Dažniausios žindančiųjų klaidos

Rugpjūčio pirmąją savaitę minima Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė. Savo mažylius žindančioms mamoms šis procesas ne visuomet pavyksta sklandžiai, tad daugelis jų kreipiasi patarimo į specialistus.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip užkirsti kelią žindymo sunkumams?

Gydytojų ir vaistininkų teigimu, ne vienai moteriai kūdikį prie krūtinės tenka glausti sukandus dantis, o to priežasčių gali būti daug - nuo netinkamos žindymo technikos iki nesubalansuotos mitybos.

„Nors kūdikio maitinimas krūtimi yra labai individualus dalykas ir vienos formulės, kaip tai daryti sėkmingai ir komfortiškai, nėra, visgi šiais laikais žindymo bėdas galima gana lengvai įveikti - tam skirta aibė įvairių pagalbinių priemonių ir preparatų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Skaitytojos istorija: žindžiau, kol sūnus pateko į ligoninę
9 auksiniai patarimai, kaip auklėti vaikus jų nebaudžiant

Dažniausiai jaunos mamos skundžiasi krūtų tempimu, skausmu ir paraudimu pirmosiomis dienomis, teiraujasi, kaip padidinti ar sumažinti pieno gamybą, kaip surinkti ir laikyti pieną, maitinti iš buteliuko, nutraukti maitinimą", - sakė „MediCA klinikos" šeimos gydytoja Rūta Vaičiulienė.

Pasak vaistinių tinklo „Camelia" vaistininkės Jūratės Švarcaitės, pirmasis moterų apsilankymas vaistinėje dažniausiai įvyksta paskutiniais nėštumo mėnesiais, kai būsimosios mamytės renkasi kraitelį į ligoninę.

Daiktai, kurie kartais ne padeda, o pablogina žindymą

„Tuomet jos paprastai įsigyja buteliukų, kurių ligoninėje išties reikia mažiausiai. Vėliau, jau po gimdymo, tiesiogine ta žodžio prasme atbėga vyras ieškoti pientraukio ar antspenių. Pastarųjų reikia, jei naujagimis neima spenelio, arba jeigu jie labai sutrūkinėja", - pasakojo J. Švarcaitė.

Jos teigimu, vis daugiau moterų nusprendžia nuo pirmos dienos maitinti per antspenį. „Tik reikia įsidėmėti, kad dauguma kūdikių, pradėtų maitinti per antspenį, tiesiai iš krūties jau nebežįs", - atkreipė dėmesį vaistininkė.

Tuo tarpu pientraukio prireikia, jei naujagimis neištraukia viso priešpienio, arba kai ketvirtą parą po gimdymo priešpienis, pereidamas į pieną, sukelia krūtų tinimą, paraudimą, karštį. „Pientraukių gausa ir įvairovė šiuo metu leidžia moterims pasirinkti priimtiniausią variantą. Tik tam reikia skirti laiko, domėtis, išsakyti vaistininkui savo lūkesčius, nepalikti paieškų paskutinei minutei, kai prasideda krūtų uždegimas ir perkama pirma pasitaikiusi priemonė. Vertėtų žinoti, kad krūtų pabrinkimą, paraudimą ir skausmą efektyviai nuima ir specialūs kompresai", - sakė J. Švarcaitė.

Pasak specialistų, nutraukiant pieną svarbus yra žinduko pasirinkimas. „Žindančiai moteriai reikėtų labai atsakingai pasirinkti žinduką, nes kitu atveju kūdikis gali daugiau nebežįsti krūties. Šiuo metu sparčiai populiarėja modernūs motinos krūtį imituojantys žindukai, pagaminti beveik vien iš natūralių medžiagų. Jų srovės intensyvumas atitinka ir iš motinos spenelio tekančios srovės stiprumą, todėl kūdikis nepratinamas prie „lengvo darbo". Pieno surinkimą ir laikymą labai palengvina specialūs indeliai arba maišeliai, kurie leidžia pieną šaldiklyje laikyti net iki pusmečio", - sakė vaistininkė.

Poilsis, gera emocinė būsena ir tinkama mityba

Gydytoja R. Vaičiulienė atkreipė dėmesį, kad sėkmingam žindymui užtikrinti reikalingas pilnavertis poilsis, todėl mama, vos radusi laisvą minutę, neturėti pulti prie namų ruošos darbų, geriau skirti kelias minutes sau ir miegui. Maitinančioms svarbu nesušalti krūtų, rankų, kojų ir juosmens, pvz., maudantis jūroje ar šaltame baseine.

„Taip pat labai svarbu emocinė būsena, nes psichologinė įtampa pasunkina pieno tekėjimą. Valgyti reikėtų 500-1000 kcal. per dieną daugiau, nei tai buvo daroma įprastai, nedidelėmis porcijomis ir dažnai. Būtinas karštas maistas, arbata, šiltas vanduo. Žindyvei patartina išgerti mažiausiai 2-3 litrus skysčių per dieną, o pirmomis dienomis po gimdymo - net iki 4 litrų", - patarė šeimos gydytoja.

„Apskritai maitinti ir dėti kūdikį prie krūties pirmais dviem jo gyvenimo mėnesiais reikėtų kas dvi tris valandas. Naktis nėra išimtis. O svarbiausias maitinimo laikas yra tarp trečios ir aštuntos valandos ryto, kada pieno gamyba intensyviausia", - sakė J. Švarcaitė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas