7 įrodymai, kaip mamos skiriasi nuo moterų nemamų

 (7)
"Utiutiutiutiu" - kartais atrodo, kad šitaip gatvėje sutikti senai matyti pažįstami kreipiasi ne tik į tavo mažąjį, bet ir į tave pačią. "Juk be sauskelnių keitimo ir tyrelių trynimo jai vargu ar kas berūpi", - išskaitai spėjimą sutiktojo akyse.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Buvau nusiteikusi, kad motinystės hormonai iš tiesų sujauks protą ir be mažojo reikalų nebūsiu linkusi domėtis likusiu pasauliu. O ir šiaip dveji metai su trupučiu auginant kūdikėlį pačiai prideda vaikystės - per ilgas laiko tarpas, kad nepavyktų tiesiog supanašėti su žmogum, su kuriuo praleidi 24 valandas per parą.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip auklėti vaiką nerėkiant ir nesakant NE
Šią mergaitę vadina gražiausiu 21 -ojo amžiaus vaiku

Ir tik mažajam pasirodžius supratau, kaip nepelnytai yra nuvertinamos mamos!

Motinystė - geriausia gyvenimo mokykla!

Bent aš sau dar gyvenime nebuvau tokia reikli, tik dabar išmokau efektyviai planuoti laiką ir darbus. Susikoncentruoti, kai, atrodo, sunku išgirsti jau ir savo mintis, ar vienu kartu atlikti tris darbus.

Tokie pastebėjimai, pasirodo, nėra tik kokie susireikšminusios mamos paguoda: atliktas bandymas su pelėmis parodė, kad atžalų turinčios patelės pasižymi geresne atmintimi ir stipresniais gebėjimais mokytis, nei peliukų neturintys padarėliai.

Šiuo ir kitais atradimais savo knygoje "Mamos smegenys: kaip motinystė daro mus protingesnėmis" autorė Katherine Ellison. Dviejų vaikų mama ir dar labai neprasta žurnalistė - Pulitzerio premijos laureatė (toks žurnalistinis "Oskaras") - surado įrodymus, kodėl mamos kur kas pranašesnės už nemamas.

Štai jos pagrindiniai argumentai:

  • Stipresnė nuovoka. Klausa/rega/lytėjimas/skonis/uoslė tapus mama dirba nauju, kiek stipresniu režimu. Visa tai - kad sugebėtum tinkamai apsaugoti savo kūdikį.

  • Pagrindiniu smuiku gimdymui ir maitinimui krūtimi diriguojantis hormonas oksitokcinas skatina ir tavo smegenų veiklą - gerina atmintį, skatina efektyvesnį žinių įsisavinimą.

  • Lavėja empatija, emocinis intelektas ir diplomatiniai įgūdžiai. Štai pirmoji moteris JAV valstybės sekretoriaus kėdėje Madeleine Albright, paklausta, kuo jai į naudą buvo motinystė, patikino, kad ši patirtis sustiprino jos diplomatinius gebėjimus: "Sugebėti į žaidimų aikštelę surinkti visus - net ir vienas kito nemėgstančius". Ir taip, čia geriausia diplomatijos mokykla - juk negali nusisukti nuo su tavąja nesutinkančios nuomonės, negali tiesiog palikti tau neįtikusio pašnekovo. Vaikai reikalauja aukščiausių įsiklausymo į kitą pastangų - kaip su niekuo kitu, tu kuo rūpestingiau bandysi pažvelgti į pasaulį jo akimis.

  • Dedlainai įgauna naują prasmę - paskutinės nakties prieš egzaminą principas čia nebegalioja. Suvokimas, jog turi kur kas mažiau laiko, nebeleidžia jo švaistyti nereikšmingiems reikalams. Laiko planavimas, efektyvus jo išnaudojimas - štai kuo gali pasigirti mamos.

  • Atsakomybė - ne tik už save, bet ir už mažuosius. Kiekvienas tavo žingsnis įgauna naują prasmę - juk šiuos vertins ne tik tu, artimieji, bet ir tavo vaikai. O jiems juk nori būti pats geriausias pavyzdys.

  • Stiprėja analitiniai, strateginiai gebėjimai. Ir ne kaip kitaip , o tiesiog pasitinkant kasdienius su kūdikio auginimu susijusius iššūkius. Visos mamiškos dilemos - nauja veikla tavo smegenims.

  • Gebėjimas dirbti, išlikti ramiai net ir ekstremaliomis sąlygomis. Juk jos tiesiog neturi kito pasirinkimo! O ekstremalios sąlygos su mažaisiais - kone kasdien.

Šis sąrašas turėjo būti paraginimas - buvimas mama nesutrumpina gyvenimo, o tik duoda - daug daugiau nei čia parašyta!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (3)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (4)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (171)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.