Mane erzina anyta - ką daryti? Psichologės komentaras

 (84)
Portale TavoVaikas.lt atsidarė nauja rubrika „Klausk psichologo". Į jaunos mamos Ramunės klausimą atsako psichologė Vilma Jazgevičiūtė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš mamos klausimo:

„Esu dirbanti mama. Darbo dienomis pas mus gyvena ir dvimetį sūnų prižiūri anyta. Aš anytos nemėgstu, turiu didelių praeities nuoskaudų. Tai, kad saugo anūką, man ir vyrui yra labai didelė pagalba, tačiau ištverti jos buvimą šalia 5 dienas per savaitę man tampa nepakeliama kančia.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Psichologė apie skyrybas: kaip gyventi toliau?
Iš Vilniaus gimdyti važiavo į Kauną: vienos šeimos patirtis

Vos įžengusi į namus suirztu, man nepatinka anytos tvarka, jos elgesys su vaiku ir t. t. Negaliu atsipalaiduoti, nesijaučiu kaip savo namuose. Nebežinau, ką daryti, ta įtampa daro blogą įtaką mano ir vyro santykiams. Savaitgaliais viskas tarsi pasikeičia. Net nežinau, kokio patarimo tikiuosi, nes atsisakyti anytos paslaugų kol kas negalime".

Ramunė

Atsako Individualios psichologijos instituto konsultantė, psichologė Vilma Jazgevičiūtė.

Sveiki,

Bet koks svetimas žmogus, apsigyvenęs mūsų namuose ilgiau, gali kelti panašius jausmus, jūs taip ir rašote: „...negaliu atsipalaiduoti, nesijaučiu savo namuose... Atrodo, kad anyta jums yra tik viešnia su savo teise į sūnų ir anūką. Gali būti, kad ji taip pat jaučia įtampą ir tik buvimas anytos teisėmis leidžia šiek tiek jaustis tvirčiau jūsų namuose. Kaip matote, įtampą tokiomis aplinkybėmis gali jausti abi puses, įskaitant ir vyrą. Bet jeigu anytos pagalba yra vienintelis galimas būdas šiomis aplinkybėmis, pagalvokite, ką galite pakeisti.

Rašote, kad „vos įžengus į namus" apima slogūs jausmai. Gali būti, kad senos nuoskaudos „ima viršų" vien pagalvojus apie šį žmogų, ir pasiduodate šiems jausmams. Tokiu atveju tampa nebesvarbu, ką anyta darytų ir kaip ji elgtųsi. Suprantama, kad nelengva šias nuoskaudas taip „numarinti", bet turbūt jūs ir neturite lūkesčio pakeisti anytą ar tapti geriausiomis draugėmis.

Taip pat natūralu, kad anytos elgesys ir supratimas apie vaikų auklėjimą skiriasi nuo jūsų. Todėl net nepakeitusi jausmų anytai jūs galite pabandyti šiek tiek pakeisti savo elgesį. Siūlau 3 pagalbos žingsnius.

Pirma, pagalvokite, kurie dalykai ar anytos veiksmai jums yra „nepakeliama našta", o kuriuos galite toleruoti dėl pagalbos prižiūrint sūnų.

Antra, pačius svarbiausius aptarkite su vyru (svarbu, kad jis suprastų jūsų norus) ir kartu pabandykite rasti tinkamiausią būdą išsakyti tai anytai; taip pat paaiškinkite, kodėl to prašote. Tikiu, kad surasite jums visiems pakenčiamą variantą laikotarpiui, kai gyvenate kartu su anyta.

Trečias patarimas - galbūt vertėtų pradėti planuotis kitokius vaiko priežiūros variantus (darželis, samdoma auklė ar pan.), kad sau pasakytumėte, jog ši situacija tęsis tik tam tikrą laiko tarpą jūsų gyvenime.

Psichologo konsultacija portalo rubrikoje „Klausk psichologo".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (6)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (1)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (170)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų
Vaiko gimimas – didžiausias stebuklas ir džiaugsmas kiekvienai porai. Tai ne tik įprasmintos meilės simbolis, tačiau ir naujas gyvenimo etapas tiek vyrui, tiek moteriai. Nors daugelis kūdikio atėjimą į šį pasaulį sieja tik su labai švelniais, romantiškais ir pakiliais jausmais, tačiau visuomenėje vis dažniau girdime ir kitas sąvokas: depresija po gimdymo ar šeimos krizė.

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai (30)

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai
Trečias šeimos narys – nauji iššūkiai, atradimai ir išbandymai kiekvienai porai. Vienus vaiko gimimas sustiprina ir į jų santykius atneša dar daugiau meilės, supratingumo bei rūpestingumo, kitus, deja, ištinka krizė.

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją (40)

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.

Vaikiškos mados šventė Kaune

Vaikiškos mados šventė Kaune
Savaitgalį stilingiausi kauniečiai rinkosi apžiūrėti naujausios OVS kids parduotuvės prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Kaune.