Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Išsiblaškę, įsitempę ar labai stokodami laiko kartais ištariame sakinius, kuriems nuskambėjus po kelių sekundžių smegenys šaukia: juk tu to iš tikrųjų nepasakei! Mes kalbame taip, kaip kalbėdavo mūsų tėvai - norime to ar nenorime.

Žurnalistas ir knygos „Solange du dein Füße ... Was Erziehungsfloskeln über uns verraten" autorius Walteris Schmidtas, pats auginantis paauglę dukrą, surinko šias tėvams būdingas frazes į vieną vietą ir pabandė išsiaiškinti, kodėl jos nuskamba iš mūsų lūpų. Taip pat pamėgino sugalvoti, ką vietoj to derėjo pasakyti. Savo knygoje W. Schmidtas aptaria daugiau nei pusšimtį tokių frazių ir atskleidžia, ką jos apie mus pasako.

Mes norime tau tik geriausio!

Kai tėvai mano žinantys, kas jų vaikui yra geriausia, paprastai jie vaiko to net neklausia. Šis sakinys sakomas tada, kai norima sulaikyti nuo to, ką atžala tuo metu daro ir paskatinti elgtis pagal jų norus. Šeimos terapeutas Jesperas Juulas iš Danijos teigia: „Suprantama, kad tėvai savo vaikams nori tik geriausio, tačiau tai juk jaunų žmonių darbas išbandyti viską, kas įmanoma, kad susikurtų tai, kas vadinama savu gyvenimu".

Tam tu dar per mažas!

Tai, kad vaikais galima labiau pasitikėti ir jais pasikliauti, nei suaugusieji dažniausiai galvoja, knygos autorius W. Schmidtas žino iš tų laikų, kai jis dirbo nuotykių žaidimų aikštelėje. Kai vieną kartą atėjo pažaisti į vyresnio brolio ranką įsikibęs trimetis, W. Schmidtas jo neišvarė, nors toje aikštelėje buvo leidžiama pramogauti vaikams tik nuo šešerių metų. Jis jam leido tikru plaktuku į tikrą lentą kalti tikrus vinis. Net kai mažylis keletą kartų plaktuku kaukštelėjo sau per pirštus, nesiliovė dirbęs ir galiausiai buvo labai patenkintas, kad vinys tvirtai laikėsi medyje. Todėl knygos autorius klausia, ar kartojant sakinį „Tu tam esi dar per mažas" tikrai kalba eina apie norą išvengti pavojų? O gal suaugusieji tiesiog siekia išvengti pastangų, kurių reikia, norint mažam vaikui kažką paaiškinti? Atsakymą greičiausiai nuspėjate...

Pagaliau susiimk!

Paaugliai dažnai girdi šį skambų sakinį. W. Shmidtas mano, kad dažniausiai jis nuskamba tuomet, kai tėvai jaučiasi pasimetę ir bejėgiai. Gimdytojai taip sakyti gali įvairiomis progomis: pirmieji blogi pažymiai, bėgimas iš pamokų, cigaretės. Trumpiau tariant, visa tai, kas rodo, kad vaikas slysta iš jūsų kontrolės. Deja, taip jau yra, kad paauglystę turi įveikti ne tik vaikas, bet ir jo tėvai. Tačiau būtina nepamiršti, kas su bręstančiomis atžalomis rasti bendrą kalbą padės ne šis sakinys, o kalbėjimasis.

Ką gali pagalvoti kaimynai!

Dėl savo pačių vaikų elgesio, kurie „viešumoje" parodo ne pačią gražiausia savo pusę, kartais tėvai norėtų prasmegti skradžiai žemę. Jie neretai jaučiasi taip, lyg patys būtų padarę kažką labai baisaus. Kai keturiolikmetė dukra susiruošia į mokyklą su pernelyg gilia dekoltė, tėvai ima nerimauti, kad jeigu jie tam nesutrukdys, ką gali pagalvoti aplinkiniai apie jų auklėjimo stilių? Vis dėlto, vietoj moralizavimo apie tai, ką gali pagalvoti jūsų kaimynai, atžaloms būtų kur kas naudingiau paaiškinti, kodėl jums nepatinka jų elgesys.

Dar niekas negimė mokėdamas!

