5 skirtingi psichologiniai motinų tipai

 (3)
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dažnai išskiriami sąlyginiai psichologiniai mamų tipai, kurių kiekvienas kitaip iliustruos mamos ir dukters tarpusavio santykį. Konsultuoja klinikinė psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Vis dėlto vienas ar kitas mamos tipas nėra koks nors nekintamas, baigtinis šablonas. „Žmonių tarpusavio ryšys yra nepakartojamas, jį neretai lemia tam tikros gyvenimo aplinkybės ir viskas gali pasikeisti", – sako psichologė.

Nerimaujanti mama

Ji nuo mažų dienų kontroliuoja dukters gyvenimą, ilgainiui tampa pernelyg globojanti. Nuolat jaudinasi dėl to, kas gali nutikti jos vaikui, ir neleidžia dukteriai atsiskirti, „užaugti", sprendimus daryti pačiai.

Patarimas dukteriai:

stengtis atspindėti mamos nerimą: šį priimti, paklausti, ką gali padaryti, kad ji mažiau nerimautų. Nereikia bandyti keisti mamos, reikia išmokti būti su mamos nerimu.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
© Adobe Stock

„Ledinė" mama

Ji „nepriima", neprisileidžia dukters nuo pat šios gimimo (labai dažnai taip nutinka, jei moteris norėjo, laukė berniuko, o gimė mergaitė). Tokios mamos duktė, pati būdama suaugusi, neretai jaučiasi „alkana" motiniškos meilės. Šis alkis gan dažnai slepia pyktį, nepasitenkinimą motina.

Patarimas dukteriai:

derėtų su mama pasidalyti savo jausmais - nuoskaudomis, pykčiu, pakalbėti apie savo „alkio" jausmą, ko stinga (ar stigo) santykiai. Atviras pokalbis dukteriai leis išlieti susikaupusius jausmus, mamai - labiau suprasti atžalą. Taip pat toks pokalbis leis mamai pačiai labiau įsigilinti į tai, ko ji neduoda dukteriai, ko šiai trūksta. Dukteriai nereikia bandyti keisti mamos, tačiau pasidalijus jausmais bus daugiau santykių aiškumo.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
© Vida Press

„Dominuojanti" mama

Neretai ji žino visą savo vaiko gyvenimo scenarijų į priekį ir kontroliuoja, kad šis būtų vykdomas. Dukters gyvenimą lydi vien paliepimai ir įsakymai. Bet koks mamos sukurto plano nepaisymas gresia bausmėmis, nepasitenkinimu, kaltės jausmo sukėlimu. „Dominuojanti" mama „įsiskverbia" į vidinį dukters pasaulį, ši jame jaučiasi lyg įkaitė, negyvenanti savo pačios gyvenimo. Tokio tipo mamos duktė į psichologo kabinetą ateina norėdama išsivaduoti iš mamos gniaužtų, kartu jaunąją moterį lydi didžiulis kaltės jausmas dėl to, kad nori laisvės.

Patarimas dukteriai:

svarbu kalbėti su mama apie savo laisvės poreikį ir to poreikio ištakas, pasidalyti, kaip jaučiasi būdama mamos sukurtame kalėjime. Derėtų bandyti pačiai susikurti daugiau laisvės, nesistengti tenkinti mamos sukurtų scenarijų, prisiimti atsakomybę už savo sprendimus, eiti savo pasirinktu keliu. Mamai tai gali nepatikti, tačiau reikia priimti jos nepasitenkinimą, taip pat dažniau kalbėti apie tai, kad gyvenimas pagal mamos sukurtą planą trukdo būti savarankiškai ir rasti savo kelią.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
© Shutterstock

Mama, kuri turi Demetros kompleksą

Atsisakydama savo pačios gyvenimo ji paskiria savo gyvenimą dukteriai. Pirmaisiais vaiko gyvenimo metais tai gali būti netgi sveikintina, nes mergaitė auga apgaubta mamos meilės, dėmesio ir rūpesčio, tačiau ilgainiui tai gali apkarsti. Juk vaikas auga, savarankiškėja, natūraliai stengiasi ir nori atitolti nuo mamos. Dukters išėjimas iš namų, noras sukurti savo lizdelį, mamai, turinčiai Demetros kompleksą, yra tolygus psichologinei mirčiai.

Patarimas dukteriai:

reikėtų skatinti mamą gyventi savo gyvenimą, stengtis pačiai priimti sprendimus, parodyti, kad nereikalingas toks jos pasiaukojimas. Didinamas atstumas tarp savęs ir mamos ilgainiui paskatins ją peržvelgti savo gyvenimą ir atrasti jame malonumų ne vien gyvenant dukters, bet ir savo gyvenimą.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
© Adobe Stock

Narcistinė mama

Ji su savo dukterimi linkusi nuolat konkuruoti ir konkurencija jaučiama įvairiose srityse. Tokio tipo mama paprastai savo dukteriai gaili komplimentų ir pagyrų, tad mergaitė auga nepasitikinti savimi, visą laiką abejoja savo išoriniu patrauklumu, žavesiu, gebėjimais, nuolat save lygina su kitais, o tai itin nekokia perspektyva, nes visada kelyje atsiranda „-esnė" nei ji pati.

Patarimas dukteriai:

sunku būti šalia narcistinės mamos. Tad labai svarbu stengti savęs nelyginti nei su mama, nei su kitais žmonėmis, suprasti, kad savęs gretinimas su kažkuo - tai pats neperspektyviausias ir vedantis į niekur kelias. Būtina atspindėti mamos elgesio būdą, klausti apie jos elgesio motyvus, dalytis savo jausmais. Nereikia konkuruoti su mama, stengtis jai įtikti. Reikia priimti mamą tokią, kokia ji yra, nesistengiant jos keisti, taip pat atrasti pasitikėjimo ir stiprybės savyje, o ne laukti šių dalykų iš kitų (iš mamos taip pat).

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.