Ar visada persileidimas yra blogai

 (2)
Mokslo jau seniausiai įrodyta, kad gyvybė neįmanoma be genų. Tačiau genai linkę kisti. Tam įtakos turi begalė pačių įvairiausių veiksnių: aplinka, kurioje asmuo gyvena, mityba, gyvenimo būdas ir pan. Dėl to ir pasitaiko įvairiausių fizinių bei protinių apsigimimų.
© AP/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja VU Gamtos m. fakulteto Botanikos ir genetikos katedros vedėjas genetikas habilituotas biomedicinos mokslų dr. Juozas Rimantas Lazutka

Ar įmanoma nuspėti, koks bus vaiko fizinis, o ypač protinis, išsivystymas šiam dar negimus? Ar galima pakoreguoti už tai atsakingus genus, jei prognozės nekokios?

Kol kas vis dar turime per mažai mokslinių žinių, kad galėtume tai padaryti. Kūdikio besilaukianti moteris yra nuolat stebima gydytojų. Jei šiems kyla įtarimų, kad vaisius vystosi ne taip, kaip turėtų, vienintelė galima vadinamoji korekcija - nutraukti nėštumą.

Žinoma, niekas negali pasakyti, kaip viskas bus ateityje. Galbūt tai, kas šiandien atrodo tarsi iš mokslinės fantastikos srities, po kelerių ar keliolikos metų taps įprastu reiškiniu. Galbūt kiekvienas panorėjęs, gyvybei tik užsimezgus, galės išsiaiškinti, kam gabus bus jo kūdikis, kaip derėtų jį lavinti, mokyti, kad intelektas būtų kuo aukštesnis.

Tačiau jau ir šiandien tam tikrais atvejais galima užbėgti kai kuriems nemaloniems dalykams už akių. Lietuvoje jau kelis dešimtmečius veikia programa, kai yra paimamas kiekvieno naujagimio kraujo mėginukas. Jis siunčiamas į Santariškių medicininės genetikos centrą, kuriame atliekamas testas, siekiant išsiaiškinti, ar kūdikis neserga FKU (tai tam tikras medžiagų apykaitos sutrikimas, kai organizmas negeba paimti visų šiam reikiamų medžiagų). Nustačius ligą, labai svarbu imtis tam tikrų profilaktikos priemonių, antraip mažyliui apie trečiuosius-ketvirtuosius gyvenimo metus išsivystys gan sunkaus laipsnio protinė negalia. Kūdikiui negalima gerti nei mamos, nei karvės pieno, būtina vartoti specialius pieno mišinius. Visą gyvenimą taip nereikia maitintis, tik pirmuosius kelerius metus. Vėliau pakanka riboti tam tikrus maisto produktus, o nuo maždaug 14-15 m. vaiko gyvenimas niekuo nesiskiria nuo bendraamžių.

Ar dėl to reikėtų labai džiaugtis? Ir taip, ir ne. Viena vertus, galime užbėgti ligai už akių. Kartu kaip tik dėl tokios diagnostikos ir toliau platiname šį pakitusį geną. Juk jei liga laiku nepastebima ir vaikui netaikomos jokios profilaktikos priemonės, šis tampa protiškai neįgalus, o užaugęs negali sukurti šeimos ir vargu ar pratęs giminę. Taip pakitęs genas „miršta" kartu su juo. Tuo tarpu jei vaikas pagydomas, jis, užaugęs visiškai normaliu sveiku žmogumi, šį pakitusį geną perduoda savo atžaloms. Skamba ironiškai, bet kuo didesnė mokslo pažanga, kuo „išmanesnis" žmogus, tuo silpnesni jo genai.

Taip nutinka dėl to, kad pradedame kištis į gamtos tvarką?

Būtent. Didžiuojamės, kad kūdikių miršta vis mažiau, kad galime išgydyti sunkiausias ligas, tačiau kartu pamirštame, kad moderniosios technologijos labai dažnai padeda platinti ne visai gerus genus, lemiančius tam tikras ligas.

Prieš kelerius metus BBC rodė filmą apie neišnešiotus kūdikius. Palyginti pastarųjų metų mirtingumo statistiką su ta, kuri buvo prieš kelias dešimtis metų, per anksti gimusių mažylių išgyvena vis daugiau ir dėl to reikia tik džiaugtis. Tačiau... Filmo kūrėjai nusprendė pasižiūrėti, kaip tokiems vaikams sekasi, kokia jų fizinė ir protinė sveikata praėjus 10 m. nuo jų gimimo. Rezultatai buvo ne visai malonūs - 90 proc. neišnešiotukų užaugę turėjo kokių nors sutrikimų.

Būdamas genetikas, tokiu rezultatu visai nesistebiu. Taip jau gamtos suanyta, kad kiekvienas gyvas organizmas turi būdų, kaip apsisaugoti nuo genetinių ligų. Bene pats natūraliausias apsisaugojimo būdas - persileidimas. Moksliškai įrodyta, kad kuo didesnį genetinį trūkumą turi vaisius, tuo anksčiau jis žūva. Šiuo atveju žmogus, į pagalbą pasitelkęs moderniąsias technologijas, sutrikdo natūraliąją atranką, bando apgauti gamtą. Ir jam neretai pavyksta tai padaryti. Ar tai gerai? Šis klausimas - filosofinis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (3)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (4)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (171)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.