Kas yra laimingesni: turintys vaikų ar neturintys?

 (31)
Kartais ir pro sukąstus dantis, bet visi tėvai tvirtina: vaikai - didžiausias jų gyvenimo džiaugsmas. Ir dažniausiai jie atžalų neturinčius draugus ragina kuo skubiau kviesti gandrus. Nes tik vaikai – ne karjera ir ne turtai - tikroji laimė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Tačiau ar iš tiesų vaikai yra vienintelis raktas pilnaverčiam gyvenimui? Ar tikrai pilnos laimės komplektui atžalos – būtinas atributas?

Galima skaičiuoti begales mokslinių tyrimų, bandančių atrasti atsakymą į klausimą: vaikai - laimė ar nelaimė? Ir ar poros su atžalomis iš tiesų laimingesnė nei jų neturinčios? O gal - atvirkščiai? Kiek, galiausiai, laimės suteikia vaikai – jei šią galima išmatuoti?

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 dažniausių auklėjimo klaidų
Danijoje gyvenanti lietuvė norėjo gimdyti tėviškėje, bet pasibaisėjo ir grįžo namo

Ir kiekvieną bandymą išsiaiškinti lydi dažnai netikėtos išvados. Štai kelios mane nustebinusios:

  • Didžiausią pasitenkinimą motinyste bei tėvyste jaučia ją patyrę vėlesniame amžiuje - 35-49 metų. Šių mamų ir tėčių džiaugsmas dėl šeimos pagausėjimo kur kas didesnis ir trunka ilgesnį laiką nei jaunesnių "kolegų".

  • Mamų džiaugsmo hormonai siautėja kur kas aktyviau nei tėvų - šie į vaiko pasirodymą ir kūdikystę reaguoja kur kas santūriau.

  • Didžiausią euforiją, prasidedančią kartu su nėštumu, atneša pirmieji du vaikeliai šeimoje. Tiesa, vos mažyliai užpučia po pirmąją žvakutę ant gimtadienio tortų, tėvų laimės barometro stulpelis grįžta į tą pačią poziciją, kaip ir buvo dar kadaise iki didžiųjų naujienų. Į trečiojo mažylio pasirodymą tėtis su mama reaguoja kur kas santūriau - džiaugsmo ir laimės rodikliai nebesvyruoja taip smarkiai, kaip su pirmaisiais dviem. Ne, meilės tėvai jaučia ne ką mažiau, tačiau naujagimio pasirodymas - jau gan pažįstama situacija, kurios euforiją iš dalies užgožia ir vyresnių vaikų auklėjimo rūpesčiai bei džiaugsmai.

  • Ir visgi, kurie laimingesni - auginantys vaikus ar neturintys? Tai labiausiai priklauso nuo amžiaus. Iki 30-mečio sulaukę vaikų pagal pasitenkinimą esama padėtimi yra žemiau vidutinės savo bendraamžių be vaikų ribos. 30-39 metų moterų ir vyrų laimės rodikliams vaikų turėjimas laimės neprideda - šeimų su mažaisiais ar be jų esamu gyvenimu patenkintos vienodai. Tačiau virš 40-ies savo padėtimi kur kas labiau patenkinti vaikų turinčios poros. Ir kas dešimtmetį pasitenkinimas tik didėja - lyginant su bendraamžiais be atžalų.

Ir nors visi moksliniai tyrimai linkę įrodinėti daugiau ar mažiau kontraversiškas tiesas, atradau vieną JAV Princetono universiteto mokslinį darbą, kurio išvados labiausiai nustebino. Nes tai vienintelis tyrimas, kuriuo nebandyta įrodinėti - su atžalomis ar be jų žmonėms geriau, o išvadose pasakyta - vaikų turintys tėvai nėra laimingesni už jų nusprendusius neturėti.

Tyrimo metu buvo lyginami daugiau nei 2 mln. moterų ir vyrų atsakymai, kuriuose buvo prašyta įvertinti balais nuo 1 iki 10 įvairius kasdienybę, gyvenimo būdą, laimę ir siekius apibrėžiančius aspektus.

Vis dėlto tėvai, kurių namuose krykštauja vaikai, savo gyvenimo kokybę įvertino aukštesniais balais. Tačiau tuo pačiu įvertinti ir kiti rodikliai, galintys pridėti ar atimti laimės - pajamų dydis, religiniai įsitikinimai, sveikatos būklė.

Tada ir paaiškėjo, kad vaikai šeimoje, jei ir labai svarbi ir ryški, bet tik dalis laimės. Mat dažniausiai vaikų nusprendžia susilaukti tos poros, kurių pajamos - aukštesnės už vidutines, vaikai taip pat imponuoja pasirūpinti ne tik jų, bet ir savo sveikata.

Tačiau iš kitos pusės, sprendimas neturėti vaikų šeimoms be jų sutaupo nemažą dalį pajamų, taip pat kaip ir sveikatos - gal šios išties lieka daugiau?

Tyrimą komentavęs Didžiojoje Britanijoje esančio Warwicko universiteto dėstytojas Andrew Warwickas pažymėjo, kad pasirinkimas turėti vaikų ar gyventi be jų - tik vienas iš kelių, gyvenimo tikslų. Ir šiuos žmonės pasirenka patys, patys nutuokdami, kas jiems suteiks daugiausiai pasitenkinimo ir džiaugsmo.

Karjera, sportiniai iššūkiai, akademinė veikla ar vaikų auginimas - kiekvienam savo.

Ir čia prisiminiau režisierę Dalią Ibelhauptaitę, kadaise garsiai išreiškusią jos ir sutuoktinio Dexterio Fletcherio poziciją: "Niekad nenorėjau turėti vaikų. Toks mūsų gyvenimo būdas, mūsų teisė, mūsų laisvė". Ir kad ir kaip gerbčiau šią moterį (kadaise ją kalbinau, ir tai buvo vienas geriausių mano interviu!), tąkart pamaniau: "Nesąmonė, ji tikrai nežino ką šneka!"

Ir vis dėlto klydau aš. Kiekvienam rinktis savo teises, savo laisves.

Blogai ne deklaruoti laimę gyvenant be vaikų. Blogai yra nepaklausyti savo troškimų ir jų susilaukti - net ir netrokštant šeimos. Nes vaikams atsiradus greičiausiai jie anksčiau ar vėliau atsidurs žemiau tų kadaise puoselėtų svajonių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (6)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (1)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (170)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų
Vaiko gimimas – didžiausias stebuklas ir džiaugsmas kiekvienai porai. Tai ne tik įprasmintos meilės simbolis, tačiau ir naujas gyvenimo etapas tiek vyrui, tiek moteriai. Nors daugelis kūdikio atėjimą į šį pasaulį sieja tik su labai švelniais, romantiškais ir pakiliais jausmais, tačiau visuomenėje vis dažniau girdime ir kitas sąvokas: depresija po gimdymo ar šeimos krizė.

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai (30)

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai
Trečias šeimos narys – nauji iššūkiai, atradimai ir išbandymai kiekvienai porai. Vienus vaiko gimimas sustiprina ir į jų santykius atneša dar daugiau meilės, supratingumo bei rūpestingumo, kitus, deja, ištinka krizė.

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją (40)

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.

Vaikiškos mados šventė Kaune

Vaikiškos mados šventė Kaune
Savaitgalį stilingiausi kauniečiai rinkosi apžiūrėti naujausios OVS kids parduotuvės prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Kaune.