Jus nustebins atsakymas į klausimą, ar tėvai savo vaikus myli vienodai

Dalijant obuolį paprasta, šokoladą - taip pat, mat juos galima padalinti po lygiai, kad kiekvienas gautų po vienodą gabalą. Tačiau kaip yra tuomet, kai kalba eina apie meilę? Mokslininkai įsitikinę - meilė niekada nedalijama vienodai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kai gimsta antras, trečias ar ketvirtas vaikas, tėvai garsiai ir aiškiai konstatuoja - mylime visus vienodai! Tačiau mokslininkas Hartmutas Kastenas (Vokietija), besigilinantis į brolių ir seserų santykius, aiškina: „Tėvai kartais net nesuvokia, kad kažkurį vaiką myli labiau". Nors taip būna visada.

Katherine Conger iš Kalifornijos universiteto atliko tyrimą, kuriame dalyvavo šimtai šeimų: tėvai ir jų vaikai. Išvada aiški - 65 procentai motinų ir 70 procentų tėvų vienam iš vaikų teikia pirmenybę. 

Mokslininkė tai apibūdina angliška sąvoka „favoritizmas". Dabar ši tema jau spėjo tapti gana rimtu tyrimų objektu. „Vaikas visada jaučia, kai tėvai nevienodai paskirsto savo meilę ir dėmesį, ypač tada, kai palankumas kažkuriam vienam demonstruojamas ilgą laiką", - įsitikinęs H. Kastenas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Austėja Landsbergienė atsako į klausimą, ar tėvai turi padėti vaikams ruošti namų darbus
Londone gyvenantys trimečiai dvyniai stebina savo neeiliniu stiliumi

Nevienodos meilės priežasčių daug

Tai, kad kažkuris vaikas yra ypač mielas, gali lemti daugybė priežasčių. Manoma, kad tėčiai dažniau pirmenybę teikia dukroms, o motinos - sūnums. Dažnai tėvų širdyse ypatinga vieta tenka vyriausiems ir jauniausiems vaikams, o tie, kurie yra „sumuštinio" viduryje, neretai patiria tam tikrą diskriminaciją.

Kartais tai, kad kažkas mums mielesnis, susiję ir su mūsų nervų sistema. Visiškai logiška, kad penkiametis mums kelia šiltesnius jausmus nei dvylikos metų paauglys, kuris jau kelias savaites po namus siaučia tarsi tornadas, o naktimis neleidžia visai šeimai išsimiegoti.

Galų gale, savaime suprantama, kad tėvai skiria daugiau dėmesio tai atžalai, kuri serga ar kaip tik tuo metu susiduria su problemomis mokykloje, lyginant su ta, kuriai viskas klostosi tarsi sviestu patepta.

Pasirodo, įtakos gali turėti netgi išvaizda. Apklausų duomenys rodo, kad daugiau kaip trys ketvirtadaliai tėvų jaučiasi pamaloninti, kai kuris nors palikuonių yra panašus į juos.

Laikini prioritetai žalos nedaro

Jeigu kažkam pirmenybė rodoma laikinai, tai gana normalu, tai nepadarys žalos nei vienam vaikui. Tačiau tais atvejais, kai tėvai vienam vaikui ilgą laiką demonstruoja didesnį dėmesį ir meilę, gali kilti problemų. Tai gali palikti gilius randus. Jausmas, kad esi užmirštas, vėliau gali atsiliepti santykiams su partneriu arba nulemti tai, kad visą gyvenimą žmogus varžysis dėl pripažinimo darbe ar draugystėje.

Tačiau sunku ne tik tiems vaikams, kurie gauna mažiau dėmesio, bet ir numylėtiniams. „Mylimiausi vaikai, kai suauga, gali turėti sunkumų sprendžiant konfliktines situacijas, man vaikystėje jie jautėsi esą privilegijuoti", - sako H. Kastenas.

Netolygiai paskirstyta meilė gali taip pat įvaryti nesantaikos pleištą tarp brolių ir seserų. Dėl to kenčia jų santykių kokybė, ir tai gali trukti visą gyvenimą.

