Kokie pavojai smalsių vaikų tyko namuose

Aplinkui tiek daug įdomybių, kurias smalsu pačiupinėti, pauostyti, paragauti, patikrinti, ar telpa į burnytę, nosytę, ausytę… Smalsus vaikas kartais prisišaukia nelaimę. Konsultuoja pediatrė medicinos mokslų daktarė docentė Jolanta Kudzytė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Smalsuolis paspringo 

Kūdikis gali paspringti ne tik kietu daikčiuku (maža žaislo detale, maistu), bet ir gėrimu. Neretai mama savo atžalėlei duoda pažaisti savo papuošalais – karoliais ar iš smulkių detalių suverta apyranke, auskarais. Kad neverktų, į rankytes įkiša piniginę. O joje – tikras lobynas. Pavojus užspringti tyko ir gamtoje. Vaikelis gali įkišti į burnytę trauklapio varpą, smilgą ar mažą akmenuką. Netikėtai trukteli oro, užsikosti ir svetimkūnis nuslysta į burnytę ar kvėpavimo takus (bronchus, plaučius). 

Ūgtelėjęs mažylis (ar net mokinukas) neretai paspringsta sprangiu, kietu riešutu, saulėgrąžos sėklyte, ypač jei valgo bėgiodamas, šokinėdamas, juokdamasis. Vaikas pradeda kosėti. 

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip išvirti sveikiausią daržovienę?
Kaip apskaičiuoti, koks bus jūsų vaiko ūgis?

Pavojaus signalas – kosulys

Paspringus kosulys būna priepuolinis ir tęsiasi ilgiau nei įprastai. Kai mažiukas užspringsta koše ar skysčiu, pakosėjęs po kiek laiko atkosti tai, kuo paspringo. Kietas svetimkūnis sukelia daugiau nerimo ir bėdų. Jei vaikutis neatkosėja, o mama net nežino, kad buvo užspringęs, įstrigęs svetimkūnis gali užkimšti bronchus. Vaikutis neįprastai kvėpuoja, dūsta, jį vargina sausas kosulys, bronchitas ar net plaučių uždegimas, kuris gali kartotis tol, kol gydytojai supras, kas iš tiesų atsitiko. 

SOS! Užspringęs vaikas gali staiga pamėlti ar išbalti, prarasti sąmonę, dūsti, švokšti. Tėveliai turi patys kuo skubiau vaikui suteikti pagalbą. Jei svetimkūnis vis tiek nepasišalina, nedelsdami kreiptis į gydytojus, kad pašalintų, nes bronchams suspazmavus vaiką gali ištikti mirtis.

Pagalba paspringus 

Smalsutį paguldykite pilvuku žemyn ant rankos ar kelio ir penkis kartus lengvai suduokite tarp menčių. Tą patį pakartokite žemiau krūtinkaulio, mažylį paguldę ant nugaros. Didesniam vaikui pagalbą reikia suteikti apkabinus iš nugaros, savo rankas uždėjus vieną ant kitos ir kelis kartus stipriai spūstelėjus žemiau krūtinkaulio („duobutėje“). Susidaro spaudimas ir svetimkūnis iš kvėpavimo takų išlekia pats arba vaikas jį atkosėja. 

Jei pagalba buvo neveiksminga arba per vėlai sužinojote, kad vaikas paspringo, jis nebekosti ir nebedūsta, svetimkūnį galima išimti tik atlikus bronchoskopiją. Kreipkitės į gydytoją.

Svetimkūnis burnytėje 

Norėdamas paragauti kokio nors daikčiuko, vaikas netyčia gali nuryti. Jei mažylis prarijo neaštrią žaisliuko detalę ar sagutę, tai nėra pavojinga. Pasišalins su išmatomis. 

Pagalba: Pastebėję, kad pypliukas prarijo mažą, neaštrią detalę ar kokią kitą smulkmenėlę, labai nesijaudinkite, nes gali pasišalinti kartu su išmatomis. Tačiau adata, vinis ar kitas aštrus daiktas gali įstrigti žarnoje ar ją pradurti. Tad vaikui duokite kuo daugiau kietos duonos, kad jos gumulėliai svetimkūnį nustumtų žemyn ir tuštinantis išeitų laukan. Jei abejojate, ar pasišalino, kreipkitės į gydytoją. Jis nusiųs peršviesti žarnyno.

Svetimkūnis nosytėje 

Mažylis susipažįsta su savo kūnu, aptikusiam skylutę nosyje ar ausyje smalsu pabandyti, kas telpa. Jei nelenda į vieną, taiko į kitą. Smagus žaidimas, tačiau pavojingas, nes kietas daikčiukas išbrinksta ir pradeda spausti audinius. Prasideda pūlingoji sloga, sinusitas, nosies išskyros skleidžia nemalonų kvapą, vaikutis kvėpuoja pro nosį. 

Pagalba: Pamatę, kad mažylis kažką įkišo, į nosytę įlašinkite vaistų nuo slogos ar vandens ir liepkite stipriai pūsti. Jei svetimkūnis nepasišalino arba vaikutis pernelyg mažas, kad sugebėtų išsišnirpšti nosytę, vykite į polikliniką ar ligoninę. Kol nuvyksite, didesniam vaikui pasiūlykite kvėpuoti burna, kad įkvepiant pro nosį svetimkūnis nenuslinktų gilyn.

„Kamštukas“ ausyje 
Jei mažiukas kokią nors smulkmenėlę – karoliuką, žirnį ar sagutę įsikiša į ausį, gali prasidėti pūlingasis ausies uždegimas (otitas). Ji supūliuoja, vaiką vargina skausmas. 

Pagalba: Svetimkūnio nekrapštykite ir neleiskite to daryti vaikui, nes įlįs giliau, pažeis ausies būgnelį. Gali pablogėti klausa. Jei žinote, kad mažylis įsikišo nebrinkstantį daiktą, pavyzdžiui, plastikinį karoliuką, į ausį įlašinkite drungno vandens, o didesnio vaiko dar paprašykite palenkti galvą į pažeistos ausies šoną ir pašokinėti ant vienos kojos. Tačiau įtarus, kad pakliuvo brinkstantis daiktas, lašinti vandens kenksminga, nes išpampusį ir padidėjusį svetimkūnį bus sunkiau „išprašyti“. Jei kartu su vandeniu svetimkūnis nepasišalino, skubėkite pas ausų, nosies ir gerklės gydytoją poliklinikoje ar ligoninėje. Ten specialiu įtaisu apžiūrės ausies vidų ir ištrauks svetimkūnį. Gali prireikti bendrinės nejautros.

Mažiuk, negalima! 

4 patarimai, kaip neprišaukti bėdos:

1. Neleiskite mažyliui žaisti su pavojingais, jo amžiui netinkamais žaislais, imti lengvai išardomus, nuplėšiamomis detalėmis žaislus, byrančius papuošalus ar raktų pakabukus. 

2. Nė akimirkai mažylio neišleiskite iš akių. Jei ropinėdamas ant grindų ar pievoje aptiktą „lobį“ įsikišo į burnytę, tuoj pat ištraukite. Patikrinkite, ar burnoje dar ko nors nėra. 

3. Kol sueis treji, neduokite vaikui valgyti jokių riešutų ir saulėgrąžų. Tai produktai, kurie vaikams labai pavojingi. 

4. Mokykite valgantį vaiką sėdėti prie stalo, nenurijus kąsnio nekalbėti, nesijuokti, nebėgioti ir neišdykauti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

6-12 mėnesių

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva (2)

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva
Jei pavargote nuo žiemos šaltuko, sunkiai įveikiamų pusnių sniego, slidžių šaligatvių ir visa širdimi trokštate pasimėgauti saulės voniomis, tikėtina, kad net ir augindami kūdikį pasiduosite pagundai ilgesniam ar trumpesniam laikui pabėgti į šiltus kraštus.

Pirmosios kūdikio Kalėdos: svarbūs patarimai tėvams

Pirmosios kūdikio Kalėdos: svarbūs patarimai tėvams
Jei jūsų mažylis gimė 2017-aisiais metais, jūs savo didžiausią ir gražiausią dovaną jau gavote. Šios žiemos šventės jums bus kitokios – jūs tapote tėvais, o viso jūsų dėmesio centre kūdikis.

Atmintinė tėveliams: kaip aprengti vaiką, kad jis lauke nesušaltų (1)

Atmintinė tėveliams: kaip aprengti vaiką, kad jis lauke nesušaltų
Vaikams kuo daugiau laiko praleisti lauke – būtinybė. Net tada, kai oras darosi darganotas, lyja ar iškrenta pirmosios snaigės, nereikėtų užsidaryti namuose. Vaikų gydytojai rekomenduoja žaidimams lauke ar tiesiog pasivaikščiojimams kasdien skirti bent kelias valandas.

Renkamės vaiko vežimėlį: kokie patys populiariausi Lietuvoje (7)

Renkamės vaiko vežimėlį: kokie patys populiariausi Lietuvoje
Kūdikiui skirtas vežimėlis – vienas rimčiausių pirkinių šeimai, ruošiančiai mažyliui kraitelį. Kaip ir faktas, kad tai daiktas, be kurio tikrai neišsiversite.

Geriausios ir blogiausios krikštynų dovanos

Geriausios ir blogiausios krikštynų dovanos
Vasara – ne tik atostogų bei poilsio metas, tačiau ir laikas, kada lietuviai dažniausiai pamini jiems labai svarbias šventes, pavyzdžiui, vestuves ir krikštynas.

Kelionės su mažais vaikais – už ar prieš (8)

Kelionės su mažais vaikais – už ar prieš
Vieni atostogų neįsivaizduoja be vaikų ir vežasi juos visur, kur vyksta patys, kitiems poilsis su mažaisiais visai ne poilsis... Kalbintos mamos dalijasi savo mintimis.

Auskarai kūdikiui: kai protas kovoja su grožiu (2)

Auskarai kūdikiui: kai protas kovoja su grožiu
Ar manote, kad savo mažylio ausis papuošti dar kūdikystėje – šauni idėja? Kosmetologė Neringa Dombrovskienė teigia, kad tai Lietuvoje nėra labai populiaru, tačiau pasitaiko atvejų, kai auskarų vėrimui į saloną atkeliauja mamytės, ant rankų laikydamos vos pusės metų vaikelį. Ar tokia grožio procedūra mažyliui nekenkia? Ką apie auskarų vėrimą kūdikiams galvoja mamos?

10 daiktų, kurių visada prireikia kelionėse su vaiku

10 daiktų, kurių visada prireikia kelionėse su vaiku
Orai šiltėja ir daugelis šeimų pradeda dėlioti savo atostogų planus. Vieni žada nerizikuoti, juk lietuviškas klimatas mėgsta papokštauti, ir keliaus į šiltesnius kraštus. Kiti – patį geriausią poilsį ir ramybę randa mūsų šalies pajūriuose ar prie ežerų.

Krikštynų papročiai, kurių dera nepamiršti kiekvienam lietuviui

Krikštynų papročiai, kurių dera nepamiršti kiekvienam lietuviui
Krikštynų papročių būta įvairių – priklausomai nuo vietovės, meto, nuo pačių žmonių. Pažvelkime į keletą jų – gal ir šiomis dienomis rasime ką sau pritaikyti.

Su kokiomis krikštynų dovanomis niekada neprašausite (4)

Su kokiomis krikštynų dovanomis niekada neprašausite
Kartu su šiltais orais prasidės ir krikštynų bei vestuvių sezonas. Vieni šioms šventėms patys ruošis, o kiti jose dalyvaus kaip svečiai. Vienų laukia didelė planavimo atsakomybė bei įvairiausių smulkmenų derinimas, kiti – suks galvą, o kaip nustebinti ir pasveikinti pačius brangiausius.

Prieštaringai vertinama priemonė kūdikiams: išsakykite savo nuomonę (8)

Prieštaringai vertinama priemonė kūdikiams: išsakykite savo nuomonę
Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo graži laimingo kūdikio nuotrauka: jis miega, plaukai papuošti dailiu segtuku. Tačiau istorija čia tik prasideda...

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?
Miegas kūdikiams labai svarbus: miegant jie pailsi, atsipalaiduoja jų kūno raumenys. Mažiausieji per parą išmiega iki 22 valandų, todėl ypač svarbu, ant kokio pagrindo jie miega.

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas? (3)

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas?
Net ir esant šaltukui, į lauką išeiti sveika, ypač jei vaikutis gali valandėlę gryname ore nusnausti. Kad jo miego netrikdytų vėsuma, geriausia išeitis – miegmaišis arba kombinezonas.

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės (2)

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės
Pirmosios automobilių kėdutės buvo pradėtos kurti dar praėjusio amžiaus pradžioje, tačiau tik po dar kelių dešimtmečių į pirmąją vietą buvo iškeltas šios priemonės suteikiamas saugumas, o ne tik patogumas ar išvaizda.

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos (2)

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos
Krikštynų proga tradiciškai dovanojamos simbolinės dovanos, dažnai tai būna sidabro šaukštelis ar barškutis, pakabutis, siuvinėtas rankšluostėlis ir kitos gerą linkinčios dovanėlės.