Pirmos dienos „kosmose“, arba Po gimdymo

 (2)
Pirmos dienos po gimdymo iš tiesų gali prilygti jausmui, it esate kosmose: viskas nežinoma, šiek tiek baugu ir labai jaudina! Jūsų dėmesiui – svarbiausia informacija apie tai, kas nutinka pirmomis valandomis ir dienomis po gimdymo.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gyvas atpildas už visus vargus

„Kai po beveik parą trukusio gimdymo pamačiau vaikelį, nuovargis kažkur išgaravo. Pasimiršo visi skausmai“ – sako ne viena jauna mama. Iš tiesų, dauguma moterų iškart po gimdymo jaučiasi gerai, nes vos pamačiusios kūdikį pamiršta visus skausmus.

Pirmą kartą po gimdymo atsisėdus ar atsistojus gali apnikti keistas jausmas – o kur dingo pilvas? Jūs staiga netekote maždaug 5-6 kilogramų, ir prie to reikia laiko priprasti. Paskaičiuokim, kur dingo kilogramai: naujagimis sveria apie 3,5 kilogramo, vaisiaus vandenys - apie vieną, placenta – irgi apie 1 kg. Po tokio greito „palengvėjimo“ organizmas neretai patiria stresą, todėl pirmą kartą po gimdymo moterį į dušą reikėtų palydėti.

Palatoje – jau trise

Po gimdymo šeima perkeliama į pogimdyminę palatą. Tėtis taip pat gali būti kartu iki vakaro, o kai kuriose ligoninėse įrengtos šeimos palatos, kur jis kartu su mama ir kūdikiu gali būti nuolat. Nors naujagimių kambariai, kuriuose vaikučius prižiūri slaugytojos, vis dar egzistuoja, tačiau juose naujagimiai prižiūrimi nebent naktimis, jei moteris to pageidauja, pavyzdžiui, norėdama pailsėti naktį. Tačiau dažniausiai moterys nenori skirtis su naujagimiu ir pageidauja su juo būti visas 24 valandas per parą. Net jei sveikata po gimdymo ir silpnoka, jei šalia vyras, galima būti ramiai, kad bus viskuo pasirūpinta.

Klausti ir dar kartą klausti

Kol esate gimdymo namuose, pasinaudokite proga klausti personalo visų jums rūpimų klausimų – apie žindymą, vaikučio priežiūrą, savo pogimdyminį laikotarpį. Specialistai tikrai mielai atsakys į kiekvieną jums rūpimą klausimą, parodys, kaip taisyklingai paimti naujagimį, aprengti, pakeisti sauskelnes. Net jei nėštumo metu nelankėte kursų apie kūdikio priežiūrą, visą būtiną informaciją gausite ligoninėje. Jei gimdymas buvo sklandus, paprastai namo išleidžiama jau antrą ar trečią parą po gimdymo.

Pirmos dienos „kosmose“, arba Po gimdymo
© Shutterstock nuotr.

Nesidrovėkite prašyti pagalbos

Pogimdyminis laikotarpis trunka kelias savaites, kad jos praeitų sklandžiai, priimkite bet kokią siūlomą pagalbą. Greičiausiai jums norisi sakyti: „Man padeda vyras ir mes su viskuo susitvarkome!“. Tačiau prisiminkite, kad jaunas tėtis taip pat patiria savotišką „pogimdyminį laikotarpį“ ir neturėtų visiškai pasinerti vien į namų ruošos darbus. Leiskite, kad seneliai, draugai ar giminaičiai už jus nueitų į parduotuvę ar pagamintų pietus. Tačiau jei nepageidaujate jų matyti pirmomis dienomis – irgi jūsų valia. Tik aiškiai ir tvirtai pasakykite tai.

Rūbai po gimdymo turi būti patogūs

Svarstote, kas patogiau po gimdymo – naktiniai marškiniai, chalatas, o gal sportinė apranga? Su higieniniais įklotais lengviau susitvarkyti mūvint kelnes, todėl geriausia rinktis patogias ir lengvas kelnes su guma. Marškinėliai turi būti lengvai atsegami, kad būtų patogu dažnai pažindyti mažylį. Labai patogu turėti specialiai maitinančioms motinoms skirtų liemenėlių. Tačiau jas perkant reikia matuotis arba perkant internetu rinktis bent dydžiu ar keliais didesnę, negu nešiojote iki gimdymo. Maitinimo liemenėlių pasirinkimas didžiulis - visokių formų bei spalvų. Pirmoms savaitėms po gimdymo prireiks ir kelerių didesnių patogių medvilninių kelnaičių.

Dušas ar vonia?

Praustis po dušu galima iškart po gimdymo ar tada, kai jums to norisi. Po tekančiu vandeniu išsivalo ir intymi zona, kurią, greičiausiai skauda, jei teko kirpti ar siūti tarpvietę. Šiai jautriai vietai dabar nenaudokite jokių priemonių, pakaks paprasčiausio vandens. Tik praėjus maždaug savaitei po gimdymo galėsite vėl pradėti naudoti švelnias priemones. 

Kokias higienos priemones - įklotus ar tamponus – naudoti, rinkitės pati. Jeigu tarpvietė siūta, iš pradžių gali būti skausminga naudoti tamponus, todėl tokiu atveju geriau rinktis higieninius įklotus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus (2)

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad Lietuva remia Europos Komisijos siūlymą visos Europos Sąjungos mastu nustatyti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas vyrams ir moterims.

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.