Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi

 (5)
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Ne visos moterys iškart po gimdymo pajaučia palaimą ir apsipila džiaugsmo ašaromis, kaip ir ne visos iškart pajaučia stiprų ryšį tarp savęs ir kūdikio.

Nors tai skamba keistai ir gan gąsdinančiai, tikrai nemažai daliai moterų prireikia laiko, kol jos suvokia savo jausmus ir įsijaučia į naująjį mamos vaidmenį. Po gimdymo moterį gali užplūsti „visa puokštė" jausmų: tai gali būti ir džiaugsmas, ir liūdesys, ir abejingumas, ir tiesiog noras nuo visko atsiriboti. Ir visa tai yra normalu. Moteris, patyrusi tikrai didelį skausmą, gali jaustis visaip – jos kūnas išvargęs, o sąmonė, norėdama apsisaugoti nuo tokių stiprių išgyvenimų, gali bandyti kelioms akimirkoms atsiriboti nuo tokios „stiprios" realybės.

Po gimdymo moters organizme vyksta staigi kaita – keičiasi hormonų kiekis ir tam, kad jie stabilizuotųsi ir normalizuotųsi reikia laiko. Šiuo metu ypač svarbu stebėti mamą, nes situacija yra nauja (arba vėl nauja) ir reikalaujanti jėgų tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Jeigu mama vengia likti viena su kūdikiu, nenori imti jo ant rankų, glausti prie savęs, myluoti – tai gali būti beprasidedančios pogimdyminės depresijos požymiai. Tokios mamos reikėtų stengtis nepalikti vienos, padėti jai rūpintis mažyliu, suteikti galimybę kuo daugiau ilsėtis perimant iš jos namų ruošos darbus, maisto gaminimo rūpestį.

Labai svarbu mamai suprasti, kad pirmuosius mėnesius svarbiausias jos darbas yra žindyti kūdikį, atsigauti po gimdymo, apsiprasti su nauju gyvenimu, todėl dėl namų tvarkos ar kitų reikalų ji neturėtų sukti galvos, o esant galimybei – turėtų eiti miegoti kartu su kūdikiu. Mamos, ypač su naujagimiais, patiria nemenką miego deficitą, o miego trūkumas turi labai didelę įtaką kasdieninei žmogaus savijautai ir nuotaikai. Paprastai tinkamas poilsis, nuoširdūs pokalbiai ir artimųjų kantrybė leidžia „pabėgti" nuo slogios nuotaikos ir mama greitai pripranta prie naujojo vaidmens, ima džiaugtis motinyste.

Jaunai mamai labai svarbu nuolat turėti žmogų, su kuriuo galėtų apie viską pakalbėti. Paprastai tai būna vyras arba mama, tačiau jeigu dažniausiai iš jų girdite: „nesinervink tu čia be reikalo, turi sveiką vaiką ir džiaukis" - vertėtų pasiieškoti draugės, su kuria galėtumėte nevaržomai išsikalbėti.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Taip pat labai dažnai ką tik pagimdžiusios moterys išgyvena motinystės melancholiją. Tai nuotaikų svyravimai, liūdnumas be jokios aiškios priežasties, noras (ir reali galimybė) verkti be jokio realaus dirgiklio. Visa tai, vėlgi, atsiranda dėl hormonų kaitos organizme, tačiau greitai praeina. Skirtumas tas, kad nors motinai ir užeina nepaaiškinami nuotaikų svyravimai, ir ji gali labai greitai pravirkti, moteris ima kūdikį ant rankų, rodo susidomėjimą juo ir geba pasirūpinti. Ši būsena paprastai pasireiškia per pirmąsias dvi – tris dienas po gimdymo ir per pora savaičių, apsiprantant su naujuoju mamos vaidmeniu, savaime išnyksta.

Gimdymo džiaugsmas

Jaunai mamai labai svarbu nuolat turėti žmogų, su kuriuo galėtų apie viską pakalbėti. Paprastai tai būna vyras arba mama, tačiau jeigu dažniausiai iš jų girdite: „nesinervink tu čia be reikalo, turi sveiką vaiką ir džiaukis" - vertėtų pasiieškoti draugės, su kuria galėtumėte nevaržomai išsikalbėti. Mama patyrė didžiulį sukrėtimą – ji gimdė. Tai, kas su ja vyko gimdymo metu (ypač jeigu tai buvo pirmasis gimdymas), nėra kasdieninis įvykis, todėl jaunai mamai labai svarbu nuodugniai išsipasakoti, tarsi išgyventi iš naujo visą gimdymo procesą – tai padeda viską pačiai kitaip suprasti ir kitaip bei kitokią suvokti save. Dalijimasis savo išgyvenimais ir patirtimi su kitais labai padeda, o jeigu tie kiti dar ir panašų gyvenimo tarpsnį šiuo metu išgyvena – tai ir naudinga, ir įdomu, ir smagu. Supratimas, kad yra ir kitų panašiai besijaučiančių žmonių, išties ramina, todėl bendravimas su kitomis mamomis, pokalbiai apie vaikų auginimą ir kylančius sunkumus, tikrai gali palengvinti jaunos mamos kasdienybę.

Taip pat labai svarbu neužmiršti, kad šeimyninei laimei ir gerovei išlaikyti svarbus mamos ir tėčio ryšys. Nuo pat pirmosios akimirkos, kai į šeimą atkeliauja dar vienas žmogus, neužmirškite ir vienas kito. Kūdikis – tai bendras turtas, bendras rūpestis ir džiaugsmas, todėl ir visi su juo susiję rūpesčiai jus artins tiek, kiek patys to norėsite. Neokupuokite kūdikio sau, tėčiai irgi puikiai moka juo pasirūpinti. Kalbėkite su vyru, dalinkitės išgyvenimais. Mylintis vyras žinos ir sugalvos, kaip jums padėti, jei jo pagalbos norėsite jūs pati.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.