Tai, ką privalome žinoti prieš krikštydami vaiką interviu su kunigu

 (36)
Vasara - krikštynų metas. Planuojant šią šventę, galvą paskausta ne vienai mamai. Reikia parinkti vietą šventei, rūbelius, surasti fotografą, sugalvoti šventės temą ir dar daug visokių darbų nuveikti, tačiau dažnai pamirštame tikrąją šios šventės prasmę. Kodėl krikštas iš tiesų yra svarbus? Į šį ir kitus su šiuo sakramentu susijusius klausimus atsako kunigas Vidmantas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kokia yra Krikšto prasmė?

Krikštas yra pirmasis žmogaus sakramentas, įvedantis jį į Bažnyčios gretas. Po šio sakramento žmogus tampa pilnateisis katalikas. Jis turi galimybę ruoštis ir priimti kitus sakramentus. Tai tarsi slenkstis, kurį peržengus prasideda kitoks gyvenimas.

Ką Krikštas simbolizuoja?

Krikštas nuplauna gimtąją nuodėmę, įjungia žmogų į Bažnyčią bei duoda jam naująjį vardą - katalikas. Taip pat įpareigoja žmogų laikytis Bažnyčios ir Dievo mokymo. Kol vaikelis mažas, ši atsakomybė krenta ant tėvų ir krikštatėvių pečių.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Liepa Rimkevičienė - apie motinystę, saiką ir naują aistrą
Ar leisti vaiką vasarą į darželį: gal ir jam reikia atostogų?

Kokio amžiaus patartina krikštyti vaiką?

Vaiką krikštyti reikia kuo anksčiau nuo jo gimimo. Seniau, kaip ir dabar, gali įvykti visokių nelaimių, todėl reikia vaikelį krikštyti kuo anksčiau. Tuomet jis nuo mažų dienų gyvens kitokį gyvenimą ir turės Dievo globą. O taip pat ir praktiškas patarimas padaryti tai kuo anksčiau, nes kol vaikelis mažas, nevaikšto, jį lengviau laikyti ant rankų.

Kokios būtinos sąlygos, kad vaikas galėtų būti pakrikštytas?

Nėra kažkokių ypatingų sąlygų vaikui gauti Krikšto sakramentą. Vienintelė sąlyga yra tokia, kad jeigu vaikas jau yra sulaukęs pilnų 14 metų, jis pats turi pasiruošti Krikšto sakramentui, kad suprastų, ką juo gauna.

Ar abu tėvai privalo būti katalikais? Ar užtenka tik vieno?

Užtenka. Bent vienas iš tėvų privalo būti kataliku, kad vaikelį galėtų auklėti pagal Dievo mokymą.

O ar norėdami pakrikštyti vaiką tėvai turi būti susituokę bažnyčioje? O jei jie tik partneriai, gyvena be santuokos sakramento?)

Jei tėvai nėra susituokę, jie vis tiek gali krikštyti savo vaiką, bet krikštijantis kunigas ar diakonas visada turi juos paraginti priimti Santuokos sakramentą.

Kokius reikalavimus turi atitikti krikštatėviai? Kodėl jie apskritai reikalingi?

Populiarūs dabar yra seni Krikšto vardai, kuriuos turėjo mūsų seneliai. Aišku, patys populiariausi buvo, yra ir tikriausiai visada bus Jonas ir Marija.
Kunigas Vidmantas

Įvairiose vyskupijose yra nustatytas krikštatėvių amžius. Pas mus vyskupijoje krikšto tėvais gali būti katalikai, sulaukę 16 metų. Jie privalo būti pakrikštyti ir priėmę Pirmąją Komuniją, gerai būtų, jeigu jie turėtų priėmę dar ir Sutvirtinimo sakramentą. Jei krikštatėviai yra pora, rekomenduojama jiems būti susituokus Bažnyčioje, tačiau tai nėra privaloma. O krikštatėviai reikalingi dėl to, kad padėtų tėvams auklėti ir auginti vaikus. Iš senų laikų yra atėjusi tokia tradicija, kad mirus tėvams jie turi užauginti vaikus, jais rūpintis, kaip tikri tėvai, todėl jų atsakomybė yra labai didelė ir svarbi.

