Kada duoti užsigerti mamos pieno primaitinant? Pataria gydytojas

Į jaunoms mamoms rūpimus klausimus apie žindymą atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš mamos klausimo:

"Mano dukrytei 6 mėnesiai ir 1 savaitė. Maitinu pati. Prieš savaitę dukrytė pradėjo ragauti bulvių košelės, dabar jau pridėjau ir morkytės. Tik niekaip negaliu rasti teisingo atsakymo, kada duoti papildomo maisto: prieš žindymą ar po žindymo?

Jūsų knygoje "Kūdikio žindymas. Nepakeičiamas kaip motinos meilė" skaičiau, jog papildomą maistą reikėtų duoti po žindymo. Taip ir darau. Kol kas dukrytė suvalgo nedaug daržovių tyrės (vos po kelis šaukštelius).

Tačiau ir mūsų apylinkės pediatrės teigimu, ir kitoje literatūroje randu, jog papildomą maistą kūdikiui reikia duoti prieš žindymą, kitaip jis nenoriai valgys. Be to, vienoje knygoje radau paminėta, jog papildomas maistas apsunkina motinos piene esančios geležies įsisavinimą.

Taigi, prašau patarimo, kada duoti košelių? Ir dar - nuo kokio amžiaus kūdikiui duoti papildomų skysčių (sulčių, vandens) atsigėrimui po papildomo maistelio?"

Atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas, knygos „Kūdikio žindymas: Nepakeičiamas kaip motinos meilė"  autorius Kazimieras Vitkauskas. 

     

 Šešių mėnesių amžiaus kūdikiui primaitinimas dar tik pradedamas, taigi,      pirmiausia tik bandoma jam duoti kitokio maisto, kuris dar yra tik  "papildomas". Pagrindinis, t.y., nepakeičiamai svarbiausias, tuomet dar yra  motinos pienas, todėl ir pirmenybė teiktina būtent žindymui.

 Be to, pienas yra skystas maistas ir jį derėtų praleisti į priekį, o jau paskui  valgyti ilgiau skrandyje užsibūnantį tirštą papildomą maistą - košę. Taigi,  pirmiausia reikėtų pažindyti ir tada duoti ragauti košės. Be to, svarbiu  laikytinas ir Jūsų jau žinomas motinos pieno geležies įsisavinimo  apsunkinimas papildomu maistu. Ypač, kol kūdikis dar negauna kito geležimi turtingo maisto - mėsos.

Logiškas ir Jūsų pastebėjimas bei savotiškai suprantami jūsų pediatrės ir kitoje literatūroje išreikšti nuogąstavimai, jog pasisotinęs pienu, kūdikis gali nebenorėti košės. Jeigu taip išties yra, galite pabandyti ir antrąją maitinimo taktiką - pirma duoti košės. Aišku, pradedant košės porciją nuo labai mažos ir didinti pamažu, taip pat pamažu tirštinti ir jos konsistenciją. Košė visiškai pakeičia vieną žindymą tada, kai jos porcija padidėja tiek, jog jos pakanka kūdikio pasisotinimui.

Atsigėrimui po košės labiausiai tinka grynas vanduo. Sultys šilumoje rūgsta, todėl joms užsibūti skrandyje virš tiršto maisto nederėtų. Pienas po košės irgi netinka, ypač kai į ją jau dedama mėsos.

                                                                                                                          www.zindyk.lt

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas