Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Beveik 40 metų Vaikų ligoninėje dirbantis gydytojas dr. Arūnas Liubšys sako, kad paprastai kovo 8 -osios, Moters dienos, nešvenčia. Tačiau ši data ilgam išliks jo atmintyje, mat būtent 2017 metų kovo 8 dieną Vaikų ligoninėje pradėjo veikti Motinos pieno bankas. Tai buvo jau antrasis Motinos pieno bankas Lietuvoje, pirmasis įkurtas Kauno klinikose.

Kai gydytojas savo pažįstamiems pasakoja apie Motinos pieno banką, kartais sulaukia klausimų, kas yra tas bankas. Juk bankas mums pirmiausia siejamas su pinigais. „Tai, ką saugom Motinos pieno banke, yra brangiau už pinigus. Nes gali turėti daug pinigų, o mamos pieno nenusipirksi“.

Mamos pieno galia

Kalbėdamas apie motinos pieno privalumus, gydytojas pabrėžė, kad mamos pienas yra ne tik maistas, bet ir vaistas: mamos pieną valgantis mažylis geriau auga ir vystosi tiek fiziškai, tiek ir protiškai. Jis rečiau serga cukriniu diabetu, hipertonija, infekcinėmis bei alerginėmis ligomis (astma, atopiniu dermatitu ir pan.) Taip pat tokiam naujagimiui 6-10 kartų rečiau būna nekrozuojantis enterokolitas, viena sunkiausių neišnešiotų naujagimių ligų.

Taigi, donorinis motinos pienas yra naujagimio „antrasis geriausias maistas“ po biologinės mamos pieno. Donorinis motinos pienas skiriamas neišnešiotiems naujagimiams, jei mama negali jų maitinti savo pienu, taip pat mažyliams, kuriems diagnozuotas trumpos žarnos sindromas, kai užsitęsia diarėja arba ligoninėje gulintis vaikelis netoleruoja karvės mišinių.

Italijoje veikia 36 pieno bankai, Lietuvoje - 2

Pirmasis donorinio motinos pieno bankas buvo atidarytas 1909 metais Vienoje (Austrija), kiek vėliau - JAV, Prancūzijoje, Italijoje ir kitose šalyse. Maždaug nuo 1980 metų su ŽIV infekcijos banga prasidėjo pieno bankų uždarymas. Paskutiniaisiais metais jie vėl aktyviai atidaromi. Štai šiuo metu Švedijoje veikia daugiau kaip 30 pieno bankų, Italijoje – 36. Lietuvoje šiandien yra du motinos pieno bankai.

Gydytojas dr. Arūnas Liubšys sako, kad pieno banko siekiamybė yra, kad kiekvienas prieš laiką gimęs, sunkiai sergantis arba sveikstantis naujagimis būtų maitinamas tik savos motinos arba donorės motinos pienu.

Dr. Arūnas Liubšys asmeniškai padėkojo Motinos pieno banko ambasadorei Beatai Nicholson, kuri ne tik padeda skleisti žinią apie veikiantį banką, bet ir pati asmeniškai aukojo savo pieno. Beata atskleidė, kad žindė visus tris savo vaikus. Tačiau tuo pačiu ji pakvietė mamas būti tolerantiškomis ir neteisti tų, kurios nežindo mažylių ar žindo trumpai.


Naujagimių gydytoja Laima Tamulienė (kairėje) ir Beata Nicholson. TAVO VAIKO nuotr.

Geros širdies mamų netrūksta

Vaikų ligoninės gydytoja neonatologė Laima Tamulienė sako, kad kiekvienais metais Neonatologijos centre gydoma apie 350 neišnešiotų naujagimių. Maždaug trečdalis šių naujagimių motinų dėl įvairiausių priežasčių neturi arba turi nepakankamai savo pieno.

Gydytoja Laima Tamulienė dėkinga kiekvienai mamai, kuri nusprendė paaukoti savo pieno kitiems mažyliams. Per vienerius metus savo pieno paaukojo 56 moterys, kurios neatlygintinai perdavė nutrauktą pieną bankui. Iš viso suaukota 640,78 l pieno. Vidutiniškai kiekviena mama paaukojo po 11,4 l pieno. Būta ir rekordo – viena mama padovanojo daugiau kaip šimtą litrų savo pieno.

Kaip sakė mūsų kalbinta gydytoja Laima Tamulienė, tinkamiausias donorystei yra mamos pienas iki maždaug šešių mėnesių. O kaip suprasti, kad mamos pieno yra pakankamai savam mažyliui ir dar galima tapti donore? Tada, kai pažindžius savo vaikelį ir jam pasisotinus, dar lieka pieno, kurį galima nutraukti. Paklausta, nuo ko priklauso, kad vienos moterys turi nepakankamai pieno savo mažyliui, o kitos - pakankamai ir dar lieka dovanojimui, gydytoja minėjo daugelį priežasčių. Svarbios ir fiziologinės moters organizmo priežastys, ir psichologinis nusiteikimas.

Simona ir Vakaris

Dviejų vaikučių mama Simona buvo viena pirmųjų, kuri prieš metus atsiliepė į kvietimą prisijungti prie kuriamo Motinos pieno banko. Tada jos antrajam sūneliui buvo trys mėnesiai. Šiandien Vakariui – jau metai ir trys mėnesiai. Berniukas ir toliau stiprinasi mamos pienu, o Simona džiaugiasi, kad galėjo prisidėti prie kilnios idėjos.

Kodėl apsisprendė aukoti savo pieno, moteris aiškina labai paprastai – jos giminėje buvo gimusių neišnešiotų naujagimių, tad ji žinojo, koks svarbus mamos pieno lašas tokiam mažyliui. Paklausta, ar nebuvo sunku nuolat nusitraukinėti pieno, jį laikyti namuose, o tada vežti į ligoninę, Simona atsakė, kad ne. „Žinant, kad pienas padeda mažyliams sveikti ir augti, atsiperka bet kokios pastangos“, - sakė ji.


Simona ir Vakaris. TAVO VAIKO nuotr.

Kaip galima paaukoti pieno?

Norinčios tapti motinos pieno banko donorėmis, turi atvykti į Vaikų ligoninę, kur ištiriamas jų kraujas, moteris užpildo anketą apie persirgtas ligas ir žalingus įpročius. Pasak medikų, donorėmis negali tapti rūkančios ar alkoholį vartojančios moterys. Taip pat kai kurių motinų pienas netinka donorystei dėl tam tikrų lėtinių ar persirgtų ligų.

Jei patvirtinama, kad mamos pienas tinka donorystei, moteris paprašoma rinkti savo pieną į šaldymo maišelius ir juos saugoti savo namų šaldiklyje. Tada, pavyzdžiui, kartą per savaitę ji pati ar vyras nuveža sukauptas pieno atsargas į ligoninę.


Motinos pieno atsargos banke. TAVO VAIKO nuotr.

Čia mamos pienas ištiriamas, pasterizuojamas ir keliauja į ligoninės šaldiklį, o jau tada atitenka mažyliui. Daugiau informacijos apie tai, kaip tapti pieno donore, rasite svetainėje www.pienobankas.lt.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas