Kiekvienas suaugęs turi savo vidinį vaiką: kaip jį pažinti?

Koks vaikas tavyje gyvena? Kodėl klausiame? Todėl, kad atsakymas į šį klausimą gali būti atsakymas ir į kitą - „kodėl nesusikalbu su savo vaiku/vyru/savimi".
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

„Gerai, o kaip pažinti tą savo vidinį vaiką?“, – dabar klausiate Jūs. „O kokia vaikystės pasaka - jūsų mėgstamiausia?“, – tada paklaustų individualiosios psichologijos konsultantės Rasa Kardaitė Vėlyvienė ir Gabija Jurgelytė

Svarbu, kas buvo vakar

R.Kardaitė Vėlyvienė sako, kad tėveliai, kurie kreipiasi pagalbos, nes dėl vaikų netinkamo elgesio jaučiasi išmušti iš vėžių ir nebežino, ką daryti, dažnai nustemba išgirdę klausimą apie jų pačių vaikystę ir juolab apie pasakas.

„Jie sako: mes atėjome pasikalbėti apie mūsų vaikų elgesį, kaip gyventi taikiai namuose, ką daryti, kad vaikai paklustų, elgtųsi taip, kaip mes jiems liepiame, mokytųsi ir t.t. Jų nuomone, reikia kalbėtis apie tai, kas vyksta čia ir dabar, o ne apie tai, kas kažkada buvo ir kas kokias pasakas mėgo...

Tačiau Individualiosios psichologijos konsultantai, norėdami padėti suprasti tai, kas vyksta „čia ir dabar“, stengiasi suaugusiems žmonėms padėti pamatyti ir atskleisti jų pačių vaikiškąją dalį. Žvilgtelėję atgal, į savo vaikystės šeimą, įvertinę taikytus auklėjimo būdus, puoselėtas vertybes, suaugusieji dažniausiai pamato, kodėl jie šiandien elgiasi vienaip arba kitaip. Gali būti, kad augo autokratinėje šeimoje, todėl dabar savo vaikams leidžia viską, arba, atvirkščiai, tėvai juos lepino ir viską leido, todėl dabar savo vaikams brėžia labai griežtas ribas ir kelia aukštus reikalavimus.

Akimirkos, kurias prisimename iš vaikystės, gali padėti mums suprasti, kodėl šiandien esame tokie, kokie esame, kodėl elgiamės, mąstome, jaučiame būtent taip, o ne kitaip. Tai padeda suprasti šiandien kylančias problemas".

Tačiau ne visada yra lengva kažką prisiminti. Kartais, kad ir kaip stengiamės, atrodo, kad prisiminimus kažkas lyg trintuku ištrynė. Kas tada?

Kokia yra Tavo pasaka

„... labai, labai seniai, už jūrų marių buvo graži karalystė. Toje karalystėje gyveno karalius ir karalienė. Jie gyveno laimingai ir visi karalystėje buvo laimingi...“ – turbūt visi tai girdėjome vaikystėje.

Individualioji psichologija teigia, kad žmogus yra visuma, kurioje kiekvienas elementas susijęs su visais kitais elementais, t. y., mumyse nieko nėra atsitiktinio – nei veiksmo, nei jausmo, nei atsiminimo. Kiekvienas judesys veda į tikslą – gal neapčiuopiamą, miglotą, nesuprastą, dar ankstyvoje vaikystėje susikurtą.

Tai reiškia, kad yra daugybė būdų save pažinti. Daugybė žibintų, galinčių nušviesti mūsų sąmonės kerteles ir suteikti daugiau aiškumo šiandienos jausmams, veiksmams, mintimis.

Vaikystės pasaka (animacinis filmukas, girdėta istorija ir t.t.) gali būti tas siūlo galas, kurio įsitvėrę sugrįžtame atgal, ten, kur seniai seniai viskas ir prasidėjo“.

Vieniems pasakas skaitė tėvai, kitiems seneliai, treti, anksti išmokę skaityti, jas skaitydavo patys. Pasakos kelia šiltus, jaukius, meilės bei artumo jausmus.

Yra daug teorijų, aiškinančių, kodėl skaitome, sekame pasakas. Neabejotinai tai yra vienas nuostabiausių būdų leisti laiką kartu su vaikais. Tačiau kodėl suaugę prisimename tik tam tikrą pasaką ar tik kurią nors jos dalį, vietą, kodėl būtent tą, o ne kitą epizodą? Ką vaikystėje į atmintį įkritęs pasakos ar istorijos likutis kalba mums apie mus šiandien? Ką jis atskleidžia, gali padėti suprasti?

Nesvarbu kiek mums šiandien metų, nesvarbu kokį darbą dirbame, mes esame ir mamos, ir tėčiai, kurie nori būti atsakingi tėvai. Ir mes visi buvome vaikai. Todėl prisiminę mėgstamas pasakas, galime suprasti, ką galime padaryti, kad laimingesni taptume patys ir užaugintume laimingesnius vaikus. Ir gyventume kaip toje karalystėje, kurioje... seniai, seniai, už jūsų marių gyveno karalius ir karalienė...“.

...

Spalio 9-10 d. Individualios psichologijos institute vyks pasakų seminaras, kuriame susitiksite su savo vidiniu vaiku.

Daugiau informacijos galima rasti ČIA.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Ko tėvai labiausiai pasiilgsta gimus kūdikiui? (2)

Ko tėvai labiausiai pasiilgsta gimus kūdikiui?
Gimus kūdikiui gyvenimas niekada nebebus toks kaip anksčiau. Vaikai atneša daug džiaugsmo ir atradimų, tačiau taip pat šio to reikia atsisakyti. Paklaustos mamos prisipažįsta, ko joms labiausiai trūksta atsiradus pirmagimiui.

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu
Daugiau nei trečdalis visų žindančių motinų pirmosiomis savaitėmis po gimdymo skundžiasi spenelių skausmais. Kai juos skauda, kūdikio žindymas tampa tikra kankyne.

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo
Mėnuo po gimdymo jau gali didžiuotis idealia figūra. Tokį standartą jau kuris laikas bruka Holivudo ir kai kurios Lietuvos žvaigždės. Tačiau realybė visai kitokia. Vienoms stebuklingai svorio atsikratyti padeda žindymas, kitoms tenka paplušėti sporto salėje. Penkios mamos dalijasi savo patirtimi.

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti
Ką svarbu žinoti vaikelio susilaukusioms poroms apie intymius tarpusavio santykius? 10 dažniausiai rūpimų klausimų ir 10 atsakymų į juos.

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai
Šį klausimą uždavėme portalo TavoVaikas.lt bičiulėms ir sulaukėme pačių įdomiausių atsakymų.

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo
Po gimdymo numesti priaugtą nėštumo svorį moterims sekasi skirtingai. Žurnalas TAVO VAIKAS šįkart pakalbino dviejų vaikų mamą Simoną, kuri sutiko pasidalinti savo patirtimi.

Ko negalima valgyti žindančiai mamai

Ko negalima valgyti žindančiai mamai
Ar tikrai žindyvė gali valgyti viską?

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas
Stresas, pervargimas, didelis fizinis krūvis, nepilnavertė mityba vis dažniau siejami su ginekologinių ligų susirgimo atvejais.

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters
Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne
Namuose pagaliau krykščia mažylis. Tačiau širdyje apsigyvena ne džiaugsmas, o liūdesys. Dažnai rieda ašaros, moterį kankina noras būti ne čia, šalia kūdikio, o kažkur kitur... Iš kur tokios mintys?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti
Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama (2)

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama
Koks yra didžiausias jūsų „atradimas“ tapus mama? Šį klausimą uždavėme savo paskyroje "Facebook". Sulaukėme daugybės atsakymų, iš kurių įdomiausiuosius publikuojame šiame straipsnyje.

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai
Lietuvoje viešėjusią Bridget Supple, pasiruošimo gimdymui lektorę, daugiau nei penkiolika metų dirbančią didžiuosiuose Jungtinės Karalystės gimdymo skyriuose, kalbina Lina Gabrijolavičienė.

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais
Minėdama Motinos dieną, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba išsiaiškino, kokių poreikių turi dirbantieji, norintys derinti darbą ir vaikų priežiūrą.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50
Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.