Kodėl dukras auginančios šeimos skiriasi dažniau?

 (2)
Mokslininkai pabandė išsiaiškinti, kodėl pirmagimes dukras auginančios šeimos skiriasi šiek tiek dažniau nei tos, kurios pirmiausia susilaukia sūnų. Ilgą laiką buvo manoma, kad taip yra todėl, kad vyrai pirmenybę teikia sūnums, tačiau tyrėjai šią hipotezę paneigė, praneša dailymail.co.uk.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Šiaurės Karolinoje esančio Duke universiteto mokslininkai nustatė, kad moteriškos lyties embrionai gimdoje yra stipresni, todėl besilaukiančiai moteriai patiriant įtampą jie dažniau išnešiojami iki 40 savaičių.

Minėto universiteto ekonomistas Amaras Hamoudi sakė: „Dauguma spėjo, kad mergaitės neigiamai veikia savo tėvų sąjungos stabilumą".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Iš Vilniaus gimdyti važiavo į Kauną: vienos šeimos išpažintis
Mane erzina anyta - ką daryti?

Kartu su sociologe Jenna Nobles iš Viskonsino Madisono universiteto tyrimą atlikęs A. Hamoudi mano, jog paslaptis slypi „moteriškos lyties embrionų tvirtume".

„Mergaitės gali iškęsti įtampos kupinus nėštumus, o berniukai negali, - toliau aiškina A. Hamoudi. - Štai kodėl mergaitės dažniau gimsta santuokose, kuriose santykiai jau iki tol buvo įtempti".

Leidinyje „Demography" išspausdintoje tyrimo ataskaitoje teigiama, kad daug pastangų reikalaujantys dalykai - tokie, kaip probleminiai santykiai - gali stipriai padidinti streso hormonų lygį, dėl ko sumažėja vaisingumas.

Ši biologinė sistema, reguliuojanti streso hormonus, iš dalies sutampa su progesteroną reguliuojančia sistema. Pastarasis hormonas gyvybiškai svarbus pirmaisiais nėštumo mėnesiais. O nėštumo pabaigoje streso hormonai tiesiogiai dalyvauja galutinėje vaisiaus organų vystymosi stadijoje bei gimdymo sukėlime.

Įdomu ir tai, kad tyrimo metu A. Hamoudi ir J. Nobles taip pat išsiaiškino, jog daugiau konfliktuojančios poros dažniau susilaukia mergaičių ir vėlesniais metais.

Kodėl dukras auginančios šeimos skiriasi dažniau?
Tyrėjai daro prielaidą, kad mergaitės dažniau gimsta santuokose, kuriose santykiai jau iki tol buvo įtempti.
© Vida Press

Atlikdami tyrimą mokslininkai naudojosi longitudiniais duomenimis, surinktais nuo 1979 iki 2010 metų.

Taip pat akivaizdu, jog moterys yra tvirtesnės už vyrus ne tik iki gimimo, bet ir visą likusį gyvenimą. „Bet kuriame amžiuje nuo gimimo iki šimto metų berniukų ir vyrų miršta daugiau nei mergaičių ir moterų", - tikina tyrėjai.

A. Hamoudi ir J. Nobles taip pat atkreipia dėmesį į dažną tyrimų spragą: labai retai tyrinėjami paskutiniai mėnesiai prieš gimimą, kurie, mokslininkų įsitikinimu, yra labai svarbūs siekiant suprasti, kaip šeimos dinamika veikia demografinius rodiklius.

„Atėjo metas atkreipti dėmesį į nėštumą, - tikina A. Hamoudi. - Laikrodis tiksėti pradeda dar prieš gimimą".

Tyrėjai daro išvadą, kad panašaus pobūdžio tyrimus būtina tęsti, be to, vertėtų į tyrimus įtraukti ir santuokos nesudariusias partnerystes arba patyrinėti kitus veiksnius, ne vien santykių stabilumą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (170)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų
Vaiko gimimas – didžiausias stebuklas ir džiaugsmas kiekvienai porai. Tai ne tik įprasmintos meilės simbolis, tačiau ir naujas gyvenimo etapas tiek vyrui, tiek moteriai. Nors daugelis kūdikio atėjimą į šį pasaulį sieja tik su labai švelniais, romantiškais ir pakiliais jausmais, tačiau visuomenėje vis dažniau girdime ir kitas sąvokas: depresija po gimdymo ar šeimos krizė.

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai (30)

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai
Trečias šeimos narys – nauji iššūkiai, atradimai ir išbandymai kiekvienai porai. Vienus vaiko gimimas sustiprina ir į jų santykius atneša dar daugiau meilės, supratingumo bei rūpestingumo, kitus, deja, ištinka krizė.

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją (40)

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.

Vaikiškos mados šventė Kaune

Vaikiškos mados šventė Kaune
Savaitgalį stilingiausi kauniečiai rinkosi apžiūrėti naujausios OVS kids parduotuvės prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Kaune.

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris (21)

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris
Abortas – tai nepageidaujamo nėštumo nutraukimas. Sužinojusios, kad pastojo, nors nenorėjo ir nesitikėjo, moterys sutrinka, todėl kartais nusprendžia negimdyti ir pasidaryti abortą. Šis žingsnis gyvenime yra rizikingas tiek mediciniškai, tiek psichologiškai, nes turi gana rimtų ir sunkių pasekmių.

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą (2)

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą
Plaukų slinkimo problema aktuali visais metų laikais ir daugeliui moterų, tačiau paūmėja ji nėštumo metu ir po gimdymo. Ką turime žinoti apie plaukų slinkimą ir pagalbą sau tokiu atveju?