Kiekvienas vaikas mylimas kitaip

Taigi, ką daryti, kai tėvams vienodo požiūrio į visus vaikus idealas yra nepasiekiamas?

Labai svarbu būtų vėl ir vėl savęs paklausti, ar kuriam nors vaikui neteikiama pirmenybė. Paskui reiktų imtis neutralizavimo - tai gali būti papildomas priglaudimas ar apkabinimas, ypatinga išvyka, papildomos 15 minučių pasakos kasdien. Taip pat būtini reguliarūs šeimos pokalbiai, kurių metu visi turi teisę pasisakyti kaip jaučiasi ir ko jiems šeimoje trūksta.

„Galimybė kalbėtis apie jausmus sukuria atmosferą, kurioje visi atsiveria", - įsitikinęs H. Kastenas. Tas, kuris gali išreikšti savo poreikius, patiria, kad jis priimamas rimtai ir yra mylimas toks, koks yra.

Svarbiausia yra jausmas, kad tėvai savo vaikams nuolat „transliuotų" žinią, kad jie yra mylimi, gal ir ne visada visi vienodai, tačiau kiekvienas vaikas savaip. Ne mažiau ir ne daugiau.

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Ko tėvai labiausiai pasiilgsta gimus kūdikiui? (4)

Ko tėvai labiausiai pasiilgsta gimus kūdikiui?
Gimus kūdikiui gyvenimas niekada nebebus toks kaip anksčiau. Vaikai atneša daug džiaugsmo ir atradimų, tačiau taip pat šio to reikia atsisakyti. Paklaustos mamos prisipažįsta, ko joms labiausiai trūksta atsiradus pirmagimiui.

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu
Daugiau nei trečdalis visų žindančių motinų pirmosiomis savaitėmis po gimdymo skundžiasi spenelių skausmais. Kai juos skauda, kūdikio žindymas tampa tikra kankyne.

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo
Mėnuo po gimdymo jau gali didžiuotis idealia figūra. Tokį standartą jau kuris laikas bruka Holivudo ir kai kurios Lietuvos žvaigždės. Tačiau realybė visai kitokia. Vienoms stebuklingai svorio atsikratyti padeda žindymas, kitoms tenka paplušėti sporto salėje. Penkios mamos dalijasi savo patirtimi.

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti
Ką svarbu žinoti vaikelio susilaukusioms poroms apie intymius tarpusavio santykius? 10 dažniausiai rūpimų klausimų ir 10 atsakymų į juos.

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai
Šį klausimą uždavėme portalo TavoVaikas.lt bičiulėms ir sulaukėme pačių įdomiausių atsakymų.

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo
Po gimdymo numesti priaugtą nėštumo svorį moterims sekasi skirtingai. Žurnalas TAVO VAIKAS šįkart pakalbino dviejų vaikų mamą Simoną, kuri sutiko pasidalinti savo patirtimi.

Ko negalima valgyti žindančiai mamai

Ko negalima valgyti žindančiai mamai
Ar tikrai žindyvė gali valgyti viską?

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas
Stresas, pervargimas, didelis fizinis krūvis, nepilnavertė mityba vis dažniau siejami su ginekologinių ligų susirgimo atvejais.

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters
Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne
Namuose pagaliau krykščia mažylis. Tačiau širdyje apsigyvena ne džiaugsmas, o liūdesys. Dažnai rieda ašaros, moterį kankina noras būti ne čia, šalia kūdikio, o kažkur kitur... Iš kur tokios mintys?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti
Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama (2)

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama
Koks yra didžiausias jūsų „atradimas“ tapus mama? Šį klausimą uždavėme savo paskyroje "Facebook". Sulaukėme daugybės atsakymų, iš kurių įdomiausiuosius publikuojame šiame straipsnyje.

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai
Lietuvoje viešėjusią Bridget Supple, pasiruošimo gimdymui lektorę, daugiau nei penkiolika metų dirbančią didžiuosiuose Jungtinės Karalystės gimdymo skyriuose, kalbina Lina Gabrijolavičienė.

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais
Minėdama Motinos dieną, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba išsiaiškino, kokių poreikių turi dirbantieji, norintys derinti darbą ir vaikų priežiūrą.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50
Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.