Kas yra laimingesni: turintys vaikų ar neturintys?

 (31)
Kartais ir pro sukąstus dantis, bet visi tėvai tvirtina: vaikai - didžiausias jų gyvenimo džiaugsmas. Ir dažniausiai jie atžalų neturinčius draugus ragina kuo skubiau kviesti gandrus. Nes tik vaikai – ne karjera ir ne turtai - tikroji laimė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Tačiau ar iš tiesų vaikai yra vienintelis raktas pilnaverčiam gyvenimui? Ar tikrai pilnos laimės komplektui atžalos – būtinas atributas?

Galima skaičiuoti begales mokslinių tyrimų, bandančių atrasti atsakymą į klausimą: vaikai - laimė ar nelaimė? Ir ar poros su atžalomis iš tiesų laimingesnė nei jų neturinčios? O gal - atvirkščiai? Kiek, galiausiai, laimės suteikia vaikai – jei šią galima išmatuoti?

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 dažniausių auklėjimo klaidų
Danijoje gyvenanti lietuvė norėjo gimdyti tėviškėje, bet pasibaisėjo ir grįžo namo

Ir kiekvieną bandymą išsiaiškinti lydi dažnai netikėtos išvados. Štai kelios mane nustebinusios:

  • Didžiausią pasitenkinimą motinyste bei tėvyste jaučia ją patyrę vėlesniame amžiuje - 35-49 metų. Šių mamų ir tėčių džiaugsmas dėl šeimos pagausėjimo kur kas didesnis ir trunka ilgesnį laiką nei jaunesnių "kolegų".

  • Mamų džiaugsmo hormonai siautėja kur kas aktyviau nei tėvų - šie į vaiko pasirodymą ir kūdikystę reaguoja kur kas santūriau.

  • Didžiausią euforiją, prasidedančią kartu su nėštumu, atneša pirmieji du vaikeliai šeimoje. Tiesa, vos mažyliai užpučia po pirmąją žvakutę ant gimtadienio tortų, tėvų laimės barometro stulpelis grįžta į tą pačią poziciją, kaip ir buvo dar kadaise iki didžiųjų naujienų. Į trečiojo mažylio pasirodymą tėtis su mama reaguoja kur kas santūriau - džiaugsmo ir laimės rodikliai nebesvyruoja taip smarkiai, kaip su pirmaisiais dviem. Ne, meilės tėvai jaučia ne ką mažiau, tačiau naujagimio pasirodymas - jau gan pažįstama situacija, kurios euforiją iš dalies užgožia ir vyresnių vaikų auklėjimo rūpesčiai bei džiaugsmai.

  • Ir visgi, kurie laimingesni - auginantys vaikus ar neturintys? Tai labiausiai priklauso nuo amžiaus. Iki 30-mečio sulaukę vaikų pagal pasitenkinimą esama padėtimi yra žemiau vidutinės savo bendraamžių be vaikų ribos. 30-39 metų moterų ir vyrų laimės rodikliams vaikų turėjimas laimės neprideda - šeimų su mažaisiais ar be jų esamu gyvenimu patenkintos vienodai. Tačiau virš 40-ies savo padėtimi kur kas labiau patenkinti vaikų turinčios poros. Ir kas dešimtmetį pasitenkinimas tik didėja - lyginant su bendraamžiais be atžalų.

Ir nors visi moksliniai tyrimai linkę įrodinėti daugiau ar mažiau kontraversiškas tiesas, atradau vieną JAV Princetono universiteto mokslinį darbą, kurio išvados labiausiai nustebino. Nes tai vienintelis tyrimas, kuriuo nebandyta įrodinėti - su atžalomis ar be jų žmonėms geriau, o išvadose pasakyta - vaikų turintys tėvai nėra laimingesni už jų nusprendusius neturėti.

Tyrimo metu buvo lyginami daugiau nei 2 mln. moterų ir vyrų atsakymai, kuriuose buvo prašyta įvertinti balais nuo 1 iki 10 įvairius kasdienybę, gyvenimo būdą, laimę ir siekius apibrėžiančius aspektus.

Vis dėlto tėvai, kurių namuose krykštauja vaikai, savo gyvenimo kokybę įvertino aukštesniais balais. Tačiau tuo pačiu įvertinti ir kiti rodikliai, galintys pridėti ar atimti laimės - pajamų dydis, religiniai įsitikinimai, sveikatos būklė.

