Kiekvienas suaugęs turi savo vidinį vaiką: kaip jį pažinti?

Koks vaikas tavyje gyvena? Kodėl klausiame? Todėl, kad atsakymas į šį klausimą gali būti atsakymas ir į kitą - „kodėl nesusikalbu su savo vaiku/vyru/savimi".
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

„Gerai, o kaip pažinti tą savo vidinį vaiką?“, – dabar klausiate Jūs. „O kokia vaikystės pasaka - jūsų mėgstamiausia?“, – tada paklaustų individualiosios psichologijos konsultantės Rasa Kardaitė Vėlyvienė ir Gabija Jurgelytė

Svarbu, kas buvo vakar

R.Kardaitė Vėlyvienė sako, kad tėveliai, kurie kreipiasi pagalbos, nes dėl vaikų netinkamo elgesio jaučiasi išmušti iš vėžių ir nebežino, ką daryti, dažnai nustemba išgirdę klausimą apie jų pačių vaikystę ir juolab apie pasakas.

„Jie sako: mes atėjome pasikalbėti apie mūsų vaikų elgesį, kaip gyventi taikiai namuose, ką daryti, kad vaikai paklustų, elgtųsi taip, kaip mes jiems liepiame, mokytųsi ir t.t. Jų nuomone, reikia kalbėtis apie tai, kas vyksta čia ir dabar, o ne apie tai, kas kažkada buvo ir kas kokias pasakas mėgo...

Tačiau Individualiosios psichologijos konsultantai, norėdami padėti suprasti tai, kas vyksta „čia ir dabar“, stengiasi suaugusiems žmonėms padėti pamatyti ir atskleisti jų pačių vaikiškąją dalį. Žvilgtelėję atgal, į savo vaikystės šeimą, įvertinę taikytus auklėjimo būdus, puoselėtas vertybes, suaugusieji dažniausiai pamato, kodėl jie šiandien elgiasi vienaip arba kitaip. Gali būti, kad augo autokratinėje šeimoje, todėl dabar savo vaikams leidžia viską, arba, atvirkščiai, tėvai juos lepino ir viską leido, todėl dabar savo vaikams brėžia labai griežtas ribas ir kelia aukštus reikalavimus.

Akimirkos, kurias prisimename iš vaikystės, gali padėti mums suprasti, kodėl šiandien esame tokie, kokie esame, kodėl elgiamės, mąstome, jaučiame būtent taip, o ne kitaip. Tai padeda suprasti šiandien kylančias problemas".

Tačiau ne visada yra lengva kažką prisiminti. Kartais, kad ir kaip stengiamės, atrodo, kad prisiminimus kažkas lyg trintuku ištrynė. Kas tada?

Kokia yra Tavo pasaka

„... labai, labai seniai, už jūrų marių buvo graži karalystė. Toje karalystėje gyveno karalius ir karalienė. Jie gyveno laimingai ir visi karalystėje buvo laimingi...“ – turbūt visi tai girdėjome vaikystėje.

Individualioji psichologija teigia, kad žmogus yra visuma, kurioje kiekvienas elementas susijęs su visais kitais elementais, t. y., mumyse nieko nėra atsitiktinio – nei veiksmo, nei jausmo, nei atsiminimo. Kiekvienas judesys veda į tikslą – gal neapčiuopiamą, miglotą, nesuprastą, dar ankstyvoje vaikystėje susikurtą.

Tai reiškia, kad yra daugybė būdų save pažinti. Daugybė žibintų, galinčių nušviesti mūsų sąmonės kerteles ir suteikti daugiau aiškumo šiandienos jausmams, veiksmams, mintimis.

Vaikystės pasaka (animacinis filmukas, girdėta istorija ir t.t.) gali būti tas siūlo galas, kurio įsitvėrę sugrįžtame atgal, ten, kur seniai seniai viskas ir prasidėjo“.

Vieniems pasakas skaitė tėvai, kitiems seneliai, treti, anksti išmokę skaityti, jas skaitydavo patys. Pasakos kelia šiltus, jaukius, meilės bei artumo jausmus.

Yra daug teorijų, aiškinančių, kodėl skaitome, sekame pasakas. Neabejotinai tai yra vienas nuostabiausių būdų leisti laiką kartu su vaikais. Tačiau kodėl suaugę prisimename tik tam tikrą pasaką ar tik kurią nors jos dalį, vietą, kodėl būtent tą, o ne kitą epizodą? Ką vaikystėje į atmintį įkritęs pasakos ar istorijos likutis kalba mums apie mus šiandien? Ką jis atskleidžia, gali padėti suprasti?

Nesvarbu kiek mums šiandien metų, nesvarbu kokį darbą dirbame, mes esame ir mamos, ir tėčiai, kurie nori būti atsakingi tėvai. Ir mes visi buvome vaikai. Todėl prisiminę mėgstamas pasakas, galime suprasti, ką galime padaryti, kad laimingesni taptume patys ir užaugintume laimingesnius vaikus. Ir gyventume kaip toje karalystėje, kurioje... seniai, seniai, už jūsų marių gyveno karalius ir karalienė...“.

...

Spalio 9-10 d. Individualios psichologijos institute vyks pasakų seminaras, kuriame susitiksite su savo vidiniu vaiku.

Daugiau informacijos galima rasti ČIA.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos
Artėjančios gražiausios žiemos šventės daugiausiai džiaugsmo suteikia vaikams. Jiems laukimo laikotarpis tampa nepaprastas, per kurį jie rašo laišką Kalėdų Seneliui, kasdien atidaro vis kitą Advento kalendoriaus langelį, stengiasi kuo geriau elgtis ir nori, kad tai pastebėtų patys artimiausi – jų tėveliai.

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką (1)

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką
Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą: kontroliuojanti ar į vaiko auklėjimą žvelgianti laisviau?

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike
Tinklaraščio „Mama su šypsena kišenėje“ autorė Neringa augina penkis vaikus. Savo dienos nutikimus ji suguldo dienoraštį. Jūsų dėmesiui - Neringos laiškas vaikui.