Ar visada persileidimas yra blogai

 (2)
Mokslo jau seniausiai įrodyta, kad gyvybė neįmanoma be genų. Tačiau genai linkę kisti. Tam įtakos turi begalė pačių įvairiausių veiksnių: aplinka, kurioje asmuo gyvena, mityba, gyvenimo būdas ir pan. Dėl to ir pasitaiko įvairiausių fizinių bei protinių apsigimimų.
© AP/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Konsultuoja VU Gamtos m. fakulteto Botanikos ir genetikos katedros vedėjas genetikas habilituotas biomedicinos mokslų dr. Juozas Rimantas Lazutka

Ar įmanoma nuspėti, koks bus vaiko fizinis, o ypač protinis, išsivystymas šiam dar negimus? Ar galima pakoreguoti už tai atsakingus genus, jei prognozės nekokios?

Kol kas vis dar turime per mažai mokslinių žinių, kad galėtume tai padaryti. Kūdikio besilaukianti moteris yra nuolat stebima gydytojų. Jei šiems kyla įtarimų, kad vaisius vystosi ne taip, kaip turėtų, vienintelė galima vadinamoji korekcija - nutraukti nėštumą.

Žinoma, niekas negali pasakyti, kaip viskas bus ateityje. Galbūt tai, kas šiandien atrodo tarsi iš mokslinės fantastikos srities, po kelerių ar keliolikos metų taps įprastu reiškiniu. Galbūt kiekvienas panorėjęs, gyvybei tik užsimezgus, galės išsiaiškinti, kam gabus bus jo kūdikis, kaip derėtų jį lavinti, mokyti, kad intelektas būtų kuo aukštesnis.

Tačiau jau ir šiandien tam tikrais atvejais galima užbėgti kai kuriems nemaloniems dalykams už akių. Lietuvoje jau kelis dešimtmečius veikia programa, kai yra paimamas kiekvieno naujagimio kraujo mėginukas. Jis siunčiamas į Santariškių medicininės genetikos centrą, kuriame atliekamas testas, siekiant išsiaiškinti, ar kūdikis neserga FKU (tai tam tikras medžiagų apykaitos sutrikimas, kai organizmas negeba paimti visų šiam reikiamų medžiagų). Nustačius ligą, labai svarbu imtis tam tikrų profilaktikos priemonių, antraip mažyliui apie trečiuosius-ketvirtuosius gyvenimo metus išsivystys gan sunkaus laipsnio protinė negalia. Kūdikiui negalima gerti nei mamos, nei karvės pieno, būtina vartoti specialius pieno mišinius. Visą gyvenimą taip nereikia maitintis, tik pirmuosius kelerius metus. Vėliau pakanka riboti tam tikrus maisto produktus, o nuo maždaug 14-15 m. vaiko gyvenimas niekuo nesiskiria nuo bendraamžių.

Ar dėl to reikėtų labai džiaugtis? Ir taip, ir ne. Viena vertus, galime užbėgti ligai už akių. Kartu kaip tik dėl tokios diagnostikos ir toliau platiname šį pakitusį geną. Juk jei liga laiku nepastebima ir vaikui netaikomos jokios profilaktikos priemonės, šis tampa protiškai neįgalus, o užaugęs negali sukurti šeimos ir vargu ar pratęs giminę. Taip pakitęs genas „miršta" kartu su juo. Tuo tarpu jei vaikas pagydomas, jis, užaugęs visiškai normaliu sveiku žmogumi, šį pakitusį geną perduoda savo atžaloms. Skamba ironiškai, bet kuo didesnė mokslo pažanga, kuo „išmanesnis" žmogus, tuo silpnesni jo genai.

Taip nutinka dėl to, kad pradedame kištis į gamtos tvarką?

Būtent. Didžiuojamės, kad kūdikių miršta vis mažiau, kad galime išgydyti sunkiausias ligas, tačiau kartu pamirštame, kad moderniosios technologijos labai dažnai padeda platinti ne visai gerus genus, lemiančius tam tikras ligas.

Prieš kelerius metus BBC rodė filmą apie neišnešiotus kūdikius. Palyginti pastarųjų metų mirtingumo statistiką su ta, kuri buvo prieš kelias dešimtis metų, per anksti gimusių mažylių išgyvena vis daugiau ir dėl to reikia tik džiaugtis. Tačiau... Filmo kūrėjai nusprendė pasižiūrėti, kaip tokiems vaikams sekasi, kokia jų fizinė ir protinė sveikata praėjus 10 m. nuo jų gimimo. Rezultatai buvo ne visai malonūs - 90 proc. neišnešiotukų užaugę turėjo kokių nors sutrikimų.

Būdamas genetikas, tokiu rezultatu visai nesistebiu. Taip jau gamtos suanyta, kad kiekvienas gyvas organizmas turi būdų, kaip apsisaugoti nuo genetinių ligų. Bene pats natūraliausias apsisaugojimo būdas - persileidimas. Moksliškai įrodyta, kad kuo didesnį genetinį trūkumą turi vaisius, tuo anksčiau jis žūva. Šiuo atveju žmogus, į pagalbą pasitelkęs moderniąsias technologijas, sutrikdo natūraliąją atranką, bando apgauti gamtą. Ir jam neretai pavyksta tai padaryti. Ar tai gerai? Šis klausimas - filosofinis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.