Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Išsiblaškę, įsitempę ar labai stokodami laiko kartais ištariame sakinius, kuriems nuskambėjus po kelių sekundžių smegenys šaukia: juk tu to iš tikrųjų nepasakei! Mes kalbame taip, kaip kalbėdavo mūsų tėvai - norime to ar nenorime.

Žurnalistas ir knygos „Solange du dein Füße ... Was Erziehungsfloskeln über uns verraten" autorius Walteris Schmidtas, pats auginantis paauglę dukrą, surinko šias tėvams būdingas frazes į vieną vietą ir pabandė išsiaiškinti, kodėl jos nuskamba iš mūsų lūpų. Taip pat pamėgino sugalvoti, ką vietoj to derėjo pasakyti. Savo knygoje W. Schmidtas aptaria daugiau nei pusšimtį tokių frazių ir atskleidžia, ką jos apie mus pasako.

Mes norime tau tik geriausio!

Kai tėvai mano žinantys, kas jų vaikui yra geriausia, paprastai jie vaiko to net neklausia. Šis sakinys sakomas tada, kai norima sulaikyti nuo to, ką atžala tuo metu daro ir paskatinti elgtis pagal jų norus. Šeimos terapeutas Jesperas Juulas iš Danijos teigia: „Suprantama, kad tėvai savo vaikams nori tik geriausio, tačiau tai juk jaunų žmonių darbas išbandyti viską, kas įmanoma, kad susikurtų tai, kas vadinama savu gyvenimu".

Tam tu dar per mažas!

Tai, kad vaikais galima labiau pasitikėti ir jais pasikliauti, nei suaugusieji dažniausiai galvoja, knygos autorius W. Schmidtas žino iš tų laikų, kai jis dirbo nuotykių žaidimų aikštelėje. Kai vieną kartą atėjo pažaisti į vyresnio brolio ranką įsikibęs trimetis, W. Schmidtas jo neišvarė, nors toje aikštelėje buvo leidžiama pramogauti vaikams tik nuo šešerių metų. Jis jam leido tikru plaktuku į tikrą lentą kalti tikrus vinis. Net kai mažylis keletą kartų plaktuku kaukštelėjo sau per pirštus, nesiliovė dirbęs ir galiausiai buvo labai patenkintas, kad vinys tvirtai laikėsi medyje. Todėl knygos autorius klausia, ar kartojant sakinį „Tu tam esi dar per mažas" tikrai kalba eina apie norą išvengti pavojų? O gal suaugusieji tiesiog siekia išvengti pastangų, kurių reikia, norint mažam vaikui kažką paaiškinti? Atsakymą greičiausiai nuspėjate...

Pagaliau susiimk!

Paaugliai dažnai girdi šį skambų sakinį. W. Shmidtas mano, kad dažniausiai jis nuskamba tuomet, kai tėvai jaučiasi pasimetę ir bejėgiai. Gimdytojai taip sakyti gali įvairiomis progomis: pirmieji blogi pažymiai, bėgimas iš pamokų, cigaretės. Trumpiau tariant, visa tai, kas rodo, kad vaikas slysta iš jūsų kontrolės. Deja, taip jau yra, kad paauglystę turi įveikti ne tik vaikas, bet ir jo tėvai. Tačiau būtina nepamiršti, kas su bręstančiomis atžalomis rasti bendrą kalbą padės ne šis sakinys, o kalbėjimasis.

Ką gali pagalvoti kaimynai!

Dėl savo pačių vaikų elgesio, kurie „viešumoje" parodo ne pačią gražiausia savo pusę, kartais tėvai norėtų prasmegti skradžiai žemę. Jie neretai jaučiasi taip, lyg patys būtų padarę kažką labai baisaus. Kai keturiolikmetė dukra susiruošia į mokyklą su pernelyg gilia dekoltė, tėvai ima nerimauti, kad jeigu jie tam nesutrukdys, ką gali pagalvoti aplinkiniai apie jų auklėjimo stilių? Vis dėlto, vietoj moralizavimo apie tai, ką gali pagalvoti jūsų kaimynai, atžaloms būtų kur kas naudingiau paaiškinti, kodėl jums nepatinka jų elgesys.

Dar niekas negimė mokėdamas!

Meistru tampama tik ilgai praktikuojantis, kadangi rutininės užduotys pagrįstos neuronų tinklais. Kuo dažniau dvi gretimos ląstelės susijungia viena su kita, tuo geriau jos bendradarbiauja. Šį principą neurologai apibūdina angliška fraze: „Use it or lose it", ką išvertus reiškia „naudok arba prarasi". Kitaip tariant, reguliarus kartojimas užtikrina stabilumą. Tik problema slypi tame, kad šis posakis vaikams nepadeda. Jeigu jūsų atžalai kažkas nepavyko ar jis padarė daugeliui naujokų pasitaikančių klaidų, kur kas veiksmingiau būtų papasakoti apie sunkumus, su kuriais kokiose nors gyvenimo sferose teko susidurti jums patiems.

Vieną kartą tu dar būsi mums dėkingas!

Pavyzdžiui, jeigu kalba eina apie mokymąsi groti muzikiniu instrumentu, šį sakinį vaikas girdi kone dažniausiai. Jeigu atžala neturi noro groti, jam nepatinka dalykas ar mokytojas, yra daugybė būdų kaip jį motyvuoti. Jeigu šis sakinys kartojamas metų metus, kažkas yra negerai. Tokiu atveju tėvai sulauks tikrai ne dėkingumo...

Ar tu su savo draugais toks pat grubus?

W. Schmidtas šią frazę įvardija kaip klastingiausią: sakydami ją tėvai leidžia suprasti, kad jie norėtų to paties statuso kaip ir vaiko draugai. Šia proga knygos autorius cituoja pustrečio tūkstančio metų senumo frazę, kurią pasakė Konfucijus: „Nedraugauk su tais, kurie tau nėra lygūs". Kaip tik brendimo laikotarpiu, kai vaikai atsisako tėvams įprasto elgesio modelio, tėvui ir mamai darosi labai sunku. Į agresyvų ir nedraugišką savo paauglio vaiko elgesį jie reaguoja patirdami išsiskyrimo ir praradimo baimę. Tokiu atveju padeda tik konstruktyvus ginčas ir tikėjimas, kad tavo paties vaikas staiga nevirs monstru.

Kažkur vaikai badauja, o tu mėtai maistą!

Mokyti vaikus pagarbos maistui tikrai yra būtina, juolab turint omenyje, kad, kaip teigia W. Schmidtas, per metus vienas Vokietijos gyventojas į šiukšlių dėžę išmeta 82 kilogramus maisto, iš kurio 53 kilogramai dar buvo tinkami vartoti produktai. Vis dėlto, knygos autorius mano, kad pagarbą maistui susieti su pasauline bado problema yra nesąmonė. Tokiu atveju jūsų atžala, matydamas badaujantį vaiką, gali pasijusti atsakingu už tai vien todėl, kad jūs jam į mokyklą įdėjote sumuštinį su kumpiu. W. Schmidtas pataria verčiau tokiu atveju nepamokslauti ir, atsižvelgiant į vaiko amžių, jam suprantamai paaiškinti, kiek daug darbo įdėta į maisto produktus. Be to, būtina pagarbiai elgtis su maistu jūsų pačių namuose.

Dėl tokių dalykų verkti nereikia!

„Suaugusieji nori sustabdyti ašaras iškart, lyg jos keltų grėsmę, nors už jų dažniausiai slypi pagalbos prašymas", – įsitikinęs W. Schmidtas. Ir vietoj vaiko verkimo priežasties sumenkinimo, tėvai verčiau turėtų į situaciją pažiūrėti vaiko akimis. Taip užgimsta bendrumo jausmas ir viskas vėl stoja į savo vėžes.

Iš tavęs nieko neišeis!

Tokios frazės jūsų atžalai gali pakenkti labiau nei galite įsivaizduoti. Ir kuo dažniau tai kartosite, tuo bus didesnė tikimybė, kad jūsų vaikas prisimins šiuos žodžius visą gyvenimą. O blogiausiu atveju netgi pateisins jūsų žodžius - tai taps savaime išsipildančia pranašyste. W. Schmidtas cituoja pedagogą Wolfgangą Bergmanną, kurio žodžiai tiesiogiai pasiekia širdį: „Mes esame savo vaikų šviesa. Arba jų tamsa. Mes turime atsakomybę, mes turime pasirinkimą". Tad sudarykime sąlygas savo vaikams spinduliuoti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Kaip tokios nuotraukos yra susijusios su pagimdžiusių moterų depresija (6)

Kaip tokios nuotraukos yra susijusios su pagimdžiusių moterų depresija
Ar atkreipėte dėmesį, kokios tobulos po gimdymo būna žinomos moterys – aktorės, politikės, dainininkės, karalienės? Štai Kate Middleton tą pačią dieną po abiejų gimdymų pasirodė viešumoje švytinti, pasipuošusi, su nepriekaištingu makiažu.

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (7)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (4)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (171)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.