Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?

 (31)
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Neplanuotas nėštumas 

„Gana dažnai neplanuotas nėštumas sukelia asmeninę krizę, bet nebūtinai. Kartais ir planuotas nėštumas gali tapti krizinis, pavyzdžiui, pasikeitus įprastoms gyvenimo aplinkybėms, iširus santykiams su vyru, sužinojus, kad būsimas kūdikis turi sklaidos trūkumų. Tokiu atveju moteris išgyvena nerimą, įtampą, jaučiasi nesaugi, abejoja, kokį sprendimą priimti.

Nors neplanuotas nėštumas dažniau sukelia didelę įtampą, bet gali sukelti ir neplanuotą džiaugsmą. Pavyzdžiui, jaunas žmogus gali planuoti artimiausiu metu neturėti artimų santykių, bet sutinka kitą žmogų, įsimyli jį ir tai suteikia sparnus, daug džiaugsmo. Nėštumas taip pat gali būti lyg maloni staigmena, netikėta dovana.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Šiuolaikinių tėvų klaida: dėl to vaikus užklumpa šimtai ligų
Pirmasis Lauko darželis paneigė daug mitų

Kokią įtaką nėštumo planavimas turi vaiko ateičiai?

Kalbant apie tai, ar planavimas (neplanavimas) gali turėti įtakos būsimo kūdikio psichinei ir emocinei raidai, sveikatai, labai svarbu atskirti du dalykus. Vienas jų - planavimas. Moteris arba planuoja ateityje turėti vaikų, arba planuoja nepastoti. Antra, tai mūsų reakcija į tai, kas nutinka planuotai ir neplanuotai. Galbūt moteris neplanavo turėti vaikų, bet ji gali iš tikrųjų apsidžiaugti, priimti nėštumą kaip didelę dovaną. Bet, pasitaiko, nėštumas planuotas, o moteris svarsto jį nutraukti, nesidžiaugia.

Lietuvoje atliktas tyrimas

LSMU kartu VU Psichologinių inovacijų ir eksperimentinių tyrimų mokymo centru atliko tyrimą, per kurį moterims taip pat buvo užduodamas ir klausimas, ar planavo nėštumą ir kokia buvo jų reakcija sužinojus, kad laukiasi. Siekėme išsiaiškinti, kas turi daugiau įtakos mažų vaikų emocijų ir elgesio sutrikimams, kurie, įrodyta, susiję su tolesniais sveikatos rodikliais: planavimas ar tai, kaip sutinkama žinia apie nėštumą. Paaiškėjo, kad kur kas svarbesnis yra emocinis nėštumo priėmimas, planavimo vertė nėra tokia didelė.

Jau labai ankstyvame amžiuje galima pastebėti, kuris vaikas susidurs su tam tikrais sunkumais, didesne rizika patirti įvairių bėdų ateityje. Tyrimas parodė, kad vaikai, kurių mamos turėjo sunkumų emociškai priimdamos nėštumą, t. y. sužinojusios, kad laukiasi, neapsidžiaugė, nuliūdo ar net išsigando, turėjo daugiau emocijų ir elgesio sunkumų būdami pusantrų metų amžiaus. Pavyzdžiui, buvo neramūs, agresyvesni, turėjo dėmesio, miego sutrikimų.

Nenustatėme tokių sąsajų su nėštumo planavimu, tiksliau, įvertinus kitus aspektus nėštumo planavimas pasirodė ne toks svarbus.

Ar neplanuoti kūdikiai - mažiau mylimi?

Jokiu būdu negalima sakyti, kad jei moteris išsigando nėštumo, kūdikis turės bėdų. Jei vėliau ji susitaiko su nėštumu, stengiasi ir užmezga ryšį su vaikeliu - vadinasi, viskas klostysis gerai. Vaiko emocinis ir psichologinis vystymasis yra lankstesnis nei fizinė raida (visi žinome, kad formuojantis vaisiui tam tikri mėnesiai yra itin rizikingi, pavyzdžiui, vartodama alkoholį, kai kuriuos vaistus vaisiui moteris gali padaryti negrįžtamos žalos). Kalbant apie emocinį vystymąsi, „suveikia" kompensacinis mechanizmas: yra rizikos veiksniai ir apsauginiai veiksniai, kurie padeda, kad viskas vyktų sklandžiai. Tai bendravimas su vaikeliu, ryšio kūrimas, gera moters emocinė savijauta.

Ar neplanuoti kūdikiai - mažiau mylimi? Ar „netyčiukas" jaus, kad toks yra? Svarbiausia yra tai, kaip mes sutinkame žinią apie nėštumą. Vieni „netyčiukai" yra labai mylimi, nors apverčia gyvenimą aukštyn kojom. Jie kaip ir netikėta dovana gali suteikti tėvams net daugiau džiaugsmo, nei planuoti vaikai (dovana, kurios tikėjaisi). Be to, gali būti, kad šiuo metu nėštumo nelabai norima, tačiau pastojus dėl vykstančių didelių hormoninių pokyčių keičiasi viskas - ir kūnas, ir mintys, todėl daugelį dalykų moteris gali pradėti vertinti kitaip nei iki nėštumo. Nereikėtų jaudintis dėl to, kad nėštumas nutiko „netyčia". Reikėtų tiesiog jį priimti ir juo džiaugtis.

Ar vaikas jaus, kad buvo nelabai lauktas, „nutikęs" netyčia? Sakyčiau, ne. Vis dėlto dažniau neplanuoti vaikai patenka į tą rizikos grupę, kurie yra sunkiau priimami, ne su džiaugsmu laukti. Tačiau tikrai nėra taip, kad neplanuotas yra blogai, nes pradėti mylėti vaiką niekada ne vėlu. Neplanuotas taip pat gali būti laimingas vaikas."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (170)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų
Vaiko gimimas – didžiausias stebuklas ir džiaugsmas kiekvienai porai. Tai ne tik įprasmintos meilės simbolis, tačiau ir naujas gyvenimo etapas tiek vyrui, tiek moteriai. Nors daugelis kūdikio atėjimą į šį pasaulį sieja tik su labai švelniais, romantiškais ir pakiliais jausmais, tačiau visuomenėje vis dažniau girdime ir kitas sąvokas: depresija po gimdymo ar šeimos krizė.

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai (30)

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai
Trečias šeimos narys – nauji iššūkiai, atradimai ir išbandymai kiekvienai porai. Vienus vaiko gimimas sustiprina ir į jų santykius atneša dar daugiau meilės, supratingumo bei rūpestingumo, kitus, deja, ištinka krizė.

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją (40)

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.

Vaikiškos mados šventė Kaune

Vaikiškos mados šventė Kaune
Savaitgalį stilingiausi kauniečiai rinkosi apžiūrėti naujausios OVS kids parduotuvės prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Kaune.

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris (21)

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris
Abortas – tai nepageidaujamo nėštumo nutraukimas. Sužinojusios, kad pastojo, nors nenorėjo ir nesitikėjo, moterys sutrinka, todėl kartais nusprendžia negimdyti ir pasidaryti abortą. Šis žingsnis gyvenime yra rizikingas tiek mediciniškai, tiek psichologiškai, nes turi gana rimtų ir sunkių pasekmių.

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą (2)

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą
Plaukų slinkimo problema aktuali visais metų laikais ir daugeliui moterų, tačiau paūmėja ji nėštumo metu ir po gimdymo. Ką turime žinoti apie plaukų slinkimą ir pagalbą sau tokiu atveju?

Po gimdymo vyras pasikeitė ir atšalo: psichologės komentaras (44)

Po gimdymo vyras pasikeitė ir atšalo: psichologės komentaras
Psichologė Karolina Gurskienė sulaukė jaunos mamos klausimo: po gimdymo vyras pasikeitė neatpažįstamai. Moterį baugina tokie pokyčiai ir atšalimas.