5 dalykai, kurie padės jūsų šeimai tapti laimingesnei

 (1)
Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Žaidimai ir bendra visos šeimos veikla, mokanti vaiką švelnumo

Psichologai jau seniai domisi, kokį poveikį vaikų raidai daro artimiausioje jų aplinkoje įgytas auklėjimas. Nors yra manančių, kad tėvai gali stengtis nesistengę, nes pirmiausia dominuoja įgimti charakterio bruožai (kai kurie vaikai, gyvenę visiškai skirtingose aplinkose, suaugę yra labai panašūs, o kiti, priešingai, nors augo vienoje šeimoje, yra stebėtinai skirtingos asmenybės). Nepaisant šių nuomonių, vaikų psichologai atrado įtikinamų ryšių tarp auklėjimo stiliaus ir poveikio vaiko raidai, charakterio formavimuisi.

Jei kasdien sukate galvą, kokie žaidimai ir bendra visos šeimos veikla vaiką gali išmokyti švelnumo, meilumo ir leidžia jam jaustis mylimu bei labai svarbiu, siūlome keletą idėjų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vaikas nemėgsta švelnumo: ar galima įtarti autizmą?
Kas vaikui geriau: griežti vaikai ar viską leidžiantys

Kasdienybę paverskite žaidimais

Jei manote, kad žaidimams būtini žaislai, labai klystate (su jais vaikui geriau užsiimti, kai jis būna vienas). Galima sugalvoti labai daug lavinančių žaidimų, kuriems tereikia minimalių priemonių. Pavyzdžiui, teigiamai veikiantys smulkiąją motoriką žaidimai, kuriuos kiekvienas tėvelis gali integruoti į buitinių darbų rutiną.

Pabandykite smagų užsiėmimą, kuriam prireiks tik folijos. Kartu su vaiku iš folijos padarykite vikšrą. Padėkite vikšrą tolėliau, o tuomet kartu su vaiku nušliaužkite (kaip vikšras) be rankų ir kojų iki jo. Pasiekę tikslą, jus tapsite drugeliu ir į pradžią grįšite plasnojant ištiestomis rankomis. Ne tik puiki mankšta, bet ir veikla, kurios metu vaiką galėsite mokyti visus veiksmus atlikti ramiai, švelniai. Taip pat galėsite paaiškinti, kaip gyvenime iš pirmo žvilgsnio nesimpatiški dalykai virsta nuostabiai gražiais.

Namuose, kai pavargstate nuo fizinių jėgų reikalaujančių žaidimų, galite su vaikais išbandyti ramesnius, tačiau ne mažiau svarbius vaiko pasaulėžiūros formavimuisi užsiėmimus. Pavyzdžiui, „pamėgdžiok mane". Vaiką pabučiuokite, apkabinkite, suspauskite rankytę, paglostykite. Tada (ta pačia eilės tvarka) jis pakartoja visus veiksmus ir prideda kažką savo. Ir taip visi šeimos nariai kartoja. Labai smagu ir kiekvienas gauna pliūpsni šilumos bei gerų emocijų.

Veikla su naminiais gyvūnėliais

Niekas negalėtų prieštarauti, kad vaiko augimui ir vystymuisi yra svarbu susipažinimas su jį supančia gyvybe. Vienas iš būdų tai padaryti - pažintis ir bendravimas su naminiais gyvūnėliais. Visi sutiks, kad augintiniai plečia vaiko akiratį, padeda geriau pažinti pasaulį, suvokti gyvenimą ir išmokti dalintis šiluma. Mažieji sužino, kad reikia gyvūnui atleisti už visokius nusižengimus, klaidas ir toliau jį mylėti. Naminiai gyvūnėliai moko vaikus kovoti su liūdesiu, sielvartu, ugdo jų atsakingumą ir rūpestingumą.

Psichologai tikina, kad vaikas, užaugęs kartu su šunimi ar kitu naminiu gyvūnu, yra labiau empatiškas jį supančiai aplinkai, draugiškiau elgiasi su kitais vaikais. Augintinis padeda ugdyti meilę, dvasinį atvirumą, atsakomybę, pareigos jausmą, įgyti pasitikėjimo savimi, gerina socialinius įgūdžius. Vaikai, kurių šeimose puoselėjama meilė gyvūnams, paaugę lengviau susiranda draugų. Mažieji su gyvūnais realizuoja švelnumo poreikį, nes gali liesti, glostyti, apkabinti savo augintinį. Aišku, pavyzdį, kaip tai daryti atsakingai ir saugiai, turėtų duoti tėvai.

Kaip žinia, paauglystė - ypač sunkus laikotarpis daugeliui vaikų. Tuo metu naminiai gyvūnai puikiai pasitarnauja vaikams užtikrindami emocinį ir psichologinį saugumą.

Raminanti rankų prisilietimo galia - masažas

Turbūt kiekviena mama ar tėtis patvirtins mylintys savo vaiką. Tačiau ar mažylis tikrai jaučia tą meilę, ar sugebame ją parodyti taip, kad vaikas suprastų? Jei mes vieni kitus geriausiai suprantame iš pasakytų žodžių, tai vaikams svarbesni kiti dalykai. Vaikas laimingas, kai jaučia šalia brangių žmonių širdžių plakimą, švelnias jų rankas. To niekada neatstos net ir patys moderniausi bei brangiausi žaislai. Jiems svarbu girdėti ne muziką, o mamos ar tėčio balsą. Matyti ne kompiuterio ekraną, o mylinčias tėvų akis. Jausti ne čiulptuko gumos, o mamos pieno skonį.

