Vaikų gydytoja - apie saulę, apsaugą nuo jos ir odos vėžį

Vasarą norisi kuo daugiau laiko su mažyliais leisti lauke, ypač kai oras geras. Tačiau tai būtina daryti atsakingai - nepamirštant pasirūpinti kūdikio oda, kuri yra daug jautresnė negu suaugusiųjų. Specialistai pabrėžia, kad mažyliui rimtai nudegus odą dar kūdikystėje, rizika, kad užaugęs jis susirgs odos vėžiu, padidėja.
Jei kūdikiui netrūks vandens, jis daug geriau jausis per karščius ir kaitrą.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

„Apsauga nuo saulės turėtų būti kiekvieno tėvo prioritetas. Kūdikio odą pažeidus saulei, pažeidimai giluminiuose odos sluoksniuose išliks visam gyvenimui, net kai išorėje ir nieko nebesimatys. Tai reiškia, kad tikimybė kada nors susirgti odos vėžiu jam stipriai išaugs. Apsaugoti vaiką nuo saulės spindulių nėra sunku, bet, deja, tėvai dažnai nežino paprastų taisyklių", - sako vaikų gydytoja Aušra Urbutienė ir pateikia 9 patarimus.

1. Kol kūdikis yra mažesnis negu 6 mėnesių amžiaus, saugokite jį nuo bet kokio tiesioginio kontakto su saulės šviesa.

Jeigu vežiojate jį lauke vežimėlyje, tik pasirodžius saulei nuleiskite jo stogą. Jeigu vaikas su jumis keliauja automobiliu, stebėkite, kad į jį nešviestų saulė. Jei esate gamtoje ir netikėtai pasirodo saulė, paslėpkite kūdikį po stogu, po skėčiu, po skrybėle - po bet kuo, kas apsaugos nuo tiesioginių spindulių. Net kelios minutės gali pakenkti odai.

2. Ir vyresnio amžiaus kūdikius saugokite nuo saulės, kai ji karščiausia.

Karščiausia saulė būna maždaug nuo 10 iki 15 val. Tuo metu stenkitės apsaugoti savo mažylį, kad jis išvengtų tiesioginių spindulių, o jei išvengti neįmanoma - tiesioginiuose spinduliuose jis turėtų būti ne ilgiau negu 5 minutes. Jeigu esate gamtoje, stenkitės laikyti kūdikį bent jau medžių šešėlyje. Nepamirškite, kad saulės spinduliai atsispindi nuo tokių paviršių kaip smėlis, cementas ar vanduo.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kiek valandų miego per parą reikia vaikams
Nėščiosios mityba: svarbiausios taisyklės

3. Aklai nepasitikėkite apsauginiu kremu nuo saulės.

Kremas gali padėti apsaugoti kūdikį, tačiau vien jo neužtenka. Jokiu būdu netepkite kremu kūdikio, kuriam mažiau negu 6 mėnesiai: jo oda per jautri, ir kreme esantys chemikalai jam pakenks. Ir kremu nuo saulės tepdami vyresnį kūdikį, įsitikinkite, kad jis pritaikytas vaikams. Šis patarimas galioja bet kokiai vaikų kosmetikai.

4. Parinkite kūdikiui tinkamą aprangą.

Aprenkite jį šviesiais, laisvais, orą praleidžiančiais drabužiais, pavyzdžiui, medvilniniais. Drabužiai turi būti ilgomis rankovėmis. Tada kūdikio oda bus apsaugota nuo saulės šviesos, o jam pačiam nebus karšta. Taip pat būtinas ir galvos apdangalas, galima uždėti ir akinius nuo saulės. Stebėkite, kad kūdikis neperkaistų: kūdikiai neprakaituoja kaip suaugusieji.

5. Reaguokite į nudegimus.

Jeigu mažylis vis dėlto nudegė, nepanikuokite. Tik pastebėję nudegimą priglauskite prie nudegusios vietos sudrėkintą, vėsų rankšluostį ir palaikykite 10-15 minučių. Tuomet odą patepkite kūdikiams skirtu drėkinamuoju kremu. Procedūrą kartokite 3-4 kartus per dieną keletą dienų iš eilės, kol nudegimas išnyks. Stipraus nudegimo atveju tuojau pat vežkite kūdikį pas gydytoją.

