Kokio amžiaus mažylis lengviausiai atsisako mamos pieno?

 (14)
Atpratinimas nuo krūties - dar vienas išbandymas jaunai mamai. Kada nujunkyti kūdikį, kaip jam padėti atsisakyti tokio mielo įpročio? Konsultuoja pediatrė docentė Jolanta Kudzytė.
Kokio amžiaus mažylis lengviausiai atsisako mamos pieno?
© Shutterstock nuotr.

Ar pradėjus kūdikį maitinti košytėmis krūtyse sumažėja pieno? 

Nuo šešto mėnesio kūdikiui duodama ne tik mamos pieno, bet ir papildomo maisto. Tad krūtyse pieno iš tiesų mažėja. Jo vietą vaiko valgiaraštyje užima košytės. Prie mamos krūties jis vis dažniau glaudžiamas jau pasisotinęs, tad ir ištraukia mažiau. Kai į metų pabaigą kūdikis vis daugiau valgo papildomo maisto, krūtyse pieno dar labiau sumažėja, nes ilgėja tarpai taip žindymų, be to, ir žindomas rečiau. Nusprendus nujunkyti, pirmomis dienomis vaikutį reikia žindyti tik du kartus per parą – ryte ir vakare.

Ar yra nuorodų, kaip nustoti žindyti?

Kiekvienai mamai vis kitaip. Daug priklauso nuo priežasties, dėl kurios ji nustoja žindyti: gal grįžta į darbą ar apsisprendžia nebeduoti krūties, nes vaikučiui sukako dveji. Nusprendusi eiti į darbą, nujunkyti mama turėtų bandyti dar prieš porą savaičių, kad vaikutis turėtų laiko prisitaikyti prie naujos padėties. 

Per kiek laiko galima atjunkyti kūdikį? 

Nieko nebūna staiga – nei pienas dingsta, nei kūdikis atpranta. Po pirmojo pusmečio vyksta savaiminis nujunkymas. Vienas vaikas, nematydamas mamos ir nemiegodamas šalia, nuo pieno visiškai atpranta per kelias dienas, o kitam prireikia savaitės. 

O kaip ir kada išmokyti vaikelį atsisakyti naktipiečių? 

Naujagimį ir pirmų mėnesių kūdikį žindyti būtina ir naktį, kad sočiai pavalgęs ilgiau ir ramiau miegotų, o mamos krūtyse gamintųsi pieno (šiuo paros laiku būna riebesnis). Žindyti naktimis galima liautis į pirmųjų gyvenimo metų pabaigą. Tačiau vieni kūdikiai naktį dažniau prabunda, kiti rečiau, vienus lengviau atpratinti, o kitus sunkiau. Reikia kantrybės, laiko ir pastangų. Prieš naktį galima vaikelį pamaitinti sočiau, vakarienę atidėti vėlesniam laikui, pavyzdžiui, 1-1,5 valandos. 

Kokio amžiaus mažylį lengviau nujunkyti?

Vaikas lengviausiai atpranta nuo krūties artėjant pirmam gimtadieniui. Iki dvejų metukų žindytą mažylį nujunkyti daug sunkiau, nes tai jau tampa įpročiu. Tokio amžiaus vaikelis krūties nori ne dėl pieno. Jis trokšta mamos šilumos ir paguodos. Kai mama bando krūties neduoti, vaikutis reiškia protestą. Ypač jei ji pradeda eiti į darbą ar paskaitas ir vaikutis supranta, kad yra paliekamas močiutei ar auklei. Mažylis žino: kai jis žinda, mama visada kartu su juo. Todėl ir nenori netekti krūties pienelio. 

Kaip atjunkyti 1,5-2 metų pyplį?

Moteris, norinti atpratinti nuo krūties, turi dienai kitai (ar tik naktimis) išvykti iš namų ir vaikelį palikti su tėčiu ar močiute. Nematydamas mamytės vaikutis nenori krūties. Vietoj mamos pienuko galima pasiūlyti morkos, obuolio, sulčių ar arbatėlės. Kartais padeda atostogos. Nauja vieta, įspūdžiai vaikučiui padeda užsimiršti. Priverstinis „vaistas“ nuo įpročio žįsti mamos krūtį kartais būna ligoninė, jei mažylį slaugyti lieka močiutė.

Kurį vaikutį paprasčiau atpratinti nuo krūties?

Jautresniam vaikui, vadinamajam mamyčiukui, atprasti sunkiau. Jis dažniau nori prisiglausti prie mamos krūties. Taip pat būna nelengva ir dažniau sirgusiam mažyliui, kuriam ne kartą teko palikti namų aplinką. 

Gal lengviau tam, kuris mamos pienuko gauna iš buteliuko?

Jei mama nutrauktą pienuką supila į buteliuką ir palieka auklei, krūtyse pieno mažėja savaime, nes ilgi tarpai tarp žindymų. Vaikutis rečiau mato mamą, rečiau reikia ir krūties. 

O jei mama spenelius užklijuotų pleistru, pabarstytų pipirais, garstyčių milteliais, druska? 
Išradingos mamos visko prigalvoja. Tačiau nepatarčiau spenelių kuo nors barstyti. Tokie žaidimai gali užtrukti ilgiau nei norėtųsi.

