Vaikų gydytoja - apie saulę, apsaugą nuo jos ir odos vėžį

Vasarą norisi kuo daugiau laiko su mažyliais leisti lauke, ypač kai oras geras. Tačiau tai būtina daryti atsakingai - nepamirštant pasirūpinti kūdikio oda, kuri yra daug jautresnė negu suaugusiųjų. Specialistai pabrėžia, kad mažyliui rimtai nudegus odą dar kūdikystėje, rizika, kad užaugęs jis susirgs odos vėžiu, padidėja.
Vaikų gydytoja - apie saulę, apsaugą nuo jos ir odos vėžį
Jei kūdikiui netrūks vandens, jis daug geriau jausis per karščius ir kaitrą.
© Shutterstock nuotr.

„Apsauga nuo saulės turėtų būti kiekvieno tėvo prioritetas. Kūdikio odą pažeidus saulei, pažeidimai giluminiuose odos sluoksniuose išliks visam gyvenimui, net kai išorėje ir nieko nebesimatys. Tai reiškia, kad tikimybė kada nors susirgti odos vėžiu jam stipriai išaugs. Apsaugoti vaiką nuo saulės spindulių nėra sunku, bet, deja, tėvai dažnai nežino paprastų taisyklių", - sako vaikų gydytoja Aušra Urbutienė ir pateikia 9 patarimus.

1. Kol kūdikis yra mažesnis negu 6 mėnesių amžiaus, saugokite jį nuo bet kokio tiesioginio kontakto su saulės šviesa.

Jeigu vežiojate jį lauke vežimėlyje, tik pasirodžius saulei nuleiskite jo stogą. Jeigu vaikas su jumis keliauja automobiliu, stebėkite, kad į jį nešviestų saulė. Jei esate gamtoje ir netikėtai pasirodo saulė, paslėpkite kūdikį po stogu, po skėčiu, po skrybėle - po bet kuo, kas apsaugos nuo tiesioginių spindulių. Net kelios minutės gali pakenkti odai.

2. Ir vyresnio amžiaus kūdikius saugokite nuo saulės, kai ji karščiausia.

Karščiausia saulė būna maždaug nuo 10 iki 15 val. Tuo metu stenkitės apsaugoti savo mažylį, kad jis išvengtų tiesioginių spindulių, o jei išvengti neįmanoma - tiesioginiuose spinduliuose jis turėtų būti ne ilgiau negu 5 minutes. Jeigu esate gamtoje, stenkitės laikyti kūdikį bent jau medžių šešėlyje. Nepamirškite, kad saulės spinduliai atsispindi nuo tokių paviršių kaip smėlis, cementas ar vanduo.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kiek valandų miego per parą reikia vaikams
Nėščiosios mityba: svarbiausios taisyklės

3. Aklai nepasitikėkite apsauginiu kremu nuo saulės.

Kremas gali padėti apsaugoti kūdikį, tačiau vien jo neužtenka. Jokiu būdu netepkite kremu kūdikio, kuriam mažiau negu 6 mėnesiai: jo oda per jautri, ir kreme esantys chemikalai jam pakenks. Ir kremu nuo saulės tepdami vyresnį kūdikį, įsitikinkite, kad jis pritaikytas vaikams. Šis patarimas galioja bet kokiai vaikų kosmetikai.

4. Parinkite kūdikiui tinkamą aprangą.

Aprenkite jį šviesiais, laisvais, orą praleidžiančiais drabužiais, pavyzdžiui, medvilniniais. Drabužiai turi būti ilgomis rankovėmis. Tada kūdikio oda bus apsaugota nuo saulės šviesos, o jam pačiam nebus karšta. Taip pat būtinas ir galvos apdangalas, galima uždėti ir akinius nuo saulės. Stebėkite, kad kūdikis neperkaistų: kūdikiai neprakaituoja kaip suaugusieji.

5. Reaguokite į nudegimus.

Jeigu mažylis vis dėlto nudegė, nepanikuokite. Tik pastebėję nudegimą priglauskite prie nudegusios vietos sudrėkintą, vėsų rankšluostį ir palaikykite 10-15 minučių. Tuomet odą patepkite kūdikiams skirtu drėkinamuoju kremu. Procedūrą kartokite 3-4 kartus per dieną keletą dienų iš eilės, kol nudegimas išnyks. Stipraus nudegimo atveju tuojau pat vežkite kūdikį pas gydytoją.

6. Išbėrimų nepalikite likimo valiai.

Jie ant odos vasarą atsiranda, kai kūdikiui per karšta, oda nepakankamai kvėpuoja. Išbertą vaiką nuprauskite drungname vandenyje, naudodami kūdikiams skirtą muilą. Maždaug per savaitę išbėrimai turėtų išnykti, jei neišnyks - keliaukite pas gydytoją. Labai svarbu: tiek nudegimų, tiek išbėrimų atveju prausdami kūdikius naudokite tik tas kosmetikos priemones, kurios subalansuotos tokio amžiaus vaikams!

7. Apsaugos nuo vabzdžių priemonėmis purkškite kūdikio drabužius, bet ne jį patį.

Kūdikio odai vasarą pakenkti gali ne tik saulė, bet ir įvairūs vabzdžiai. Nuo vabzdžių apsaugo tam skirtos priemonės, tačiau jokiu būdu nepurkškite jų tiesiai ant kūdikio odos, tai gali jai pakenkti. Verčiau jomis išpurkškite kūdikio drabužius, palaukite, kol išdžius, o tada aprenkite kūdikį. Išpurkšti galima ir vežimėlį. Grįžę iš lauko drabužius išskalbkite, o vaiką nuprauskite.

8. Skirkite dėmesio kūdikio racionui ir rūpinkitės, kad jam netrūktų vandens.

Kai kurie vitaminai, esantys maiste, pavyzdžiui, vitaminas A, vitaminas C, vitaminas E arba vitaminas B6, gali sustiprinti odą ir padaryti ją atsparesnę saulei. Todėl atidžiai išstudijuokite savo kūdikio maisto sudėtį. Be to, labai svarbu kūdikį saugoti nuo troškulio. Jei kūdikio organizme netrūks vandens, jis daug geriau atlaikys karštį ir saulės spindulius.

9. Stebėkite savo kūdikį!

Vasarą leisdami laiką gryname ore nuolat atkreipkite dėmesį, kaip laikosi jūsų mažylis. Stebėkite jo elgesį: ar jam netrūksta vandens, ar jis neverkia, ar jis nenuropojo ten, kur susidurs su tiesioginiais saulės spinduliais, ar aplinkui nesama kitų dalykų, galinčių sužaloti jo odą. Tėvai geriausiai pažįsta savo vaikus ir žino, kaip iš jų elgesio suprasti, kad kažkas negerai, todėl turi būti atidūs.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

6-12 mėnesių

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva (3)

Į šiltus kraštus su kūdikiu: jei tai žinosite, kelionė bus lengva
Jei pavargote nuo žiemos šaltuko, sunkiai įveikiamų pusnių sniego, slidžių šaligatvių ir visa širdimi trokštate pasimėgauti saulės voniomis, tikėtina, kad net ir augindami kūdikį pasiduosite pagundai ilgesniam ar trumpesniam laikui pabėgti į šiltus kraštus.

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?

Kokie čiužiniai tarnauja ilgiausiai?
Miegas kūdikiams labai svarbus: miegant jie pailsi, atsipalaiduoja jų kūno raumenys. Mažiausieji per parą išmiega iki 22 valandų, todėl ypač svarbu, ant kokio pagrindo jie miega.

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas? (3)

Kas geriau kūdikiui: miegmaišis ar kombinezonas?
Net ir esant šaltukui, į lauką išeiti sveika, ypač jei vaikutis gali valandėlę gryname ore nusnausti. Kad jo miego netrikdytų vėsuma, geriausia išeitis – miegmaišis arba kombinezonas.

