Globa: misija įmanoma

 (2)
Globos namuose augantis vaikas nuolatos savęs klausia: „Kodėl tėvai mane paliko? Gal buvau negražus, o gal negeras?” Tai neteisinga. Nė vienas vaikas neturi augti be žmonių, kuriuos galėtų vadinti savo tėvais. Ar galime padėti šiems vaikams? Tikrai taip, nes bendromis jėgomis ši užduotis įmanoma.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kalbiname VšĮ SOTAS (Socialinės tarnystės savanoriai) socialinę darbuotoją Nijolę Giknienę.

Vaikai negali augti globos namuose – jokiuose, net ir pačiuose geriausiuose. Kodėl? Nes jie neišmoksta paties gyvenimo. Jo vaikai mokosi gyvendami šeimoje, stebėdami, kaip bendrauja suaugusieji. Vaikai iš globos namų paprastai būna labai išsiilgę meilės, tad gana greitai susiranda antrąją pusę, pagimdo vaikutį ir... nemoka juo rūpintis, nes nematė, kaip tai daro tėtis ir mama. Juk ir jų pačių niekas nepriglaudė, nesupo ant rankų, neglostė prieš miegą. Vaikų namų auklėtiniai yra mūsų mažieji piliečiai, mūsų visų vaikai. Kaip galime jiems padėti?

Savaitgalinė globa

„Lietuvoje yra daug žmonių, kurie nori kitiems dovanoti savo meilę, dalytis su kitais tuo, ką turi patys, tačiau ne visada žino, kaip tai padaryti, – sako socialinė darbuotoja Nijolė Giknienė. – Vienas būdų yra savanoriška globa, kai vaikas gali svečiuotis globėjų namuose. Suaugęs žmogus dovanoja vaikui savo laiką, dalijasi žmogiškumu, padeda užmegzti pasitikėjimu grįstus santykius, padeda pamatyti gyvenimą, kitus žmones. Vaikui labai svarbu turėti pozityvaus bendravimo su suaugusiuoju patirties, žinoti, kad suaugusiam žmogui rūpi jo gyvenimas. Ne visi žmonės ryžtasi šiai pagalbos formai, nes yra įsitikinę, kad negalėdami vaikams suteikti nuolatinės globos, galėdami juos pagloboti tik vieną dieną per savaitę ar per dvi savaites nuskriaus vaikų namų auklėtinius. Ši nuomonė – mitas. Penkerių metų ir vyresni vaikai jau geba suprasti, kad su savanoriais bendrauja laikinai, kad nuvyksta į jų namus tik kelioms dienoms, bet ne visam gyvenimui. Todėl į tokius susitikimus su laikinaisiais globėjais yra išleidžiami vaikai nuo penkerių metų amžiaus (siekiant neišskirti brolių, seserų, su vyresniais broliais ar seserimis gali būti išleidžiami ir mažesni vaikai, nuo 3 m.). Visų mūsų gyvenime būna išsiskyrimų, juos turime išmokti išgyventi – tai irgi patirtis. Išsiskyrus būna liūdna, tačiau lieka neįkainojamai brangūs prisiminimai.

Labai svarbu, kad globėjas prieš dvi savaites ar mėnesį, priklausomai nuo vaiko amžiaus, praneštų vaikui, jog daugiau negalės su juo matytis, kad pasikalbėtų, kas per jų susitikimus nutiko gero, ko jiedu vienas iš kito išmoko. Visai neseniai kalbėjausi su keliais žmonėmis, kurie savaitgaliais ir per šventes globoja vaikus. Jie sako patys nustebę, kiek daug gali vaikams suteikti per dvi savaitės dienas, kurias šie vieši jų namuose. Išties nesvarbu, kiek laiko galite skirti globos namuose augantiems vaikams – dvi valandas ar dvi dienas per savaitę, buvimas su suaugusiu žmogumi, kuriam rūpi jų gyvenimas, vaikams yra didžiulė vertybė. Dažnai šia globa užsiima tie žmonės, kurie nežino, ar sugebės rūpintis vaiku iš globos namų. Kai kurie jų, geriau susipažinę su vaiku bei įvertinę savo galimybes tampa nuolatiniais globėjais, o atsiradus galimybei net ir įvaikina “.

Panašumo fenomenas

Teoriškai globoti vaiką gali kiekvienas suaugusysis, tačiau šiam žingsniui reikia pasiruošti. „Pirmiausia kiekvienai šeimai patarčiau pagalvoti apie tai, ar norėtų padėti tėvų paliktiems vaikams, ar galėtų tai daryti. Neįmanoma per vieną dieną priimti tokio sprendimo, reikia kurį laiką „pabūti“ su šia mintimi, pakalbėti su savo šeimos nariais – vaikais, seneliais, – sako N.Giknienė. – Globojami vaikai turėtų jaustis mylimi visų – ne tik globėjų, bet ir jų vaikų, senelių, giminaičių, draugų. Tuomet jie sėkmingiausiai apsipranta naujoje šeimoje.

Esu mačiusi pavyzdžių, kai iš vaikų namų į naują šeimą atvykusio vaiko laukia ne tik globėjai, bet ir seneliai, giminaičiai. Visi jie džiaugiasi naujuoju šeimos nariu, parodo jam, kad jis svarbus, vertas meilės, gerumo ir šeimos. Toks sutikimas kiekvienam vaikui teikia pasitikėjimo savimi ir drąsos. Įdomiausia tai, kad įvaikinti vaikai supanašėja su kuriuo nors įtėviu – mama arba tėčiu. Niekas iki šiol nepaaiškino šio fenomeno, kad net veido bruožai pasikeičia. Na, o padėti apsispręsti dėl vaiko globos gali ir Lietuvoje organizuojami būsimų globėjų ir įvaikintojų mokymai. Per mokymus būsimi globėjai sužino, kokie yra vaikų, netekusių tėvų globos, poreikiai, kaip tiems vaikams padėti, kodėl jie tokie pažeidžiami. Tad jeigu nežinote, ar norite globoti vaiką, bet pasvajojate apie tai, kreipkitės į miesto ar rajono savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyrių ir pasiteiraukite, kada yra organizuojami tokie kursai“.

Galima padėti kitaip

Vaikų namų auklėtiniams be galo naudinga kiekviena akimirka, praleista su suaugusiais žmonėmis, kurie gali skirti dalį savo laiko ir dėmesio. „Viena šeima nedrįso tapti konkretaus vaiko globėjais, tačiau nusprendė lankytis vaikų namuose ir organizuoti ten gyvenančių vaikų gimtadienius, – prisimena N.Giknienė. – Tomis šventinėmis dienomis jie vaikus išsiveždavo į gamtą, kino teatrą, žaisdavo su jais,leisdavo pajusti, ką reiškia šventė. Po kelerių metų šeima įsivaikino vaiką, o vaikus, su kuriais bendravo globos namuose, toliau lankė, domėjosi jų gyvenimu. Vaikams išėjus iš globos namų ir toliau skambino jiems, domėjosi, kaip sekasi, padėjo įsidarbinti.

Nuo ko pradėti

Jei norite savanoriauti vaikų globos namuose, praleisti su vaikais kelias valandas vaikų globos namuose, padėti ruošti namų darbus, žaisti, organizuoti šventes ir pan., kreipkitės į vaikų globos įstaigą ir įstaigos nustatyta tvarka aptarsite savanorystės galimybes.
Jei norite tapti laikinuoju globėju, t. y. priimti vaiką svečiuotis į savo šeimą savaitgaliais, atostogų dienomis, kreipkitės į savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyrių. Po atestuotų socialinių darbuotojų įvertinimo gavęs teigiamą išvadą, asmuo turi kreiptis į vaikų globos įstaigą ir su ja sudaryti sutartį.

Daugiau informacijos www.vaikoteises.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.