Ar verta kaupti mamos pieno atsargų?

 (3)
Mama Saulė teiraujasi, kaip jai sukaupti mamos pieno atsargų. Į jos klausimą atsako gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Mama Saulė klausia:

„Maitinu sūnelį pati, tačiau kartais tenka kur išbėgti valandai ar kitai ir palikti mažylį su tėveliu. Tada labai rūpinuosi, kad tik jis neatsibustų ir nepaprašytų valgyti, nes nebus ko. Noriu pasiteirauti, kaip geriausiai, nepakenkiant natūraliai laktacijai sukaupti truputį motinos pieno atsargų šaldiklyje?

Kai maitinu, iš kitos krūties irgi laša pienas. Ar galiu tą pieną, kuris išlašės per vieną dieną/ pusdienį supilti į vieną konteineriuką ir užšaldyti? Ar negerai maišyti pieną iš skirtingų maitinimų? Nes per vieną kartą jo neprilaša tiek daug, kad atskirai būtų verta šaldyti.

Kitas būdas – jei nusitraukčiau pieno po maitinimo, kada ir kaip tai geriausia padaryti, kad nesutrukdyčiau natūraliam pasiūlos – paklausos dėsniui?“

TAIP PAT SKAITYKITE:
Interviu su gydytoja: ar verta skiepyti vaikus
Gripas „kerta“ vaikus: ką svarbu žinoti

Atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas, knygos „Kūdikio žindymas: Nepakeičiamas kaip motinos meilė" autorius Kazimieras Vitkauskas.

Miela Saule,

visiškai natūralus maitinimas, prie kurio natūraliai, atitinkamai kūdikio poreikiams, prisiderina ir laktacija (pieno gamyba ir tekėjimas krūtyse), yra prie krūties prigludusio kūdikio žindymas.

Aišku, ir dirbtinai (rankomis ar pientraukiu) ištrauktas motinos pienas išlieka natūraliu ir geriausiu kūdikio maistu, su kuriuo negali lygintis joks jo „pakaitalas“ (mišinys).

Deja, sušaldytas į ledą ir vėl atšildytas, motinos pienas praranda dalies biologiškai svarbių medžiagų (antikūnų, saugančių nuo ligų) aktyvumą, bei žūsta gyvosios motinos pieno ląstelės - leukocitai.

Be to, ir dirbtinai ištraukto pieno sumaitinimas kūdikiui kitu būdu, (ne betarpiškai iš krūties), taip pat nėra visiškai natūralus maitinimas, o girdymas iš buteliuko per čiulptuką gali atpratinti kūdikį žįsti, nes:

- jis gali nebenorėti dirbti;

- jis gali nebemokėti gerai priglusti prie krūties.

Kadangi po žindymo ištraukiant pieno krūtis bus verčiama gaminti pieno daugiau, negu kūdikiui tuo metu reikia, tai atitinkamai paveiks ir paklausos bei pasiūlos dėsnį.

Be to nebeidealiai žindomo kūdikio poreikius atitiks ir pieno kokybė: kūdikis gaus daugiau santykinai liesesnio pieno, nes po žindymo krūtyje pasilikęs riebiausiasis „galinis“ pienas bus išmelžiamas dirbtinai ir sandėliuojamas buteliukuose ateičiai.

Žindymo metu iš kitos krūties, o taip pat tarp maitinimų galbūt net iš abiejų krūtų lašantis pienas gali būti surenkamas į indelį, kuris glaudžiamas po speneliu, ar į gaubtelius, dedamus po liemenėle. Tačiau daugumai motinų toks savaiminis pieno tekėjimas būna tik laikinas reiškinys ir neilgai trukus baigiasi. Tuo tarpu baksnojimas pieną surenkančiu indeliu ar gaubtelio spaudžiantis ir dirginantis sąlytis su jautria spenelio ir areolės oda gali stimuliuoti pieno tekėjimo refleksą ir tuomet.

O jeigu Jums vis tiek išliks noras turėti atsargų, kiekvieną kartą (skirtingu laiku) iš krūties ištrauktą pieną geriau supilti ir laikyti atskiruose indeliuose. Ant jų reikia užrašyti dieną, valandą, o jeigu laikysite ilgiau – tai ir mėnesį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?