NUOMONĖ: motinystės atostogos Lietuvoje – per ilgos ar per trumpos?

 (48)
5 vaikai - tokio didumo šeimai vargu ar pasiryžčiau. Juo labiau, jei kiekvienam susigyvenimui su naujai į pasaulį atėjusiu žmogučiu būtų įmanoma skirti vos po 16 laisvų savaičių.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tik va tokia lietuvaitė, ilgus metus gyvenanti Prancūzijoje, laidai „Emigrantai“ teigė, kad taip, nuo 5 vaikų kartais „važiuoja stogas“, tačiau tokia didelė šeima jokiu būdu ne kliūtis įgyvendinti karjeros iššūkius, sugebėti skirti laiko ir kitiems interesams.

Taip, žinau, daugiavaikių šeimų ir Lietuvoje apstu, tačiau čia vaikus gimdančios mamos turi vieną pavydėtiną galimybę - ilgas vaiko priežiūros atostogas. Tokias ilgas, kad 24 Europos Sąjungos šalių mamos sužinojusios apie galimybę dvejus metus auginti mažylį sutriktų ir labai užpavydėtų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip iš tiesų jaučiasi vaikas, kurį tėvai „išveža vasarai į kaimą"?
Vaikas eis į darželį: kokių klaidų nepadaryti

Tiesa, trijose valstybėse motinystės atostogų trukmė - tokia pati ar ilgesnė.

Prancūzijoje maksimali apmokamų motinystės atostogų trukmė - 16 savaičių. Keturi mėnesiai atostogų, ir tu jau pilnu tempu į darbą!

Negalėčiau teigti, kad vaikų auginimas - mano pašaukimas, o kas dvejus metus galėčiau glausti vis po vieną naują pabirutį šalia visų kitų. Ir ramiai šalin nustumti mintis apie kitas savirealizacijos galimybes. Su vaiku - labai smagu, tačiau motinystė dar labiau veža tada, kai šalia jos gali bent kiek užsiimti ir sau tinkama veikla.

Tačiau prisiminti ją tuomet, kai tavo mažasis angeliukas dar tik mokosi pažinti pasaulį, atrodo velniškai per anksti. Pagalvojau - jei būčiau prancūzė, kūdikį mieliau pasirinkčiau auginti Lietuvoje. Juk palikti kelių mėnesių mažylį su, greičiausiai, menkai tepažįstamu žmogumi, atrodo kone nusikaltimas vaikui - jo sveikai kūdikystei, laimingai vaikystei ir visam likusiam gyvenimui.

Ar vis dėlto galima nubrėžti ribą, kada dar labai per anksti palikti mažylį kito žmogaus globoje, o gal visgi ilgos atostogos dviese gali būti ir kenksmingos?

Tačiau net ir vakarų pasaulyje vieningos pozicijos šiuo klausimu nėra. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose maksimali apmokamų vaiko priežiūros atostogų trukmė - vos 12 savaičių. Ir vis dėlto ne pirmus metus pastebima, kad didelė dalis moterų į darbus sugrįžta kur kas anksčiau nei kad sueina trijų mėnesių terminas.

Tuo metu Lietuvoje kritiškai vertinamos net ir tos mamos, kurios mažylius į darželius išveda šiems sulaukus metukų. O auginti namuose, pasigirsta kalbų, raginama iki visų trejų metų.

Atsakymo į klausimą apie optimalią atostogų trukmę šykšti ir akademinės bendruomenės atstovai. Vieni jų teigia, esą su vienu iš tėvų pirmuosius kelis savo gyvenimo metus praleidę vaikai ateityje bus mažiau linkę į agresiją, nusikaltimus. Kiti tikina, jog atžalų būdą formuoja tėvų psichinė sveikata: į darbus iki pirmojo vaiko gimtadienio sugrįžusios mamos būna rečiau linkusios skųstis slogia nuotaika, joms rečiau gresia susirgti depresija.

Iš kitos pusės, moterims gresia psichologiniai sutrikimai, jei į darbus visomis jėgomis ji kimba per pirmuosius tris mažylio gyvenimo mėnesius.

Nuomonę pateikia ir Pasaulio sveikatos organizacija - dėl žindymo, kurį, jų nuomone, dera tęsti iki vaikui sueis dveji. Tad darbai pilnu tempu ir sveikas vaikas - sunkiai suderinama. Na, suderinama, tačiau, tikiu, tokių tik mažuma.

