5 skirtingi psichologiniai motinų tipai

 (3)
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dažnai išskiriami sąlyginiai psichologiniai mamų tipai, kurių kiekvienas kitaip iliustruos mamos ir dukters tarpusavio santykį. Konsultuoja klinikinė psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Vis dėlto vienas ar kitas mamos tipas nėra koks nors nekintamas, baigtinis šablonas. „Žmonių tarpusavio ryšys yra nepakartojamas, jį neretai lemia tam tikros gyvenimo aplinkybės ir viskas gali pasikeisti", – sako psichologė.

Nerimaujanti mama

Ji nuo mažų dienų kontroliuoja dukters gyvenimą, ilgainiui tampa pernelyg globojanti. Nuolat jaudinasi dėl to, kas gali nutikti jos vaikui, ir neleidžia dukteriai atsiskirti, „užaugti", sprendimus daryti pačiai.

Patarimas dukteriai:

stengtis atspindėti mamos nerimą: šį priimti, paklausti, ką gali padaryti, kad ji mažiau nerimautų. Nereikia bandyti keisti mamos, reikia išmokti būti su mamos nerimu.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
© Adobe Stock

„Ledinė" mama

Ji „nepriima", neprisileidžia dukters nuo pat šios gimimo (labai dažnai taip nutinka, jei moteris norėjo, laukė berniuko, o gimė mergaitė). Tokios mamos duktė, pati būdama suaugusi, neretai jaučiasi „alkana" motiniškos meilės. Šis alkis gan dažnai slepia pyktį, nepasitenkinimą motina.

Patarimas dukteriai:

derėtų su mama pasidalyti savo jausmais - nuoskaudomis, pykčiu, pakalbėti apie savo „alkio" jausmą, ko stinga (ar stigo) santykiai. Atviras pokalbis dukteriai leis išlieti susikaupusius jausmus, mamai - labiau suprasti atžalą. Taip pat toks pokalbis leis mamai pačiai labiau įsigilinti į tai, ko ji neduoda dukteriai, ko šiai trūksta. Dukteriai nereikia bandyti keisti mamos, tačiau pasidalijus jausmais bus daugiau santykių aiškumo.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
© Vida Press

„Dominuojanti" mama

Neretai ji žino visą savo vaiko gyvenimo scenarijų į priekį ir kontroliuoja, kad šis būtų vykdomas. Dukters gyvenimą lydi vien paliepimai ir įsakymai. Bet koks mamos sukurto plano nepaisymas gresia bausmėmis, nepasitenkinimu, kaltės jausmo sukėlimu. „Dominuojanti" mama „įsiskverbia" į vidinį dukters pasaulį, ši jame jaučiasi lyg įkaitė, negyvenanti savo pačios gyvenimo. Tokio tipo mamos duktė į psichologo kabinetą ateina norėdama išsivaduoti iš mamos gniaužtų, kartu jaunąją moterį lydi didžiulis kaltės jausmas dėl to, kad nori laisvės.

Patarimas dukteriai:

svarbu kalbėti su mama apie savo laisvės poreikį ir to poreikio ištakas, pasidalyti, kaip jaučiasi būdama mamos sukurtame kalėjime. Derėtų bandyti pačiai susikurti daugiau laisvės, nesistengti tenkinti mamos sukurtų scenarijų, prisiimti atsakomybę už savo sprendimus, eiti savo pasirinktu keliu. Mamai tai gali nepatikti, tačiau reikia priimti jos nepasitenkinimą, taip pat dažniau kalbėti apie tai, kad gyvenimas pagal mamos sukurtą planą trukdo būti savarankiškai ir rasti savo kelią.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
© Shutterstock

Mama, kuri turi Demetros kompleksą

Atsisakydama savo pačios gyvenimo ji paskiria savo gyvenimą dukteriai. Pirmaisiais vaiko gyvenimo metais tai gali būti netgi sveikintina, nes mergaitė auga apgaubta mamos meilės, dėmesio ir rūpesčio, tačiau ilgainiui tai gali apkarsti. Juk vaikas auga, savarankiškėja, natūraliai stengiasi ir nori atitolti nuo mamos. Dukters išėjimas iš namų, noras sukurti savo lizdelį, mamai, turinčiai Demetros kompleksą, yra tolygus psichologinei mirčiai.

Patarimas dukteriai:

reikėtų skatinti mamą gyventi savo gyvenimą, stengtis pačiai priimti sprendimus, parodyti, kad nereikalingas toks jos pasiaukojimas. Didinamas atstumas tarp savęs ir mamos ilgainiui paskatins ją peržvelgti savo gyvenimą ir atrasti jame malonumų ne vien gyvenant dukters, bet ir savo gyvenimą.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
© Adobe Stock

Narcistinė mama

Ji su savo dukterimi linkusi nuolat konkuruoti ir konkurencija jaučiama įvairiose srityse. Tokio tipo mama paprastai savo dukteriai gaili komplimentų ir pagyrų, tad mergaitė auga nepasitikinti savimi, visą laiką abejoja savo išoriniu patrauklumu, žavesiu, gebėjimais, nuolat save lygina su kitais, o tai itin nekokia perspektyva, nes visada kelyje atsiranda „-esnė" nei ji pati.

Patarimas dukteriai:

sunku būti šalia narcistinės mamos. Tad labai svarbu stengti savęs nelyginti nei su mama, nei su kitais žmonėmis, suprasti, kad savęs gretinimas su kažkuo - tai pats neperspektyviausias ir vedantis į niekur kelias. Būtina atspindėti mamos elgesio būdą, klausti apie jos elgesio motyvus, dalytis savo jausmais. Nereikia konkuruoti su mama, stengtis jai įtikti. Reikia priimti mamą tokią, kokia ji yra, nesistengiant jos keisti, taip pat atrasti pasitikėjimo ir stiprybės savyje, o ne laukti šių dalykų iš kitų (iš mamos taip pat).

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (3)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (4)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (171)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.