www.tavovaikas.lt
2016 m. vasario 17 d. 00:00
Tyrimo rezultatai buvo pristatyti leidinyje „Demography".
Tėvų buvo paprašyta įvertinti savo laimę skalėje nuo vieno iki dešimties likus dviem metams iki pirmagimio gimimo ir metams po jo. Tyrėjai nustatė, kad laimė per tą laikotarpį sumažėja vidutiniškai 1,3 punkto.
Palyginimui, partnerio mirtis ar nedarbas laimę sumažino vienu, skyrybos - 0,6 punkto. Tokie rezultatai gauti nuo 1984 iki 2010 metų apklausus 20 tūkstančių žmonių. Tėvai, kurių laimės pirmagimis nesumažino, 14 procentų labiau linkę susilaukti dar vienos atžalos.
Profesorius Mikko Myrskyla iš Londono ekonomikos mokyklos, vadovaujantis Maxo Plancko institutui Vokietijoje, sako: „Tėvų patirtis su pirmuoju gimdymu ir po jo prognozuoja, kokio dydžio šeima bus. Dėl mažo gimstamumo susirūpinę politikai turėtų atkreipti dėmesį į tėvais tapusių žmonių gerovę prieš ir po pirmojo vaiko gimimo".
M. Myrskyla nustatė, kad 30 procentų tėvų nesijautė nelaimingesni susilaukę pirmagimio, o štai trečdalio tėvų pasitenkinimas gyvenimu skalėje dėl to krenta net dviem punktais. Tėvų lytis laimės lygiui įtakos neturi. Taip pat rezultatai nepriklauso nuo pajamų, gimimo vietos ar santuokinio statuso.
Motinos ir tėvai virš trisdešimties, kurių mokslai truko daugiau nei dvylika metų, ypač daug dėmesio skyrė savo gerovei apsispręsdami, ar turėti daugiau vaikų.
Nors tėvai nenurodė savo nelaimingumo priežasčių, profesoriaus M. Myrskylos teigimu, kiti tyrimai parodė, kad tėvais tapę žmonės skundžiasi „miego trūkumu, įtampa santykiuose ir jausmu, kad prarado laisvę ir savo gyvenimo kontrolę". Svarbus vaidmuo gali tekti ir sunkumams derinant šeimos gyvenimą ir darbą.
Profesorius M. Myrskyla teigia, kad nepaisant laimės sumažėjimo gimus pirmagimiui, dviejų vaikų susilaukę tėvai padidina „bendrą gyvenimo laimės" koeficientą.
Ligų klasifikacijoje nerasite depresijos po gimdymo kaip atskiros ligos. Ji gali prasidėti nėštumo metu ir pirmaisiais metais po gimdymo, vėliau atsiradę depresijos požymiai jau nebus priskiriami šiai depresijai.
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.