Paslaptingoji duobutė vaiko galvoje: ką svarbu žinoti?

Visi kūdikiai ateina į pasaulį su "duobute" virš kaktos - ji vadinama didžiuoju momenėliu. Momenėlis itin svarbus vaiko raidai.
<span style="color: #ff0000;">Paslaptingoji duobutė vaiko galvoje:</span> ką svarbu žinoti?
© Shutterstock nuotr.

Labai atsargiai, tarsi pakerėti, dauguma tėvų pirštu pirmą sykį braukia per mažą duobutę virš naujagimio kaktos. Rombo formos įdubimą (jo matmenys būna maždaug du iš dviejų centimetrų) nesunku apčiuopti, netgi galima pajusti, kaip pulsuoja kraujas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
3 būdai sužinoti vaiko lytį anksčiau už kitus
Gydytojas E.Jakiūnas: orgazmą gimdymo metu per savo praktiką mačiau 2 kartus

Tačiau iš tiesų ši duobutė - tik vienas iš šešių momenėlių: vienas nedidelis trikampis yra ties pakaušiu, o kiti keturi mažučiai, vos užčiuopiami - šonuose, smilkinių aukštyje, ir po pakaušiu.

Gimdymui reikalinga „minkštoji zona"

Ties šiais plyšeliais susieinančios kaukolę sudarančių kaulų plokštės viena su kita suauga tik po kelerių metų. O kodėl ne nuo gimimo?

Evoliucijos eigoje žmogui ėmus vaikščioti dviem kojomis, iš pradžių sumažėjo dubuo, nes tik taip buvo galima eiti atsistojus. Tačiau sumažėjus dubeniui susiaurėjo ir gimdymo takai. Čia išgelbėjo momenėliai: ties šiomis atviromis jungtimis vaiko galvytė labai elastinga. 

Gimstančio vaiko kaukolės plokštės gali pasislinkti, netgi persidengdamos viena su kita - taip žmogučiui lengviau praeiti siauru gimdymo kanalu. Po tokios kelionės kai kurių naujagimių galvytės atrodo susmailėjusios ar kreivos, tačiau greitai viskas vėl stoja į savas vietas.

Momenėliams tenka dar dvi svarbios misijos. Šių plyšelių dėka galvoje greit išsilygina kraujospūdis. Antra vertus, jie leidžia nekliudomai augti pirmaisiais gyvenimo metais didėjančioms smegenims.

Skirtingas „darbo laikas"

Nuo šeštosios gyvenimo savaitės momenėliai pradeda užsitraukti. Mažasis ir šoniniai momenėliai visiškai užsidaro iki pirmųjų metų pabaigos, didysis momenėlis virš kaktos lieka atviras iki 24-ojo mėnesio. 

Skirtingas būna ne tik kūdikių kūno proporcijos, ūgis ir svoris - momenėliai irgi suauga skirtingu laiku. Tad kai kuriems kūdikiams įdubimo virš kaktos negalima užčiuopti jau pirmųjų metų pabaigoje, o kitiems duobutė išlieka iki trečiųjų gyvenimo metų.

Vata apklostyti tikrai nereikia

Suprantama, su naujagimio galvyte elgtis visad reikia atsargiai, tačiau momenėliai nepasižymi kažkokia ypatinga sužeidimų rizika. Kol jie virsta tvirtais jungiamaisiais ir kremzliniais audiniais, momenėlius pakankamai apsaugo stora galvos oda ir smegenų dangalai.

Beje,  kaukolės kaulo plokštės iš tiesų suauga viena su kita tik apie dvidešimtuosius metus.

Langas į smegenis

Didysis kūdikių momenėlis labai palengvina gydytojų darbą. Mat per šį „langelį" medikai greit ir nesudėtingai gali ultragarsu ištirti smegenis. Tai leidžia greit diagnozuoti retus apsigimimus, kraujosruvas ar auglius. Gydytojas ultragarso aparato antgalį uždeda tiesiai ant didžiojo momenėlio arba braukia juo palei kaukolės kaulų „siūles". Kūdikiui tai visiškai neskausmingas tyrimas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (7)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą (2)

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą
Nuo 2014 m. įsigaliojusi visuotinė naujagimių klausos patikra, kurios tikslas patikrinti kiekvieno Lietuvoje gimusio naujagimio klausą, duoda rezultatų.

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas (26)

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas
Kai draugams ar artimiesiems gimsta mažylis, visi nekantriai laukia pirmosios pažinties su nauju žmogučiu. Palankynų etiketas įpareigoja ateiti netuščiomis rankomis.

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo) (6)

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo)
Kai kurie mitai apie kūdikių auginimą atėjo iš senų senovės, kiti paplito vos prieš keliasdešimt metų. Kuriais iš jų ir kodėl tikėti neverta?

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega (4)

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega
Prieš dvejus metus susilaukęs dukrytės, vienas jaunas tėtis, kaip ir daugelis kitų tėvų, sprendė dilemą, kur ir kaip saugiai migdyti naujagimę.

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą (1)

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą
Visi tėvai vasarą stengiasi apsaugoti savo vaikus nuo lietaus, karščio ar miesto dulkių. Tačiau kartais mūsų pastangos vaikui labiau kenkia, nei padeda.

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė
Šiltas vanduo, putos, malonūs kvapai – visa tai skamba kaip tikra šventė. Tačiau mažiesiems gali atrodyti visai priešingai: šlapia, griaužia, trina, o dar tas skubėjimas ir susirūpinusios mamos akys…

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei (35)

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei
Kada išrinkote vardą savo mažyliui: vos sužinoję, kad jis gims ar tik po to, kai paėmėte jį į rankas?

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai (23)

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai
Nuo senų laikų tikėta, kad krikštynų šventė turi būti graži ir linksma, nes nuo to priklauso kūdikio gyvenimas. Tačiau ne tik grožis ir smagi šventė yra tikroji šios krikščioniškos tradicijos esmė.

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras (7)

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras
Pilvo diegliukai yra viena sunkiausiai sprendžiamų kūdikių sveikatos problemų, nes dažnai ne taip lengva nustatyti skausmingo kūdikių verksmo priežastis ir jiems padėti.