Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dažnai sakoma, kad „savo mamą pradėjau suprasti tik kai pati pagimdžiau.“ Ar toks posakis yra teisingas ir rodo, kad pagimdžiusios dukters ir mamos santykiai pagerėja?

Nėra vienareikšmiško atsakymo. Tai labai priklauso nuo to, kokie dukters ir mamos santykiai buvo iki tol, kokie buvo dukters vaikystėje, paauglystėje. Dažniausiai dukterys, kurios su savo mamomis buvo artimos nuo pat vaikystės, po gimdymo pradeda labiau suprasti mamos nerimo kilmę, jos kontrolę ir kitus jausmus. Jei mamos ir dukters santykiai buvo šalti, jei nebuvo artimo ryšio, tuomet dukterys ir turėdamos savo vaiką nelabai galvoja apie mamos jausmus, o jei pamąsto, tai dažniausiai prisimena blogus dalykus ir jau mintyse formuoja modelį: „Nebūsiu tokia." Neretai ir nesikreipia į savo mamas vaikelio priežiūros patarimų.

Bet būna ir kitaip. Būna, dukterys, kurios pyko ant mamų paauglystėje ar vaikystėje už tai, kad šios buvo griežtos, kontroliavo ar baudė, turėdamos savo vaikelius, ima labiau suprasti savo mamas. Bet taip būna retai.

Pirmosiomis dienomis po gimdymo moteriai reikia daugiau artimųjų pagalbos. Vienos nesidrovėdamos prašo mamų pagalbos, šios net atvažiuoja gyventi kelioms dienoms ar savaitėms, o kitos, priešingai, to nenori. Kaip manote, kas geriau?

Tai moters sprendimas, kuris labai priklauso nuo santykių su mama, seserimi, sutuoktiniu (dažniausiai tikimasi šių žmonių pagalbos). Tačiau kartais moterys kreipiasi į drauges, pusseseres ir pan. Į ką kreipiamasi pagalbos, priklauso nuo daugelio veiksnių:

- dažniausiai kreipiamasi į tą, su kuo artimiausi, šilčiausi, pasitikėjimu grįsti santykiai. Tai labai svarbu, nes šis laikotarpis yra jautrus moteriai, kupinas nuotaikų kaitų, emocinių proveržių, ką jau kalbėti apie komplikuotus gimdymus, kai yra sveikatos negalavimų.

- žmogus, kurį moteris nori matyt šalia savęs po gimdymo, dažniausiai yra tas, kuris nusimano apie kūdikių mitybą, priežiūrą, nes taip jaunai mamai saugiau. Dažniausiai tai būna neseniai pagimdžiusi gera draugė.

- savo mamų daugelis šiuolaikinių gimdyvių nesirenka dėl to, kad, palyginti su jomis, mamos gimdė gana seniai, todėl požiūris gali skirtis. Neretai būna mamos ir dukters požiūrio atotrūkis, kai kalbame apie kūdikio priežiūrą, ryšio su juo užmezgimą.

- su vyrais neretai drovimasi kalbėti apie savo emocinę būseną. Neretai vyrų ir neprašoma padėti. Ir visai be reikalo. Jei tėtis nuo pirmųjų dienų daug prisideda auklėdamas kūdikį, susiformuoja gerokai artimesnis jų ryšys.

Teko girdėti patarimą, kad gimdymo baimę, kitus nerimo jausmus padeda palengvinti atviras nėščiosios pokalbis su savo mama apie tai, koks buvo šios nėštumas, gimdymas, kaip ji tada jautėsi. Ar iš tiesų taip?

Tai irgi priklauso nuo santykių su mama ir nuo šios asmenybės. Neretai besijaudinančios mamos dukteris gali dar labiau įbauginti, ypač jei gimdymas buvo komplikuotas. Nereikia pamiršti, kad anksčiau, kai gimdė mūsų mamos, medicina nebuvo taip išplėtota, nebuvo pabrėžiami prenatalinio laikotarpio psichologiniai aspektai.

Būna mamų, kurios pradeda pernelyg rūpintis kūdikiu ir dukterimi, dažniausiai tai nutinka hiperglobojančioms. Jos peržengia ribas ar net supainioja vaidmenis, iš močiučių virsta kūdikio mamomis, ima nepaisyti dukters nuomonės. Todėl jaunoms mamoms reikia būti labai atidžioms ir pačioms pasirūpinti, apibrėžti bendravimo ribas.
Psichologė psichoterapeutė Marija VAŠTAKĖ

Su kuo kalbėti apie savo gimdymo baimes, moteris turi labai atidžiai rinktis, lygiai taip pat atsargiai skaityti įvairius forumus, kitų žmonių istorijas. Neigiamos emocijos per nėštumą yra labai nenaudingos nei būsimai mamai, nei kūdikiui. Labai svarbu paklausti savęs, kas mane labiausiai verčia nerimauti. Kas kelia baimę? Jei sunku rasti baimės šaknis, priežastis, tačiau dažnai pastebite, kad esate įsitempusi, apimta nerimo, vertėtų apsilankyti pas specialistą.

Bet jei dukters ir mamos santykiai artimi, jei ši yra supratinga ir žino, kad nėščiosios nereikia gąsdinti, tokie pokalbiai būtų labai naudingi. Jie ne tik sumažina nerimą, bet ir atveria jo priežastis.

Kiekviena moteris nepakartojama. Kiekvienos gimdymas ir potyriai yra kitokie. Reikia stengtis mąstyti pozityviai, tada viskas bus gerai.