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės (2)

Renkame automobilio kėdutę: 8 svarbiausios taisyklės
Pirmosios automobilių kėdutės buvo pradėtos kurti dar praėjusio amžiaus pradžioje, tačiau tik po dar kelių dešimtmečių į pirmąją vietą buvo iškeltas šios priemonės suteikiamas saugumas, o ne tik patogumas ar išvaizda.

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos (2)

Ką padovanoti krikštynų proga: 5 dovanų idėjos
Krikštynų proga tradiciškai dovanojamos simbolinės dovanos, dažnai tai būna sidabro šaukštelis ar barškutis, pakabutis, siuvinėtas rankšluostėlis ir kitos gerą linkinčios dovanėlės.

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku (5)

Nedarykite šios klaidos išėję pasivaikščioti su vaiku
Oras, kuriuo kvėpuoja didelių miestų gyventojai, yra daugybės medžiagų ir dujų mišinys. Nieko stebėtino, kad toks kokteilis gali pakenkti mažylių organizmui. Kaip juos apsaugoti nuo užteršto oro?

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia

7 patarimai, kad pasivaikščiojimas su vaiku būtų džiaugsmas, o ne kančia
Vieni vaikai vos paguldyti į vežimėlį veržiasi iš jo laukan, kiti nenori iš jo išlipti, o vežiojami lauke sau ramiai miega ar smalsauja, stebi bėgančius vaizdus.

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais (3)

7 būtini daiktai keliaujant ar atostogaujant su vaikais
Keliauti su vaikais gali būti smagu ir nesudėtinga, pakanka atostogoms kruopščiai pasiruošti iš anksto. Svarbiausia – nepamiršti reikalingiausių daiktų ir neprisikrauti daug nebūtinų.

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų (15)

Islandų psichologės išradimas, kad vaikas visą naktį ramiai miegotų
Pirmaisiais mažylio gyvenimo metais daugelis tėvų susiduria su vaikų miego problemomis. Neramus vaikelio miegas naktį, dažnas kėlimasis naktį – tai tik kelios bėdos, kurias patiria šeimos.

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti (specialistės patarimai) (4)

Krikšto rūbeliai idealiai šventei: kaip išsirinkti <sup style="color: #ff0000;">(specialistės patarimai)</sup>
Krikštynos yra viena tų išskirtinių švenčių, kuri suburia visą šeimą, giminę, artimiausius draugus. Tai ne tik prasminga, bet ir graži šventė, todėl vienu aktualiausių klausimų tampa vaiko garderobas.

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate? (9)

Nuotraukoje slepiasi 11 pavojų vaikui, ar visus randate?
Pradėjus kūdikiui ropoti ir vaikščioti, tėvai privalo atidžiai peržiūrėti savo namus: ar visi daiktai yra saugūs mažyliui.

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus (2)

Išbandė, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus
Ar pagalvojote kada nors, kaip vaikiškame vežimėlyje jaustųsi suaugęs žmogus? Ar būtų patogu sėdėti, koks jame matomumas ir pan.?

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės (4)

Kaip sutramdyti dygstančių dantukų skausmą: būdas, kurį mėgsta Holivudo įžymybės
Pradėjus dygti dantukams, kūdikis pradeda gausiai seilėtis, jam niežti dantenas, jis tampa irzlus, kiša pirštukus į burnytę. Kai tai nepadeda, burnytėn deda viską, kas papuola po ranka.

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas? (4)

Kaip iškelti gražias, bet nebrangias krikštynas?
Krikštynos — viena pagrindinių gyvenimo švenčių, populiarumu nusileidžianti turbūt tik vestuvėms, na, ir, žinoma, gimtadieniams.

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį? (10)

Ar ir jūs pagalvojote, kad matote ištatuiruotą kūdikį?
Prisipažinsime, kai pamatėme šias nuotraukas, pirma mintis buvo būtent tokia: "Ohoho, kūdikis, ir šitokios tatuiruotės!".