Kodėl nepatartina veržti krūtinę?

Jei užveržus krūtis dar gaminasi daug pieno, jis užsistovi, susidaro abscesas ir prireikia operacijos.

Ar yra vaistų, mažinančių pieno gamybą?

Jokių vaistų vartoti gydytojai nepataria. Pieno gamyba – tai ne tik endokrininės, bet ir nervų sistemos veiklos vaisius. Šį procesą stabdyti vaistais tikrai nepatartina. Juk ką sako auksinė taisyklė? Siekiant, kad krūtyse būtų daugiau pieno, reikia labai to norėti ir kūdikį dažniau žindyti. O mama, norinti kūdikį nujunkyti, turi nusiteikti, kad jau nebereikia to daryti, ir galvoti, kad būtina kažką keisti. Jei mamai reikia atlikti operaciją arba iškyla kita bėda, paprastai stresas užslopina pieno gamybą. Kartais jis dingsta jau po kelių valandų.

Kada patartina neskubėti nujunkyti? 

Jei mažylis peršalęs, karščiuoja, kosėja, sloguoja arba serga kuria kita liga, kai sunkiai dygsta dantukai, išgyvena stresą (pavyzdžiui, namuose atsirado auklė), tada nieko negalima keisti – nei vaikučio mitybos, nei įpročių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

6-12 mėnesių

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva (3)

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva
Jei pavargote nuo žiemos šaltuko, sunkiai įveikiamų pusnių sniego, slidžių šaligatvių ir visa širdimi trokštate pasimėgauti saulės voniomis, tikėtina, kad net ir augindami kūdikį pasiduosite pagundai ilgesniam ar trumpesniam laikui pabėgti į šiltus kraštus.

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?
Miegas kūdikiams labai svarbus: miegant jie pailsi, atsipalaiduoja jų kūno raumenys. Mažiausieji per parą išmiega iki 22 valandų, todėl ypač svarbu, ant kokio pagrindo jie miega.

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas? (3)

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas?
Net ir esant šaltukui, į lauką išeiti sveika, ypač jei vaikutis gali valandėlę gryname ore nusnausti. Kad jo miego netrikdytų vėsuma, geriausia išeitis – miegmaišis arba kombinezonas.

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės (2)

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės
Pirmosios automobilių kėdutės buvo pradėtos kurti dar praėjusio amžiaus pradžioje, tačiau tik po dar kelių dešimtmečių į pirmąją vietą buvo iškeltas šios priemonės suteikiamas saugumas, o ne tik patogumas ar išvaizda.

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos (2)

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos
Krikštynų proga tradiciškai dovanojamos simbolinės dovanos, dažnai tai būna sidabro šaukštelis ar barškutis, pakabutis, siuvinėtas rankšluostėlis ir kitos gerą linkinčios dovanėlės.

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku (5)

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku
Oras, kuriuo kvėpuoja didelių miestų gyventojai, yra daugybės medžiagų ir dujų mišinys. Nieko stebėtino, kad toks kokteilis gali pakenkti mažylių organizmui. Kaip juos apsaugoti nuo užteršto oro?

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia
Vieni vaikai vos paguldyti į vežimėlį veržiasi iš jo laukan, kiti nenori iš jo išlipti, o vežiojami lauke sau ramiai miega ar smalsauja, stebi bėgančius vaizdus.

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais (3)

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais
Keliauti su vaikais gali būti smagu ir nesudėtinga, pakanka atostogoms kruopščiai pasiruošti iš anksto. Svarbiausia – nepamiršti reikalingiausių daiktų ir neprisikrauti daug nebūtinų.

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų (15)

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų
Pirmaisiais mažylio gyvenimo metais daugelis tėvų susiduria su vaikų miego problemomis. Neramus vaikelio miegas naktį, dažnas kėlimasis naktį – tai tik kelios bėdos, kurias patiria šeimos.

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti (specialistės patarimai) (4)

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti <sup style="color: #ff0000;">(specialistės patarimai)</sup>
Krikštynos yra viena tų išskirtinių švenčių, kuri suburia visą šeimą, giminę, artimiausius draugus. Tai ne tik prasminga, bet ir graži šventė, todėl vienu aktualiausių klausimų tampa vaiko garderobas.

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate? (9)

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate?
Pradėjus kūdikiui ropoti ir vaikščioti, tėvai privalo atidžiai peržiūrėti savo namus: ar visi daiktai yra saugūs mažyliui.

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus (2)

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus
Ar pagalvojote kada nors, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus? Ar būtų patogu sėdėti, koks jame matomumas ir pan.?

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės (4)

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės
Pradėjus dygti dantukams, kūdikis pradeda gausiai seilėtis, jam niežti dantenas, jis tampa irzlus, kiša pirštukus į burnytę. Kai tai nepadeda, burnytėn deda viską, kas papuola po ranka.

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas? (4)

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas?
Krikštynos — viena pagrindinių gyvenimo švenčių, populiarumu nusileidžianti turbūt tik vestuvėms, na, ir, žinoma, gimtadieniams.

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį? (10)

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį?
Prisipažinsime, kai pamatėme šias nuotraukas, pirma mintis buvo būtent tokia: "Ohoho, kūdikis, ir šitokios tatuiruotės!".