Tada ir paaiškėjo, kad vaikai šeimoje, jei ir labai svarbi ir ryški, bet tik dalis laimės. Mat dažniausiai vaikų nusprendžia susilaukti tos poros, kurių pajamos - aukštesnės už vidutines, vaikai taip pat imponuoja pasirūpinti ne tik jų, bet ir savo sveikata.

Tačiau iš kitos pusės, sprendimas neturėti vaikų šeimoms be jų sutaupo nemažą dalį pajamų, taip pat kaip ir sveikatos - gal šios išties lieka daugiau?

Tyrimą komentavęs Didžiojoje Britanijoje esančio Warwicko universiteto dėstytojas Andrew Warwickas pažymėjo, kad pasirinkimas turėti vaikų ar gyventi be jų - tik vienas iš kelių, gyvenimo tikslų. Ir šiuos žmonės pasirenka patys, patys nutuokdami, kas jiems suteiks daugiausiai pasitenkinimo ir džiaugsmo.

Karjera, sportiniai iššūkiai, akademinė veikla ar vaikų auginimas - kiekvienam savo.

Ir čia prisiminiau režisierę Dalią Ibelhauptaitę, kadaise garsiai išreiškusią jos ir sutuoktinio Dexterio Fletcherio poziciją: "Niekad nenorėjau turėti vaikų. Toks mūsų gyvenimo būdas, mūsų teisė, mūsų laisvė". Ir kad ir kaip gerbčiau šią moterį (kadaise ją kalbinau, ir tai buvo vienas geriausių mano interviu!), tąkart pamaniau: "Nesąmonė, ji tikrai nežino ką šneka!"

Ir vis dėlto klydau aš. Kiekvienam rinktis savo teises, savo laisves.

Blogai ne deklaruoti laimę gyvenant be vaikų. Blogai yra nepaklausyti savo troškimų ir jų susilaukti - net ir netrokštant šeimos. Nes vaikams atsiradus greičiausiai jie anksčiau ar vėliau atsidurs žemiau tų kadaise puoselėtų svajonių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu
Daugiau nei trečdalis visų žindančių motinų pirmosiomis savaitėmis po gimdymo skundžiasi spenelių skausmais. Kai juos skauda, kūdikio žindymas tampa tikra kankyne.

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo
Mėnuo po gimdymo jau gali didžiuotis idealia figūra. Tokį standartą jau kuris laikas bruka Holivudo ir kai kurios Lietuvos žvaigždės. Tačiau realybė visai kitokia. Vienoms stebuklingai svorio atsikratyti padeda žindymas, kitoms tenka paplušėti sporto salėje. Penkios mamos dalijasi savo patirtimi.

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti
Ką svarbu žinoti vaikelio susilaukusioms poroms apie intymius tarpusavio santykius? 10 dažniausiai rūpimų klausimų ir 10 atsakymų į juos.

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai
Šį klausimą uždavėme portalo TavoVaikas.lt bičiulėms ir sulaukėme pačių įdomiausių atsakymų.

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo
Po gimdymo numesti priaugtą nėštumo svorį moterims sekasi skirtingai. Žurnalas TAVO VAIKAS šįkart pakalbino dviejų vaikų mamą Simoną, kuri sutiko pasidalinti savo patirtimi.

Ko negalima valgyti žindančiai mamai

Ko negalima valgyti žindančiai mamai
Ar tikrai žindyvė gali valgyti viską?

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas
Stresas, pervargimas, didelis fizinis krūvis, nepilnavertė mityba vis dažniau siejami su ginekologinių ligų susirgimo atvejais.

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters
Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne
Namuose pagaliau krykščia mažylis. Tačiau širdyje apsigyvena ne džiaugsmas, o liūdesys. Dažnai rieda ašaros, moterį kankina noras būti ne čia, šalia kūdikio, o kažkur kitur... Iš kur tokios mintys?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti
Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama (2)

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama
Koks yra didžiausias jūsų „atradimas“ tapus mama? Šį klausimą uždavėme savo paskyroje "Facebook". Sulaukėme daugybės atsakymų, iš kurių įdomiausiuosius publikuojame šiame straipsnyje.

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai
Lietuvoje viešėjusią Bridget Supple, pasiruošimo gimdymui lektorę, daugiau nei penkiolika metų dirbančią didžiuosiuose Jungtinės Karalystės gimdymo skyriuose, kalbina Lina Gabrijolavičienė.

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais
Minėdama Motinos dieną, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba išsiaiškino, kokių poreikių turi dirbantieji, norintys derinti darbą ir vaikų priežiūrą.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50
Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis
Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.