Kaip išvirti sveikiausią daržovienę? Patarimai, kaip sumažinti nitratų kiekį

 (3)
Kaip ruošti daržovių košę, kad ji būtų skani, o svarbiausia, sveika, išsaugojusi kuo daugiau vitaminų ir kitų augančiam organizmui reikiamų medžiagų? Konsultuoja Vilniaus m. Šeškinės poliklinikos vaikų ligų gydytoja Audra Leipuvienė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuo kokios košės pradėti primaitinimą, sprendžia gydytojas

Paprastai daržovių košė rekomenduojama kaip pirmoji košė kūdikiui primaitinti, bet nebūtinai. Kokia koše geriau pradėti primaitinti kūdikį, pasitarkite su mažylio gydytoju.

Paprastai daržovių košė verdama iš kelių daržovių, tačiau pirmą kartą pradedant ja maitinti kūdikį verdama tik iš vienos daržovės. Nėra griežtų reikalavimų, kokią virtą daržovę pirma duoti paragauti mažyliui. Pirmoji daržovė gali būti bet kuri, bet reikėtų atsižvelgti į metų laiką, kaip kūdikis tuštinasi (skystai ar kietai), polinkį į maisto alergiją. 

Dažniausiai pirmoji daržovienė verdama iš bulvės ar morkos, o kitomis daržovėmis papildoma vėliau. Taip galima daryti, nes šios daržovės yra dažniausiai vartojamos Lietuvoje. 

Prie daržovių košės kūdikis pratinamas apie dvi savaites, kas 3-5 dienas pridedant vis naują daržovę - kopūstą ar cukiniją, žiedinį kopūstą ar moliūgą, brokolį, o vyresniems kūdikiams (nuo 8-9 mėnesio) - pomidorą ar burokėlį. 

Kūdikiui tinka Lietuvoje augančios daržovės, neaštrios, nesunkiai virškinamos, kurios turi mineralinių ir skaidulinių medžiagų, reikalingų jam vystytis. Puikiai tinka moliūgas, cukinija, morka, bulvė, žiedinis kopūstas, pomidoras, burokėlis, žalieji žirneliai, ropė, patisonas ir kt.

Daržovės, iš kurių virsite košę mažyliui, turi būti neapvytusios, neapipelijusios, neperaugusios, nepažaliavusios (bulvės, morkos), netręštos trąšomis. Netinkamai užaugintos ir laikytos bei turinčios kenksmingų medžiagų (pesticidų, sunkiųjų metalų, daug nitratų) gali pakenkti kūdikio sveikatai.

Daržovienė: kada, kokia ir kiek?

Daržovių košelė kūdikiams įprastai pradedama duoti nuo 4-6 mėnesio. Tokio amžiaus mažyliai košę sugeba nulaižyti ar nučiulpti nuo šaukštelio, todėl išvirta ji turėtų būti pusiau tiršta (grietinės konsistencijos), be nepertrintų daržovių gabaliukų. Kai kurie kūdikiai, pajutę kelis nepertrintus gabaliukus, gali daržovienės daugiau nebenorėti. 

Nuo 7-8 mėnesio daržovių košytė jau gali būti tiršta, su smulkiais daržovių gabaliukais, nes 8 mėnesių kūdikiai jau geba kramtyti dantenomis, nustumti didesnį maisto gabaliuką ryklės link ir jį nuryti.

Nuo 6 iki 8 mėnesio kūdikiai papildomo maisto (košės) turėtų valgyti 2-3 kartus per dieną, o vyresni nei 9 mėnesių - 3-4 kartus per dieną. 

Šviežiai virtą daržovių košę mažylis turi suvalgyti iškart. Jei jos nesuvalgo, vėliau košė jau bus netinkama maitinti. Atvėsintos košės kambario temperatūroje negalima laikyti ilgiau nei 2 val., reikėtų dėti į šaldytuvą (esant 5 laipsnių temperatūrai). Pakartotinai pašildyta košė nėra vertinga ir ne tokia skani. 

Labai svarbu atminti, kad košės turėtų būti įvairios. Dažniausiai per parą duodama viena daržovių košė ir dvi grūdinės košytės. Jeigu blogiau valgo grūdines, galima du kartus duoti daržovių košės, o kartą - grūdų. Svarbu, kad kūdikis gautų įvairios sudėties maisto.

„Mažiname" nitratus

Neįmanoma užauginti daržovių taip, kad jose visiškai nebūtų nitratų. Juk azotinės medžiagos (nitratai), kurias daržovės „pasiima" iš dirvožemio, yra būtinos joms augti. Mažiau nitratų yra daržovėse, augančiose atvirame grunte ir gaunančiose daug šviesos (liepos-rugpjūčio mėnesiais) bei jeigu nėra tręšiamos organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, o derlius nuimamas laiku. Ekologiniuose ūkiuose auginamos daržovės nitratų sukaupia mažiau.

Verta žinoti, kad nitratų kiekį galima sumažinti. Todėl svarbu tinkamai paruošti daržoves. Nitratų sumažės, jei daržoves nulupsime ir mirkysime, virsime pasūdytame vandenyje. Virtose luptose bulvėse nitratų sumažėja 65-80 proc., morkose - apie 60 proc., burokėliuose - apie 40 proc. Verdant daržoves nitratų jose sumažėja pagal užpilto vandens kiekį, nes nitratai „pereina" į vandenį. Verdant daržoves su valgomąja druska nitratų sumažėja 20 proc. daugiau, nei verdant be druskos. Mirkant parūgštintame vandenyje nitratų sumažėja apie 15-20 proc. daugiau, nei mirkant neparūgštintame. 

Šaldytuve laikomose daržovėse nitratų kiekis nekinta, o štai daržovėse, kurios žiemą laikomos rūsiuose, nitratų sumažėja.

Patariama kūdikio košei naudojamas daržoves nulupti ar nuskusti, nuplauti po tekančiu vandeniu. Prieš verdant nemirkyti vandenyje, o virti iškart su šiek tiek daugiau vandens, kuris saikingai pasūdytas.

 

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.