Kas yra laimingesni: turintys vaikų ar neturintys?

 (31)
Kartais ir pro sukąstus dantis, bet visi tėvai tvirtina: vaikai - didžiausias jų gyvenimo džiaugsmas. Ir dažniausiai jie atžalų neturinčius draugus ragina kuo skubiau kviesti gandrus. Nes tik vaikai – ne karjera ir ne turtai - tikroji laimė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Tačiau ar iš tiesų vaikai yra vienintelis raktas pilnaverčiam gyvenimui? Ar tikrai pilnos laimės komplektui atžalos – būtinas atributas?

Galima skaičiuoti begales mokslinių tyrimų, bandančių atrasti atsakymą į klausimą: vaikai - laimė ar nelaimė? Ir ar poros su atžalomis iš tiesų laimingesnė nei jų neturinčios? O gal - atvirkščiai? Kiek, galiausiai, laimės suteikia vaikai – jei šią galima išmatuoti?

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 dažniausių auklėjimo klaidų
Danijoje gyvenanti lietuvė norėjo gimdyti tėviškėje, bet pasibaisėjo ir grįžo namo

Ir kiekvieną bandymą išsiaiškinti lydi dažnai netikėtos išvados. Štai kelios mane nustebinusios:

  • Didžiausią pasitenkinimą motinyste bei tėvyste jaučia ją patyrę vėlesniame amžiuje - 35-49 metų. Šių mamų ir tėčių džiaugsmas dėl šeimos pagausėjimo kur kas didesnis ir trunka ilgesnį laiką nei jaunesnių "kolegų".

  • Mamų džiaugsmo hormonai siautėja kur kas aktyviau nei tėvų - šie į vaiko pasirodymą ir kūdikystę reaguoja kur kas santūriau.

  • Didžiausią euforiją, prasidedančią kartu su nėštumu, atneša pirmieji du vaikeliai šeimoje. Tiesa, vos mažyliai užpučia po pirmąją žvakutę ant gimtadienio tortų, tėvų laimės barometro stulpelis grįžta į tą pačią poziciją, kaip ir buvo dar kadaise iki didžiųjų naujienų. Į trečiojo mažylio pasirodymą tėtis su mama reaguoja kur kas santūriau - džiaugsmo ir laimės rodikliai nebesvyruoja taip smarkiai, kaip su pirmaisiais dviem. Ne, meilės tėvai jaučia ne ką mažiau, tačiau naujagimio pasirodymas - jau gan pažįstama situacija, kurios euforiją iš dalies užgožia ir vyresnių vaikų auklėjimo rūpesčiai bei džiaugsmai.

  • Ir visgi, kurie laimingesni - auginantys vaikus ar neturintys? Tai labiausiai priklauso nuo amžiaus. Iki 30-mečio sulaukę vaikų pagal pasitenkinimą esama padėtimi yra žemiau vidutinės savo bendraamžių be vaikų ribos. 30-39 metų moterų ir vyrų laimės rodikliams vaikų turėjimas laimės neprideda - šeimų su mažaisiais ar be jų esamu gyvenimu patenkintos vienodai. Tačiau virš 40-ies savo padėtimi kur kas labiau patenkinti vaikų turinčios poros. Ir kas dešimtmetį pasitenkinimas tik didėja - lyginant su bendraamžiais be atžalų.

Ir nors visi moksliniai tyrimai linkę įrodinėti daugiau ar mažiau kontraversiškas tiesas, atradau vieną JAV Princetono universiteto mokslinį darbą, kurio išvados labiausiai nustebino. Nes tai vienintelis tyrimas, kuriuo nebandyta įrodinėti - su atžalomis ar be jų žmonėms geriau, o išvadose pasakyta - vaikų turintys tėvai nėra laimingesni už jų nusprendusius neturėti.

Tyrimo metu buvo lyginami daugiau nei 2 mln. moterų ir vyrų atsakymai, kuriuose buvo prašyta įvertinti balais nuo 1 iki 10 įvairius kasdienybę, gyvenimo būdą, laimę ir siekius apibrėžiančius aspektus.

Vis dėlto tėvai, kurių namuose krykštauja vaikai, savo gyvenimo kokybę įvertino aukštesniais balais. Tačiau tuo pačiu įvertinti ir kiti rodikliai, galintys pridėti ar atimti laimės - pajamų dydis, religiniai įsitikinimai, sveikatos būklė.

Tada ir paaiškėjo, kad vaikai šeimoje, jei ir labai svarbi ir ryški, bet tik dalis laimės. Mat dažniausiai vaikų nusprendžia susilaukti tos poros, kurių pajamos - aukštesnės už vidutines, vaikai taip pat imponuoja pasirūpinti ne tik jų, bet ir savo sveikata.

Tačiau iš kitos pusės, sprendimas neturėti vaikų šeimoms be jų sutaupo nemažą dalį pajamų, taip pat kaip ir sveikatos - gal šios išties lieka daugiau?

Tyrimą komentavęs Didžiojoje Britanijoje esančio Warwicko universiteto dėstytojas Andrew Warwickas pažymėjo, kad pasirinkimas turėti vaikų ar gyventi be jų - tik vienas iš kelių, gyvenimo tikslų. Ir šiuos žmonės pasirenka patys, patys nutuokdami, kas jiems suteiks daugiausiai pasitenkinimo ir džiaugsmo.

Karjera, sportiniai iššūkiai, akademinė veikla ar vaikų auginimas - kiekvienam savo.

Ir čia prisiminiau režisierę Dalią Ibelhauptaitę, kadaise garsiai išreiškusią jos ir sutuoktinio Dexterio Fletcherio poziciją: "Niekad nenorėjau turėti vaikų. Toks mūsų gyvenimo būdas, mūsų teisė, mūsų laisvė". Ir kad ir kaip gerbčiau šią moterį (kadaise ją kalbinau, ir tai buvo vienas geriausių mano interviu!), tąkart pamaniau: "Nesąmonė, ji tikrai nežino ką šneka!"

Ir vis dėlto klydau aš. Kiekvienam rinktis savo teises, savo laisves.

Blogai ne deklaruoti laimę gyvenant be vaikų. Blogai yra nepaklausyti savo troškimų ir jų susilaukti - net ir netrokštant šeimos. Nes vaikams atsiradus greičiausiai jie anksčiau ar vėliau atsidurs žemiau tų kadaise puoselėtų svajonių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos
Artėjančios gražiausios žiemos šventės daugiausiai džiaugsmo suteikia vaikams. Jiems laukimo laikotarpis tampa nepaprastas, per kurį jie rašo laišką Kalėdų Seneliui, kasdien atidaro vis kitą Advento kalendoriaus langelį, stengiasi kuo geriau elgtis ir nori, kad tai pastebėtų patys artimiausi – jų tėveliai.

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką (1)

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką
Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą: kontroliuojanti ar į vaiko auklėjimą žvelgianti laisviau?

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike
Tinklaraščio „Mama su šypsena kišenėje“ autorė Neringa augina penkis vaikus. Savo dienos nutikimus ji suguldo dienoraštį. Jūsų dėmesiui - Neringos laiškas vaikui.