Ar verta kaupti mamos pieno atsargų?

 (3)
Mama Saulė teiraujasi, kaip jai sukaupti mamos pieno atsargų. Į jos klausimą atsako gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Mama Saulė klausia:

„Maitinu sūnelį pati, tačiau kartais tenka kur išbėgti valandai ar kitai ir palikti mažylį su tėveliu. Tada labai rūpinuosi, kad tik jis neatsibustų ir nepaprašytų valgyti, nes nebus ko. Noriu pasiteirauti, kaip geriausiai, nepakenkiant natūraliai laktacijai sukaupti truputį motinos pieno atsargų šaldiklyje?

Kai maitinu, iš kitos krūties irgi laša pienas. Ar galiu tą pieną, kuris išlašės per vieną dieną/ pusdienį supilti į vieną konteineriuką ir užšaldyti? Ar negerai maišyti pieną iš skirtingų maitinimų? Nes per vieną kartą jo neprilaša tiek daug, kad atskirai būtų verta šaldyti.

Kitas būdas – jei nusitraukčiau pieno po maitinimo, kada ir kaip tai geriausia padaryti, kad nesutrukdyčiau natūraliam pasiūlos – paklausos dėsniui?“

TAIP PAT SKAITYKITE:
Interviu su gydytoja: ar verta skiepyti vaikus
Gripas „kerta“ vaikus: ką svarbu žinoti

Atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas, knygos „Kūdikio žindymas: Nepakeičiamas kaip motinos meilė" autorius Kazimieras Vitkauskas.

Miela Saule,

visiškai natūralus maitinimas, prie kurio natūraliai, atitinkamai kūdikio poreikiams, prisiderina ir laktacija (pieno gamyba ir tekėjimas krūtyse), yra prie krūties prigludusio kūdikio žindymas.

Aišku, ir dirbtinai (rankomis ar pientraukiu) ištrauktas motinos pienas išlieka natūraliu ir geriausiu kūdikio maistu, su kuriuo negali lygintis joks jo „pakaitalas“ (mišinys).

Deja, sušaldytas į ledą ir vėl atšildytas, motinos pienas praranda dalies biologiškai svarbių medžiagų (antikūnų, saugančių nuo ligų) aktyvumą, bei žūsta gyvosios motinos pieno ląstelės - leukocitai.

Be to, ir dirbtinai ištraukto pieno sumaitinimas kūdikiui kitu būdu, (ne betarpiškai iš krūties), taip pat nėra visiškai natūralus maitinimas, o girdymas iš buteliuko per čiulptuką gali atpratinti kūdikį žįsti, nes:

- jis gali nebenorėti dirbti;

- jis gali nebemokėti gerai priglusti prie krūties.

Kadangi po žindymo ištraukiant pieno krūtis bus verčiama gaminti pieno daugiau, negu kūdikiui tuo metu reikia, tai atitinkamai paveiks ir paklausos bei pasiūlos dėsnį.

Be to nebeidealiai žindomo kūdikio poreikius atitiks ir pieno kokybė: kūdikis gaus daugiau santykinai liesesnio pieno, nes po žindymo krūtyje pasilikęs riebiausiasis „galinis“ pienas bus išmelžiamas dirbtinai ir sandėliuojamas buteliukuose ateičiai.

Žindymo metu iš kitos krūties, o taip pat tarp maitinimų galbūt net iš abiejų krūtų lašantis pienas gali būti surenkamas į indelį, kuris glaudžiamas po speneliu, ar į gaubtelius, dedamus po liemenėle. Tačiau daugumai motinų toks savaiminis pieno tekėjimas būna tik laikinas reiškinys ir neilgai trukus baigiasi. Tuo tarpu baksnojimas pieną surenkančiu indeliu ar gaubtelio spaudžiantis ir dirginantis sąlytis su jautria spenelio ir areolės oda gali stimuliuoti pieno tekėjimo refleksą ir tuomet.

O jeigu Jums vis tiek išliks noras turėti atsargų, kiekvieną kartą (skirtingu laiku) iš krūties ištrauktą pieną geriau supilti ir laikyti atskiruose indeliuose. Ant jų reikia užrašyti dieną, valandą, o jeigu laikysite ilgiau – tai ir mėnesį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais (16)

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais
Nors žindymo nauda yra neginčijama, mišinukai kūdikiams šiandien pasiekė itin aukštus standartus, o jų vartojimas tapo paprastesnis nei bet kada anksčiau.

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą (2)

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą
Ne vieno gimusio kūdikio tėvai susiduria su problema – ką daryti su pleiskanų luobu ant mažylio galvos? Išklausykime gydytojos patarimų.

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas
Kad žindymas būtų sklandus, patartina jam ruoštis iš anksto – kaupiant naudingas žinias ir įgūdžius.

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius
Ar laiką leidžiate lauke ar viduje, vasarą nėra lengva kūdikiui suteikti saugumą ir komfortą.