Kokios yra tėvų ir krikštatėvių pareigos Krikšto metu? Ką jos simbolizuoja? Tėvai ir krikštatėviai Krikšto apeigų metu atstovauja vaikelį, už jį atsakinėja į kunigo klausimus taip įsipareigodami vaiką to išmokyti ir toje dvasioje ugdyti. Taip pat apeigų metu mergaitę laiko krikšto mama, o berniuką - krikšto tėvas.

Tai, ką privalome žinoti prieš krikštydami vaiką <sup style="color: #ff0000;">interviu su kunigu</sup>
Krikšto metu žvakė įteikiama mamai, kad ją saugotų iki Komunijos dienos
© Fotolia nuotr.

Kodėl vaikai per krikštynas rengiami baltai, ar tai svarbu religiniu požiūriu?

Baltas drabužis yra atėjęs iš pirmųjų amžių, kai būdavo krikštijami tik suaugę ir tam pasiruošę žmonės. Jie po Krikšto kurį laiką turėdavo vaikščioti baltais rūbais, kad visa bendruomenė matytų juos esant pakrikštytus. Dabar, kaip ir tada, balta spalva simbolizuoja švarą, skaistumą.

Ar žydra ir rožinė juostos, kuriomis puošiami vaikai Krikšto metu, yra būtinos? Ar tai tik mada?

Tai yra tik mada, jos tikrai nėra būtinos.

Kodėl svarbi yra krikšto žvakė, kokia jos reikšmė?

Krikšto žvakė simbolizuoja Kristų, visų mūsų šviesą, kuri naikina tamsumą ir blogį. Apeigų metu kunigas ar diakonas ją įteikia vaikelio mamai, kad ją saugotų iki vaikelio Pirmosios Komunijos.

Kokie daiktai dar privalo būti naudojami krikšto metu? Ką jie simbolizuoja?

Iš tėvų ir krikštatėvių pusės reikalinga tik žvakė. Kunigas ar diakonas naudoja šventintą vandenį, kuriuo nuplaunamos nuodėmės. Kalbama velnio ir blogio atsižadėjimo malda, po kurios vaiko krūtinė tepama Katechumenu aliejumi, tai simbolizuoja patvirtinimą, jog žmogus išsižadėjo velnio. Vaiko kakta yra tepama šventu Krizmos aliejumi. Patepimas šventąja Krizma, Vyskupo pašventintu aliejumi, reiškia Šventosios Dvasios dovaną pakrikštytajam, jis tampa krikščioniu.

Ką patartina dovanoti vaikui krikštynų metu? Kodėl?

Vaikui reikėtų dovanoti kažką išliekančio, prasmingo, pavyzdžiui, kryželį su grandinėlė, medalioną ir pan.

Kokios dovanos yra šventinamos dažniausiai?

Tik būtų vienas patarimas, kad krikštatėviai dažniau lankytųsi pas vaikelio tėvus, pratintų jį laikyti pas save ant rankų, nes dažnai būna taip, kad vaikai verkia ir nenori, kad juos laikytų kiti žmonės.
Kunigas Vidmantas

Dažniausiai ir yra šventinami kryželiai, medalionai. Tačiau, žmonės dažnai prašo palaiminti dovaną, kuri nesusijusi su katalikų tikėjimu, pavyzdžiui, šaukštelis, drambliukas ir kiti panašūs dalykai. Tada Krikšto teikėjas turi žmonėms paaiškinti, kad tokių dalykų negalima šventinti.

Prieš kiek laiko reikia susitarti dėl krikštynų Bažnyčioje? Kodėl toks laiko tarpas?