Gydytojai vis dažniau pastebi, kad kai kurios gimdyvės gimdo ne su vyru, o su mama. Tačiau yra ir kitokia moterų kategorija, kurios tvirtina to neįsivaizduojančios. Ar pirmuoju atveju galima kalbėti apie itin artimus mamos ir dukters santykius, o antruoju - nelabai?

Statistikos duomenimis, apie 70 proc. moterų nori, kad šalia jų per gimdymą būtų vyras, 15 proc. nori gimdyti vienos ir tik 15 proc. - su kitais šeimos nariais ar draugėmis. Negalima daryti išvados, kad jei moteris nenori, kad gimdyme dalyvautų mama, tai jos nėra artimos. Neretai dukterys jaučia, kad mamos gali įvaryti dar daugiau baimės.

Tinkamas gimdymo palydovas yra tas žmogus, į kurį moteris gali atsiremti, kuriam gali pasiskųsti, kai skauda, šalia jo gali verkti, juoktis, dejuoti iš skausmo, su kuriuo nereikia apsimetinėti. Tai žmogus, su kuriuo santykiai darnūs ir pilni pasitikėjimo. Yra du kriterijai, pagal kuriuos galima spręsti, ar žmogus yra tinkamas palydovas šią svarbią akimirką:

1. Turi būti labai stiprus emocinis ryšys, didelis pasitikėjimas.

2. Tas žmogus turi žinoti gimdymo eigą ir ypatumus, kada reikia moteriai paramos, o kada geriau atsitraukti.

Moteris turėtų iš anksto apmąstyti, su kuo norės gimdyti. Tas žmogus turėtų kartu su ja lankyti gimdymo kursus, taip pat kaip ir ji ruoštis šiai svarbiai akimirkai.

Jeigu moteris, nebeturinti mamos, pagimdo, ar jai didesnė rizika susirgti pogimdine depresija, jausti didesnį liūdesį negu įprastai? Juk nebeturi galimybės paprašyti mamos pagalbos, paskambinusi paklausti nuomonės vienu ar kitu klausimu, pagaliau atvirai išsikalbėti...

Tai priklauso nuo santykių su mama. Neretai ir į esančias mamas nesikreipiama patarimų. Tai įvyksta dėl daugelio priežasčių. Dažniausiai taip būna, jei mamos buvo hiperglobojančios ar kontroliuojančios. Taip pat vengiama ir perdėtai besinervinančių mamų ar tų, kurios nėra autoritetas (jos, pavyzdžiui, vaikystėje naudojo fizines bausmes).

Tai labai priklauso nuo to, kada mirė mama ir kaip netektį išgyveno duktė: ar šiuo metu gedi, ar gedulas jau praėjęs. Jei praėjęs, moterys pasikalba mintimis su savo mamomis, pasidžiaugia ir paverkia. Moteris, neseniai netekusi mamos, yra ypač pažeidžiama ir tuomet pogimdinės depresijos tikimybė šiek tiek išauga. Tačiau pogimdinei depresijai atsirasti įtakos turi ir kiti veiksniai:

- hormonų pokyčiai,

- vyro ir moters santykiai,

- ar vaikelis buvo laukiamas,

- gimdymo komplikacijos, traumos,

- kūdikio temperamentas.

Kad ir kokie geri būtų mamos ir dukters santykiai, kartais moterys pasakoja, kad labai skiriasi abiejų kartų požiūris į motinystę (žindyti - nežindyti, vystyti - nevystyti ir pan.). Kaip manote, ar pagimdžiusi moteris, jausdama, kad jos mamos nuomonė kitokia, nepriimtina, turėtų apie tai pasikalbėti? O gal neskaudinti mamos ir nutylėti, tiesiog praleisti nepriimtinus patarimus pro ausis?

Jei tarpusavyje nebus kalbama, o nuoskaudos bus slepiamos, kaupiamos, tai neigiamai atsilieps pagimdžiusios moters sveikatai, didins jos įtampą, o tai trukdo besiformuojančiam motinos ir kūdikio ryšiui. Neigiamos emocijos laikui bėgant susikaupia ir prasiveržia. Proveržį gali paskatinti mažytė smulkmena, o nukentėti gali net ir visai nekaltas žmogus. Tuomet kitiems ir pačiai moteriai tampa neaišku, kas jai yra. Jei duktė jaučia įtampą, kad mama per daug rūpinasi kūdikiu ar nuomonė dėl priežiūros ar auklėjimo pernelyg skiriasi, reikia pasikalbėti. Jei nekalbama, mama taip ir nesužinos, kokia dukters nuomonė apie tai, ir viskas kartosis.

Būna mamų, kurios pradeda pernelyg rūpintis kūdikiu ir dukterimi, dažniausiai tai nutinka hiperglobojančioms. Jos peržengia ribas ar net supainioja vaidmenis, iš močiučių virsta kūdikio mamomis, ima nepaisyti dukters nuomonės. Todėl jaunoms mamoms reikia būti labai atidžioms ir pačioms pasirūpinti, apibrėžti bendravimo ribas. „Įsileisti" mamą tiek, kad jaustųsi patogiai. Šiuo laikotarpiu labiausiai reikia rūpintis savimi, nes tik nuo jūsų priklausys ryšys su kūdikiu.

Straipsnis anksčiau buvo publikuotas žurnale TAVO VAIKAS.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.