Primaitinimo tvarkaraštis: kas, kaip, kada

 (3)
Viena dažniausių mūsų klaidų, primaitinant vaiką yra skubėjimas. Kartą ar du pasiūlę kūdikiui naujo skonio, nusprendžiame, kad jis jam nepatinka, ir nuleidžiame rankas. Kada ir kuo pradėti primaitinti kūdikį? Pateikiame naujausias rekomendacijas.
Primaitinimo tvarkaraštis: kas, kaip, kada
© Shutterstock nuotr.

Nuo kada primaitinti?

Sveiką ir gerai augantį kūdikį primaitinti patariama nuo šešių mėnesių. Šiuo metu jo virškinimo sistema yra pakankamai subrendusi priimti naujų maisto produktų, kūdikis pajėgus ne tik žįsti ir čiulpti, bet ir mokosi kramtyti bei nuryti tirštesnės konsistencijos už pieną maistą. Kai kuriais atvejais vaiką prižiūrintis gydytojas gali pasiūlyti primaitinimą pradėti anksčiau, pasikonsultuokite dėl to asmeniškai.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Ar žindomam vaikui reikia vasarą duoti atsigerti vandens?
Ar vyrui vieta gimdykloje: trys skirtingi moterų požiūriai

Nuo ko pradėti primaitinimą?

Pirmasis "rimtas" maistas gali būti daržovių arba grūdų košė. Ir vieną, ir kitą būdą siūlantys medikai turi savo argumentų ir sako, kad šis pasirinkimas turi būti kiekvienam vaikui inidividualus. Tačiau visi sutaria, kad pirmai pradžiai geriausiai tinka mums genetiškai artimiausi maisto produktai: bulvės, morkos (jei startuosite nuo daržovienių) ir ryžiai, avižos (jei klausysite patarimo pradėti nuo grūdų košių). Bene dažniausiai gerai pradžiai siūloma ryžių košė, kaip rečiausiai sukelianti pašalinių reakcijų mažyliams.

Prieskoniai: būti ar ne?

Iki vienerių metų nei druskos, nei cukraus į kūdikių maistą dėti nereikia. Tai pernelyg apsunkintų jų virškinimo sistemą. Sveikos mitybos įpročius geriausia formuoti nuo mažų dienų. Polinkis saldžiai valgyti lemia ne tik dantų ėduonį, bet ir nutukimą.

Svarbiausia taisyklė - neskubėti

Ragauti naujo patiekalo kūdikiams galima pasiūlyti maždaug kas savaitę, jei per ją nepasitaikė jokių netoleravimo požymių buvusiam maisto produktui. Iš pradžių užtenka kelių arbatinių šaukštelių, tada pamažu didinti iki įprastos dozės.

Kad vaikas priprastų prie naujo patiekalo, jį gali tekti siūlyti daug kartų - net iki 10 - 15. Taigi, kol tiek kartų nedavėte, nesakykite, kad „mano vaikas to nemėgsta". Manoma, kad žindomi kūdikiai sugeba greičiau nei maitinami pieno mišiniais pripažinti tirštą maistą, nes jie per mamos pieną yra gavę įvairesnių skonių, negu mišinuką valgantieji.

Kaip dažnai duoti?

Nuo primaitinimo pradžios kelis mėnesius (iki maždaug aštuonių mėnesių) papildomas maistas duodamas 2-3 kartus per dieną, devynių mėnesių ir vyresniems - 3-4 kartus. Užkandžių optimaliausia duoti 1-2 kartus per dieną tarp maitinimų

Primaitinimo tvarkaraštis:

6 - 7 mėnesiai. Pradėti reikėtų nuo daržovių arba grūdų košės. Iš pradžių rekomenduojama duoti tik vieno komponento košės ir tik įsitikinus, kad ją kūdikis toleruoja, gaminti skirtingų komponentų košę. Į pirmąją košę galima įmaišyti kokybiško aliejaus arba sviesto.

6,5 mėnesio. Valgiaraštį galima papildyti šviežiais vaisiais ar uogomis, kurie sirpsta ir noksta mūsų krašte. Tai gali būti jų sultys arba trintos tyrelės. Sveikiausia švieži vaisiai ir uogos, o ne pramoniniu būdu pagamintos jų tyrelės. Pirmenybė - lietuviškoms uogoms ir vaisiams, o ne egzotiniams.Trintais vaisiais galima paskaninti kruopų košę.

8 mėnesiai. Metas paragauti mėsos. Kūdikiams tinkamiausia triušiena, veršiena, kalakutiena, neriebi kiauliena. Iš pradžių ji smulkiai sutrinama, vėliau, vaikui išmokus kramtyti, pratinama prie maltos mėsos ir jos mažų gabaliukų.

