Gydytojos patarimai: kaip tinkamai prižiūrėti kūdikio odą

Perdėtai rūpindamiesi vaiko oda žiemą tėvai dažnai pamiršta, kad tai būtina nuosekliai daryti visus metus, todėl labai svarbu atsižvelgti į kiekvieno metų laiko ypatumus.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Kūdikių kosmetikos gamintojas „Johnson's Baby“ kartu su šeimos gydytoja Aušra Urbutiene paruošė kūdikio odos priežiūros gidą visiems metams ir kviečia tėvus su juo susipažinti. Pasak gydytojos, nuoseklus šio gido laikymasis palengvins tiek žiemos pramogas, tiek vasaros laisvalaikį.

Žiema: odos apsauga nuo šalčio

Šaltuoju metų laiku kūdikių oda patiria daug išbandymų. Šaltis lauke ir staigi temperatūrų kaita gali sukelti tiek įvairių odos sudirgimų, tiek rimtesnių problemų. A. Urbutienės teigimu, žiemą svarbiausia nepamiršti drėkinti odą ir tinkamai aprengti kūdikį.

 • Nušalimų prevencija. Žiemos pramogos lauke – svarbi vaiko laisvalaikio dalis, skatinanti aktyvumą, buvimą gryname ore. Visgi būtina atidžiai įvertinti įvairius faktorius: temperatūrą, žvarbumą, įsitikinti, ar vėjas ne pernelyg stiprus. Staigūs oro ir temperatūrų pokyčiai kelia nosies, skruostų, kaktos nušalimų grėsmę, todėl būtina tinkamai apsaugoti kūdikio odą nuo šių nemalonumų.

 • Tinkama apranga. Sumaniai sluoksniuojami, nuo šalčio ir vėjo saugantys vaikiški drabužiai – svarbi tinkamos kūdikio odos priežiūros žiemos metu dalis. Tinkamai parinkti rūbai padeda išvengti odos nušalimų ir paraudimų.

Gydytojos patarimai: kaip tinkamai prižiūrėti kūdikio odą
© Shutterstock nuotr.

Pavasaris: alergijų prevencija

Kūdikių imuninė sistema yra labiau pažeidžiama nei suaugusiųjų, todėl jai didesnę grėsmę kelia įvairios infekcijos ir odos sudirgimai. Dažna tokių negalavimų priežastis yra pavasarinės alergijos. Norint išvengti alergijų sukeliamų nepatogumų, specialistai pavasarį rekomenduoja daugiausiai dėmesio skirti įvairių alergenų neutralizavimui.

 • Žydėjimo laikotarpis. Pavasarinės alergijos gali ne tik apsunkinti kvėpavimo sistemos darbą, bet ir sukelti nemalonių odos pojūčių. Vaikų oda į šiuos dirgiklius reaguoja itin jautriai, todėl, kilus alergijai, būtina išsiaiškinti jos priežastis. Be to, svarbu sekti alergiją keliančių augalų žydėjimo ciklus, vengti laisvalaikio užsiėmimų lauke itin saulėtomis ir sausomis dienomis, keisti vaiko drabužius vos grįžus iš lauko. Taip pat patartina vengti augaliniais alergizuojančiais ingredientais praturtintų odos priežiūros priemonių, kurios gali tapti papildoma apkrova kūdikio imuninei sistemai.

 • Švara namuose. Jei vaikas kenčia nuo pavasarinių alergijų, švarai namuose turėtų būti skiriama daugiau dėmesio nei įprastai. Dulkės ar nešvarumai yra papildomi alergenai, neigiamai veikiantys kūdikio odą. Ją neigiamai veikia ir nesubalansuotas namų oras – pernelyg didelė drėgmė ar itin sausos patalpos taip pat alergizuoja odą bei gali sukelti jos sudirgimų.

 • Vabzdžių įgėlimai. Pavasarį itin suaktyvėjus vabzdžiams padažnėja jų įgėlimų tikimybė. Įgėlimai gali sukelti nemalonias alergines odos ir viso organizmo reakcijas. Todėl reikia rinktis bekvapes vaikiškas odos priežiūros priemones, kurios padėtų išvengti įgėlimų. Taip pat padeda natūralių audinių drabužiai ilgomis rankovėmis, dengiantys ir apsaugantys kūdikio odą.

