Kiekvienas suaugęs turi savo vidinį vaiką: kaip jį pažinti?

Koks vaikas tavyje gyvena? Kodėl klausiame? Todėl, kad atsakymas į šį klausimą gali būti atsakymas ir į kitą - „kodėl nesusikalbu su savo vaiku/vyru/savimi".
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

„Gerai, o kaip pažinti tą savo vidinį vaiką?“, – dabar klausiate Jūs. „O kokia vaikystės pasaka - jūsų mėgstamiausia?“, – tada paklaustų individualiosios psichologijos konsultantės Rasa Kardaitė Vėlyvienė ir Gabija Jurgelytė

Svarbu, kas buvo vakar

R.Kardaitė Vėlyvienė sako, kad tėveliai, kurie kreipiasi pagalbos, nes dėl vaikų netinkamo elgesio jaučiasi išmušti iš vėžių ir nebežino, ką daryti, dažnai nustemba išgirdę klausimą apie jų pačių vaikystę ir juolab apie pasakas.

„Jie sako: mes atėjome pasikalbėti apie mūsų vaikų elgesį, kaip gyventi taikiai namuose, ką daryti, kad vaikai paklustų, elgtųsi taip, kaip mes jiems liepiame, mokytųsi ir t.t. Jų nuomone, reikia kalbėtis apie tai, kas vyksta čia ir dabar, o ne apie tai, kas kažkada buvo ir kas kokias pasakas mėgo...

Tačiau Individualiosios psichologijos konsultantai, norėdami padėti suprasti tai, kas vyksta „čia ir dabar“, stengiasi suaugusiems žmonėms padėti pamatyti ir atskleisti jų pačių vaikiškąją dalį. Žvilgtelėję atgal, į savo vaikystės šeimą, įvertinę taikytus auklėjimo būdus, puoselėtas vertybes, suaugusieji dažniausiai pamato, kodėl jie šiandien elgiasi vienaip arba kitaip. Gali būti, kad augo autokratinėje šeimoje, todėl dabar savo vaikams leidžia viską, arba, atvirkščiai, tėvai juos lepino ir viską leido, todėl dabar savo vaikams brėžia labai griežtas ribas ir kelia aukštus reikalavimus.

Akimirkos, kurias prisimename iš vaikystės, gali padėti mums suprasti, kodėl šiandien esame tokie, kokie esame, kodėl elgiamės, mąstome, jaučiame būtent taip, o ne kitaip. Tai padeda suprasti šiandien kylančias problemas".

Tačiau ne visada yra lengva kažką prisiminti. Kartais, kad ir kaip stengiamės, atrodo, kad prisiminimus kažkas lyg trintuku ištrynė. Kas tada?

Kokia yra Tavo pasaka

„... labai, labai seniai, už jūrų marių buvo graži karalystė. Toje karalystėje gyveno karalius ir karalienė. Jie gyveno laimingai ir visi karalystėje buvo laimingi...“ – turbūt visi tai girdėjome vaikystėje.

Individualioji psichologija teigia, kad žmogus yra visuma, kurioje kiekvienas elementas susijęs su visais kitais elementais, t. y., mumyse nieko nėra atsitiktinio – nei veiksmo, nei jausmo, nei atsiminimo. Kiekvienas judesys veda į tikslą – gal neapčiuopiamą, miglotą, nesuprastą, dar ankstyvoje vaikystėje susikurtą.

Tai reiškia, kad yra daugybė būdų save pažinti. Daugybė žibintų, galinčių nušviesti mūsų sąmonės kerteles ir suteikti daugiau aiškumo šiandienos jausmams, veiksmams, mintimis.

Vaikystės pasaka (animacinis filmukas, girdėta istorija ir t.t.) gali būti tas siūlo galas, kurio įsitvėrę sugrįžtame atgal, ten, kur seniai seniai viskas ir prasidėjo“.

Vieniems pasakas skaitė tėvai, kitiems seneliai, treti, anksti išmokę skaityti, jas skaitydavo patys. Pasakos kelia šiltus, jaukius, meilės bei artumo jausmus.

Yra daug teorijų, aiškinančių, kodėl skaitome, sekame pasakas. Neabejotinai tai yra vienas nuostabiausių būdų leisti laiką kartu su vaikais. Tačiau kodėl suaugę prisimename tik tam tikrą pasaką ar tik kurią nors jos dalį, vietą, kodėl būtent tą, o ne kitą epizodą? Ką vaikystėje į atmintį įkritęs pasakos ar istorijos likutis kalba mums apie mus šiandien? Ką jis atskleidžia, gali padėti suprasti?

Nesvarbu kiek mums šiandien metų, nesvarbu kokį darbą dirbame, mes esame ir mamos, ir tėčiai, kurie nori būti atsakingi tėvai. Ir mes visi buvome vaikai. Todėl prisiminę mėgstamas pasakas, galime suprasti, ką galime padaryti, kad laimingesni taptume patys ir užaugintume laimingesnius vaikus. Ir gyventume kaip toje karalystėje, kurioje... seniai, seniai, už jūsų marių gyveno karalius ir karalienė...“.

...

Spalio 9-10 d. Individualios psichologijos institute vyks pasakų seminaras, kuriame susitiksite su savo vidiniu vaiku.

Daugiau informacijos galima rasti ČIA.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (170)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų
Vaiko gimimas – didžiausias stebuklas ir džiaugsmas kiekvienai porai. Tai ne tik įprasmintos meilės simbolis, tačiau ir naujas gyvenimo etapas tiek vyrui, tiek moteriai. Nors daugelis kūdikio atėjimą į šį pasaulį sieja tik su labai švelniais, romantiškais ir pakiliais jausmais, tačiau visuomenėje vis dažniau girdime ir kitas sąvokas: depresija po gimdymo ar šeimos krizė.

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai (30)

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai
Trečias šeimos narys – nauji iššūkiai, atradimai ir išbandymai kiekvienai porai. Vienus vaiko gimimas sustiprina ir į jų santykius atneša dar daugiau meilės, supratingumo bei rūpestingumo, kitus, deja, ištinka krizė.

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją (40)

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.

Vaikiškos mados šventė Kaune

Vaikiškos mados šventė Kaune
Savaitgalį stilingiausi kauniečiai rinkosi apžiūrėti naujausios OVS kids parduotuvės prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Kaune.

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris (21)

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris
Abortas – tai nepageidaujamo nėštumo nutraukimas. Sužinojusios, kad pastojo, nors nenorėjo ir nesitikėjo, moterys sutrinka, todėl kartais nusprendžia negimdyti ir pasidaryti abortą. Šis žingsnis gyvenime yra rizikingas tiek mediciniškai, tiek psichologiškai, nes turi gana rimtų ir sunkių pasekmių.

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą (2)

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą
Plaukų slinkimo problema aktuali visais metų laikais ir daugeliui moterų, tačiau paūmėja ji nėštumo metu ir po gimdymo. Ką turime žinoti apie plaukų slinkimą ir pagalbą sau tokiu atveju?

Po gimdymo vyras pasikeitė ir atšalo: psichologės komentaras (44)

Po gimdymo vyras pasikeitė ir atšalo: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė sulaukė jaunos mamos klausimo: po gimdymo vyras pasikeitė neatpažįstamai. Moterį baugina tokie pokyčiai ir atšalimas.