Kada po gimdymo geriausia grįžti į darbus: po metų ar dvejų?

 (19)
Vaikus planuojančios ir jų laukiančios šeimos žino, kad gimus mažyliui jų gyvenimas pasikeis. Daugiausiai naujovių ir iššūkių laukia mamos, kurios kasdienybė kardinaliai keisis.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mamos atsako: ar galima suderinti kūdikio auginimą ir karjerą?

Nuo šiol ji kasdien nebekeliaus į darbą, o rūpinsis trapia būtybe, kartu mokysis naujų dalykų. Tiesa, šiais laikais ne visos moterys nusprendžia sustabdyti savo karjerą. Kai kurios pasiryžta derinti kūdikio auginimą ir darbinius reikalus. Aštuonių jaunų mamų klausiame, kokį kelią jos pasirinko ir kaip vertina moteris, į darbus grįžtančias, kol vaikui nesuėjo net vieneri metai.

Sandra: „Manau, kad kai kažko labai nori – viskas yra įmanoma. Tokia yra daugelio sėkmingų, motinystę ir karjerą derinančių moterų paslaptis. Daugelis jų dar iki vaiko gimimo apmąsto planą, kaip derins darbus ir augins naujagimį. Aišku, tai neįmanoma be didelio artimųjų palaikymo, nes tomis valandomis, kai mamytė dirbs, kažkam teks vaiku rūpintis. Su kūdikiu iki metų, mano nuomone, net lengviau nei su vyresniu, nes jis daug miega, paprastesnė jo mityba, nereikia tiek laiko skirti žaidimams ar lavinimui".

Vitalija: „Iš savo patirties galiu pasakyti – neįsivaizduoju, kaip moterys išvis gali norėti verstis per galvą ir stengtis derinti motinystę su karjera. Mano nuomone, su vaiku iki vienerių metų – tai neįmanoma. Tokį gyvenimo kelią pasirinkę žmonės nėra prieraišūs tėvai ir tas ryšio nebuvimas, atsiradęs jau nuo pirmųjų mažo žmogučio gyvenimo dienų, lydės juos visą gyvenimą. Man keista, kad mama savo noru praleidžia pirmąją vaiką šypseną, pirmuosius žodžius, apsivertimus ar žingsnius. Manau, kad nusprendus turėti vaikų, reikia prieš save ir savo kūdikį prisiimti tam tikras atsakomybes, o viena jų – kuriam laikui į šalį nustumti darbo reikalus. Juk valstybė moterims suteikia galimybę namuose auginti vaikus, dvejus metus moka pašalpas ir saugo darbo vietą".

Indrė: „Manau, kad darbą ir motinystę tikrai galima suderinti net tada, kai vaikutis visai mažas. Bet tik tuo atveju, jei ta veikla neatima pilno dienos krūvio ar galima dirbti „lanksčiai", pavyzdžiui, mama tikrai gali skirti kelias valandas per dieną, jei turi kam palikti kūdikį arba gali dirbti iš namų. Tačiau neįsivaizduoju pilnu krūviu į darbus panirusios kūdikio mamos, nes net su didesniais vaikais tai labai sudėtinga, o mažiukui itin svarbu kuo daugiau laiko praleisti su tėvais, o ne svetimais žmonėmis. Mano patirtis tokia, kad su abiem vaikais prie darbų grįžau vos jiems suėjo vieneri metai, kad neprarasčiau įgūdžių (esu odontologė), tačiau tam per dieną skirdavau tik apie keturias valandas. Kai jaunėliui suėjo dveji, abu berniukai iškeliavo į darželius, o aš – visu krūviu į darbą".

Edita: „Manau, kad viskas priklauso nuo mamos ir kūdikio. Tačiau aš, nusprendusi, kad noriu vaikų, tai troškau ir būti tikra mama. Kūdikiui norėjau skirti visą savo laiką, apgaubti jį meile ir dėmesiu. Su abiem vaikais stengdavausi kūdikystėje kuo daugiau laiko praleisti lauke, vežiodavau į baseiną, kuris buvo kitame mieste, būrelius, kuriuose mama dalyvauja kartu, o kur dar buitis, tai minčių apie karjerą visai nebuvo. Manau, kad ir fiziškai nebūtų įmanoma taip derinti dvi svarbias veiklas. Aišku, man su abiem vaikais padėjo ir vyras – jis nuostabus tėtis, kuris taip pat daug savo laiko ir dėmesio jiems skiria. Manau, kad pasiekti darbinių laimėjimų visada spėsiu, o gera mama būti reikia čia ir dabar. Juk vaikui nepasakysi: „atleisk, kad dabar neskiriu tau dėmesio, bet po pusės metų, kai bus mažiau darbų, gal jau ir skirsiu". Tų mėnesių ar metų jau niekada nepavyks susigrąžinti, o vaikų širdyse liks tuštuma, kad mamą matė tik dirbančią, o ne su jais žaidžiančią".

