Kaip išvirti sveikiausią daržovienę? Patarimai, kaip sumažinti nitratų kiekį

 (3)
Kaip ruošti daržovių košę, kad ji būtų skani, o svarbiausia, sveika, išsaugojusi kuo daugiau vitaminų ir kitų augančiam organizmui reikiamų medžiagų? Konsultuoja Vilniaus m. Šeškinės poliklinikos vaikų ligų gydytoja Audra Leipuvienė.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nuo kokios košės pradėti primaitinimą, sprendžia gydytojas

Paprastai daržovių košė rekomenduojama kaip pirmoji košė kūdikiui primaitinti, bet nebūtinai. Kokia koše geriau pradėti primaitinti kūdikį, pasitarkite su mažylio gydytoju.

Paprastai daržovių košė verdama iš kelių daržovių, tačiau pirmą kartą pradedant ja maitinti kūdikį verdama tik iš vienos daržovės. Nėra griežtų reikalavimų, kokią virtą daržovę pirma duoti paragauti mažyliui. Pirmoji daržovė gali būti bet kuri, bet reikėtų atsižvelgti į metų laiką, kaip kūdikis tuštinasi (skystai ar kietai), polinkį į maisto alergiją. 

Dažniausiai pirmoji daržovienė verdama iš bulvės ar morkos, o kitomis daržovėmis papildoma vėliau. Taip galima daryti, nes šios daržovės yra dažniausiai vartojamos Lietuvoje. 

Prie daržovių košės kūdikis pratinamas apie dvi savaites, kas 3-5 dienas pridedant vis naują daržovę - kopūstą ar cukiniją, žiedinį kopūstą ar moliūgą, brokolį, o vyresniems kūdikiams (nuo 8-9 mėnesio) - pomidorą ar burokėlį. 

Kūdikiui tinka Lietuvoje augančios daržovės, neaštrios, nesunkiai virškinamos, kurios turi mineralinių ir skaidulinių medžiagų, reikalingų jam vystytis. Puikiai tinka moliūgas, cukinija, morka, bulvė, žiedinis kopūstas, pomidoras, burokėlis, žalieji žirneliai, ropė, patisonas ir kt.

Daržovės, iš kurių virsite košę mažyliui, turi būti neapvytusios, neapipelijusios, neperaugusios, nepažaliavusios (bulvės, morkos), netręštos trąšomis. Netinkamai užaugintos ir laikytos bei turinčios kenksmingų medžiagų (pesticidų, sunkiųjų metalų, daug nitratų) gali pakenkti kūdikio sveikatai.

Daržovienė: kada, kokia ir kiek?

Daržovių košelė kūdikiams įprastai pradedama duoti nuo 4-6 mėnesio. Tokio amžiaus mažyliai košę sugeba nulaižyti ar nučiulpti nuo šaukštelio, todėl išvirta ji turėtų būti pusiau tiršta (grietinės konsistencijos), be nepertrintų daržovių gabaliukų. Kai kurie kūdikiai, pajutę kelis nepertrintus gabaliukus, gali daržovienės daugiau nebenorėti. 

Nuo 7-8 mėnesio daržovių košytė jau gali būti tiršta, su smulkiais daržovių gabaliukais, nes 8 mėnesių kūdikiai jau geba kramtyti dantenomis, nustumti didesnį maisto gabaliuką ryklės link ir jį nuryti.

Nuo 6 iki 8 mėnesio kūdikiai papildomo maisto (košės) turėtų valgyti 2-3 kartus per dieną, o vyresni nei 9 mėnesių - 3-4 kartus per dieną. 

Šviežiai virtą daržovių košę mažylis turi suvalgyti iškart. Jei jos nesuvalgo, vėliau košė jau bus netinkama maitinti. Atvėsintos košės kambario temperatūroje negalima laikyti ilgiau nei 2 val., reikėtų dėti į šaldytuvą (esant 5 laipsnių temperatūrai). Pakartotinai pašildyta košė nėra vertinga ir ne tokia skani. 

Labai svarbu atminti, kad košės turėtų būti įvairios. Dažniausiai per parą duodama viena daržovių košė ir dvi grūdinės košytės. Jeigu blogiau valgo grūdines, galima du kartus duoti daržovių košės, o kartą - grūdų. Svarbu, kad kūdikis gautų įvairios sudėties maisto.

„Mažiname" nitratus

Neįmanoma užauginti daržovių taip, kad jose visiškai nebūtų nitratų. Juk azotinės medžiagos (nitratai), kurias daržovės „pasiima" iš dirvožemio, yra būtinos joms augti. Mažiau nitratų yra daržovėse, augančiose atvirame grunte ir gaunančiose daug šviesos (liepos-rugpjūčio mėnesiais) bei jeigu nėra tręšiamos organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, o derlius nuimamas laiku. Ekologiniuose ūkiuose auginamos daržovės nitratų sukaupia mažiau.

Verta žinoti, kad nitratų kiekį galima sumažinti. Todėl svarbu tinkamai paruošti daržoves. Nitratų sumažės, jei daržoves nulupsime ir mirkysime, virsime pasūdytame vandenyje. Virtose luptose bulvėse nitratų sumažėja 65-80 proc., morkose - apie 60 proc., burokėliuose - apie 40 proc. Verdant daržoves nitratų jose sumažėja pagal užpilto vandens kiekį, nes nitratai „pereina" į vandenį. Verdant daržoves su valgomąja druska nitratų sumažėja 20 proc. daugiau, nei verdant be druskos. Mirkant parūgštintame vandenyje nitratų sumažėja apie 15-20 proc. daugiau, nei mirkant neparūgštintame. 

Šaldytuve laikomose daržovėse nitratų kiekis nekinta, o štai daržovėse, kurios žiemą laikomos rūsiuose, nitratų sumažėja.

Patariama kūdikio košei naudojamas daržoves nulupti ar nuskusti, nuplauti po tekančiu vandeniu. Prieš verdant nemirkyti vandenyje, o virti iškart su šiek tiek daugiau vandens, kuris saikingai pasūdytas.

 

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais (16)

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais
Nors žindymo nauda yra neginčijama, mišinukai kūdikiams šiandien pasiekė itin aukštus standartus, o jų vartojimas tapo paprastesnis nei bet kada anksčiau.

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą (2)

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą
Ne vieno gimusio kūdikio tėvai susiduria su problema – ką daryti su pleiskanų luobu ant mažylio galvos? Išklausykime gydytojos patarimų.

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas
Kad žindymas būtų sklandus, patartina jam ruoštis iš anksto – kaupiant naudingas žinias ir įgūdžius.

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius

Kaip suteikti kūdikiui komfortą per vasaros karščius
Ar laiką leidžiate lauke ar viduje, vasarą nėra lengva kūdikiui suteikti saugumą ir komfortą.