Iki dvejų metų bus privaloma žindyti visoms mamoms

 (134)
Tai, kad mamos pienas yra pigiausias ir geriausias maistas naujagimiui, šiais laikais neabejoja niekas. Skiriasi tik priemonės, kuriomis skirtingos šalys skatina jaunas mamas žindyti. Šią savaitę įdomios naujienos apie žindymą pasiekė mus iš Jungtinių Arabų Emyratų.
© Reuters/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nežindančias mamas vyrai galės įskųsti

Šią savaitę JAE buvo priimtas naujas įstatymas, kuris apibrėžia ir labiau sustiprina vaikų teises šioje šalyje. Iš viso įstatymas apima net 70 skirtingų sričių, apibrėžiamos sąvokos, kas yra vaikų išnaudojimas, kaip vaikai yra saugomi nuo fizinės jėgos panaudojimo savo šeimoje.

Vienas iš įstatymo punktų nusako ir vaiko prigimtinę teisę į mamos pieną. Žindymas yra apibrėžiamas kaip moters pareiga.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Meilę dukrytei Robbie Williamsas įamžino netradiciniu būdu
15 faktų apie naudingąjį česnaką

Jaunos mamos turės žindyti vaikus iki dvejų metų. Jeigu jos to nedarys, vyrai savo sutuoktines galės įskųsti valdžiai, ir jos bus nubaustos. Būtent ši įstatymo dalis ir buvo aršiai kritikuojama ir sulaukė daugiausiai ginčų. Nepaisant to, įstatymas priimtas.

Priimtas įstatymas sulaukė daug kritikos

Valgyti mamos pieną yra kiekvieno vaiko teisė. Žindymas stiprina mamos ir vaiko tarpusavio ryšį. Štai tokius argumentus pateikė įstatymo šalininkai Parlamente, o juos pacitavo arabiškasis naujienų portalas „The National". Tačiau ne visi buvo sužavėti tuo, kad mamas žindyti nuo šiol įpareigos įstatymas. Šalies socialinių reikalų ministrė Mariam Al Roumi suabejojo jo nauda. Pasak ministrės, toks įstatymas galėtų sukurti terpę nereikalingiems teismo procesams.

Iki dvejų metų bus privaloma žindyti visoms mamoms
© AP/Scanpix

Mokslinės studijos ne kartą yra įrodę teigiamą žindymo naudą ir mamai, ir vaikui. Tačiau yra tam tikrų medicininių priežasčių, dėl kurių  moteris negali žindyti kūdikio. Jeigu taip nutiktų moteriai, naujasis įstatymas JAE numato, kad  jai į pagalbą būtų pakviesta kita žindyvė, kuri žindytų vaiką. Tačiau nėra nurodyta, kiek tokiu atveju ji turėtų laiko žindyti ir kas jai apmokėtų šias paslaugas.

Mamos pieno nauda - įrodyta

Moksliniai tyrimai įrodė, jog žindymas yra naudingas. Štai Brown Universiteto (JAV) mokslininkai yra įrodę, jog žindymas turi teigiamos įtakos kūdikių smegenų vystymuisi. Neseniai atliktas tyrimas, kurio metu buvo atliekami magnetinio rezonanso smegenų tyrimai, parodė, jog žindomų kūdikių baltosios smegenų masės augimas yra  20-30 procentų spartesnis, negu nežindytų kūdikių.

Jungtiniuose Arabų Emyratuose priimtu įstatymu susidomėjo įvairios žindymą skatinančios tarptautinės organizacijos. Kol kas jų pozicija tokia, kad norint pagerinti žindymo rodiklius šalyse, reikia sukurti pagalbos mamoms sistemą, šviesti gimdymo namų personalą, suteikti moteriai pagalbą, jei ji patiria žindymo nesklandumų. Tuo tarpu toks žindymo skatinimas „per prievartą" gali turėti neigiamų rezultatų.

O ką manote jūs?


Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?