Simona: „Į darbą grįžti planavau, kai dukrytei sueis vieneri, tačiau, jai gimus, pasaulis apsivertė aukštyn kojomis, pajutau neapsakomą meilę ir ryšį, o karjera tapo visai nesvarbi. Esu jauna ir dar daug daug metų dirbsiu, todėl tikrai spėsiu save realizuoti darbinėje srityje (kas žmogui taip pat tikrai svarbu). Kai mažylei suėjo vieneri, net nesukau galvos – dar metus mes tikrai būsime kartu, atrasime ir pažinsime pasaulį, mokysimės naujų dalykų, daug juoksimės ir viena kitai suteiksime meilės. Manau, kad šis laikas – nepaprasta dovana moteriai, kurį ji tiesiog privalo tinkamai išnaudoti. Aišku, labai gerbiu veiklias mamas, kurios spėja suderinti daug darbų ir niekas nuo to nenukenčia".

Lina: „Manau, kad motinystę ir darbą lengva derinti nuo tada, kai vaikui sueina vieneri metai. Iki tol – arba vyras, arba moteris turi likti su vaiku namuose, nes jam ta aplinka pati geriausia, o patys artimiausi žmonės reikalingi lyg oras. Nuo vienerių metų vaikas tampa tiek fiziškai, tiek emociškai savarankiškesnis, todėl paprasčiau jį patikėti auklėms ar išleisti į lopšelį. Nuo dvejų – darželis jau tiesiog būtinas, nes padeda ugdyti socialinius įgūdžius ir vaikui suteikia labai daug naujų įgūdžių".

Ineta: „Viskas priklauso nuo to, ko moteris nori ir siekia, tačiau suderinti dvi veiklas tikrai įmanoma. Juk yra mišinukai, tinkantys kūdikiams nuo gimimo, auklės ir dienai, ir nakčiai. Tokiomis sąlygomis tikrai galime dirbti. Viskas priklauso nuo to, ko tau reikia ir dėl ko taip skubu tą karjerą „daryti". Pavyzdžiui, galbūt moteris neturi pasirinkimo, nes tai pagrindinis šeimos pajamų šaltinis. Gali būti ir taip, kad ji kažko labai ilgai siekė, investavo daug pinigų, o be jos ta veikla „apmirtų", todėl ji irgi tarsi neturi kito pasirinkimo. Taigi, viskas labai individualu ir asmeniška, kiekvienos šeimos situacija vis kita".

Viktorija: „Aš šiuo klausimu labai griežta. Mama juk ne ta, kuri pagimdė, o ta, kuri užaugino gerą, teisingą žmogų. Kūdikiui būtinas besąlygiškas mamos dėmesys, kuo daugiau prisilietimų, artumo. Be šito, jam itin reikalingas ir mamos pienas, kuris yra nepakeičiamas niekuo kitu. Kaip suderinti maitinimą, kuris vaikui būtinas kas dvi ar tris valandas ir darbus, man sunku atsakyti. Manau, tai tiesiog neįmanoma. Taip pat tikiu, kad natūraliai maitinanti mama turi būti rami, atsipalaidavusi, o ne „paskendusi" darbiniuose rūpesčiuose. Tiesa, pati, augindama dukrytę, pradėjau siūti ir pardavinėti rankų darbo žaislus. Tačiau tai nėra „karjera", o maloni veikla, kol mažylė saldžiai miega".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

3 klausimai psichologei apie depresiją po gimdymo. Dvi istorijos

3 klausimai psichologei apie depresiją po gimdymo. Dvi istorijos
Ligų klasifikacijoje nerasite depresijos po gimdymo kaip atskiros ligos. Ji gali prasidėti nėštumo metu ir pirmaisiais metais po gimdymo, vėliau atsiradę depresijos požymiai jau nebus priskiriami šiai depresijai.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.