Ko daugiau atneša šeimai vaiko gimimas: džiaugsmo ar streso?

 (6)
Tikriausiai esate girdėję žmones sakant, kad susilaukus vaiko, viskas keičiasi. Ir tai tiesa. Kad ir kaip nuostabu turėti šeimą bei vaikų, kasdienė atsakomybė, rūpinimasis vaikais, gali sukelti įtampos kiekvieniems tėvams.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Ankstesni tyrimai parodė, kad pasitenkinimas santuoka gimus vaikui sumažėja ir mažėja sulig kiekvienu vaiku. Tačiau naujas tyrimas leidinyje „Couple and Family Psychology: Research and Practice" rodo, kad poros įvairiai reaguoja į antro vaiko gimimą, o neretai pasitenkinimas santuoka vėl pasidaro toks, kaip tada, kol dar nebuvo vaikų.

Kaip prisitaikyti prie šeimos pagausėjimo

Tyrėjai stebėjo 200 porų, kurios dar laukėsi antro vaiko ir tada metus po antro vaiko gimimo. Paaiškėjo, kad žmonių pasitenkinimo lygis įvairus – vieni išgyveno jausmus, kaip per medaus mėnesį, kiti patyrė laikiną pasitenkinimo sumažėjimą, bet greitai prisitaikė, treti atsidūrė krizėje ir ilgokai išgyveno neigiamus jausmus.

Tyrimo autorės Brendos Volling teigimu, žmonių reakcija į antrą vaiką būna įvairi. „Apskritai pasitenkinimas santuoka sumažėja, bet vienoms poroms būna sunkiau, kitoms lengviau. Kai kurios poros prisitaiko sklandžiai, kitoms sunkiau sekasi, – aiškino ji. – Sunkesnį laikotarpį išgyvenusioms poroms mažiau padėjo artimieji ir draugai, motinos buvo labiau prislėgtos, o nėštumas dažnai buvo neplanuotas." Nieko stebėtino, kad sutuoktiniai, kurie kėlė balsą, vienas kitą kaltino, grasino, buvo mažiau patenkinti už tuos, kurie bendravo ramiai, su pagarba, išmintingai ieškodavo problemų sprendimų.

Ką daryti, kad santuoka klestėtų

„Jei kaltinote vienas kitą, kad neatliekate savo pareigų auginant vaiką dar augindami pirmagimį, veikiau taip pat ar dar blogiau elgsitės, gimus antram vaikui, – teigė B. Volling. – Mūsų tyrimas rodo, kad sklandesnis prisitaikymas prie šeimos pagausėjimo vyksta tada, kai sutuoktiniai komunikuoja konstruktyviai, nekaltina vienas kito, kad nepakeitė sauskelnių mažajam ar nepaguldė miegoti vyresniojo."

Jos teigimu, tas pats pasakytina ir susilaukus pirmagimio – labai svarbu tinkamai komunikuoti. Laiku pastebėti depresijos po gimdymo požymius, pasitarti su gydytoju – taip pat svarbu ir padeda poroms įveikti sunkumus, tapus tėvais. Svarbi ir senelių, artimųjų, draugų pagalba, kai reikia pasaugoti vaiką ar tiesiog norisi pasikalbėti.

B. Volling pastebi, kad nepasitenkinimas santuoka netrunka ilgai – maždaug po keturių mėnesių šeimos grįžta į įprastą ritmą, vėl pajunta artumą. „Be abejonės, gimus vaikui, gyvenimas pasikeičia, bus sunkių laikotarpių, tačiau dauguma šeimų įgauna naujų gebėjimų, susiformuoja nauji ritualai šeimoje, ir sutuoktiniai tampa laimingi, kaip tada, kol dar nebuvo antro vaiko", - pabrėžė specialistė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.