Interviu su gydytoja: ar verta skiepyti vaikus?

 (72)
Per pastaruosius 20 metų visuomenėje pradėjo vyrauti neigiamas požiūris į vakcinas, bet „ekologiškai“ besigydantiems gydytojai pažeria statistikos. Jei 2012 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti tik du tymų atvejai, tai 2013 m. susirgimų skaičius siekė jau 35. Pasak gydytojų, sarčiai plinta ir kitos ligos. Pavyzdžiui, kokliušu 2012 m. sirgo 154 vaikai, iš jų vienas kūdikis mirė.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Skiepai, medikų teigimu, patikimiausia apsaugos priemonė nuo užkrečiamųjų infekcinių ligų. Apie naujoves vakcinų technologijoje ir profilaktinį vakcinavimą pasakoja VšĮ Kauno klinikinės ligoninės Vaikų konsultacinės poliklinikos vedėja, vaikų ligų gydytoja Marija Marengolcienė.

Kaip manote, kodėl išsilavinę, jauni tėveliai vengia profilaktiškai skiepyti vaikus?

Tėveliai rizikuoja, nes dauguma jų nežino sunkesnių, ligos sukeltų atvejų, pasibaigusių komplikacijomis. Bijoma šalutinių, vakcinos sukeliamų reiškinių, kurių kasmet užregistruojama vis mažiau. Pavyzdžiui, praėjusiais metais Lietuvoje iš atliktų apie 800 tūkst. skiepijimų tik penkiasdešimčiai pacientų pasireiškė nepageidaujamos reakcijos į skiepą. Šiuolaikinė vakcinų technologija gerokai pakitusi nuo ankstesnės. Jose nebėra gyvsidabrio junginių, vis mažiau naudojama konservantų, jos saugios ir patikimos.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gražiausia pasaulyje mergaite tituluojamai Kristinai žadama puiki karjera
Astrologė Saulė atskleidžia, kokie bus vaikai, gimę pirmąjį 2015 metų pusmetį

Kita priežastis – pastaruoju metu madinga gyventi ekologiškai, kuo mažiau vartojant cheminių vaistų, o sunegalavus gydytis vaistažolėmis. Tačiau vaikui ar kūdikiui susirgus infekcine liga, pavyzdžiui, kokliušu, tėveliai, matydami itin sunkią ligos eigą, kai kosulys intensyvėja iki vėmimo ar kvėpavimo sustojimo, dažnai gailisi, kad laiku nepaskiepijo atžalos. Remiantis atliktos apklausos rezultatais, daugiau kaip 70 proc. respondentų sutiktų profilaktiškai paskiepyti vaiką, jeigu šeimos gydytojas ar bendrosios praktikos slaugytojas būtų laiku suteikęs visapusišką informaciją apie ligos grėsmę.

Ar profilaktiniai skiepai Lietuvoje yra privalomi?

Skiepai nuo infekcinių ligų rekomenduojami. Tėvelių teisė rinktis – skiepyti vaiką ar ne. Mes, gydytojai, galime tik rekomenduoti, patarti. Rekomenduojama profilaktiškai paskiepyti rizikos gupės vaikus nuo visų infekcinių ligų, ypač sergančius onkologinėmis bei plaučių ligomis, pavyzdžiui, bronchine astma, tuberkulioze, taip pat cukriniu diabetu. Jeigu pacientas, sergantis onkologine kraujo liga, užsikrės vėjaraupiais, kyla labai rimta komplikacijų grėsmė. Skiepai yra privalomi tik prieš atliekant organų bei kaulų čiulpų transplantacijos operacijas.

Daug diskusijų visuomenėje sukėlęs buvusio SAM Povilo Vytenio Andriukaičio įsakymo projektas, kad vaikai, nepaskiepyti pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių arba ne visais pagal amžių nustatytais skiepais, į ikimokyklines ugdymo įstaigas nebus priimami.

Įsakymas priimtas ir jis įsigalios nuo 2016 metų sausio 1 dienos. Priimant vaikus į ikimokyklines ugdymo įstaigas (lopšelius ir darželius), bus reikalaujama pažymos apie atliktus skiepus, išvardintus LR vaikų skiepų kalendoriuje. Nuo infekcinių ligų nepaskiepyti vaikai į kolektyvus nebus priimami. Tėvelių teisė – rinktis, ar jų vaikas lankys kolektyvą, ar jis bus auginamas namuose. Mano, kaip gydytojos nuomone, vaikai turėtų būti paskiepyti prieš leidžiant juos į kolektyvą. Bus mažesnis pavojus „užsikrėsti" nuo nepaskiepyto vaiko kitiems. Juk mažųjų imuniteto atsparumas įvairioms infekcijoms kolektyvuose tik formuojasi.

Pastebimai daugėja sergančiųjų vėjaraupiais. VšĮ Kauno klinikinės ligoninės infekcinių ligų skyriaus stacionare pernai gydėme daugiau nei 100 vaikų dėl vėjaraupių sukeltų komplikacijų. Remiantis statistikos duomenimis, 2013 metais Kauno mieste ir rajone nuo difterijos, stabligės, poliomelito, kokliušo, tymų buvo paskiepyta tik 88,7 proc. populiacijos. Norint užkirsti kelią ligai, turi būti paskiepyta ne mažiau kaip 92 proc., o gerais rodikiais laikoma, jei paskiepyta ne mažiau kaip 95 proc. žmonių. Prieš kelis dešimtmečius Lietuvoje siautusioms infekcinėms ligoms neleisime sugrįžti tik skiepydamiesi patys ir reguliariai skiepydami savo vaikus.

Rekomenduojamų skiepų sąraše yra dešimt ligų. Kaip dažnai jis papildomas naujomis vakcinomis ir kokia laikui po vakcinacijos įgyjamas imunitetas?

Šiemet į rekomenduojamų skiepų kalendorių įtraukta vakcina nuo pneumokokinės infekcijos, ypač pavojingos kūdikiams. 2016 metais planuojama įtraukti ŽPV vakciną. Daugėja sergančių paauglių ir suaugusiųjų kokliušu, kadangi anksčiau paskutinė injekcijos dozė nuo šios ligos buvo įskiepijama sulaukus dviejų metukų. Būtina žinoti, kad aktyvus imunitetas konkrečiai ligai skiepijant įgyjamas daugiausia 10 metų. Pasibaigus skiepų veikimo laikui, rekomenduojame taip vadinamą „stiprinančiąją“ vakciną, nes jūsų organizmui, netekus ilgalaikio imuniteto, tikimybė užsikrėsti vaikystėje persirgta liga gerokai išauga. Reikėtų paskiepyti vaikus nuo visų infekcinių ligų - difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, Hib bakterijos, tymų, raudonukės, parotitinės infekcijos, hepatito B, tuberkuliozės. Beje, už vėjaraupių bei erkinio encefalito vakcinas tėveliai moka savo lėšomis.

Kaip vertinate faktą, kad nuo 2016 m. į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ketinama įtraukti mergaičių skiepijimą nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV)?

Tik teigiamai, nes šis skiepas apsaugo ne tik nuo ŽPV sukeltų padarinių. Juk ŽPV sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį, bet ir sukelia gerklų ir kitų organų onkologines ligas.

Ar tėveliai domisi vakcinos sudėtimi, beje, ar jie gali rinktis, kurio gamintojo vakcina skiepyti vaikus?

Taip. Tėveliai dažnai manęs klausia apie vakcinų sudėtį. Nuo tymų, raudonukės, vėjaraupių bei parotito infekcijų skiepijama gyva susilpnintų virusų vakcina, nuo difterijos, stabligės bei kokliušo - negyva (užmuštų) mikroorganizmų vakcina. Profilaktinių, rekomenduojamų, valstybės kompensuojamų, skiepų vakcina yra gaunama tik vieno gamintojo. Nuo vėjaraupių vakciną taip pat turime tik vienos rūšies. O štai nuo gripo vakciną jau galima rinktis iš kelių rūšių. Jei reikalingos kelios injekcijos dozės, rekomenduojama skiepytis ta pačia vakcinos rūšimi, kuria ir pradėta. Be to, renkantis valstybės nekompensuojamos vakcinos rūšį, pavyzdžiui, nuo erkino encefalito, dažnai pasirinkimą lemia kaina.

Ką atsakytumėte tėveliams, kurie skeptiškai nusiteikę vakcinacijos atžvilgiu, nes jie įsitikinę, kad skiepai kenkia žmonėms, jų sudėtis neaiški ir panašiai?

JAV buvo atlikta išsami tėvų apklausa, kurios išvadose teigiama, kad tie respondentai, kurie buvo įsitikinę skiepų žala, jų nuomonės nebepakeistų nei mokslo tyrimai, nei bet kokie kiti įrodymai. Šiuo atveju galima kelti kitą klausimą. Jei nepaskiepytas vaikas, tarkime, persirgs kiaulyte ir vėliau dėl to taps nevaisingas, ką tuomet jam galės pasakyti tėvai? Kas dėl to bus kaltas?

Ar imuniteto susiformavimui turi įtakos praleistos vakcinos dozės, skiepų periodiškumas? Kaip tėveliams atsiminti, kada ir nuo kokios ligos geriausia skiepyti?

Naujagimis, dar būdamas gimdymo namuose (jei tėveliai sutinka), profilaktiškai skiepijamas nuo virusinio hepatito B ir tuberkuliozės. BCŽ vakciną (nuo tuberkuliozės) turi tik ligoninių akušeriniai skyriai. Kartais pasitaiko tokių situacijų, kad tėveliams, nusprendusiems tik po kelių mėnesių paskiepyti kūdikį nuo tuberkuliozės, ieškome, kur ir kaip galima atlikti vakcinaciją. Esant poreikiui, tėveliams visada patariame, nuo kurios ligos geriausia skiepyti, atsižvelgiant į vaiko amžių. Vaiko skiepų pasas, į kurį surašyti rekomenduojami profilaktiniai skiepijimai, kito vizito data – geriausias priminimas tėveliams, besirūpinantiems vaiko sveikata. Tačiau reikia nepamiršti, kad nuo kai kurių ligų reikalingos net kelios skiepo dozės. Vieną praleidus ar pasiskiepijus nepilnai, imuniteto apsauga nebesusidaro.

Įprastai vakcinos procedūra atliekama poliklinikose apsilankius pas šeimos gydytoją. Dėl kokių galimų kontraindikacijų vaikai siunčiami antrinio lygio gydytojų konsultacijai?

Kontraindikacijos būna labai įvairios. Tai ne tik ūmi liga, dėl kurios skiepijimo procedūros negalima atlikti bent keletą savaičių, bet ir įvairios alerginės reakcijos į sudedamąsias vakcinos dalis, pavyzdžiui, į kiaušinio baltymą. Vaikai, kurie turi sveikatos problemų, gali būti skiepijami stacionare.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.