Ar reikia sveikam vaikui ortopedinių batukų?

Ortopedinių batukų tenka laukti kartais net keletą mėnesių, nes labai ilgos juos užsakiusiųjų eilės. Ar tikrai visoms laukiančioms kojytėms jie būtini? Gal tokį „deficitą" verta užsisakyti ateičiai? Konsultuoja vaikų ortopedė Svetlana Averkina.
Ar reikia sveikam vaikui ortopedinių batukų?
© Fotolia nuotr.

Kodėl labai dažnam mažyliui gydytojai pataria avėti ortopedinius batukus? 

Visi kūdikiai gimsta pilnapadžiai. Tai normalus fiziologinis reiškinys, nes mažų vaikučių pėdutės turi daug riebalinio audinio. Pradėjusiam vaikščioti mažyliui riebalinio audinio „pagalvėlės" suteikia stabilumo. Išilginiai pėdos skliautai pradeda vystytis tik nuo 3-4 metų, o baigia sulaukus mokyklinio amžiaus, dažniausiai apie 10-13 gyvenimo metus (pasitaiko, kad tik 16-os). Tai priklauso nuo vaiko brendimo spartos. Pediatrai ir šeimos gydytojai į tai gana dažnai neatsižvelgia ir mažyliams ortopedinius batukus bei įdėklus (vidpadžius) pataria dėvėti be jokio reikalo. Prieš keletą metų Kūno kultūros ir sporto akademijos rezidentė tyrė 14-15-os metų Kauno vidurinių mokyklų moksleivius ir jei kildavo abejonių dėl jų pėdų būklės, atvesdavo pas mane. Atlikus kompiuterinį pėdų tyrimą ir apklausus bėdų turinčius vaikus, paaiškėjo, kad jie nuo mažens avėjo ortopedinę avalynę ar naudojo įdėklus. Tad tėveliai neturėtų patys spręsti, ar vaikui reikia ortopedinių batų arba vidpadžių. Jei neramu, geriau atvesti pas ortopedą.

Vidpadžiai pilnapadystės negydo? 

Per dvidešimt darbo metų mačiau vos dešimt vaikų, turinčių įgimtą plokščiapėdystę, kurią reikėjo gydyti. Kol sveiko vaiko pėda dar tik formuojasi, įdėklų tikrai nereikia. Nebent vaikas kuo nors sunkiai ir ilgai sirgo, nevaikščiojo ir kojų raumenys nusilpo. Vidpadžius patartina nupirkti ir storuliukui, nes jo pėdos pervargsta dėl nuolatinės apkrovos. Kitiems mažyliams nereikalingi, bet jie turėtų daugiau judėti, kad raumenys gautų pakankamai darbo. Tėveliai turi stebėti savo vaiką, nes ne visi vienodai vystosi. Jei raiščiai ir raumenys silpnesni, vėliau pėdutė gali pakrypti, pradėti vystytis pilnapadystė.

Kuriems mažyliams iš tiesų reikia ortopedinių batukų? 

Ortopedinė avalynė dažniausiai skiriama mažyliui, kuris greitai pavargsta, nenori daug vaikščioti, bėgioti, skundžiasi, kad skauda pėdutes, kai jos krypsta į vidų ar išorę, šleivoja ir padarius jų atspaudą matyti, kad pilnapadystė pagal vaiko amžių yra per didelė, tai yra, vėluoja pėdučių raida.

Kiek kainuoja viena batukų pora? 

Esant pilnapadystei, ligonių kasos kompensuoja 95 proc. kainos, kitą dalį turi sumokėti tėveliai. Tačiau jei yra didelis pėdos šleivumas į išorę ar vidų, įgimtos pėdų deformacijos, ligonių kasos kompensuoja visą kainą. Svarbu suprasti, kad masažai ir mankštos yra daug svarbesni nei batukai. Žinoma, poliklinikoje paskirtų penkių ar dešimties mankštų ir masažų per mažai, mama turėtų išmokti ir pati su vaiku kasdien dirbti. Pratimukai ir masažo judesiai lengvi, tad paprasta atlikti. Jei mažylis priešinasi, galima sudominti žaidimais ir užtrukti neilgai, tik 10-15 minučių. Tai padėtų raumenukams stiprėti.

Per kiek laiko batukus pagamina? Jei užtrunka gamyba, gal reikia užsisakyti didesnius? 

