Pirmos dienos „kosmose“, arba Po gimdymo

 (2)
Pirmos dienos po gimdymo iš tiesų gali prilygti jausmui, it esate kosmose: viskas nežinoma, šiek tiek baugu ir labai jaudina! Jūsų dėmesiui – svarbiausia informacija apie tai, kas nutinka pirmomis valandomis ir dienomis po gimdymo.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gyvas atpildas už visus vargus

„Kai po beveik parą trukusio gimdymo pamačiau vaikelį, nuovargis kažkur išgaravo. Pasimiršo visi skausmai“ – sako ne viena jauna mama. Iš tiesų, dauguma moterų iškart po gimdymo jaučiasi gerai, nes vos pamačiusios kūdikį pamiršta visus skausmus.

Pirmą kartą po gimdymo atsisėdus ar atsistojus gali apnikti keistas jausmas – o kur dingo pilvas? Jūs staiga netekote maždaug 5-6 kilogramų, ir prie to reikia laiko priprasti. Paskaičiuokim, kur dingo kilogramai: naujagimis sveria apie 3,5 kilogramo, vaisiaus vandenys - apie vieną, placenta – irgi apie 1 kg. Po tokio greito „palengvėjimo“ organizmas neretai patiria stresą, todėl pirmą kartą po gimdymo moterį į dušą reikėtų palydėti.

Palatoje – jau trise

Po gimdymo šeima perkeliama į pogimdyminę palatą. Tėtis taip pat gali būti kartu iki vakaro, o kai kuriose ligoninėse įrengtos šeimos palatos, kur jis kartu su mama ir kūdikiu gali būti nuolat. Nors naujagimių kambariai, kuriuose vaikučius prižiūri slaugytojos, vis dar egzistuoja, tačiau juose naujagimiai prižiūrimi nebent naktimis, jei moteris to pageidauja, pavyzdžiui, norėdama pailsėti naktį. Tačiau dažniausiai moterys nenori skirtis su naujagimiu ir pageidauja su juo būti visas 24 valandas per parą. Net jei sveikata po gimdymo ir silpnoka, jei šalia vyras, galima būti ramiai, kad bus viskuo pasirūpinta.

Klausti ir dar kartą klausti

Kol esate gimdymo namuose, pasinaudokite proga klausti personalo visų jums rūpimų klausimų – apie žindymą, vaikučio priežiūrą, savo pogimdyminį laikotarpį. Specialistai tikrai mielai atsakys į kiekvieną jums rūpimą klausimą, parodys, kaip taisyklingai paimti naujagimį, aprengti, pakeisti sauskelnes. Net jei nėštumo metu nelankėte kursų apie kūdikio priežiūrą, visą būtiną informaciją gausite ligoninėje. Jei gimdymas buvo sklandus, paprastai namo išleidžiama jau antrą ar trečią parą po gimdymo.

Pirmos dienos „kosmose“, arba Po gimdymo
© Shutterstock nuotr.

Nesidrovėkite prašyti pagalbos

Pogimdyminis laikotarpis trunka kelias savaites, kad jos praeitų sklandžiai, priimkite bet kokią siūlomą pagalbą. Greičiausiai jums norisi sakyti: „Man padeda vyras ir mes su viskuo susitvarkome!“. Tačiau prisiminkite, kad jaunas tėtis taip pat patiria savotišką „pogimdyminį laikotarpį“ ir neturėtų visiškai pasinerti vien į namų ruošos darbus. Leiskite, kad seneliai, draugai ar giminaičiai už jus nueitų į parduotuvę ar pagamintų pietus. Tačiau jei nepageidaujate jų matyti pirmomis dienomis – irgi jūsų valia. Tik aiškiai ir tvirtai pasakykite tai.

Rūbai po gimdymo turi būti patogūs

Svarstote, kas patogiau po gimdymo – naktiniai marškiniai, chalatas, o gal sportinė apranga? Su higieniniais įklotais lengviau susitvarkyti mūvint kelnes, todėl geriausia rinktis patogias ir lengvas kelnes su guma. Marškinėliai turi būti lengvai atsegami, kad būtų patogu dažnai pažindyti mažylį. Labai patogu turėti specialiai maitinančioms motinoms skirtų liemenėlių. Tačiau jas perkant reikia matuotis arba perkant internetu rinktis bent dydžiu ar keliais didesnę, negu nešiojote iki gimdymo. Maitinimo liemenėlių pasirinkimas didžiulis - visokių formų bei spalvų. Pirmoms savaitėms po gimdymo prireiks ir kelerių didesnių patogių medvilninių kelnaičių.

Dušas ar vonia?

Praustis po dušu galima iškart po gimdymo ar tada, kai jums to norisi. Po tekančiu vandeniu išsivalo ir intymi zona, kurią, greičiausiai skauda, jei teko kirpti ar siūti tarpvietę. Šiai jautriai vietai dabar nenaudokite jokių priemonių, pakaks paprasčiausio vandens. Tik praėjus maždaug savaitei po gimdymo galėsite vėl pradėti naudoti švelnias priemones. 

Kokias higienos priemones - įklotus ar tamponus – naudoti, rinkitės pati. Jeigu tarpvietė siūta, iš pradžių gali būti skausminga naudoti tamponus, todėl tokiu atveju geriau rinktis higieninius įklotus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus apklausa (45)

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus <span style="color: #ff0000;"><sup>apklausa</sup></span>
Šią savaitę pakvietėme mamas prisiminti vieną svarbiausių darbų, kuris laukia pagimdžius - išrinkti kūdikiui vardą. Kaip parodė mamų apklausa, vardai mažyliui renkami įvairiai - ir jau pagimdžius, ir nėštumo metu, ir dar net neplanuojant vaikų.

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (14)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą (2)

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą
Nuo 2014 m. įsigaliojusi visuotinė naujagimių klausos patikra, kurios tikslas patikrinti kiekvieno Lietuvoje gimusio naujagimio klausą, duoda rezultatų.

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas (26)

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas
Kai draugams ar artimiesiems gimsta mažylis, visi nekantriai laukia pirmosios pažinties su nauju žmogučiu. Palankynų etiketas įpareigoja ateiti netuščiomis rankomis.

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo) (6)

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo)
Kai kurie mitai apie kūdikių auginimą atėjo iš senų senovės, kiti paplito vos prieš keliasdešimt metų. Kuriais iš jų ir kodėl tikėti neverta?

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega (4)

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega
Prieš dvejus metus susilaukęs dukrytės, vienas jaunas tėtis, kaip ir daugelis kitų tėvų, sprendė dilemą, kur ir kaip saugiai migdyti naujagimę.