Krikštynų laikas kiekvienoje bažnyčioje yra labai skirtingas. Miesto bažnyčiose, kur būna daug krikštynų, reikia ateiti anksčiau, norint gauti pageidaujamą laiką, o mažesnėse parapijose šis laikas gerokai sutrumpėja.

Ar yra kokių privalomų pareigų, kurias reikia atlikti tėvams ir krikštatėviams prieš krikštynas?

Kažkokių privalomų pareigų nėra. Tik būtų vienas patarimas, kad krikštatėviai dažniau lankytųsi pas vaikelio tėvus, pratintų jį laikyti pas save ant rankų, nes dažnai būna taip, kad vaikai verkia ir nenori, kad juos laikytų kiti žmonės.

Ar rengiate pamokėlės tėvams ir krikštatėviams prieš krikštynas? Kas jose mokoma? Kuo jos naudingos?

Pas mus parapijoje nėra tokių pamokėlių, didesnėse parapijose būna. Jose skaitomos paskaitos, vyksta diskusijos. Pagrindinė mintis - žmonėms paaiškinti, kas yra Krikštas, kam jis naudingas, kokia prisiimama atsakomybė, kaip elgtis per apeigas.

Į ką reikia atkreipti dėmesį renkant krikšto vardą?

Pirmiausia, reikia žiūrėti, kad Krikšto vardas būtų šventas. Daug žmonių renkasi savo senelių ar tėvų šventus vardus. Būna ir tokių atvejų, kad tėvai sugalvoja ar išgirsta gražų vardą ir galvoja, kad jis šventas, tačiau labai nustemba sužinoję, kad tas vardas nėra šventas, tada jie sutrinka. O šiaip, internete galima rasti labai gražių šventų vardų.

Tai, ką privalome žinoti prieš krikštydami vaiką <sup style="color: #ff0000;">interviu su kunigu</sup>
© V.Kopūsto nuotr.

Kokie krikšto vardai populiariausi šiuo metu?

Populiarūs dabar yra seni vardai, kuriuos turėjo mūsų seneliai. Aišku, patys populiariausi buvo, yra ir tikriausiai visada bus Jonas ir Marija.

Ką dar turi žinoti tėvai ir krikštatėviai apie krikštą? Pačią ceremoniją?

Pirmiausia, apeigų metu reikia klausytis, ką sako kunigas, jam atsakyti, o ne žiūrėti, kaip geriau ir gražiau nusifotografuoti. Pirmiausia apeigos, o paskui galima ir nusifotografuoti. Dažnai tėvai ir krikštatėviai pradeda nejaukiai jaustis, kai vaikas pravirksta, visi puola raminti, neša žaislus jam. Reikia pasistengti nuraminti vaiką pamažu, atsargiai ir dėl to nesijausti negerai.

Taip pat dažnai tėvai nenori krikštyti vaiko, jei būna dar ir kitų krikštijamų vaikų. Bet čia nėra nieko blogo, nes jau nuo pirmųjų amžių krikštijama buvo tikinčiųjų bendruomenėje, ypatingai sekmadienį, kur daug žmonių ir jie savo buvimu liudija, kad žmogus ateina į Bažnyčios bendruomenę.

Jeigu jums aktuali krikštynų tema, apie krikštynų dovanas bei senuosius papročius skaitykite žurnale "Tavo vaikas" Nr.6.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus apklausa (45)

9 mamos atvirauja, kaip rinko savo vaikams vardus <span style="color: #ff0000;"><sup>apklausa</sup></span>
Šią savaitę pakvietėme mamas prisiminti vieną svarbiausių darbų, kuris laukia pagimdžius - išrinkti kūdikiui vardą. Kaip parodė mamų apklausa, vardai mažyliui renkami įvairiai - ir jau pagimdžius, ir nėštumo metu, ir dar net neplanuojant vaikų.