Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?

 (4)
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Neplanuotas nėštumas

„Gana dažnai neplanuotas nėštumas sukelia asmeninę krizę, bet nebūtinai. Kartais ir planuotas nėštumas gali tapti krizinis, pavyzdžiui, pasikeitus įprastoms gyvenimo aplinkybėms, iširus santykiams su vyru, sužinojus, kad būsimas kūdikis turi sklaidos trūkumų. Tokiu atveju moteris išgyvena nerimą, įtampą, jaučiasi nesaugi, abejoja, kokį sprendimą priimti.

Nors neplanuotas nėštumas dažniau sukelia didelę įtampą, bet gali sukelti ir neplanuotą džiaugsmą. Pavyzdžiui, jaunas žmogus gali planuoti artimiausiu metu neturėti artimų santykių, bet sutinka kitą žmogų, įsimyli jį ir tai suteikia sparnus, daug džiaugsmo. Nėštumas taip pat gali būti lyg maloni staigmena, netikėta dovana.

Kokią įtaką nėštumo planavimas turi vaiko ateičiai?

Kalbant apie tai, ar planavimas (neplanavimas) gali turėti įtakos būsimo kūdikio psichinei ir emocinei raidai, sveikatai, labai svarbu atskirti du dalykus. Vienas jų - planavimas. Moteris arba planuoja ateityje turėti vaikų, arba planuoja nepastoti. Antra, tai mūsų reakcija į tai, kas nutinka planuotai ir neplanuotai. Galbūt moteris neplanavo turėti vaikų, bet ji gali iš tikrųjų apsidžiaugti, priimti nėštumą kaip didelę dovaną. Bet, pasitaiko, nėštumas planuotas, o moteris svarsto jį nutraukti, nesidžiaugia.

Lietuvoje atliktas tyrimas

LSMU kartu VU Psichologinių inovacijų ir eksperimentinių tyrimų mokymo centru atliko tyrimą, per kurį moterims taip pat buvo užduodamas ir klausimas, ar planavo nėštumą ir kokia buvo jų reakcija sužinojus, kad laukiasi. Siekėme išsiaiškinti, kas turi daugiau įtakos mažų vaikų emocijų ir elgesio sutrikimams, kurie, įrodyta, susiję su tolesniais sveikatos rodikliais: planavimas ar tai, kaip sutinkama žinia apie nėštumą. Paaiškėjo, kad kur kas svarbesnis yra emocinis nėštumo priėmimas, planavimo vertė nėra tokia didelė.

Jau labai ankstyvame amžiuje galima pastebėti, kuris vaikas susidurs su tam tikrais sunkumais, didesne rizika patirti įvairių bėdų ateityje. Tyrimas parodė, kad vaikai, kurių mamos turėjo sunkumų emociškai priimdamos nėštumą, t. y. sužinojusios, kad laukiasi, neapsidžiaugė, nuliūdo ar net išsigando, turėjo daugiau emocijų ir elgesio sunkumų būdami pusantrų metų amžiaus. Pavyzdžiui, buvo neramūs, agresyvesni, turėjo dėmesio, miego sutrikimų.

Nenustatėme tokių sąsajų su nėštumo planavimu, tiksliau, įvertinus kitus aspektus nėštumo planavimas pasirodė ne toks svarbus.

Ar neplanuoti kūdikiai - mažiau mylimi?

Jokiu būdu negalima sakyti, kad jei moteris išsigando nėštumo, kūdikis turės bėdų. Jei vėliau ji susitaiko su nėštumu, stengiasi ir užmezga ryšį su vaikeliu - vadinasi, viskas klostysis gerai. Vaiko emocinis ir psichologinis vystymasis yra lankstesnis nei fizinė raida (visi žinome, kad formuojantis vaisiui tam tikri mėnesiai yra itin rizikingi, pavyzdžiui, vartodama alkoholį, kai kuriuos vaistus vaisiui moteris gali padaryti negrįžtamos žalos). Kalbant apie emocinį vystymąsi, „suveikia" kompensacinis mechanizmas: yra rizikos veiksniai ir apsauginiai veiksniai, kurie padeda, kad viskas vyktų sklandžiai. Tai bendravimas su vaikeliu, ryšio kūrimas, gera moters emocinė savijauta.

Ar neplanuoti kūdikiai - mažiau mylimi? Ar „netyčiukas" jaus, kad toks yra? Svarbiausia yra tai, kaip mes sutinkame žinią apie nėštumą. Vieni „netyčiukai" yra labai mylimi, nors apverčia gyvenimą aukštyn kojom. Jie kaip ir netikėta dovana gali suteikti tėvams net daugiau džiaugsmo, nei planuoti vaikai (dovana, kurios tikėjaisi). Be to, gali būti, kad šiuo metu nėštumo nelabai norima, tačiau pastojus dėl vykstančių didelių hormoninių pokyčių keičiasi viskas - ir kūnas, ir mintys, todėl daugelį dalykų moteris gali pradėti vertinti kitaip nei iki nėštumo. Nereikėtų jaudintis dėl to, kad nėštumas nutiko „netyčia". Reikėtų tiesiog jį priimti ir juo džiaugtis.

Ar vaikas jaus, kad buvo nelabai lauktas, „nutikęs" netyčia? Sakyčiau, ne. Vis dėlto dažniau neplanuoti vaikai patenka į tą rizikos grupę, kurie yra sunkiau priimami, ne su džiaugsmu laukti. Tačiau tikrai nėra taip, kad neplanuotas yra blogai, nes pradėti mylėti vaiką niekada ne vėlu. Neplanuotas taip pat gali būti laimingas vaikas."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos
Artėjančios gražiausios žiemos šventės daugiausiai džiaugsmo suteikia vaikams. Jiems laukimo laikotarpis tampa nepaprastas, per kurį jie rašo laišką Kalėdų Seneliui, kasdien atidaro vis kitą Advento kalendoriaus langelį, stengiasi kuo geriau elgtis ir nori, kad tai pastebėtų patys artimiausi – jų tėveliai.

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką (1)

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką
Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą: kontroliuojanti ar į vaiko auklėjimą žvelgianti laisviau?

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike
Tinklaraščio „Mama su šypsena kišenėje“ autorė Neringa augina penkis vaikus. Savo dienos nutikimus ji suguldo dienoraštį. Jūsų dėmesiui - Neringos laiškas vaikui.