Ar tikrai žindomi vaikai užauga protingesni

 (15)
Mamos pienas ir žindymas turi daug privalumų kūdikiui bei pačiai mamytei. Žindomi kūdikiai yra saugomi nuo alergijos, jie turi mažesnę riziką turėti antsvorį, yra kuriamas itin glaudus ryšys tarp mamos ir vaikelio. Naujausia mokslinė studija patvirtina tai, apie ką jau anksčiau buvo kalbama puse lūpų – žindomi vaikai užauga protingesni už nežindytus bendraaamžius.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Medicinos mokslo žurnale „The Lancet Global Health“ publikuotas ilgalaikis brazilų mokslininkų iš Pelotaso universiteto tyrimas siekė atsakyti į klausimą, ar iš tiesų žindymas turi teigiamos įtakos protui. Rezultatai vienareikšmiai – žindyti vaikai vėliau turi didesnį intelekto koeficientą, paprastais žodžiais tariant, yra protingesni.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kad susilauktų mergaitės, sūnus auginanti šeima ryžosi neįmanomam
Kažin ar girdėtas kiaušinių marginimo būdas

Studijoje dalyvavo tūkstančiai tiriamųjų

Brazilijos mokslininkai tyrimo metu įvertino beveik 6000 vaikų, gimusių 1982 metais Brazilijos pietuose esančiame Pelotaso mieste.

Pagal tai, kaip ilgai jie buvo žindyti vaikystėje, tiriamieji buvo suskirstyti į penkias grupes:

-žindyti mažiau kaip mėnuo;

- žindyti nuo 1 iki 3 mėnesių;

-žindyti nuo 3 iki 6 mėnesių;

-žindyti nuo 6 iki 12 mėnesių;

- žindyti metus ir daugiau kaip metus.

Kadangi tuo metu, kai gimė tiriamieji, nebuvo skatinama tik išimtinai žindyti, į grupes buvo įskaičiuoti ir tie, kurie buvo žindomi, tačiau tuo pačiu kartais buvo girdomi ir vandeniu ar arbata.

Ilgo žindymo nauda

Po 30 metų mokslininkai turėjo galimybę susisiekti su 3493 studijos dalyviais ir buvo matuojamas jų intelekto koeficientas. Rezultatai vienareikšmiai: kuo ilgiau vaikas buvo žindytas, tuo didesnis jo IQ suaugus.

Trys mėnesiai žindymo padidindavo IQ maždaug 0,7. Tie, kurie vaikystėje buvo žindomi metus ir daugiau, suaugę turėjo maždaug 4 balais didesnį IQ už tuos, kurie buvo nežindyti nė mėnesio. Taip pat tyrimo metu paaiškėjo, kad metus ir daugiau žindyti vaikai suaugę turėjo ne tik didžiausią IQ, bet ir didesnes mėnesio pajamas už kitus. Jie uždirbdavo maždaug 100 eurų daugiau už vaikystėje nežindytus žmones.

Išvados

Mokslininkai daro išvadą, kad žindymas didina IQ nepriklausomai, iš kokios šeimos yra kilęs tiriamasis. Šios žindymo naudos nesumažina ir kiti faktoriai, tokie kaip mažesnės negu vidutinės šeimos pajamos,  motinos išsilavinimas, vyresnis gimdyvės amžius ir naujagimio svoris. Visus šiuos faktorius brazilų mokslininkai buvo įtraukę į studiją. Mamos piene esančios riebalų rūgštys teigiamai veikia vaikų smegenų vystymąsi, sakoma tyrimo išvadose.

Brazilų mokslininkų studija yra tokia antroji didelė studija. Jau 2008 metais panašių išvadų priėjo Kanados mokslininkai. Tačiau jie tyrė mokinių intelekto koeficientą, o šiuo atveju buvo matuojamas suaugusiųjų IQ.

Norintys daugiau sužinoti apie tyrimą, gali pasidomėti čia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas