Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?

 (4)
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Neplanuotas nėštumas

„Gana dažnai neplanuotas nėštumas sukelia asmeninę krizę, bet nebūtinai. Kartais ir planuotas nėštumas gali tapti krizinis, pavyzdžiui, pasikeitus įprastoms gyvenimo aplinkybėms, iširus santykiams su vyru, sužinojus, kad būsimas kūdikis turi sklaidos trūkumų. Tokiu atveju moteris išgyvena nerimą, įtampą, jaučiasi nesaugi, abejoja, kokį sprendimą priimti.

Nors neplanuotas nėštumas dažniau sukelia didelę įtampą, bet gali sukelti ir neplanuotą džiaugsmą. Pavyzdžiui, jaunas žmogus gali planuoti artimiausiu metu neturėti artimų santykių, bet sutinka kitą žmogų, įsimyli jį ir tai suteikia sparnus, daug džiaugsmo. Nėštumas taip pat gali būti lyg maloni staigmena, netikėta dovana.

Kokią įtaką nėštumo planavimas turi vaiko ateičiai?

Kalbant apie tai, ar planavimas (neplanavimas) gali turėti įtakos būsimo kūdikio psichinei ir emocinei raidai, sveikatai, labai svarbu atskirti du dalykus. Vienas jų - planavimas. Moteris arba planuoja ateityje turėti vaikų, arba planuoja nepastoti. Antra, tai mūsų reakcija į tai, kas nutinka planuotai ir neplanuotai. Galbūt moteris neplanavo turėti vaikų, bet ji gali iš tikrųjų apsidžiaugti, priimti nėštumą kaip didelę dovaną. Bet, pasitaiko, nėštumas planuotas, o moteris svarsto jį nutraukti, nesidžiaugia.

Lietuvoje atliktas tyrimas

LSMU kartu VU Psichologinių inovacijų ir eksperimentinių tyrimų mokymo centru atliko tyrimą, per kurį moterims taip pat buvo užduodamas ir klausimas, ar planavo nėštumą ir kokia buvo jų reakcija sužinojus, kad laukiasi. Siekėme išsiaiškinti, kas turi daugiau įtakos mažų vaikų emocijų ir elgesio sutrikimams, kurie, įrodyta, susiję su tolesniais sveikatos rodikliais: planavimas ar tai, kaip sutinkama žinia apie nėštumą. Paaiškėjo, kad kur kas svarbesnis yra emocinis nėštumo priėmimas, planavimo vertė nėra tokia didelė.

Jau labai ankstyvame amžiuje galima pastebėti, kuris vaikas susidurs su tam tikrais sunkumais, didesne rizika patirti įvairių bėdų ateityje. Tyrimas parodė, kad vaikai, kurių mamos turėjo sunkumų emociškai priimdamos nėštumą, t. y. sužinojusios, kad laukiasi, neapsidžiaugė, nuliūdo ar net išsigando, turėjo daugiau emocijų ir elgesio sunkumų būdami pusantrų metų amžiaus. Pavyzdžiui, buvo neramūs, agresyvesni, turėjo dėmesio, miego sutrikimų.

Nenustatėme tokių sąsajų su nėštumo planavimu, tiksliau, įvertinus kitus aspektus nėštumo planavimas pasirodė ne toks svarbus.

Ar neplanuoti kūdikiai - mažiau mylimi?

Jokiu būdu negalima sakyti, kad jei moteris išsigando nėštumo, kūdikis turės bėdų. Jei vėliau ji susitaiko su nėštumu, stengiasi ir užmezga ryšį su vaikeliu - vadinasi, viskas klostysis gerai. Vaiko emocinis ir psichologinis vystymasis yra lankstesnis nei fizinė raida (visi žinome, kad formuojantis vaisiui tam tikri mėnesiai yra itin rizikingi, pavyzdžiui, vartodama alkoholį, kai kuriuos vaistus vaisiui moteris gali padaryti negrįžtamos žalos). Kalbant apie emocinį vystymąsi, „suveikia" kompensacinis mechanizmas: yra rizikos veiksniai ir apsauginiai veiksniai, kurie padeda, kad viskas vyktų sklandžiai. Tai bendravimas su vaikeliu, ryšio kūrimas, gera moters emocinė savijauta.

Ar neplanuoti kūdikiai - mažiau mylimi? Ar „netyčiukas" jaus, kad toks yra? Svarbiausia yra tai, kaip mes sutinkame žinią apie nėštumą. Vieni „netyčiukai" yra labai mylimi, nors apverčia gyvenimą aukštyn kojom. Jie kaip ir netikėta dovana gali suteikti tėvams net daugiau džiaugsmo, nei planuoti vaikai (dovana, kurios tikėjaisi). Be to, gali būti, kad šiuo metu nėštumo nelabai norima, tačiau pastojus dėl vykstančių didelių hormoninių pokyčių keičiasi viskas - ir kūnas, ir mintys, todėl daugelį dalykų moteris gali pradėti vertinti kitaip nei iki nėštumo. Nereikėtų jaudintis dėl to, kad nėštumas nutiko „netyčia". Reikėtų tiesiog jį priimti ir juo džiaugtis.

Ar vaikas jaus, kad buvo nelabai lauktas, „nutikęs" netyčia? Sakyčiau, ne. Vis dėlto dažniau neplanuoti vaikai patenka į tą rizikos grupę, kurie yra sunkiau priimami, ne su džiaugsmu laukti. Tačiau tikrai nėra taip, kad neplanuotas yra blogai, nes pradėti mylėti vaiką niekada ne vėlu. Neplanuotas taip pat gali būti laimingas vaikas."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu

Penkios priežastys, kodėl skauda spenelius žindymo metu
Daugiau nei trečdalis visų žindančių motinų pirmosiomis savaitėmis po gimdymo skundžiasi spenelių skausmais. Kai juos skauda, kūdikio žindymas tampa tikra kankyne.

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo

MAMOS ATVIRAI: kova su kilogramais po gimdymo
Mėnuo po gimdymo jau gali didžiuotis idealia figūra. Tokį standartą jau kuris laikas bruka Holivudo ir kai kurios Lietuvos žvaigždės. Tačiau realybė visai kitokia. Vienoms stebuklingai svorio atsikratyti padeda žindymas, kitoms tenka paplušėti sporto salėje. Penkios mamos dalijasi savo patirtimi.

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti

10 klausimų apie seksą, kurie rūpi, bet nedrąsu paklausti
Ką svarbu žinoti vaikelio susilaukusioms poroms apie intymius tarpusavio santykius? 10 dažniausiai rūpimų klausimų ir 10 atsakymų į juos.

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai

Kokios klaidos nedaryčiau augindama kitą vaiką: lietuvių mamų paatviravimai
Šį klausimą uždavėme portalo TavoVaikas.lt bičiulėms ir sulaukėme pačių įdomiausių atsakymų.

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo

Simona atskleidžia savo lieknumo paslaptį: iki tol niekas nepadėjo
Po gimdymo numesti priaugtą nėštumo svorį moterims sekasi skirtingai. Žurnalas TAVO VAIKAS šįkart pakalbino dviejų vaikų mamą Simoną, kuri sutiko pasidalinti savo patirtimi.

Ko negalima valgyti žindančiai mamai

Ko negalima valgyti žindančiai mamai
Ar tikrai žindyvė gali valgyti viską?

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas
Stresas, pervargimas, didelis fizinis krūvis, nepilnavertė mityba vis dažniau siejami su ginekologinių ligų susirgimo atvejais.

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters
Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne
Namuose pagaliau krykščia mažylis. Tačiau širdyje apsigyvena ne džiaugsmas, o liūdesys. Dažnai rieda ašaros, moterį kankina noras būti ne čia, šalia kūdikio, o kažkur kitur... Iš kur tokios mintys?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti
Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama (2)

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama
Koks yra didžiausias jūsų „atradimas“ tapus mama? Šį klausimą uždavėme savo paskyroje "Facebook". Sulaukėme daugybės atsakymų, iš kurių įdomiausiuosius publikuojame šiame straipsnyje.

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai
Lietuvoje viešėjusią Bridget Supple, pasiruošimo gimdymui lektorę, daugiau nei penkiolika metų dirbančią didžiuosiuose Jungtinės Karalystės gimdymo skyriuose, kalbina Lina Gabrijolavičienė.

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais
Minėdama Motinos dieną, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba išsiaiškino, kokių poreikių turi dirbantieji, norintys derinti darbą ir vaikų priežiūrą.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50
Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis
Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.