Gydytojos patarimai: kaip tinkamai prižiūrėti kūdikio odą
© Vida Press

Vasara: saulės vonių taisyklės

Vasarą didžiausias dėmesys įprastai yra skiriamas vaiko odos apsaugai nuo saulės ir karščio. Šiltuoju metų laiku atostogaujančios šeimos taip pat neretai susiduria su nepatogumais, kuomet reikia tinkamai pasirūpinti kūdikio švara ir oda išvykų metu. A. Urbutienė siūlo artėjant vasarai nepamiršti kelių paprastų taisyklių.

 • Vaiko švara ir odos priežiūra. Šiltas oras skatina prakaito išsiskyrimą, tuomet greičiau dauginasi įvairūs mikroorganizmai, galintys suerzinti vaiko odą. To galima išvengti visuomet su savimi turint kelioninį odos priežiūros rinkinį: kūdikių servetėles be alkoholio ir nuo itin sauso oro gelbstintį drėkinamąjį kremą. Renkantis kūdikiui tinkamiausius produktus labai svarbu įvertinti gamintojo patikimumą ir profesionalumą.

 • Saulės spinduliai. Tinkamai drėkinama vaiko oda mažiau paveiki saulės pavojams, bet svarbiausių saulės vonių taisyklių reikia irgi nepamiršti. Vasarą svarbiausia reguliuoti buvimo lauke laiką. Būtina vengti tiesioginių saulės spindulių ir ypač saugotis saulės kaitriausiu metu – vidurdienį. Nuo nudegimų ir kitų nemalonių saulės sudirginimų kūdikio odą apsaugos natūralūs drabužiai, su savimi naudinga turėti ir paplūdimio skėtį.

 • Natūralus vanduo. Tai vienas svarbiausių sveikos odos šaltinių, todėl vaiką reikėtų pratinti gurkšnoti vandenį nuo mažens. Pakankamas skysčių kiekis, ypač vasaros metu, padeda palaikyti odos drėgmės balansą ir teigiamai veikia visą kūdikio organizmą – jis tampa žvalesnis, lengviau pakelia vasaros karščius. Vanduo būtinas sveikai vaiko raidai.

Gydytojos patarimai: kaip tinkamai prižiūrėti kūdikio odą
© Vida Press

Ruduo: kūdikio masažas

Po intensyvios vasaros A. Urbutienė pataria rudenį skirti ramioms, malonioms vonios procedūroms, padedančioms užtikrinti kūdikio odos priežiūros reguliarumą. Pasak jos, ruduo – tinkamiausias laikas formuoti jau šiek tiek paaugusios atžalos švaros ritualus ir įpročius.

 • Vandens temperatūra. Tėvai yra linkę šaltuoju sezonu vaiką maudyti karštesniame nei įprasta vandenyje. Tai nėra kūdikio organizmui tinkamiausias sprendimas – tiek vasarą, tiek rudenį vaikas turėtų būti maudomas ne karštoje, o šiltoje vonioje. Taip palaikomas jo kūnui ir odai įprastas balansas bei išvengiama odos išsausėjimo.

 • Specializuoti produktai. Vėstant orams, kūdikio oda turi būti pratinama prie artėjančio šaltojo sezono. Tinkamai pasirūpinti odos sveikata padeda švelnūs, vaikams skirti prausikliai. Specialiai kūdikiams sukurtos, alkoholio neturinčios priemonės padės išvengti rudeninio odos išsausėjimo bei pirmųjų nušalimų.

 • Masažas. Rudens vonios procedūras verta sujungti su kūdikio masažu. Tai tinkamiausias laikas ir būdas pamaitinti kūdikio odą, naudojant tam pritaikytus produktus bei pasitelkiant švelnius rankų judesius. Tėvų prisilietimai ramina kūdikį ir gerina ne tik jo odos, bet ir viso organizmo būklę.

Gydytojos patarimai: kaip tinkamai prižiūrėti kūdikio odą
© Vida Press
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.