Kuo skiriasi motinystė, kai tau 20 ir 40 metų

 (60)
Ką daryti norint būti laimingo vaiko mama? Tam neabejotinai įtakos turi mamos asmenybės branda.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Individualios psichologijos konsultantė Daina Kremensienė sako, kad apie tai, kur mamos klydo augindamos vaikus, galima spręsti pasikalbėjus su jau suaugusiomis jų atžalomis. O ir pačios mamos žvelgdamos atgal turi, ką pasakyti.

„Labai gaila, kad neturėjau pakankamai laiko tiesiog pažaisti su vaiku, kai jam to reikėjo. Tuo metu buvau jauna, reikėjo kabintis į gyvenimą, kurti buitį ir vis nebūdavo tam laiko“, – kalba jau suaugusio vaiko mama.

„Mes nuolat važinėdavom su tėvais į svečius, visur keliaudavom į gimtadienius ir buvom laimingi, mūsų vaikai dabar taip auga ir jaučiasi laimingi“, – mano kita mama.

D. Kremensienė sako, kad mūsų visuomenėje egzistuoja tam tikros nuostatos, iki kokio amžiaus jau derėtų tapti mama. Tarsi, 30 metų jau tikrai reikia turėti atžalų, o gimdančios po 40 m. laikomos vėlyvomis.

Tačiau nėra tikslaus amžiaus, kada galima sakyti, kad moteris yra pakankamai brandi motinystei, kiekvienas amžiaus tarpsnis turi savų rizikų, bet tai nereiškia, kad negalima siekti būti laimingo vaiko mama.

„Jauna mama dar neturi daug patirties ir nėra „pasimatavusi“ kitokių vaikų auklėjimo modelių. Merginoms iki 20 m. tam dar tikrai nėra laiko, nes buvo mokykla, studijos, vaikinai. O jeigu vyresnė moteris nusprendžia, kad norėtų susilaukti vaiko, ji, matyt, stebi, vertina aplinką ir mato, kaip norėtų, o kaip nenorėtų auginti savo vaiką. Tikėtina, kad tokia mama būtų lankstesnė vaikų auklėjime, gebanti naudoti daugiau skirtingų įrankių, padedančių būti gera mama", - portalui tavovaikas.lt sakė ji.

Tačiau kalbant apie vyresnį amžių, pasak pašnekovės, tuomet dažnai jau turime tvirtas nuostatas, kurios sunkiai keičiamos.

„Gali būti, kad vyresnės mamos užsidarys savo įsitikinimuose, norės vaikui visko, ko geriausio, tuo pačiu neleisdamos jam kvėpuoti", – pastebi D. Kremensienė.

Jaunų ir vėlyvų tėvų vaikų nuoskaudos skirtingos

Taip pat apie tai, kada tinkamiausias laikas tapti mama, kad augtų laimingas vaikas, galima spręsti, iš to, ką kalba suaugę skirtingo amžiaus mamų vaikai. Į konsultantę kreipiasi mamos, norėdamos pagerinti santykius su pačių augančiais vaikais.

„Mes bandome atkurti jau suaugusios moters prisiminimus, kokiu modeliu, kurį atsinešė iš vaikystės, ji remiasi bendraudama su vaiku. Kai mano klientės kalba apie savo tėvus, labai dažnai sako, na, mano tėvai buvo labai jauni, nežinojo, kaip mane auginti, todėl patyriau daug dalykų, kurių nenorėčiau suteikti savo vaikams. Iš esmės jos kalba apie tai, kad tėvai buvo nebrandūs. Iš to, ką kalba jų vaikai, darau išvadą, kad labai jauni tėvai nėra labai pozityvu", – teigė ji.

Labai jaunų tėvų vaikai dažniausiai iš vaikystės turi dvi pagrindines nuoskaudas: nepriežiūrą, neatsižvelgimą į jų poreikius ir palikimą juos auginti kitiems, pavyzdžiui, seneliams.

Labai svarbu vaiką reikia auklėti padrąsinant, leidžiant suprasti veiksmų pasekmes, o ne taikant bausmes. Svarbu, kad vaikas jaustųsi šeimos dalimi
Daina KREMENSIENĖ

„Kalbant apie neatsižvelgimą į vaiko poreikius, jau suaugę vaikai pasakoja, kad tėvai tampydavosi su vaikais per naktis pas draugus, į koncertus, tačiau kur kas skaudesnė nuoskauda yra tai, kad augindavo ne patys tėvai, o, pavyzdžiui, ištisus mėnesius ar metus vaikai gyvendavo pas senelius", – sakė D. Kremensienė.

Paklausta, kodėl vaikai dėl to jaučia nuoskaudą, juk dažnai seneliai būna labai mylintys ir dėmesingi, pašnekovė sakė: „Močiutė yra močiutė, o mama turi kitą funkciją. Jeigu žiūrėtume į mūsų psichikos struktūrą, turi būti pusiausvyra tarp visų šių dalių. Pirmoje ir svarbiausioje vietoje mūsų psichikos formavimuisi yra tėtis ir mama".

Kita pusė – vyresnių tėvų vaikai.

„Tokių tėvų dukros man dažnai sako, kad negaliu kaltinti savo tėvų, jie buvo per seni. Tiesa, šiuo atveju yra kita problema - vyresnio amžiaus tėvų vaikai jautė gėdą, nenorėjo, kad mama ateitų į darželį ar mokyklą. Žinoma, mamai to niekas nesakydavo. Dažnai būna taip, kad vyresnių tėvų vaikai nori anksti susilaukti vaikų", - pastebi pašnekovė.

Individualios psichologijos konsultantė atkreipia dėmesį, kad 25-40 metų mamų auginti ir jau suaugę vaikai niekada nesako, kad jų mamos buvo per jaunos arba per senos.

Kaip suprasti, kad jūsų vaikas nelaimingas?

Ji pabrėžia, kad niekada ne vėlu ir visada yra laikas mamai ieškoti ryšio su savo vaiku ir tapti laimingo vaiko mama.

O kaip atpažinti, kad vaikas jaučiasi nelaimingas?

„Dažniausiai mamos dėmesį atkreipia tada, kai vaikai elgiasi agresyviai, jo nelaimingumas išsiveržia į išorę, jis muša mamą, tėtį, kitus vaikus. Tada mums trukdo ir mes reaguojame sakydami, kažkas negerai su vaiku. Tačiau dažnai neatkreipiamas dėmesys į vaikus, kurie užsidaro savyje, nelaimingumą išgyvena labai skaudžiai ir labai nematomai. Tai yra labai liūdna. Vaikams reikia dėmesio ir paklausimo, ne kokie tavo pažymiai, o kaip tu gyveni?" - pataria individualios psichologijos konsultantė.

Ko reikia, kad vaikas augtų laimingas?

„Atsakymas nuskambės banaliai, tačiau pirmiausiai vaikui reikia meilės. Jeigu mes mylime ir darome viską, ką galime tuo metu geriausio, didelė tikimybė, kad ir padarysime geriausia. Į žodį meilė telpa dėmesys, ribų nustatymas, poreikių tenkinimas, taisyklių laikymasis, kurios leidžia vaikui jaustis saugiai. Labai svarbu vaiką reikia auklėti padrąsinant, leidžiant suprasti veiksmų pasekmes, o ne taikant bausmes. Svarbu, kad vaikas jaustųsi šeimos dalimi", – pabrėžė D. Kremensienė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (32)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos
Artėjančios gražiausios žiemos šventės daugiausiai džiaugsmo suteikia vaikams. Jiems laukimo laikotarpis tampa nepaprastas, per kurį jie rašo laišką Kalėdų Seneliui, kasdien atidaro vis kitą Advento kalendoriaus langelį, stengiasi kuo geriau elgtis ir nori, kad tai pastebėtų patys artimiausi – jų tėveliai.

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką (1)

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką
Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą: kontroliuojanti ar į vaiko auklėjimą žvelgianti laisviau?

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike
Tinklaraščio „Mama su šypsena kišenėje“ autorė Neringa augina penkis vaikus. Savo dienos nutikimus ji suguldo dienoraštį. Jūsų dėmesiui - Neringos laiškas vaikui.

Atviras pokalbis su mamomis: ar savo vaikus tikrai myliu vienodai (1)

Atviras pokalbis su mamomis: ar savo vaikus tikrai myliu vienodai
Vieną dieną kalbėjausi su drauge apie vaikus ir nejučia kalba pakrypo apie meilę jiems. Ji prasitarė: „Gal aš ir baisi mama, bet mažąjį myliu labiau..." Susimąsčiau: deklaruojame, kad visus savo mažylius mylime vienodai, bet ar tikrai? Kelios mamos atvirai pasakoja apie meilę savo vaikams (vardai jų prašymu pakeisti).

Seksas po gimdymo: 7 priežastys, kodėl viskas jau kitaip (1)

Seksas po gimdymo: 7 priežastys, kodėl viskas jau kitaip
Per nėštumą ir gimdymą moters organizme vyksta pokyčiai kurie turi įtakos jos fiziologijai. Būtent todėl skausmingas seksas po gimdymo – dažnas reiškinys.

Kada po gimdymo geriausia grįžti į darbus: po metų ar dvejų? (19)

Kada po gimdymo geriausia grįžti į darbus: po metų ar dvejų?
Vaikus planuojančios ir jų laukiančios šeimos žino, kad gimus mažyliui jų gyvenimas pasikeis. Daugiausiai naujovių ir iššūkių laukia mamos, kurios kasdienybė kardinaliai keisis.

Kaip tokios nuotraukos yra susijusios su pagimdžiusių moterų depresija (7)

Kaip tokios nuotraukos yra susijusios su pagimdžiusių moterų depresija
Ar atkreipėte dėmesį, kokios tobulos po gimdymo būna žinomos moterys – aktorės, politikės, dainininkės, karalienės? Štai Kate Middleton tą pačią dieną po abiejų gimdymų pasirodė viešumoje švytinti, pasipuošusi, su nepriekaištingu makiažu.

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (8)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.