalį uždeda tiesiai ant didžiojo momenėlio arba braukia juo palei kaukolės kaulų „siūles". Kūdikiui tai visiškai neskausmingas tyrimas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus apklausa (45)

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus <span style="color: #ff0000;"><sup>apklausa</sup></span>
Šią savaitę pakvietėme mamas prisiminti vieną svarbiausių darbų, kuris laukia pagimdžius - išrinkti kūdikiui vardą. Kaip parodė mamų apklausa, vardai mažyliui renkami įvairiai - ir jau pagimdžius, ir nėštumo metu, ir dar net neplanuojant vaikų.