Doc. R.Kučinskienė - apie dažniausias primaitinimo klaidas

 (4)
Natūralu, kad jauniems tėveliams dažnai kyla klausimų dėl mažiausiųjų mitybos. Pirmieji mėnesiai - ne tik tėvų išbandymas, bet ir svarbus kūdikio vystymosi periodas. Šiuo laikotarpiu ypač svarbu tinkamai parinkti pirmąjį maistuką, neskubėti bei pasikaustyti kantrybe. Gydytojos doc. Rūtos Kučinskienės patarimai jauniems tėvams.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kauno klinikų vaikų gastroenterologė docentė Rūta Kučinskienė pataria papildomą maitinimą košele kūdikiui įvesti nuo 4 - 6 mėnesių. Docentė teigia, kad padėtį reikėtų stebėti, ir jeigu pradeda trūkti mamos pienelio, papildomą maitinimą galima įvesti jau nuo 4 mėnesių. Tačiau tuo atveju, jei mamos pieno netrūksta - primaitinti košele galima ir nuo 6 mėnesių.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Dvyniai ir jų santykiai su kitais Zodiako ženklais
Vaikų vardų mados Kaune: TOP 10 ir mamų komentarai

5 dažniausios primaitinimo klaidos

1. Dažnai tėveliai papildomą kūdikio maitinimą tirštu maistu įveda ne laiku. Jaunesniems nei 4 mėnesių kūdikiams primaitinimo koše įvesti nerekomenduojama, taip pat ir po 6-to mėnesio jau vėloka.

2. Tėveliams trūksta kantrybės. Jeigu duodant košės kūdikis neryja, springsta, nereikia nuleisti rankų ir pasiduoti. Primaitinti tirštu maistu yra didelis darbas ne tik tėvams, bet ir kūdikiui. Iš pradžių reikia duoti po kelis arbatinius šaukštelius per dieną. Po dviejų savaičių kūdikis pripras suvalgyti pagal jo amžių tinkamą porciją košės (100 - 150mg).

3. Dažnas košelių kaitaliojimas. Jei pabandžius vieną košę, kūdikis jos nevalgo, iškart bandyti duoti kitos rūšies yra klaidinga. Tėveliams reikėtų pamėginti po truputį pripratinti kūdikį prie vienos rūšies košelės ir tik tuomet, dažniausiai po vieno mėnesio, bandyti įvesti naują.

4. Neteisingas košelių parinkimas. Pradėti reikėtų nuo vieno grūdo arba vienos daržovės košių. Netikslinga yra įvesti penkių grūdų ar kelių daržovių košelę nuo pradžių. Pirmiausia mažylį pripratiname prie bulvės, o po to tik įdedame morką (vėliau - kitas daržoves). Taip pamažu primaitindami stebime, ar kūdikis toleruoja naują daržovę, jei taip - jų vis pridedame naujų. Jokiais būdais nereikia skubėti iškart kūdikiui duoti skirtingų produktų košių.

5. Košių saldinimas ir druskos vartojimas. Nei cukraus, nei druskos dėti į košeles nepatartina. Virti košę patariama ant vandens, po to jas galima užbalinti mamos pienu, adaptuotu mišiniu - tuomet jos tampa kaloringesnes.

Docentė R. Kučinskienė rekomenduoja košes:

Daržovių košės

Iš pradžių patartina mažyliui duoti bulvių košės, jei kūdikis neatpila, neviduriuoja ir alerginių reakcijų nepastebime, galima pridėti ir morką.

Po 5 dienų, nepastebėjus kūdikio neigiamų reakcijų į maistelį (bėrimas, pilvo pūtimas, padažnėjęs/suretėjęs tuštinimasis ar atpylimas, besikartojantis neramumas) - tik tuomet galima pridėti trečią daržovę. Tai yra puikus būdas atsirinkti, kurios daržovės kūdikiui tinka, o kurios galbūt ne.

Grūdinių kultūrų košės

Iš pradžių patartina pradėti primaitinimą nuo vieno grūdo košių, geriausiai tokių, kurios mažiausiai alergizuoja. Dažniausiai rekomenduojamos avižos arba ryžiai. Penkių grūdų košes siūloma bandyti kūdikiams, kurie yra vyresni nei 8 mėnesių.

Svarbu!

Priprasti prie tiršto maisto kūdikiui yra labai sunku. Tėveliai turi nenuleisti rankų ir kantriai bandyti pratinti savo kūdikėlį, net jei tai gali užtrukti ir mėnesį laiko. Kiekvienas vaikelis unikalus ir skirtingai pripratinamas prie tirštos konsistencijos, kitokio skonio maisto.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais (16)

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais
Nors žindymo nauda yra neginčijama, mišinukai kūdikiams šiandien pasiekė itin aukštus standartus, o jų vartojimas tapo paprastesnis nei bet kada anksčiau.

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą (2)

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą
Ne vieno gimusio kūdikio tėvai susiduria su problema – ką daryti su pleiskanų luobu ant mažylio galvos? Išklausykime gydytojos patarimų.

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas
Kad žindymas būtų sklandus, patartina jam ruoštis iš anksto – kaupiant naudingas žinias ir įgūdžius.

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius
Ar laiką leidžiate lauke ar viduje, vasarą nėra lengva kūdikiui suteikti saugumą ir komfortą.