Jus nustebins atsakymas į klausimą, ar tėvai savo vaikus myli vienodai

Dalijant obuolį paprasta, šokoladą - taip pat, mat juos galima padalinti po lygiai, kad kiekvienas gautų po vienodą gabalą. Tačiau kaip yra tuomet, kai kalba eina apie meilę? Mokslininkai įsitikinę - meilė niekada nedalijama vienodai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kai gimsta antras, trečias ar ketvirtas vaikas, tėvai garsiai ir aiškiai konstatuoja - mylime visus vienodai! Tačiau mokslininkas Hartmutas Kastenas (Vokietija), besigilinantis į brolių ir seserų santykius, aiškina: „Tėvai kartais net nesuvokia, kad kažkurį vaiką myli labiau". Nors taip būna visada.

Katherine Conger iš Kalifornijos universiteto atliko tyrimą, kuriame dalyvavo šimtai šeimų: tėvai ir jų vaikai. Išvada aiški - 65 procentai motinų ir 70 procentų tėvų vienam iš vaikų teikia pirmenybę. 

Mokslininkė tai apibūdina angliška sąvoka „favoritizmas". Dabar ši tema jau spėjo tapti gana rimtu tyrimų objektu. „Vaikas visada jaučia, kai tėvai nevienodai paskirsto savo meilę ir dėmesį, ypač tada, kai palankumas kažkuriam vienam demonstruojamas ilgą laiką", - įsitikinęs H. Kastenas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Austėja Landsbergienė atsako į klausimą, ar tėvai turi padėti vaikams ruošti namų darbus
Londone gyvenantys trimečiai dvyniai stebina savo neeiliniu stiliumi

Nevienodos meilės priežasčių daug

Tai, kad kažkuris vaikas yra ypač mielas, gali lemti daugybė priežasčių. Manoma, kad tėčiai dažniau pirmenybę teikia dukroms, o motinos - sūnums. Dažnai tėvų širdyse ypatinga vieta tenka vyriausiems ir jauniausiems vaikams, o tie, kurie yra „sumuštinio" viduryje, neretai patiria tam tikrą diskriminaciją.

Kartais tai, kad kažkas mums mielesnis, susiję ir su mūsų nervų sistema. Visiškai logiška, kad penkiametis mums kelia šiltesnius jausmus nei dvylikos metų paauglys, kuris jau kelias savaites po namus siaučia tarsi tornadas, o naktimis neleidžia visai šeimai išsimiegoti.

Galų gale, savaime suprantama, kad tėvai skiria daugiau dėmesio tai atžalai, kuri serga ar kaip tik tuo metu susiduria su problemomis mokykloje, lyginant su ta, kuriai viskas klostosi tarsi sviestu patepta.

Pasirodo, įtakos gali turėti netgi išvaizda. Apklausų duomenys rodo, kad daugiau kaip trys ketvirtadaliai tėvų jaučiasi pamaloninti, kai kuris nors palikuonių yra panašus į juos.

Laikini prioritetai žalos nedaro

Jeigu kažkam pirmenybė rodoma laikinai, tai gana normalu, tai nepadarys žalos nei vienam vaikui. Tačiau tais atvejais, kai tėvai vienam vaikui ilgą laiką demonstruoja didesnį dėmesį ir meilę, gali kilti problemų. Tai gali palikti gilius randus. Jausmas, kad esi užmirštas, vėliau gali atsiliepti santykiams su partneriu arba nulemti tai, kad visą gyvenimą žmogus varžysis dėl pripažinimo darbe ar draugystėje.

Tačiau sunku ne tik tiems vaikams, kurie gauna mažiau dėmesio, bet ir numylėtiniams. „Mylimiausi vaikai, kai suauga, gali turėti sunkumų sprendžiant konfliktines situacijas, man vaikystėje jie jautėsi esą privilegijuoti", - sako H. Kastenas.

Netolygiai paskirstyta meilė gali taip pat įvaryti nesantaikos pleištą tarp brolių ir seserų. Dėl to kenčia jų santykių kokybė, ir tai gali trukti visą gyvenimą.

Kiekvienas vaikas mylimas kitaip

Taigi, ką daryti, kai tėvams vienodo požiūrio į visus vaikus idealas yra nepasiekiamas?

Labai svarbu būtų vėl ir vėl savęs paklausti, ar kuriam nors vaikui neteikiama pirmenybė. Paskui reiktų imtis neutralizavimo - tai gali būti papildomas priglaudimas ar apkabinimas, ypatinga išvyka, papildomos 15 minučių pasakos kasdien. Taip pat būtini reguliarūs šeimos pokalbiai, kurių metu visi turi teisę pasisakyti kaip jaučiasi ir ko jiems šeimoje trūksta.

„Galimybė kalbėtis apie jausmus sukuria atmosferą, kurioje visi atsiveria", - įsitikinęs H. Kastenas. Tas, kuris gali išreikšti savo poreikius, patiria, kad jis priimamas rimtai ir yra mylimas toks, koks yra.

Svarbiausia yra jausmas, kad tėvai savo vaikams nuolat „transliuotų" žinią, kad jie yra mylimi, gal ir ne visada visi vienodai, tačiau kiekvienas vaikas savaip. Ne mažiau ir ne daugiau.

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos
Artėjančios gražiausios žiemos šventės daugiausiai džiaugsmo suteikia vaikams. Jiems laukimo laikotarpis tampa nepaprastas, per kurį jie rašo laišką Kalėdų Seneliui, kasdien atidaro vis kitą Advento kalendoriaus langelį, stengiasi kuo geriau elgtis ir nori, kad tai pastebėtų patys artimiausi – jų tėveliai.

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką (1)

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką
Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą: kontroliuojanti ar į vaiko auklėjimą žvelgianti laisviau?

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike
Tinklaraščio „Mama su šypsena kišenėje“ autorė Neringa augina penkis vaikus. Savo dienos nutikimus ji suguldo dienoraštį. Jūsų dėmesiui - Neringos laiškas vaikui.