6. Išbėrimų nepalikite likimo valiai.

Jie ant odos vasarą atsiranda, kai kūdikiui per karšta, oda nepakankamai kvėpuoja. Išbertą vaiką nuprauskite drungname vandenyje, naudodami kūdikiams skirtą muilą. Maždaug per savaitę išbėrimai turėtų išnykti, jei neišnyks - keliaukite pas gydytoją. Labai svarbu: tiek nudegimų, tiek išbėrimų atveju prausdami kūdikius naudokite tik tas kosmetikos priemones, kurios subalansuotos tokio amžiaus vaikams!

7. Apsaugos nuo vabzdžių priemonėmis purkškite kūdikio drabužius, bet ne jį patį.

Kūdikio odai vasarą pakenkti gali ne tik saulė, bet ir įvairūs vabzdžiai. Nuo vabzdžių apsaugo tam skirtos priemonės, tačiau jokiu būdu nepurkškite jų tiesiai ant kūdikio odos, tai gali jai pakenkti. Verčiau jomis išpurkškite kūdikio drabužius, palaukite, kol išdžius, o tada aprenkite kūdikį. Išpurkšti galima ir vežimėlį. Grįžę iš lauko drabužius išskalbkite, o vaiką nuprauskite.

8. Skirkite dėmesio kūdikio racionui ir rūpinkitės, kad jam netrūktų vandens.

Kai kurie vitaminai, esantys maiste, pavyzdžiui, vitaminas A, vitaminas C, vitaminas E arba vitaminas B6, gali sustiprinti odą ir padaryti ją atsparesnę saulei. Todėl atidžiai išstudijuokite savo kūdikio maisto sudėtį. Be to, labai svarbu kūdikį saugoti nuo troškulio. Jei kūdikio organizme netrūks vandens, jis daug geriau atlaikys karštį ir saulės spindulius.

9. Stebėkite savo kūdikį!

Vasarą leisdami laiką gryname ore nuolat atkreipkite dėmesį, kaip laikosi jūsų mažylis. Stebėkite jo elgesį: ar jam netrūksta vandens, ar jis neverkia, ar jis nenuropojo ten, kur susidurs su tiesioginiais saulės spinduliais, ar aplinkui nesama kitų dalykų, galinčių sužaloti jo odą. Tėvai geriausiai pažįsta savo vaikus ir žino, kaip iš jų elgesio suprasti, kad kažkas negerai, todėl turi būti atidūs.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

6-12 mėnesių

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva (2)

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva
Jei pavargote nuo žiemos šaltuko, sunkiai įveikiamų pusnių sniego, slidžių šaligatvių ir visa širdimi trokštate pasimėgauti saulės voniomis, tikėtina, kad net ir augindami kūdikį pasiduosite pagundai ilgesniam ar trumpesniam laikui pabėgti į šiltus kraštus.

Pirmosios kūdikio Kalėdos: svarbūs patarimai tėvams

Pirmosios kūdikio Kalėdos: svarbūs patarimai tėvams
Jei jūsų mažylis gimė 2017-aisiais metais, jūs savo didžiausią ir gražiausią dovaną jau gavote. Šios žiemos šventės jums bus kitokios – jūs tapote tėvais, o viso jūsų dėmesio centre kūdikis.

Atmintinė tėveliams: kaip aprengti vaiką, kad jis lauke nesušaltų (1)

Atmintinė tėveliams: kaip aprengti vaiką, kad jis lauke nesušaltų
Vaikams kuo daugiau laiko praleisti lauke – būtinybė. Net tada, kai oras darosi darganotas, lyja ar iškrenta pirmosios snaigės, nereikėtų užsidaryti namuose. Vaikų gydytojai rekomenduoja žaidimams lauke ar tiesiog pasivaikščiojimams kasdien skirti bent kelias valandas.

Renkamės vaiko vežimėlį: kokie patys populiariausi Lietuvoje (7)

Renkamės vaiko vežimėlį: kokie patys populiariausi Lietuvoje
Kūdikiui skirtas vežimėlis – vienas rimčiausių pirkinių šeimai, ruošiančiai mažyliui kraitelį. Kaip ir faktas, kad tai daiktas, be kurio tikrai neišsiversite.