Meistru tampama tik ilgai praktikuojantis, kadangi rutininės užduotys pagrįstos neuronų tinklais. Kuo dažniau dvi gretimos ląstelės susijungia viena su kita, tuo geriau jos bendradarbiauja. Šį principą neurologai apibūdina angliška fraze: „Use it or lose it", ką išvertus reiškia „naudok arba prarasi". Kitaip tariant, reguliarus kartojimas užtikrina stabilumą. Tik problema slypi tame, kad šis posakis vaikams nepadeda. Jeigu jūsų atžalai kažkas nepavyko ar jis padarė daugeliui naujokų pasitaikančių klaidų, kur kas veiksmingiau būtų papasakoti apie sunkumus, su kuriais kokiose nors gyvenimo sferose teko susidurti jums patiems.

Vieną kartą tu dar būsi mums dėkingas!

Pavyzdžiui, jeigu kalba eina apie mokymąsi groti muzikiniu instrumentu, šį sakinį vaikas girdi kone dažniausiai. Jeigu atžala neturi noro groti, jam nepatinka dalykas ar mokytojas, yra daugybė būdų kaip jį motyvuoti. Jeigu šis sakinys kartojamas metų metus, kažkas yra negerai. Tokiu atveju tėvai sulauks tikrai ne dėkingumo...

Ar tu su savo draugais toks pat grubus?

W. Schmidtas šią frazę įvardija kaip klastingiausią: sakydami ją tėvai leidžia suprasti, kad jie norėtų to paties statuso kaip ir vaiko draugai. Šia proga knygos autorius cituoja pustrečio tūkstančio metų senumo frazę, kurią pasakė Konfucijus: „Nedraugauk su tais, kurie tau nėra lygūs". Kaip tik brendimo laikotarpiu, kai vaikai atsisako tėvams įprasto elgesio modelio, tėvui ir mamai darosi labai sunku. Į agresyvų ir nedraugišką savo paauglio vaiko elgesį jie reaguoja patirdami išsiskyrimo ir praradimo baimę. Tokiu atveju padeda tik konstruktyvus ginčas ir tikėjimas, kad tavo paties vaikas staiga nevirs monstru.

Kažkur vaikai badauja, o tu mėtai maistą!

Mokyti vaikus pagarbos maistui tikrai yra būtina, juolab turint omenyje, kad, kaip teigia W. Schmidtas, per metus vienas Vokietijos gyventojas į šiukšlių dėžę išmeta 82 kilogramus maisto, iš kurio 53 kilogramai dar buvo tinkami vartoti produktai. Vis dėlto, knygos autorius mano, kad pagarbą maistui susieti su pasauline bado problema yra nesąmonė. Tokiu atveju jūsų atžala, matydamas badaujantį vaiką, gali pasijusti atsakingu už tai vien todėl, kad jūs jam į mokyklą įdėjote sumuštinį su kumpiu. W. Schmidtas pataria verčiau tokiu atveju nepamokslauti ir, atsižvelgiant į vaiko amžių, jam suprantamai paaiškinti, kiek daug darbo įdėta į maisto produktus. Be to, būtina pagarbiai elgtis su maistu jūsų pačių namuose.

Dėl tokių dalykų verkti nereikia!

„Suaugusieji nori sustabdyti ašaras iškart, lyg jos keltų grėsmę, nors už jų dažniausiai slypi pagalbos prašymas", – įsitikinęs W. Schmidtas. Ir vietoj vaiko verkimo priežasties sumenkinimo, tėvai verčiau turėtų į situaciją pažiūrėti vaiko akimis. Taip užgimsta bendrumo jausmas ir viskas vėl stoja į savo vėžes.

Iš tavęs nieko neišeis!

Tokios frazės jūsų atžalai gali pakenkti labiau nei galite įsivaizduoti. Ir kuo dažniau tai kartosite, tuo bus didesnė tikimybė, kad jūsų vaikas prisimins šiuos žodžius visą gyvenimą. O blogiausiu atveju netgi pateisins jūsų žodžius - tai taps savaime išsipildančia pranašyste. W. Schmidtas cituoja pedagogą Wolfgangą Bergmanną, kurio žodžiai tiesiogiai pasiekia širdį: „Mes esame savo vaikų šviesa. Arba jų tamsa. Mes turime atsakomybę, mes turime pasirinkimą". Tad sudarykime sąlygas savo vaikams spinduliuoti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.