Batukai visada gaminami 1-1,5 centimetro didesni, kad vaikui užtektų visam pusmečiui, užsakyti dar didesnių nereikia, nes kai per dideli, gydymui reikalingų pakeitimų gali atsirasti ne reikiamoje vietoje. Batukų, pagamintų anksčiau laiko, išlaidų ligonių kasos nekompensuoja. Juos dažniausiai pagamina per 1-2 mėnesius. Jei reikia laukti labai ilgai, vaikas įrašomas į eilę ir, likus maždaug mėnesiui, kviečiamas matuoti kojytę. Prieš matuojant kojytes mažylį visada dar kartą apžiūri gydytojas, kad įsitikintų, ar nepasikeitė pėdų deformacija. Jei tėveliai batukų nori anksčiau, už juos gali patys sumokėti. Užsakymo lape užrašomas jų banko sąskaitos numeris ir ligonių kasos, kai gali, į ją perveda kompensuojamąją sumą.

Kas kiek laiko priklauso nauja pora? Ar sumokėjus visą kainą galima užsisakyti dar vieną porą? 

Vaikui priklauso vieni ortopediniai batukai kas pusę metų, ligonių kasos kompensuoja tik šias išlaidas. Bet jei tėveliai sumoka, pagaminami be eilės, greičiau nei per mėnesį. Jei jie nereikalauja kompensacijos iš ligonių kasų, galime pagaminti tiek porų, kiek pageidauja.

Skubėti pirkti ar laukti: gal vaikas bėdą išaugs? 

Jei jau ortopedas sako, kad reikia batukų, vadinasi, tikrai reikia. Inksto formos pėdučių deformaciją ir šleivapėdystę be specialios avalynės ir įdėklų ištaisyti sunku. Maža to, deformacija gali didėti, nes lieka apkrauta išorinė pėdos dalis. Šleivapėdystę gydo batukai, kurių „nosytės" nusuktos į išorę. Jie nykštį stumia į išorę, neleidžia krypti į vidų, kietas užkulnis trukdo kulnui pakrypti į vidų, o specialus įdėklas koreguoja išorinę pėdos dalį. Kai yra plokščiapėdystė, svarbiausia vidpadžio ir specialios avalynės užduotis - prilaikyti pėdos skliautą ir neperkrauti raumenų, kad vaikui neskaudėtų.

Ar ortopedinius batukus reikia avėti ir namie? Gal užsakyti iškart dvi poras - kiemui ir namams? 

Kai yra plokščiapadystė, nuolat avėti batukus nebūtina, net jei skauda pėdutes. Kai nėra apkrovos, nėra ir skausmo. Jis kyla daugiau pavaikščiojus ir pabėgiojus, tad batukai reikalingesni lauke. Tačiau kai mažyliui nustatyta šleivapėdystė, juos avėti patartina nuolat ir lauke, ir namie. Sunkesnėms kojyčių deformacijoms gydyti batukų (ir net įtvarų) reikia net nakčiai.

Tėveliai kuo greičiau nori vaiką apauti madingais ir gražiais batais. Per kiek laiko kojytės bus tiesios? 

Nereikia skubėti. Svarbiausia - ištiesinti kojytes. Būna, tėvai sako, kad pusę metų vaikas avi batukus ir nė kiek nepagerėjo. Gydo ne batukai, o mankštos, masažai, kalcio ir vitamino D papildai, kurie stiprina raiščius ir raumenis. Kada batukų jau nereikės, priklauso nuo to, kada vaikas pradėtas gydyti. Jei nuo kūdikystės, rezultatai greitesni. Jei vaikui pradėjus vaikščioti, priaugus daugiau svorio, sėkmė ateis vėliau. Kai inksto formos pėda susiformuoja padėvėjus vidpadžius, ji kartais išsitaiso po pusmečio. Šleivapėdystė gydoma 3-4 metus, kartais ir ilgiau.

Ar išaugtus sesės ortopedinius batukus gali avėti brolis? 

