Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją

 (40)
Gražu žiūrėti į žaidžiančius vaikus, juos prižiūrinčias mamas, internetas mirga nuo laimingų šeimų nuotraukų. Nors ir žinai, kad tiek šeimose, tiek pačioje motinystėje būna visko, tačiau kuri mama atsisakytų savo kaprizingą veidelį atstačiusio vaiko?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tiesa, iki to vaikelio, stovinčio priešais ją, būna 9 mėn laukimo ir įvairių rizikų laikas. Šitas bėginėjantis neklaužada sąmoningai nesuvokia, kad didžiausia rizika buvo mamos apsisprendimo momentas. Kai ties ligos istorija palinkusi gydytoja pakėlė galvą ir paklausė: "Taip, jūs laukiatės, - sekundės tyla, - Ką darysit?". Moteris pykteli - nei sveikinu, nei ką... Tiesa, prisimena, kad namie, pranešus oficialiai patvirtintą žinią, greičiausiai nei vyras, nei dvynukės irgi nepuls džiūgauti... Bet ji išsaugos mažylį. Bambėjimai praeis, prabangios kelionės palauks, o darbai... Žvelgiant iš viso gyvenimo perspektyvos, tiek ta motinystė ir tetrunka - nespėji ir apsižiūrėti, kaip išsprūsta iš glėbio ir nubėga savais reikalais. Spės atidirbti, juolab, kad sulig mergaičių gimimu ištikusi pertrauka leido pažvelgti į save naujai ir atrasti užslėptus talentus. "Gimdysiu" ryžtingai taria ji ir nusišypso gydytojai, kurios tą momentą jau buvo spėjusi neapkęsti.

Ne visų vizitai taip baigiasi. Gydytojų atlikti įrašai liudija ir apie kitokius apsisprendimus. Tiesą sakant, statistika vožia kaip reikiant - Lietuvoje kasmet atliekama apie 5000 abortų. Kiekvienas jų žymi tragišką istoriją. Prieš pastojimą ir po. Dažniausiai tai reiškia, kad moteris pastojo netikėtai, kad nesulaukė vyro ar kitų jai svarbių žmonių palaikymo, neturėjo atspirties, apimta streso turėjo priimti sprendimą, ir... kad atmins savo negimusį vaikelį visą savo gyvenimą, norėdama atsukti laiką atgal...

Prieš priimant lemtingą sprendimą būtina ne tik nurimti (pasidavus emocijoms ne itin ką protingo sugalvosit), bet ir gauti visą reikiamą informaciją apie alternatyvą, bei aborto padarinius. Ne paslaptis, kad aplinkiniai - šeimos nariai, draugai, gali būti ir nekompetetingi šiais klausimais, tad sprendimas priimamas, deja, deja, remiantis emocijomis arba primityviais paskaičiavimais, užsibaigiančiais nuosprendžiu "neapsimoka".

Visų pirma būtina neskubėti, nes sprendžiamas gyvybės ir mirties klausimas (tiesiogine ta žodžio prasme), bei pačios moters tolimesnis likimas. Neretai žmonėms atrodo, jog nepageidaujamas nėštumas - tai problema, kurią reikia greitai išspręsti, gydytojai padės su chirurgine intervencija, tada moteris neatsisukdama išeis iš palatos ir visi gyvens kaip nieko nebuvę. Anaiptol. Moteriai viskas po to keičiasi. Visų pirma, abortas - tai smurtas prieš moters kūną ir jame užsimezgusią naują gyvybę. O jau tuomet, kai moteris, iš prigimties linkusi saugoti, mylėti, globoti, po aborto visi paskaičiavimai, loginiai samprotavimai atsitraukia ir lieka tuščių įsčių ir sužeistos širdies skausmas. Atsiranda pyktis aplinkiniams, kurie prisidėjo prie tokio sprendimo, pastūmėjo ar nusisuko, kai labiausiai reikėjo palaikymo. Svarbiausia, kad moteris niekaip nebeatleidžia pati sau. Reikia ilgų psichoterapijos metų, kol vėl atrandama vidinė ramybė ir susitaikymas su tuo, ko nebegali pakeisti.

Deja, dažnai tie, kurie galėtų informuoti apie pasekmes, atlieka tai formaliai - pakišdami lapą parašui, jog pacientei viskas buvo paaiškinta, bet ten išvardintos tik galimos pasekmės fizinei sveikatai. Tačiau moters psichinei sveikatai abortas kartais sukelia net ir didesnę žalą.

Galėtume remtis Vokietijos praktika, kai moteris, prieš darydama abortą, yra konsultuojama psichologo, ji gali išsikalbėti, būti išklausyta ir suprasta, taip pat yra informuojama apie alternatyvas, jai priklausančią valstybės paramą, medicininius ir psichologinius padarinius. Ir visa tai daro Konfliktinio nėštumo centrų specialistai, kurių Vokietijoje yra net daug skirtingų, tačiau paruoštų pagal vieningą valstybinę konfliktinio nėštumo konsultantų rengimo programą. Moteris prieš gaudama siuntimą abortui pirmiausia gauna siuntimą tokiai konsultacijai. Nes vokiečiams rūpi moteris, jos sveikata ir naujo vaiko gyvybė. Jei moteris vis tiek apsisprendžia nutraukti nėštumą, jai nedraudžiama. Tiesiog didesnė tikimybė, kad tas lemiamas sprendimas bus priimtas remiantis ne tik emocijomis, bet ir žinojimu.

Gaila, Lietuvoje nėra tokio rūpinimosi valstybiniu lygmeniu. Yra Krizinio nėštumo centras, įsikūręs privačiomis iniciatyvomis ir, keliasdešimties savanorių bei kelių dirbančiųjų pagalba, veikiantis visoje Lietuvoje. Ir, vėlgi, stipriai priklausomi nuo žmonių geranoriškumo - aukojamų lėšų, ginekologų bendradarbiavimo (teoriškai jie neprivalo suteikti informacijos apie Krizinio nėštumo centro teikiamą pagalbą), kitų įstaigų, sutinkančių arba ne, skleisti žinią. Kasmet į centrą dėl neplanuoto nėštumo kreipiasi 300 - 400 žmonių. Prisiminus statistiką, ne toks jau didelis skaičius... Beje, skambinti pasikonsultuoti į minėtą centrą gali ne tik besilaukiančios moterys, bet ir kiti žmonės, kuriuos paliečia šis apsisprendimas. Centras sulaukia ir vyrų, kurių žmonos netikėtai pastojo, skambučių, jų draugių, kitų artimųjų. Centro specialistai teikia psichologinę pagalbą moterims ir po aborto, persileidimo ar kūdikio netekties.

Kartais aiškiems atsakymams sugulti į savas lentynėles, užtenka vieno skambučio. Kartais moterims norisi susitikti su psichologe, ginekologe, socialine darbuotoja, dula ar pasiruošti gimdymui, kai jis jau artėja. Neretai būna ir taip, jog vienišoms nėščioms moterims reikia tęstinės psichologinės ar materialinės pagalbos nėštumo metu ir pagimdžius - vežimėliu, sauskelnėmis, rūbais, daiktais, būstu ir pan.

Užauginti gerą ir laimingą žmogų įmanoma, bet tam reikia visų mūsų nuoširdaus rūpesčio bei dėmesingos laiku suteiktos pagalbos.

Jurgita Pocevičienė

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.