Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?

 (100)
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Skaitytojos klausimas:

„Man 24 metai ir prieš 2 mėnesius pirmą kartą tapau mama. Vaikas planuotas, lauktas, gimdyti važiavau iš anksto susitarusi ir su aiškiu planu. Planavau pagimdyti, glausti prie krūtinės ir žindyti, žindyti, žindyti. Bet nebežindau, nes man tai pasirodė per sunku. Tie skausmai, kol vaikas pavalgo, nuolatinis krūtų tempimas, nežinojimas ar mažylis tikrai pavalgė – visa tai taip vargina. Man sunkiai sekėsi nuo pat pradžių: tai mažylis žįsdavo, tai atsisakydavo krūties, tai nerimastingai muistydavosi glaudžiamas, tai verkdavo žįsdamas. Nusprendžiau nebesikankinti ir nutraukiau maitinimą (mažylei buvo 5 savaitės). Bet dabar labai dažnai dėl to pasijaučiu nepatogiai, gal net tarsi kalta. Atrodo galėjau dar pabandyti, gal būtume abi apsipratusios ir įpratusios... Ir tas žindymo išaukštinimas dabar tapo toks nenormalus – jaučiu gėdą viešoje vietoje išsitraukdama buteliuką iš rankinės, o ne krūtį iš palaidinės... Ar aš bloga mama?“

Atsako psichologė Karolina Gurskienė:

Natūralus žindymas neabejotinai yra labai naudingas tiek kūdikiui, tiek mamai. Be to, tai labai svarbus psichologinis aspektas – kūdikis jaukiai prigludęs žindžia, motina meilingu žvilgsniu jį stebi ir jie abu kuria stiprų tarpusavio ryšį. Tačiau šis procesas turi vieną sąlygą – jis turi būti natūraliai pozityvus, kad būtų sėkmingas.

Jeigu motina ima kūdikį ant rankų su negatyviomis mintimis „jis ir vėl nugrauš spenelius" arba maitina jį nenoriai, laukdama, kada gi jis privalgys - visa ši informacija persiduoda ir kūdikiui. Ryšys tarp motinos ir mažylio yra labai stiprus, neatsižvelgiant į kūdikio maitinimosi būdą, tad ryšys kuriamas visada ir visoks. Jeigu žindymas mamai kelia susierzinimą, ji nesąmoningai vis bando atitolinti maitinimą, ima nebelaukti ir stengiasi nematyti pirmųjų kūdikio noro valgyti ženklų.

Jeigu kūdikis yra neramus arba iš tų mažylių, kurie nori žįsti dažnai – motinai gali tapti nuoširdžiai nebemielos „kabėjimo ant krūties" dienos (ir naktys).

Motinos pieno sudėtis ir jo nauda kūdikio sveikatai yra neginčijamai vertinga ir didelė, tačiau to kaina tūri būti racionaliai įvertinta ir pamatuota. Motinos pienui pakaitalas yra, pakaitalo motinai – ne.

Negaliu įvertinti jūsų pastangų ir galimybių tęsti natūralų žindymą, tačiau jūs jau pasirinkote ir tai yra tuo metu atrodęs tinkamiausias sprendimas – nebeabejokite juo.

Ryšį su kūdikiu galima kurti ne tik žindymo metu, galima apgaubti jį meiliu žvilgsniu, kai jis žaidžia, kai jis miega, kai jis ramiai guli ar godžiai valgo.
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Ryšį su kūdikiu galima kurti ne tik žindymo metu, galima apgaubti jį meiliu žvilgsniu, kai jis žaidžia, kai jis miega, kai jis ramiai guli ar godžiai valgo. Kūdikiui labai svarbūs motinos jausmai, nes visos jos emocijos tiesiogiai persiduoda mažyliui. Stebėdamas mamą mažylis mokosi pats atspindėti emocijas, reaguoti į jas. Jeigu kūdikis šypsosi, tačiau atgal negauna to paties – nusivilia. Po kelių tokių bandymų su negatyvia arba neutralia atgaline reakcija, labai tikėtina, kad mažylio noras šypsotis mažės – nėra pastiprinimo, o tai reiškia, kad šypsena nėra pageidaujamas veiksmas.

Savaime supranta, kad nei viena sveika motina to nenori, ir nenori, kad jos vaikas matytų ją nuolat susirūpinusią, piktą ar nelaimingą. Motinos veidas mažyliui – kaip apsauga nuo viso pasaulio. Aplink gali bombos sproginėti, tačiau jei bus ramus motinos veidas – išliks ramus ir kūdikis. Žindyti sukandus dantis tikrai neverta. Siūlyčiau nespausti savęs į rėmus ir taip griežtai nevertinti, gera jūs mama, ar bloga - jūs savo mažylio mama ir jam esate vienintelė.

Labai prasta situacija būna tada, kai mamos žūtbūt nori būti „tomis geromis mamomis" ir niekaip negali leisti sau nuklysti nuo „tobulos mamos vadovėlio". Nei viena knyga neaprašys visų realių ir gyvenimiškų situacijų, neatsižvelgs į to meto motinos psichologinę savijautą ir fizines galimybes. Jos greičiau išprovokuos dažnesnį kaltės jausmą, nes ant stalo gulinti siekiamybė (kokia turi būti tobula mama) gali stipriai prasilenkti su realybe (kokia gali būti reali mama).

Labai prasta situacija būna tada, kai mamos žūtbūt nori būti „tomis geromis mamomis" ir niekaip negali leisti sau nuklysti nuo „tobulos mamos vadovėlio".
Psichologė Karolina GURSKIENĖ

Mamos pyksta, liūdi, verkia ir kartais nori užsidaryti duris nuo viso pasaulio, įskaitant ir kūdikį, tačiau jos nurimsta, nusišluosto ašaras ir vėl atidaro duris.

Labai svarbu nesislėpti pačiai nuo savęs ir realiai įvertinti padėtį – jeigu situacija tampa sunkiai suvaldoma ir ilgą laiką kelia neigiamus jausmus – mokėkite išeiti iš nekomfortiškos zonos ir bandykite tai pakeisti.

Mamų ir jų patirčių yra begalybė: vienoms sekėsi maitinti lengvai ir iškart, kitoms teko įdėti nemažai pastangų, kad žindymas taptų sėkmingas, trečioms nesisekė ir tiek. Ir tai nėra jokia pabaiga, tai tam tikra linkme pasisukęs procesas – kūdikis ir toliau yra maitinamas, mylimas ir prižiūrimas, pasikeičia tik tam tikra detalė (maitinimo būdas).

Pabaigusi maitinimo etapą, mama turėtų ne ieškoti savo kaltės žiūrėdama į kitas žindančias motinas, o atšvęsti. Tai buvo jūsų sprendimas, jūs pasirinkote jį kaip geresnio gyvenimo garantą – pasidžiaukite tuo ir pagaliau šypsokitės, kai vaikas valgo. Laiminga mama – laiminga šeima.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.