Kaip suprasti, ar žindančiai mamai netrūksta pieno? Gydytojo komentaras

 (16)
Viena dažniausių jaunų mamų rūpesčių - nerimas, ar kūdikiui užtenka mamos pieno, ar jo gaminasi pakankamai. Į mamos klausimą atsako gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš mamos laiško:

„Dukrytei šiandien suėjo 3 savaitės. Kamuoja kelios problemos - pilvo pūtimas ir baimė, ar dukrytei pakanka mano pieno. Maitinu tik savo pienu. Dukryte gimė 3740 gramų. Užvakar suėjo 3 savaitės ir ji sveria 4 kg. Iš pradžių turėjau problemų su pridėjimu prie krūties, bet dabar lyg ir viskas susitvarkė - speneliai sugijo ir naujų žaizdelių neatsirado. 

Gydytojai išgirdė, kad maitinu tik motinos pienu, kaip susitarę siūlo nusitraukti pieno ir taip patikrinti, ar jo turiu. Dar nepamiršta pasiūlyti primaitinti mišinukais. Tiesa, to dar nedariau, bet vakar pabandžiau nusitraukti pieno, kai mažylė pavalgė, tai pavyko po maitinimo dar nusitraukti iš krūties apie 10 ml. Atrodo, kad yra to pienelio, bet neramina mažai priaugtas svoris. 

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 patarimų tėvams, jei vaikas tingi mokytis
Odontologė R.Račienė paneigia 5 dažniausius mitus apie vaikų dantis

Mergaite šlapinasi mažiausiai 10 kartų per dieną, o tuštinasi nuo 3 iki 6 kartų per dieną.

Pastarąsias kelias dienas namie išvis "krizė", nes mergaitė ypač nerami. Būna, kad pavalgo per pusvalandį ir saldžiai užmiega, būna, kad valgo ir valandą, bet būna, kad pavalgo, o tik paguldžius į lovytę vėl ieško krūties, būna, kad pavalgo pusvalandį, užmiega ir po 10 - 20 min vėl pabudus ieško valgyti. O kartais būna ir taip, kad mergaite valgo iš vienos krūties pusvalandį ar valandą, paskui pradeda rėkti, spjauna krūtį, vėl čiumpa ir vėl spjauna, ir taip užburtas ratas, kol pasiūlau kitą. Aišku, tą kitą dažniausiai pažinda tik trumpai - 10 - 15 min. Būna, kad ji nemiega po 4 - 5 valandas, aišku, reikia paminėti, kad jai labai pučia pilvą, tai gal ir tas prisideda, o tada maitinimai išvis "išsimuša iš vėžių", nes mergaitė valgo tai 15 minučių, tai pusvalandį, tai 5 minutes.

Mane neramina, ar mergaitei pakanka pienelio (mažokai priaugusi svorio). Ar galima dar kokias būdais padidinti pienelio kiekį ne tik dedant vaiką kuo dažniau prie krūties? Skaičiau, kad pienelio kiekį didina nusitraukimas pientraukiu. Kaip tiksliai tai reikėtų daryti - nusitraukti po maitinimo ar nusitraukinėti tarp maitinimų?"

Justina

Atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas, knygos „Kūdikio žindymas: Nepakeičiamas kaip motinos meilė"  autorius Kazimieras Vitkauskas.

Miela Justina,

Gal Jūsų dukrelei pieno kažkada ir trūko, nes po gimimo ji augo lėtokai, bet jeigu dabar šlapinasi net 10 kartų, tai yra požymis jog šiomis dienomis ji skysčių jau gauna pakankamai, taigi ir mamytės pienelio užtenka. Dažnesnis tuštinimasis naujagimiams yra būdingas, tačiau net 6 kartai per dieną, ypač jeigu išmatos skystokos ir daug dujų (pučia pilvelį) gali reikšti, kad Jūsų mergytė gauna santykinai daugiau liesesniojo ir saldesniojo „pradinio" pieno.

Taip įprastai atsitinka, kai kūdikis dažnai kilnojamas nuo vienos krūties prie kitos. Liesesnis pradinis pienas greičiau keliauja žarnynu ir lieka santykinai daugiau neįsisavinto (neįsiurbto į kraują) vandens ir pieno cukraus laktozės. Laktozė laiko prie savęs vandenį, be to, veikiama žarnyno bakterijų, rūgsta: išsiskiria dujos, todėl kūdikiui pučia pilvuką, o išmatos būna skystokos ir putotos.

O kai kūdikis žinda vieną krūtį tol, kol iš jos pasiima visą pieną - pradinį liesesnįjį ir galinį riebesnįjį, jo tekėjimas pristabdomas plonojoje žarnoje, kad būtų spėti suvirškinti riebalai, ir tuo pačiu geriau įsisavinama ir laktozė bei vanduo. Išmatų būna mažiau, jos tirštesnės, o pilvo pūtimas nebūdingas.

„Augimo šuolio" metu pasikeičia ir vaiko elgesys: jis darosi dirglesnis, negu įprastai, kaprizingas, viskuo nepatenkintas ir nenurimsta nešiojamas, kalbinamas ar kitaip raminamas. Atrodo nuolat alkanas.
Gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas

Dėl krūtų kaitaliojimo: jeigu Jūs dukrytę tik žindote, o ji žinda su poilsio pertraukėlėmis, tai tam kad ji gautų iš krūties ne tik pradinį liesesnį, bet ir galinį riebesnį pieną, prie tos pačios krūties glauskite vienos valandos laikotarpyje - per tiek laiko vienas pilnas žindymas (viso iki maitinimo pradžios krūtyje jau buvusio pieno paėmimas) paprastai įvyksta.

Kai vėl išalks, vėlgi vienos valandos laikotarpyje - prie kitos krūties. Tačiau jeigu net ir nepraėjus valandai, jau atrodo, jog pirmoji krūtis jau tuščia (ištekėjo ir galinis pienas), o kūdikis vis dar neprivalgęs, tada jau leiskite žįsti ir iš antrosios. 

Ką galėtų reikšti dabartinis padidėjęs neramumas, noras žįsti dažniau negu anksčiau? Kaip tik 3 savaičių amžius būdingas pirmajam „augimo šuoliui". Pagreitėjus augimui, vaiko organizmas intensyviau naudoja „statybines medžiagas" ir energiją.

Ir nors tada kūdikis greičiau ir pilniau įsisavina maisto medžiagas iš motinos pieno, „šuolio" metu jų gali nebeužtekti. Todėl, labiau išalkęs, jis stengiasi pasiimti iš motinos krūties viską, kas įmanoma. Ir prašo dar. Kūdikiui reikia, kad dabar motinos krūtyse pieno atsirastų daugiau, negu ten būdavo lig šiol.

„Augimo šuolio" metu pasikeičia ir vaiko elgesys: jis darosi dirglesnis, negu įprastai, kaprizingas, viskuo nepatenkintas ir nenurimsta nešiojamas, kalbinamas ar kitaip raminamas. Atrodo nuolat alkanas: vienam pamaitinimui jam nebeužtenka vienos krūties, norėtų žįsti beveik be perstojo visą dieną, o naktį atsibunda daugiau kartų. Papildomas žindymas yra papildomo pieno „užsisakymas".

Dirbtinis pieno ištraukimas rankomis arba pientraukiu taip pat didintų po to naujai pagaminamo pieno kiekį, nes motinos krūtys - ne taupyklės. Pats geriausias laktacijos skatintojas yra pats kūdikis, žindantis natūraliai pagal savo poreikį.

www. zindyk.lt

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?