8-9 mėnesį, kai kūdikis išmoksta kramtyti, galima pasiūlyti duonos gaminių. Geriausiai tinka ekologiški džiūvėsėliai ar namie kepti sausainiai. Kadangi jie kaloringi, nereikėtų persistengti, nes tada vaikas mažiau suvalgys košių.

10-12 mėn. Žuvis, skirta kūdikiui, turi būti šviežia, kokybiška. Geriausiai tinka virta liesa žuvis, jūros vertingesnė už ežero.

11-12 mėnesių - pieno produktų ragavimo metas. Pirmai pradžiai tinkamiausi rūgštūs pieno produktai - kefyras, jogurtas. Su varške nereikia skubėti, nes joje itin daug pieno baltymų, kurie gali tapti alergijos šaltiniu ir apsunkina mažylio virškinimą.

Nuo 12 mėnesių. Galima duoti kiaušinių,

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

6-12 mėnesių

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva (3)

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva
Jei pavargote nuo žiemos šaltuko, sunkiai įveikiamų pusnių sniego, slidžių šaligatvių ir visa širdimi trokštate pasimėgauti saulės voniomis, tikėtina, kad net ir augindami kūdikį pasiduosite pagundai ilgesniam ar trumpesniam laikui pabėgti į šiltus kraštus.

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?
Miegas kūdikiams labai svarbus: miegant jie pailsi, atsipalaiduoja jų kūno raumenys. Mažiausieji per parą išmiega iki 22 valandų, todėl ypač svarbu, ant kokio pagrindo jie miega.

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas? (3)

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas?
Net ir esant šaltukui, į lauką išeiti sveika, ypač jei vaikutis gali valandėlę gryname ore nusnausti. Kad jo miego netrikdytų vėsuma, geriausia išeitis – miegmaišis arba kombinezonas.

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės (2)

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės
Pirmosios automobilių kėdutės buvo pradėtos kurti dar praėjusio amžiaus pradžioje, tačiau tik po dar kelių dešimtmečių į pirmąją vietą buvo iškeltas šios priemonės suteikiamas saugumas, o ne tik patogumas ar išvaizda.

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos (2)

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos
Krikštynų proga tradiciškai dovanojamos simbolinės dovanos, dažnai tai būna sidabro šaukštelis ar barškutis, pakabutis, siuvinėtas rankšluostėlis ir kitos gerą linkinčios dovanėlės.

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku (5)

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku
Oras, kuriuo kvėpuoja didelių miestų gyventojai, yra daugybės medžiagų ir dujų mišinys. Nieko stebėtino, kad toks kokteilis gali pakenkti mažylių organizmui. Kaip juos apsaugoti nuo užteršto oro?

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia
Vieni vaikai vos paguldyti į vežimėlį veržiasi iš jo laukan, kiti nenori iš jo išlipti, o vežiojami lauke sau ramiai miega ar smalsauja, stebi bėgančius vaizdus.

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais (3)

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais
Keliauti su vaikais gali būti smagu ir nesudėtinga, pakanka atostogoms kruopščiai pasiruošti iš anksto. Svarbiausia – nepamiršti reikalingiausių daiktų ir neprisikrauti daug nebūtinų.

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų (15)

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų
Pirmaisiais mažylio gyvenimo metais daugelis tėvų susiduria su vaikų miego problemomis. Neramus vaikelio miegas naktį, dažnas kėlimasis naktį – tai tik kelios bėdos, kurias patiria šeimos.

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti (specialistės patarimai) (4)

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti <sup style="color: #ff0000;">(specialistės patarimai)</sup>
Krikštynos yra viena tų išskirtinių švenčių, kuri suburia visą šeimą, giminę, artimiausius draugus. Tai ne tik prasminga, bet ir graži šventė, todėl vienu aktualiausių klausimų tampa vaiko garderobas.

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate? (9)

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate?
Pradėjus kūdikiui ropoti ir vaikščioti, tėvai privalo atidžiai peržiūrėti savo namus: ar visi daiktai yra saugūs mažyliui.

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus (2)

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus
Ar pagalvojote kada nors, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus? Ar būtų patogu sėdėti, koks jame matomumas ir pan.?

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės (4)

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės
Pradėjus dygti dantukams, kūdikis pradeda gausiai seilėtis, jam niežti dantenas, jis tampa irzlus, kiša pirštukus į burnytę. Kai tai nepadeda, burnytėn deda viską, kas papuola po ranka.

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas? (4)

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas?
Krikštynos — viena pagrindinių gyvenimo švenčių, populiarumu nusileidžianti turbūt tik vestuvėms, na, ir, žinoma, gimtadieniams.

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį? (10)

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį?
Prisipažinsime, kai pamatėme šias nuotraukas, pirma mintis buvo būtent tokia: "Ohoho, kūdikis, ir šitokios tatuiruotės!".