Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją

 (40)
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Gražu žiūrėti į žaidžiančius vaikus, juos prižiūrinčias mamas, internetas mirga nuo laimingų šeimų nuotraukų. Nors ir žinai, kad tiek šeimose, tiek pačioje motinystėje būna visko, tačiau kuri mama atsisakytų savo kaprizingą veidelį atstačiusio vaiko?

Tiesa, iki to vaikelio, stovinčio priešais ją, būna 9 mėn laukimo ir įvairių rizikų laikas. Šitas bėginėjantis neklaužada sąmoningai nesuvokia, kad didžiausia rizika buvo mamos apsisprendimo momentas. Kai ties ligos istorija palinkusi gydytoja pakėlė galvą ir paklausė: "Taip, jūs laukiatės, - sekundės tyla, - Ką darysit?". Moteris pykteli - nei sveikinu, nei ką... Tiesa, prisimena, kad namie, pranešus oficialiai patvirtintą žinią, greičiausiai nei vyras, nei dvynukės irgi nepuls džiūgauti... Bet ji išsaugos mažylį. Bambėjimai praeis, prabangios kelionės palauks, o darbai... Žvelgiant iš viso gyvenimo perspektyvos, tiek ta motinystė ir tetrunka - nespėji ir apsižiūrėti, kaip išsprūsta iš glėbio ir nubėga savais reikalais. Spės atidirbti, juolab, kad sulig mergaičių gimimu ištikusi pertrauka leido pažvelgti į save naujai ir atrasti užslėptus talentus. "Gimdysiu" ryžtingai taria ji ir nusišypso gydytojai, kurios tą momentą jau buvo spėjusi neapkęsti.

Ne visų vizitai taip baigiasi. Gydytojų atlikti įrašai liudija ir apie kitokius apsisprendimus. Tiesą sakant, statistika vožia kaip reikiant - Lietuvoje kasmet atliekama apie 5000 abortų. Kiekvienas jų žymi tragišką istoriją. Prieš pastojimą ir po. Dažniausiai tai reiškia, kad moteris pastojo netikėtai, kad nesulaukė vyro ar kitų jai svarbių žmonių palaikymo, neturėjo atspirties, apimta streso turėjo priimti sprendimą, ir... kad atmins savo negimusį vaikelį visą savo gyvenimą, norėdama atsukti laiką atgal...

Prieš priimant lemtingą sprendimą būtina ne tik nurimti (pasidavus emocijoms ne itin ką protingo sugalvosit), bet ir gauti visą reikiamą informaciją apie alternatyvą, bei aborto padarinius. Ne paslaptis, kad aplinkiniai - šeimos nariai, draugai, gali būti ir nekompetetingi šiais klausimais, tad sprendimas priimamas, deja, deja, remiantis emocijomis arba primityviais paskaičiavimais, užsibaigiančiais nuosprendžiu "neapsimoka".

Visų pirma būtina neskubėti, nes sprendžiamas gyvybės ir mirties klausimas (tiesiogine ta žodžio prasme), bei pačios moters tolimesnis likimas. Neretai žmonėms atrodo, jog nepageidaujamas nėštumas - tai problema, kurią reikia greitai išspręsti, gydytojai padės su chirurgine intervencija, tada moteris neatsisukdama išeis iš palatos ir visi gyvens kaip nieko nebuvę. Anaiptol. Moteriai viskas po to keičiasi. Visų pirma, abortas - tai smurtas prieš moters kūną ir jame užsimezgusią naują gyvybę. O jau tuomet, kai moteris, iš prigimties linkusi saugoti, mylėti, globoti, po aborto visi paskaičiavimai, loginiai samprotavimai atsitraukia ir lieka tuščių įsčių ir sužeistos širdies skausmas. Atsiranda pyktis aplinkiniams, kurie prisidėjo prie tokio sprendimo, pastūmėjo ar nusisuko, kai labiausiai reikėjo palaikymo. Svarbiausia, kad moteris niekaip nebeatleidžia pati sau. Reikia ilgų psichoterapijos metų, kol vėl atrandama vidinė ramybė ir susitaikymas su tuo, ko nebegali pakeisti.

Deja, dažnai tie, kurie galėtų informuoti apie pasekmes, atlieka tai formaliai - pakišdami lapą parašui, jog pacientei viskas buvo paaiškinta, bet ten išvardintos tik galimos pasekmės fizinei sveikatai. Tačiau moters psichinei sveikatai abortas kartais sukelia net ir didesnę žalą.

Galėtume remtis Vokietijos praktika, kai moteris, prieš darydama abortą, yra konsultuojama psichologo, ji gali išsikalbėti, būti išklausyta ir suprasta, taip pat yra informuojama apie alternatyvas, jai priklausančią valstybės paramą, medicininius ir psichologinius padarinius. Ir visa tai daro Konfliktinio nėštumo centrų specialistai, kurių Vokietijoje yra net daug skirtingų, tačiau paruoštų pagal vieningą valstybinę konfliktinio nėštumo konsultantų rengimo programą. Moteris prieš gaudama siuntimą abortui pirmiausia gauna siuntimą tokiai konsultacijai. Nes vokiečiams rūpi moteris, jos sveikata ir naujo vaiko gyvybė. Jei moteris vis tiek apsisprendžia nutraukti nėštumą, jai nedraudžiama. Tiesiog didesnė tikimybė, kad tas lemiamas sprendimas bus priimtas remiantis ne tik emocijomis, bet ir žinojimu.

Gaila, Lietuvoje nėra tokio rūpinimosi valstybiniu lygmeniu. Yra Krizinio nėštumo centras, įsikūręs privačiomis iniciatyvomis ir, keliasdešimties savanorių bei kelių dirbančiųjų pagalba, veikiantis visoje Lietuvoje. Ir, vėlgi, stipriai priklausomi nuo žmonių geranoriškumo - aukojamų lėšų, ginekologų bendradarbiavimo (teoriškai jie neprivalo suteikti informacijos apie Krizinio nėštumo centro teikiamą pagalbą), kitų įstaigų, sutinkančių arba ne, skleisti žinią. Kasmet į centrą dėl neplanuoto nėštumo kreipiasi 300 - 400 žmonių. Prisiminus statistiką, ne toks jau didelis skaičius... Beje, skambinti pasikonsultuoti į minėtą centrą gali ne tik besilaukiančios moterys, bet ir kiti žmonės, kuriuos paliečia šis apsisprendimas. Centras sulaukia ir vyrų, kurių žmonos netikėtai pastojo, skambučių, jų draugių, kitų artimųjų. Centro specialistai teikia psichologinę pagalbą moterims ir po aborto, persileidimo ar kūdikio netekties.

Kartais aiškiems atsakymams sugulti į savas lentynėles, užtenka vieno skambučio. Kartais moterims norisi susitikti su psichologe, ginekologe, socialine darbuotoja, dula ar pasiruošti gimdymui, kai jis jau artėja. Neretai būna ir taip, jog vienišoms nėščioms moterims reikia tęstinės psichologinės ar materialinės pagalbos nėštumo metu ir pagimdžius - vežimėliu, sauskelnėmis, rūbais, daiktais, būstu ir pan.

Užauginti gerą ir laimingą žmogų įmanoma, bet tam reikia visų mūsų nuoširdaus rūpesčio bei dėmesingos laiku suteiktos pagalbos.

Jurgita Pocevičienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (4)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (4)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (171)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.