Speciali avalynė gaminama iš natūralių medžiagų, ji greit nesusidėvi, todėl neretai atiduodama kitam vaikui. Jokiu būdu negalima ortopedinės avalynės kam nors „perleisti", net broliui ar sesei! Kartais užtenka 1-2 mėnesių, kad atsirastų pėdų deformacija. Prisimenu mergaitę, kurios pėdutė buvo inksto formos. Ji avėjo specialią avalynę, pėdutė sunkiai tiesinosi. Kai tėveliai atvedė jaunesnį brolį, pamačiau skersinę plokščiapadystę, nykštys „lipo" ant kitų pirštų. Iš pradžių pamaniau, kad tai įgimta. Tačiau prisiminiau, kad tą berniuką mačiau dar kūdikystėje ir jo pėdutės buvo sveikos. Paklausiau, kodėl taip atsitiko. Mama pasakė, kad mergaitės batukais vėliau avė broliuką.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

6-12 mėnesių

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva (3)

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva
Jei pavargote nuo žiemos šaltuko, sunkiai įveikiamų pusnių sniego, slidžių šaligatvių ir visa širdimi trokštate pasimėgauti saulės voniomis, tikėtina, kad net ir augindami kūdikį pasiduosite pagundai ilgesniam ar trumpesniam laikui pabėgti į šiltus kraštus.

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?
Miegas kūdikiams labai svarbus: miegant jie pailsi, atsipalaiduoja jų kūno raumenys. Mažiausieji per parą išmiega iki 22 valandų, todėl ypač svarbu, ant kokio pagrindo jie miega.

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas? (3)

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas?
Net ir esant šaltukui, į lauką išeiti sveika, ypač jei vaikutis gali valandėlę gryname ore nusnausti. Kad jo miego netrikdytų vėsuma, geriausia išeitis – miegmaišis arba kombinezonas.

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės (2)

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės
Pirmosios automobilių kėdutės buvo pradėtos kurti dar praėjusio amžiaus pradžioje, tačiau tik po dar kelių dešimtmečių į pirmąją vietą buvo iškeltas šios priemonės suteikiamas saugumas, o ne tik patogumas ar išvaizda.

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos (2)

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos
Krikštynų proga tradiciškai dovanojamos simbolinės dovanos, dažnai tai būna sidabro šaukštelis ar barškutis, pakabutis, siuvinėtas rankšluostėlis ir kitos gerą linkinčios dovanėlės.

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku (5)

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku
Oras, kuriuo kvėpuoja didelių miestų gyventojai, yra daugybės medžiagų ir dujų mišinys. Nieko stebėtino, kad toks kokteilis gali pakenkti mažylių organizmui. Kaip juos apsaugoti nuo užteršto oro?

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia
Vieni vaikai vos paguldyti į vežimėlį veržiasi iš jo laukan, kiti nenori iš jo išlipti, o vežiojami lauke sau ramiai miega ar smalsauja, stebi bėgančius vaizdus.

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais (3)

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais
Keliauti su vaikais gali būti smagu ir nesudėtinga, pakanka atostogoms kruopščiai pasiruošti iš anksto. Svarbiausia – nepamiršti reikalingiausių daiktų ir neprisikrauti daug nebūtinų.

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų (15)

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų
Pirmaisiais mažylio gyvenimo metais daugelis tėvų susiduria su vaikų miego problemomis. Neramus vaikelio miegas naktį, dažnas kėlimasis naktį – tai tik kelios bėdos, kurias patiria šeimos.

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti (specialistės patarimai) (4)

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti <sup style="color: #ff0000;">(specialistės patarimai)</sup>
Krikštynos yra viena tų išskirtinių švenčių, kuri suburia visą šeimą, giminę, artimiausius draugus. Tai ne tik prasminga, bet ir graži šventė, todėl vienu aktualiausių klausimų tampa vaiko garderobas.

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate? (9)

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate?
Pradėjus kūdikiui ropoti ir vaikščioti, tėvai privalo atidžiai peržiūrėti savo namus: ar visi daiktai yra saugūs mažyliui.

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus (2)

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus
Ar pagalvojote kada nors, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus? Ar būtų patogu sėdėti, koks jame matomumas ir pan.?

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės (4)

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės
Pradėjus dygti dantukams, kūdikis pradeda gausiai seilėtis, jam niežti dantenas, jis tampa irzlus, kiša pirštukus į burnytę. Kai tai nepadeda, burnytėn deda viską, kas papuola po ranka.

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas? (4)

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas?
Krikštynos — viena pagrindinių gyvenimo švenčių, populiarumu nusileidžianti turbūt tik vestuvėms, na, ir, žinoma, gimtadieniams.

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį? (10)

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį?
Prisipažinsime, kai pamatėme šias nuotraukas, pirma mintis buvo būtent tokia: "Ohoho, kūdikis, ir šitokios tatuiruotės!".