Ko daugiau atneša šeimai vaiko gimimas: džiaugsmo ar streso?

 (6)
Tikriausiai esate girdėję žmones sakant, kad susilaukus vaiko, viskas keičiasi. Ir tai tiesa. Kad ir kaip nuostabu turėti šeimą bei vaikų, kasdienė atsakomybė, rūpinimasis vaikais, gali sukelti įtampos kiekvieniems tėvams.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Ankstesni tyrimai parodė, kad pasitenkinimas santuoka gimus vaikui sumažėja ir mažėja sulig kiekvienu vaiku. Tačiau naujas tyrimas leidinyje „Couple and Family Psychology: Research and Practice" rodo, kad poros įvairiai reaguoja į antro vaiko gimimą, o neretai pasitenkinimas santuoka vėl pasidaro toks, kaip tada, kol dar nebuvo vaikų.

Kaip prisitaikyti prie šeimos pagausėjimo

Tyrėjai stebėjo 200 porų, kurios dar laukėsi antro vaiko ir tada metus po antro vaiko gimimo. Paaiškėjo, kad žmonių pasitenkinimo lygis įvairus – vieni išgyveno jausmus, kaip per medaus mėnesį, kiti patyrė laikiną pasitenkinimo sumažėjimą, bet greitai prisitaikė, treti atsidūrė krizėje ir ilgokai išgyveno neigiamus jausmus.

Tyrimo autorės Brendos Volling teigimu, žmonių reakcija į antrą vaiką būna įvairi. „Apskritai pasitenkinimas santuoka sumažėja, bet vienoms poroms būna sunkiau, kitoms lengviau. Kai kurios poros prisitaiko sklandžiai, kitoms sunkiau sekasi, – aiškino ji. – Sunkesnį laikotarpį išgyvenusioms poroms mažiau padėjo artimieji ir draugai, motinos buvo labiau prislėgtos, o nėštumas dažnai buvo neplanuotas." Nieko stebėtino, kad sutuoktiniai, kurie kėlė balsą, vienas kitą kaltino, grasino, buvo mažiau patenkinti už tuos, kurie bendravo ramiai, su pagarba, išmintingai ieškodavo problemų sprendimų.

Ką daryti, kad santuoka klestėtų

„Jei kaltinote vienas kitą, kad neatliekate savo pareigų auginant vaiką dar augindami pirmagimį, veikiau taip pat ar dar blogiau elgsitės, gimus antram vaikui, – teigė B. Volling. – Mūsų tyrimas rodo, kad sklandesnis prisitaikymas prie šeimos pagausėjimo vyksta tada, kai sutuoktiniai komunikuoja konstruktyviai, nekaltina vienas kito, kad nepakeitė sauskelnių mažajam ar nepaguldė miegoti vyresniojo."

Jos teigimu, tas pats pasakytina ir susilaukus pirmagimio – labai svarbu tinkamai komunikuoti. Laiku pastebėti depresijos po gimdymo požymius, pasitarti su gydytoju – taip pat svarbu ir padeda poroms įveikti sunkumus, tapus tėvais. Svarbi ir senelių, artimųjų, draugų pagalba, kai reikia pasaugoti vaiką ar tiesiog norisi pasikalbėti.

B. Volling pastebi, kad nepasitenkinimas santuoka netrunka ilgai – maždaug po keturių mėnesių šeimos grįžta į įprastą ritmą, vėl pajunta artumą. „Be abejonės, gimus vaikui, gyvenimas pasikeičia, bus sunkių laikotarpių, tačiau dauguma šeimų įgauna naujų gebėjimų, susiformuoja nauji ritualai šeimoje, ir sutuoktiniai tampa laimingi, kaip tada, kol dar nebuvo antro vaiko", - pabrėžė specialistė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (6)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (4)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (171)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.