Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi

 (5)
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ne visos moterys iškart po gimdymo pajaučia palaimą ir apsipila džiaugsmo ašaromis, kaip ir ne visos iškart pajaučia stiprų ryšį tarp savęs ir kūdikio.

Nors tai skamba keistai ir gan gąsdinančiai, tikrai nemažai daliai moterų prireikia laiko, kol jos suvokia savo jausmus ir įsijaučia į naująjį mamos vaidmenį. Po gimdymo moterį gali užplūsti „visa puokštė" jausmų: tai gali būti ir džiaugsmas, ir liūdesys, ir abejingumas, ir tiesiog noras nuo visko atsiriboti. Ir visa tai yra normalu. Moteris, patyrusi tikrai didelį skausmą, gali jaustis visaip – jos kūnas išvargęs, o sąmonė, norėdama apsisaugoti nuo tokių stiprių išgyvenimų, gali bandyti kelioms akimirkoms atsiriboti nuo tokios „stiprios" realybės.

Po gimdymo moters organizme vyksta staigi kaita – keičiasi hormonų kiekis ir tam, kad jie stabilizuotųsi ir normalizuotųsi reikia laiko. Šiuo metu ypač svarbu stebėti mamą, nes situacija yra nauja (arba vėl nauja) ir reikalaujanti jėgų tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Jeigu mama vengia likti viena su kūdikiu, nenori imti jo ant rankų, glausti prie savęs, myluoti – tai gali būti beprasidedančios pogimdyminės depresijos požymiai. Tokios mamos reikėtų stengtis nepalikti vienos, padėti jai rūpintis mažyliu, suteikti galimybę kuo daugiau ilsėtis perimant iš jos namų ruošos darbus, maisto gaminimo rūpestį.

Labai svarbu mamai suprasti, kad pirmuosius mėnesius svarbiausias jos darbas yra žindyti kūdikį, atsigauti po gimdymo, apsiprasti su nauju gyvenimu, todėl dėl namų tvarkos ar kitų reikalų ji neturėtų sukti galvos, o esant galimybei – turėtų eiti miegoti kartu su kūdikiu. Mamos, ypač su naujagimiais, patiria nemenką miego deficitą, o miego trūkumas turi labai didelę įtaką kasdieninei žmogaus savijautai ir nuotaikai. Paprastai tinkamas poilsis, nuoširdūs pokalbiai ir artimųjų kantrybė leidžia „pabėgti" nuo slogios nuotaikos ir mama greitai pripranta prie naujojo vaidmens, ima džiaugtis motinyste.

Jaunai mamai labai svarbu nuolat turėti žmogų, su kuriuo galėtų apie viską pakalbėti. Paprastai tai būna vyras arba mama, tačiau jeigu dažniausiai iš jų girdite: „nesinervink tu čia be reikalo, turi sveiką vaiką ir džiaukis" - vertėtų pasiieškoti draugės, su kuria galėtumėte nevaržomai išsikalbėti.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Taip pat labai dažnai ką tik pagimdžiusios moterys išgyvena motinystės melancholiją. Tai nuotaikų svyravimai, liūdnumas be jokios aiškios priežasties, noras (ir reali galimybė) verkti be jokio realaus dirgiklio. Visa tai, vėlgi, atsiranda dėl hormonų kaitos organizme, tačiau greitai praeina. Skirtumas tas, kad nors motinai ir užeina nepaaiškinami nuotaikų svyravimai, ir ji gali labai greitai pravirkti, moteris ima kūdikį ant rankų, rodo susidomėjimą juo ir geba pasirūpinti. Ši būsena paprastai pasireiškia per pirmąsias dvi – tris dienas po gimdymo ir per pora savaičių, apsiprantant su naujuoju mamos vaidmeniu, savaime išnyksta.

Gimdymo džiaugsmas

Jaunai mamai labai svarbu nuolat turėti žmogų, su kuriuo galėtų apie viską pakalbėti. Paprastai tai būna vyras arba mama, tačiau jeigu dažniausiai iš jų girdite: „nesinervink tu čia be reikalo, turi sveiką vaiką ir džiaukis" - vertėtų pasiieškoti draugės, su kuria galėtumėte nevaržomai išsikalbėti. Mama patyrė didžiulį sukrėtimą – ji gimdė. Tai, kas su ja vyko gimdymo metu (ypač jeigu tai buvo pirmasis gimdymas), nėra kasdieninis įvykis, todėl jaunai mamai labai svarbu nuodugniai išsipasakoti, tarsi išgyventi iš naujo visą gimdymo procesą – tai padeda viską pačiai kitaip suprasti ir kitaip bei kitokią suvokti save. Dalijimasis savo išgyvenimais ir patirtimi su kitais labai padeda, o jeigu tie kiti dar ir panašų gyvenimo tarpsnį šiuo metu išgyvena – tai ir naudinga, ir įdomu, ir smagu. Supratimas, kad yra ir kitų panašiai besijaučiančių žmonių, išties ramina, todėl bendravimas su kitomis mamomis, pokalbiai apie vaikų auginimą ir kylančius sunkumus, tikrai gali palengvinti jaunos mamos kasdienybę.

Taip pat labai svarbu neužmiršti, kad šeimyninei laimei ir gerovei išlaikyti svarbus mamos ir tėčio ryšys. Nuo pat pirmosios akimirkos, kai į šeimą atkeliauja dar vienas žmogus, neužmirškite ir vienas kito. Kūdikis – tai bendras turtas, bendras rūpestis ir džiaugsmas, todėl ir visi su juo susiję rūpesčiai jus artins tiek, kiek patys to norėsite. Neokupuokite kūdikio sau, tėčiai irgi puikiai moka juo pasirūpinti. Kalbėkite su vyru, dalinkitės išgyvenimais. Mylintis vyras žinos ir sugalvos, kaip jums padėti, jei jo pagalbos norėsite jūs pati.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Ko tėvai labiausiai pasiilgsta gimus kūdikiui? (3)

Ko tėvai labiausiai pasiilgsta gimus kūdikiui?
Gimus kūdikiui gyvenimas niekada nebebus toks kaip anksčiau. Vaikai atneša daug džiaugsmo ir atradimų, tačiau taip pat šio to reikia atsisakyti. Paklaustos mamos prisipažįsta, ko joms labiausiai trūksta atsiradus pirmagimiui.

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu
Daugiau nei trečdalis visų žindančių motinų pirmosiomis savaitėmis po gimdymo skundžiasi spenelių skausmais. Kai juos skauda, kūdikio žindymas tampa tikra kankyne.

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo
Mėnuo po gimdymo jau gali didžiuotis idealia figūra. Tokį standartą jau kuris laikas bruka Holivudo ir kai kurios Lietuvos žvaigždės. Tačiau realybė visai kitokia. Vienoms stebuklingai svorio atsikratyti padeda žindymas, kitoms tenka paplušėti sporto salėje. Penkios mamos dalijasi savo patirtimi.

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti
Ką svarbu žinoti vaikelio susilaukusioms poroms apie intymius tarpusavio santykius? 10 dažniausiai rūpimų klausimų ir 10 atsakymų į juos.

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai
Šį klausimą uždavėme portalo TavoVaikas.lt bičiulėms ir sulaukėme pačių įdomiausių atsakymų.

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo
Po gimdymo numesti priaugtą nėštumo svorį moterims sekasi skirtingai. Žurnalas TAVO VAIKAS šįkart pakalbino dviejų vaikų mamą Simoną, kuri sutiko pasidalinti savo patirtimi.

Ko negalima valgyti žindančiai mamai

Ko negalima valgyti žindančiai mamai
Ar tikrai žindyvė gali valgyti viską?

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas
Stresas, pervargimas, didelis fizinis krūvis, nepilnavertė mityba vis dažniau siejami su ginekologinių ligų susirgimo atvejais.

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters
Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne
Namuose pagaliau krykščia mažylis. Tačiau širdyje apsigyvena ne džiaugsmas, o liūdesys. Dažnai rieda ašaros, moterį kankina noras būti ne čia, šalia kūdikio, o kažkur kitur... Iš kur tokios mintys?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti
Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama (2)

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama
Koks yra didžiausias jūsų „atradimas“ tapus mama? Šį klausimą uždavėme savo paskyroje "Facebook". Sulaukėme daugybės atsakymų, iš kurių įdomiausiuosius publikuojame šiame straipsnyje.

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai
Lietuvoje viešėjusią Bridget Supple, pasiruošimo gimdymui lektorę, daugiau nei penkiolika metų dirbančią didžiuosiuose Jungtinės Karalystės gimdymo skyriuose, kalbina Lina Gabrijolavičienė.

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais
Minėdama Motinos dieną, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba išsiaiškino, kokių poreikių turi dirbantieji, norintys derinti darbą ir vaikų priežiūrą.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50
Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.