Per prisilietimus mažas vaikas geriausiai pažįsta jį supantį pasaulį, įvertina, ar jis saugus. Vos gimęs kūdikis saugiausiai jaučiasi ant mamos krūtinės, visu savo kūneliu reaguodamas į jos šilumą ir širdies plakimą. Kaip tą lietimo poreikį palaikyti ir vaikui paaugus? Vienas iš būdų - masažas.

Jeigu vaikas yra sveikas, kiekviena mama pati namuose gali jį masažuoti. Aišku, reikia pasidomėti, kaip teisingai tai daryti. Per prisilietimus perteikiama meilė, švelnumas, suteikiamas saugumo jausmas. Tai padės sustiprinti jūsų santykius, vaikas jausis ramesnis, atsipalaidavęs, mylimas. Taip pat teigiama, kad masažas pagerina virškinamojo trakto veiklą ir maisto virškinimą, neurologinį vystymąsi, padeda kūdikiui kiečiau miegoti.

Pasikalbėjimai žaidžiant

Vienas iš būdų išreikšti meilę emociniame lygmenyje - sakyti pagiriančius, padrąsinančius arba malonius žodžius. Įvertinimo žodžiai puikiai perteikia meilę. Net jei jūsų vaikas dar tik kūdikis, kalbėkite su juo, meiliai jį girkite. Na, o su vyresniu vaiku tai gali būti bene vienintelis būdas užmegzti artimą ryšį. Gerus žodžius sakykite visiems savo šeimos nariams, tegul tai tampa įprastu dalyku.

Nepamirškite įvertinti net nedidelius vaiko pasiekimus - gražiai sutvarkytus žaislus, pagalbą buityje, gražią aprangą, piešinį, ištartą žodį. Nors patarimas meiliai ir nuoširdžiai kalbėtis atrodo savaime suprantamas, tačiau neretai tai tiesiog užmirštame... Gėris ir švelnumas gimdo analogiškus jausmus kituose žmonėse - vaikus tai skatina būti nuoširdžiais, su meile žvelgti į kitus žmones.

Kartais mūsų žodžiai byloja vienus dalykus, o intonacija - visai kitus. Taip vaikams mes siunčiame dviprasmišką žinutę (jie labai jaučia tokį nenuoširdumą). Meilės žodžiai, pasakyti irzliu tonu, nebus priimti ir suprasti.

Turėkite bendrų šeimos tradicijų

Prisiminkite savo vaikystę. Kas ryškiausiai iš jos likę? Tikriausiai atmintyje iššoka įvairios šventės ir tradicijos, jūsų namų ritualai, kurie metai iš metų kartodavosi. Tradicijų visapusiškumas pirmiausia pasireiškia tuo, kad įtraukia visus šeimos narius, visiems sukelia geras emocijas. Net ir bendravimas, kuris atrodo toks paprastas ir įprastas reiškinys, šeimos švenčių ir tam tikrų tradicijų metu tampa gilesnis bei prasmingesnis.

Paprastas šeimos tradicijas galima susikurti tiesiog kasdieninėje veikloje. Pasikartojantis ritualas vakarais skaityti pasaką padeda vaikui jaustis saugiu ir mylimu. Be to, skaitymas garsiai lavina vaiko kalbinius gūdžius. Pakilnoti, pasupti, pamėtyti vaiką - tai ne tik smagus užsiėmimas, bet ir nauda: jis mokosi suprasti savo kūną, lavėja jo stambioji motorika. 

Susikurkite kiekvieno savaitgalio tradiciją keliauti į turgų, su tėveliais nešynėje gali būti net ir visai mažas kūdikis. Vaikui ūgtelėjus, galima jį įtraukti į namų ruošos ir buitinius darbus. Bendras maisto gaminimas visiems dovanoja daug smagių akimirkų, ir taip pagaminti patiekalai - daug skanesni!

Tai paprastos bendravimo gudrybės, kurios turi didelį poveikį asmenybės formavimuisi. Psichologai nustatė, kad suaugusiam žmogui, kad jis gerai jaustųsi, reikia bent 20 kartų per parą būti paliestam artimo žmogaus. Vaikams, kuo jie mažesni, tuo šis poreikis yra stipresnis. Kūdikis nurimsta vos tik mama ar tėtis jį paima ant rankų. Tėvų artumas, prisilietimai, švelnumas net ir paaugusiam vaikui reikalingi lyg maistas.

Sakoma, kad kūdikiui, kurį tėvai dažnai palaiko ant rankų, apkabina, bučiuoja, formuojasi sveikesnės emocijos nei tam vaikeliui, kuris ilgesnį laiką nepatiria fizinio kontakto. Įvairūs žaidimai ir visa šeimos veikla vaiką moko švelnumo, meilumo, leidžia jam jaustis, kad šalia yra jį mylintys ir saugantys žmonės.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (6)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (1)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (170)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų
Vaiko gimimas – didžiausias stebuklas ir džiaugsmas kiekvienai porai. Tai ne tik įprasmintos meilės simbolis, tačiau ir naujas gyvenimo etapas tiek vyrui, tiek moteriai. Nors daugelis kūdikio atėjimą į šį pasaulį sieja tik su labai švelniais, romantiškais ir pakiliais jausmais, tačiau visuomenėje vis dažniau girdime ir kitas sąvokas: depresija po gimdymo ar šeimos krizė.

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai (30)

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai
Trečias šeimos narys – nauji iššūkiai, atradimai ir išbandymai kiekvienai porai. Vienus vaiko gimimas sustiprina ir į jų santykius atneša dar daugiau meilės, supratingumo bei rūpestingumo, kitus, deja, ištinka krizė.

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją (40)

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.

Vaikiškos mados šventė Kaune

Vaikiškos mados šventė Kaune
Savaitgalį stilingiausi kauniečiai rinkosi apžiūrėti naujausios OVS kids parduotuvės prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Kaune.