Dažniausios žindančiųjų klaidos

Rugpjūčio pirmąją savaitę minima Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė. Savo mažylius žindančioms mamoms šis procesas ne visuomet pavyksta sklandžiai, tad daugelis jų kreipiasi patarimo į specialistus.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip užkirsti kelią žindymo sunkumams?

Gydytojų ir vaistininkų teigimu, ne vienai moteriai kūdikį prie krūtinės tenka glausti sukandus dantis, o to priežasčių gali būti daug - nuo netinkamos žindymo technikos iki nesubalansuotos mitybos.

„Nors kūdikio maitinimas krūtimi yra labai individualus dalykas ir vienos formulės, kaip tai daryti sėkmingai ir komfortiškai, nėra, visgi šiais laikais žindymo bėdas galima gana lengvai įveikti - tam skirta aibė įvairių pagalbinių priemonių ir preparatų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Skaitytojos istorija: žindžiau, kol sūnus pateko į ligoninę
9 auksiniai patarimai, kaip auklėti vaikus jų nebaudžiant

Dažniausiai jaunos mamos skundžiasi krūtų tempimu, skausmu ir paraudimu pirmosiomis dienomis, teiraujasi, kaip padidinti ar sumažinti pieno gamybą, kaip surinkti ir laikyti pieną, maitinti iš buteliuko, nutraukti maitinimą", - sakė „MediCA klinikos" šeimos gydytoja Rūta Vaičiulienė.

Pasak vaistinių tinklo „Camelia" vaistininkės Jūratės Švarcaitės, pirmasis moterų apsilankymas vaistinėje dažniausiai įvyksta paskutiniais nėštumo mėnesiais, kai būsimosios mamytės renkasi kraitelį į ligoninę.

Daiktai, kurie kartais ne padeda, o pablogina žindymą

„Tuomet jos paprastai įsigyja buteliukų, kurių ligoninėje išties reikia mažiausiai. Vėliau, jau po gimdymo, tiesiogine ta žodžio prasme atbėga vyras ieškoti pientraukio ar antspenių. Pastarųjų reikia, jei naujagimis neima spenelio, arba jeigu jie labai sutrūkinėja", - pasakojo J. Švarcaitė.

Jos teigimu, vis daugiau moterų nusprendžia nuo pirmos dienos maitinti per antspenį. „Tik reikia įsidėmėti, kad dauguma kūdikių, pradėtų maitinti per antspenį, tiesiai iš krūties jau nebežįs", - atkreipė dėmesį vaistininkė.

Tuo tarpu pientraukio prireikia, jei naujagimis neištraukia viso priešpienio, arba kai ketvirtą parą po gimdymo priešpienis, pereidamas į pieną, sukelia krūtų tinimą, paraudimą, karštį. „Pientraukių gausa ir įvairovė šiuo metu leidžia moterims pasirinkti priimtiniausią variantą. Tik tam reikia skirti laiko, domėtis, išsakyti vaistininkui savo lūkesčius, nepalikti paieškų paskutinei minutei, kai prasideda krūtų uždegimas ir perkama pirma pasitaikiusi priemonė. Vertėtų žinoti, kad krūtų pabrinkimą, paraudimą ir skausmą efektyviai nuima ir specialūs kompresai", - sakė J. Švarcaitė.

Pasak specialistų, nutraukiant pieną svarbus yra žinduko pasirinkimas. „Žindančiai moteriai reikėtų labai atsakingai pasirinkti žinduką, nes kitu atveju kūdikis gali daugiau nebežįsti krūties. Šiuo metu sparčiai populiarėja modernūs motinos krūtį imituojantys žindukai, pagaminti beveik vien iš natūralių medžiagų. Jų srovės intensyvumas atitinka ir iš motinos spenelio tekančios srovės stiprumą, todėl kūdikis nepratinamas prie „lengvo darbo". Pieno surinkimą ir laikymą labai palengvina specialūs indeliai arba maišeliai, kurie leidžia pieną šaldiklyje laikyti net iki pusmečio", - sakė vaistininkė.

Poilsis, gera emocinė būsena ir tinkama mityba

Gydytoja R. Vaičiulienė atkreipė dėmesį, kad sėkmingam žindymui užtikrinti reikalingas pilnavertis poilsis, todėl mama, vos radusi laisvą minutę, neturėti pulti prie namų ruošos darbų, geriau skirti kelias minutes sau ir miegui. Maitinančioms svarbu nesušalti krūtų, rankų, kojų ir juosmens, pvz., maudantis jūroje ar šaltame baseine.

„Taip pat labai svarbu emocinė būsena, nes psichologinė įtampa pasunkina pieno tekėjimą. Valgyti reikėtų 500-1000 kcal. per dieną daugiau, nei tai buvo daroma įprastai, nedidelėmis porcijomis ir dažnai. Būtinas karštas maistas, arbata, šiltas vanduo. Žindyvei patartina išgerti mažiausiai 2-3 litrus skysčių per dieną, o pirmomis dienomis po gimdymo - net iki 4 litrų", - patarė šeimos gydytoja.

„Apskritai maitinti ir dėti kūdikį prie krūties pirmais dviem jo gyvenimo mėnesiais reikėtų kas dvi tris valandas. Naktis nėra išimtis. O svarbiausias maitinimo laikas yra tarp trečios ir aštuntos valandos ryto, kada pieno gamyba intensyviausia", - sakė J. Švarcaitė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais (16)

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais
Nors žindymo nauda yra neginčijama, mišinukai kūdikiams šiandien pasiekė itin aukštus standartus, o jų vartojimas tapo paprastesnis nei bet kada anksčiau.

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą (2)

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą
Ne vieno gimusio kūdikio tėvai susiduria su problema – ką daryti su pleiskanų luobu ant mažylio galvos? Išklausykime gydytojos patarimų.

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas
Kad žindymas būtų sklandus, patartina jam ruoštis iš anksto – kaupiant naudingas žinias ir įgūdžius.

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius
Ar laiką leidžiate lauke ar viduje, vasarą nėra lengva kūdikiui suteikti saugumą ir komfortą.