Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?

 (100)
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skaitytojos klausimas:

„Man 24 metai ir prieš 2 mėnesius pirmą kartą tapau mama. Vaikas planuotas, lauktas, gimdyti važiavau iš anksto susitarusi ir su aiškiu planu. Planavau pagimdyti, glausti prie krūtinės ir žindyti, žindyti, žindyti. Bet nebežindau, nes man tai pasirodė per sunku. Tie skausmai, kol vaikas pavalgo, nuolatinis krūtų tempimas, nežinojimas ar mažylis tikrai pavalgė – visa tai taip vargina. Man sunkiai sekėsi nuo pat pradžių: tai mažylis žįsdavo, tai atsisakydavo krūties, tai nerimastingai muistydavosi glaudžiamas, tai verkdavo žįsdamas. Nusprendžiau nebesikankinti ir nutraukiau maitinimą (mažylei buvo 5 savaitės). Bet dabar labai dažnai dėl to pasijaučiu nepatogiai, gal net tarsi kalta. Atrodo galėjau dar pabandyti, gal būtume abi apsipratusios ir įpratusios... Ir tas žindymo išaukštinimas dabar tapo toks nenormalus – jaučiu gėdą viešoje vietoje išsitraukdama buteliuką iš rankinės, o ne krūtį iš palaidinės... Ar aš bloga mama?“

Atsako psichologė Karolina Gurskienė:

Natūralus žindymas neabejotinai yra labai naudingas tiek kūdikiui, tiek mamai. Be to, tai labai svarbus psichologinis aspektas – kūdikis jaukiai prigludęs žindžia, motina meilingu žvilgsniu jį stebi ir jie abu kuria stiprų tarpusavio ryšį. Tačiau šis procesas turi vieną sąlygą – jis turi būti natūraliai pozityvus, kad būtų sėkmingas.

Jeigu motina ima kūdikį ant rankų su negatyviomis mintimis „jis ir vėl nugrauš spenelius" arba maitina jį nenoriai, laukdama, kada gi jis privalgys - visa ši informacija persiduoda ir kūdikiui. Ryšys tarp motinos ir mažylio yra labai stiprus, neatsižvelgiant į kūdikio maitinimosi būdą, tad ryšys kuriamas visada ir visoks. Jeigu žindymas mamai kelia susierzinimą, ji nesąmoningai vis bando atitolinti maitinimą, ima nebelaukti ir stengiasi nematyti pirmųjų kūdikio noro valgyti ženklų.

Jeigu kūdikis yra neramus arba iš tų mažylių, kurie nori žįsti dažnai – motinai gali tapti nuoširdžiai nebemielos „kabėjimo ant krūties" dienos (ir naktys).

Motinos pieno sudėtis ir jo nauda kūdikio sveikatai yra neginčijamai vertinga ir didelė, tačiau to kaina tūri būti racionaliai įvertinta ir pamatuota. Motinos pienui pakaitalas yra, pakaitalo motinai – ne.

Negaliu įvertinti jūsų pastangų ir galimybių tęsti natūralų žindymą, tačiau jūs jau pasirinkote ir tai yra tuo metu atrodęs tinkamiausias sprendimas – nebeabejokite juo.

Ryšį su kūdikiu galima kurti ne tik žindymo metu, galima apgaubti jį meiliu žvilgsniu, kai jis žaidžia, kai jis miega, kai jis ramiai guli ar godžiai valgo.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Ryšį su kūdikiu galima kurti ne tik žindymo metu, galima apgaubti jį meiliu žvilgsniu, kai jis žaidžia, kai jis miega, kai jis ramiai guli ar godžiai valgo. Kūdikiui labai svarbūs motinos jausmai, nes visos jos emocijos tiesiogiai persiduoda mažyliui. Stebėdamas mamą mažylis mokosi pats atspindėti emocijas, reaguoti į jas. Jeigu kūdikis šypsosi, tačiau atgal negauna to paties – nusivilia. Po kelių tokių bandymų su negatyvia arba neutralia atgaline reakcija, labai tikėtina, kad mažylio noras šypsotis mažės – nėra pastiprinimo, o tai reiškia, kad šypsena nėra pageidaujamas veiksmas.

Savaime supranta, kad nei viena sveika motina to nenori, ir nenori, kad jos vaikas matytų ją nuolat susirūpinusią, piktą ar nelaimingą. Motinos veidas mažyliui – kaip apsauga nuo viso pasaulio. Aplink gali bombos sproginėti, tačiau jei bus ramus motinos veidas – išliks ramus ir kūdikis. Žindyti sukandus dantis tikrai neverta. Siūlyčiau nespausti savęs į rėmus ir taip griežtai nevertinti, gera jūs mama, ar bloga - jūs savo mažylio mama ir jam esate vienintelė.

Labai prasta situacija būna tada, kai mamos žūtbūt nori būti „tomis geromis mamomis" ir niekaip negali leisti sau nuklysti nuo „tobulos mamos vadovėlio". Nei viena knyga neaprašys visų realių ir gyvenimiškų situacijų, neatsižvelgs į to meto motinos psichologinę savijautą ir fizines galimybes. Jos greičiau išprovokuos dažnesnį kaltės jausmą, nes ant stalo gulinti siekiamybė (kokia turi būti tobula mama) gali stipriai prasilenkti su realybe (kokia gali būti reali mama).

Labai prasta situacija būna tada, kai mamos žūtbūt nori būti „tomis geromis mamomis" ir niekaip negali leisti sau nuklysti nuo „tobulos mamos vadovėlio".
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Mamos pyksta, liūdi, verkia ir kartais nori užsidaryti duris nuo viso pasaulio, įskaitant ir kūdikį, tačiau jos nurimsta, nusišluosto ašaras ir vėl atidaro duris.

Labai svarbu nesislėpti pačiai nuo savęs ir realiai įvertinti padėtį – jeigu situacija tampa sunkiai suvaldoma ir ilgą laiką kelia neigiamus jausmus – mokėkite išeiti iš nekomfortiškos zonos ir bandykite tai pakeisti.

Mamų ir jų patirčių yra begalybė: vienoms sekėsi maitinti lengvai ir iškart, kitoms teko įdėti nemažai pastangų, kad žindymas taptų sėkmingas, trečioms nesisekė ir tiek. Ir tai nėra jokia pabaiga, tai tam tikra linkme pasisukęs procesas – kūdikis ir toliau yra maitinamas, mylimas ir prižiūrimas, pasikeičia tik tam tikra detalė (maitinimo būdas).

Pabaigusi maitinimo etapą, mama turėtų ne ieškoti savo kaltės žiūrėdama į kitas žindančias motinas, o atšvęsti. Tai buvo jūsų sprendimas, jūs pasirinkote jį kaip geresnio gyvenimo garantą – pasidžiaukite tuo ir pagaliau šypsokitės, kai vaikas valgo. Laiminga mama – laiminga šeima.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Ko negalima valgyti žindančiai mamai

Ko negalima valgyti žindančiai mamai
Ar tikrai žindyvė gali valgyti viską?

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas

Vis dažniau ginekologines ligas sukelia stresas ir pervargimas
Stresas, pervargimas, didelis fizinis krūvis, nepilnavertė mityba vis dažniau siejami su ginekologinių ligų susirgimo atvejais.

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters

Veiksmingi patarimai, kaip tapus tėvais išsaugoti ypatingą ryšį tarp vyro ir moters
Ar esate patenkinti savo santuoka? O gal susilaukus vaikų prioritetų sąrašą teko pakoreguoti?

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne

Psichologė: po gimdymo svorį galima reguliuoti, depresijos - ne
Namuose pagaliau krykščia mažylis. Tačiau širdyje apsigyvena ne džiaugsmas, o liūdesys. Dažnai rieda ašaros, moterį kankina noras būti ne čia, šalia kūdikio, o kažkur kitur... Iš kur tokios mintys?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti
Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama (2)

Kas labiausiai pasikeičia gyvenime, tapus mama
Koks yra didžiausias jūsų „atradimas“ tapus mama? Šį klausimą uždavėme savo paskyroje "Facebook". Sulaukėme daugybės atsakymų, iš kurių įdomiausiuosius publikuojame šiame straipsnyje.

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai

Natūralus gimdymas, cezario pjūvis, žindymas – kokią turi įtaką vaiko mikrobiomui bei būsimai sveikatai
Lietuvoje viešėjusią Bridget Supple, pasiruošimo gimdymui lektorę, daugiau nei penkiolika metų dirbančią didžiuosiuose Jungtinės Karalystės gimdymo skyriuose, kalbina Lina Gabrijolavičienė.

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais

Įvardijo, kas paskatintų lietuvius grįžti į darbą pirmaisiais vaiko auginimo metais
Minėdama Motinos dieną, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba išsiaiškino, kokių poreikių turi dirbantieji, norintys derinti darbą ir vaikų priežiūrą.

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50

Lietuvos mamos: jauniausiai – 12 metų, vyriausiai – per 50
Artėjant Motinos dienai ELTA pasidomėjo, kokia buvo ir šiandien yra Lietuvos mama.

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis

Cezario operaciją patyrusios mamos pjūvio randą puošia tatuiruotėmis
Neretai tatuiruotę nusprendę darytis žmonės skiria ją konkrečiam gyvenimo įvykiui, kurį nori tokiu būdu įamžinti – vestuvėms, vaiko gimimui ir panašiai.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą
Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

3 klausimai psichologei apie depresiją po gimdymo. Dvi istorijos

3 klausimai psichologei apie depresiją po gimdymo. Dvi istorijos
Ligų klasifikacijoje nerasite depresijos po gimdymo kaip atskiros ligos. Ji gali prasidėti nėštumo metu ir pirmaisiais metais po gimdymo, vėliau atsiradę depresijos požymiai jau nebus priskiriami šiai depresijai.

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.