Koks būti optimalus vaiko priežiūros atostogų laikas, tirta vos kelis kartus, paskutinįjį - kone prieš dešimt metų.

Vieno tyrimo metu domėtasi 16 Europos šalių padėtimi, pradedant 1969-aisiais - bandyta sieti staigias kūdikių mirtis ir laiką, kurį mama prabuvo su mažyliu. Vieno tyrimo autorių Christopherio Ruhmo išvada: optimalus laikas - 40 savaičių. Ar bent per tiek laiko trukusias vaiko priežiūros atostogas netikėtų kūdikių mirčių pasitaikydavo mažiausiai.

Žinoma, staigios kūdikių mirties sindromas - gal ir nekoks rodiklis sprendžiant, kiek ir kuriam laikui kūdikėliui reikalinga mama.

Štai Norvegijoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad ilgesnis vaikelio buvimas su mama daro nemenką įtaką jo intelektiniams gebėjimams.

Buvo tirti po 1977-ųjų gimę žmonės - tais metais apmokamų atostogų trukmė buvo nustatyta 4 mėnesiams (iki tol jos nebuvo apmokamos), neapmokamų riba - nuo 3 iki 12 mėnesių. Mokyklos amžių pasiekusių šių vaikų rezultatai nustebino - kartos po 1977-ųjų atstovai kur kas rečiau mesdavo mokyklą. Yra duomenų ir apie aukštesnį tiriamųjų intelekto koeficientą.

Tiesa, teigti, kad kuo ilgiau trunka bendros mažylio ir mamos atostogos, tuo vaikui geriau. Štai, pavyzdžiui, Švedijoje dar 1988-aisiais metais prailginus apmokamų motinystės atostogų trukmę nuo 12 iki 15 mėnesių jokių raidos skirtumų tarp ilgiau ar trumpiau trimis mėnesiais kartu su mamomis buvusių vaikų nepastebėta.

Vieningo atsakymo nėra. O ir į darbus dažnai pargina ne mamos noras užsiimti ir „nemamiška“ veikla, o tiesiog finansinės paskatos, ar tiesiog baimė netekti darbo ar šiam po kurio laiko tiesiog nebetikti. Tad kito pasirinkimo ir nėra.

O kalbą pradėjau nuo 5 vaikų, kuriuos lietuvė augina Prancūzijoje.

Na, ne, kaip ir minėjau, jiems sunkiai pasiryžčiau. Tiesiog istorija privertė susimąstyti - galimybė dvejus metus būti kartu su vaikeliu, kažkas labai nepaprasto! Ir tie metai neverti apibūdinimų "beprotiškai sunku".

Dveji metai mažojo šypsenų, kasdienių pasiekimų, virtinės pamokų mamai, dieninių pasivaikščiojimų, popiečio miegelio, naminio pyrago kvapo vidury savaitės! Ir naujų, o gal net kardinalių svajonių įgyvendinimas per kiekvieną mažojo pietų miegelį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (170)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų
Vaiko gimimas – didžiausias stebuklas ir džiaugsmas kiekvienai porai. Tai ne tik įprasmintos meilės simbolis, tačiau ir naujas gyvenimo etapas tiek vyrui, tiek moteriai. Nors daugelis kūdikio atėjimą į šį pasaulį sieja tik su labai švelniais, romantiškais ir pakiliais jausmais, tačiau visuomenėje vis dažniau girdime ir kitas sąvokas: depresija po gimdymo ar šeimos krizė.

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai (30)

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai
Trečias šeimos narys – nauji iššūkiai, atradimai ir išbandymai kiekvienai porai. Vienus vaiko gimimas sustiprina ir į jų santykius atneša dar daugiau meilės, supratingumo bei rūpestingumo, kitus, deja, ištinka krizė.

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją (40)

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.

Vaikiškos mados šventė Kaune

Vaikiškos mados šventė Kaune
Savaitgalį stilingiausi kauniečiai rinkosi apžiūrėti naujausios OVS kids parduotuvės prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Kaune.

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris (21)

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris
Abortas – tai nepageidaujamo nėštumo nutraukimas. Sužinojusios, kad pastojo, nors nenorėjo ir nesitikėjo, moterys sutrinka, todėl kartais nusprendžia negimdyti ir pasidaryti abortą. Šis žingsnis gyvenime yra rizikingas tiek mediciniškai, tiek psichologiškai, nes turi gana rimtų ir sunkių pasekmių.