Geriausios ir blogiausios krikštynų dovanos

Geriausios ir blogiausios krikštynų dovanos
Vasara – ne tik atostogų bei poilsio metas, tačiau ir laikas, kada lietuviai dažniausiai pamini jiems labai svarbias šventes, pavyzdžiui, vestuves ir krikštynas.

Kelionės su mažais vaikais – už ar prieš (8)

Kelionės su mažais vaikais – už ar prieš
Vieni atostogų neįsivaizduoja be vaikų ir vežasi juos visur, kur vyksta patys, kitiems poilsis su mažaisiais visai ne poilsis... Kalbintos mamos dalijasi savo mintimis.

Auskarai kūdikiui: kai protas kovoja su grožiu (2)

Auskarai kūdikiui: kai protas kovoja su grožiu
Ar manote, kad savo mažylio ausis papuošti dar kūdikystėje – šauni idėja? Kosmetologė Neringa Dombrovskienė teigia, kad tai Lietuvoje nėra labai populiaru, tačiau pasitaiko atvejų, kai auskarų vėrimui į saloną atkeliauja mamytės, ant rankų laikydamos vos pusės metų vaikelį. Ar tokia grožio procedūra mažyliui nekenkia? Ką apie auskarų vėrimą kūdikiams galvoja mamos?

10 daiktų, kurių visada prireikia kelionėse su vaiku

10 daiktų, kurių visada prireikia kelionėse su vaiku
Orai šiltėja ir daugelis šeimų pradeda dėlioti savo atostogų planus. Vieni žada nerizikuoti, juk lietuviškas klimatas mėgsta papokštauti, ir keliaus į šiltesnius kraštus. Kiti – patį geriausią poilsį ir ramybę randa mūsų šalies pajūriuose ar prie ežerų.

Krikštynų papročiai, kurių dera nepamiršti kiekvienam lietuviui (16)

Krikštynų papročiai, kurių dera nepamiršti kiekvienam lietuviui
Krikštynų papročių būta įvairių – priklausomai nuo vietovės, meto, nuo pačių žmonių. Pažvelkime į keletą jų – gal ir šiomis dienomis rasime ką sau pritaikyti.

Su kokiomis krikštynų dovanomis niekada neprašausite (4)

Su kokiomis krikštynų dovanomis niekada neprašausite
Kartu su šiltais orais prasidės ir krikštynų bei vestuvių sezonas. Vieni šioms šventėms patys ruošis, o kiti jose dalyvaus kaip svečiai. Vienų laukia didelė planavimo atsakomybė bei įvairiausių smulkmenų derinimas, kiti – suks galvą, o kaip nustebinti ir pasveikinti pačius brangiausius.

Prieštaringai vertinama priemonė kūdikiams: išsakykite savo nuomonę (8)

Prieštaringai vertinama priemonė kūdikiams: išsakykite savo nuomonę
Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo graži laimingo kūdikio nuotrauka: jis miega, plaukai papuošti dailiu segtuku. Tačiau istorija čia tik prasideda...

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?
Miegas kūdikiams labai svarbus: miegant jie pailsi, atsipalaiduoja jų kūno raumenys. Mažiausieji per parą išmiega iki 22 valandų, todėl ypač svarbu, ant kokio pagrindo jie miega.

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas? (3)

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas?
Net ir esant šaltukui, į lauką išeiti sveika, ypač jei vaikutis gali valandėlę gryname ore nusnausti. Kad jo miego netrikdytų vėsuma, geriausia išeitis – miegmaišis arba kombinezonas.

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės (2)

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės
Pirmosios automobilių kėdutės buvo pradėtos kurti dar praėjusio amžiaus pradžioje, tačiau tik po dar kelių dešimtmečių į pirmąją vietą buvo iškeltas šios priemonės suteikiamas saugumas, o ne tik patogumas ar išvaizda.

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos (2)

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos
Krikštynų proga tradiciškai dovanojamos simbolinės dovanos, dažnai tai būna sidabro šaukštelis ar barškutis, pakabutis, siuvinėtas rankšluostėlis ir kitos gerą linkinčios dovanėlės.