Kas yra kūdikis „barakuda"?

 (1)
Lietuvoje apie „kūdikį - barakudą" girdėti neteko. Čia šis plėšrios žuvies pavadinimas taikomas tam tikros rūšies merginoms. Tačiau užsienio literatūroje vis dažniau galima rasti minint tokius kūdikius (angl. Baby Barracuda). Kas tai yra, ir ką reikia žinoti juos auginantiems tėvams?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kas toji barakuda?

Tai pavojinga plėšrioji žuvis, gyvenanti tropiniuose vandenyse. Kaip ji atrodo? Ilga galva, aštrūs dantys, didelės akys, ilgis nuo 23 cm iki 2 metrų, priklausomai nuo rūšies. Šiek tiek primena lydeką. Prieš puldamos grobį, barakudos praveria burną, kanda vieną kartą ir nuplaukia, palikdamos auką su giliomis žaizdomis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Paaiškėjo, kiek vaikų turinčios mamos patiria daugiausiai streso
Žindantis vyras sūnų maitina "tėčio" pienu

Koks kūdikis yra vadinamas šios žuvies vardu?

Kas bendro tarp mielo ir niekam pavojaus nekeliančio naujagimio ir plėšrūnės barakudos? Atrodytų, sunku ir įsivaizduoti. Visgi kai kurie vaikų priežiūros ir mitybos specialistai „kūdikiu - barakuda" vadina tam tikrą žindimo būdą pamėgusį mažylį. Pirmą kartą skirstymas žindančiųjų vaikučių į penkis skirtingus tipus pagal tai, kaip jie elgiasi prie krūties, paminėtas 1953 metais amerikiečių vaikų gydytojo dr. George R. Barnes jaunesniojo.

Kuo pasižymi „kūdikis - barakuda"?

Tai, kad kūdikiai skirtingai elgiasi prie krūties, žino kiekviena mama. Vienas mažylis krūtį čiulpia lėtai ir su pertraukomis, kitas - intensyviau. Dr. George R. Barnes „kūdikiu - barakuda" pavadino tokio tipo mažylius, kurie priglausti prie krūties itin stipriai įsisiurbia į krūties spenelį, čiulpia jį labai intensyviai ir energingai ne mažiau kaip 10 - 20 minučių.

Tokie nepasotinami valgytojai nepatyrusiai mamai, ypač pirmomis dienomis po gimdymo, gali pažeisti spenelį.

Taip pat tokiai žindomų mažylių grupei priskiriami mažyliai, kurie išdygus vaiko dantukams ima kandžiotis žįsdami, ir sukelia mamai nemažą skausmą.

Kas padeda, auginant „kūdikį - barakudą"?

Žindymo specialistai pataria tokiu atveju pirmiausia pabandyti pakeisti žindymo poziciją. Pavyzdžiui, jeigu iki šiol žindėte tik gulėdama, pabandykite tai padaryti sėdint. Pasistenkite, kad vaikas imtų krūtį kaskart iš kitos pozicijos, taip ji bus mažiau skausminga dėl jau esamų pažeidimų.

Jeigu jaučiate didelį skausmą vaikui pradėjus žindyti, pabandykite iš naujo pasiūlyti krūtį. Tik neplėškite jos iš vaiko burnos tuoj pat - taip sužalosite dar labiau. Įkiškite į burnytę savo mažąjį pirštą, palaukite, kol vaikas išsižios, ir tada išimkite krūtį. O tada pasiūlykite iš naujo, taip, kad kuo daugiau tamsaus spenelio lauko patektų į mažąją burnytę.

Labai svarbu, kad vaikas ne tik čiulptų krūtį, o ją iš tiesų žįstų. Tai irgi viena dažniausių krūties pažeidimo priežasčių.

Jeigu nutiko, kad krūtis pažeista, leiskite po žindymo krūtinei pabūti atvirai, o maudantis naudokite kuo mažiau prausiklių, kurie galėtų dar labiau sausinti krūties spenelius. Vaistinėse galima rasti ne vieną gydomąją priemonę sužalotiems speneliams, pasitarkite dėl jos su gydytoju arba vaistininku. Jeigu žaizdelės ilgai negyja, būtinai pasirodykite gydytojui ir ieškokite gydymo, antraip gali prikibti grybelinė infekcija, ir problemų tik padaugės.

Ar tikrai kaltas kūdikis?

Ne visiems žindymo ir laktacijos specialistams patinka toks kūdikių skirstymas pagal jų žindimo temperamentą. Yra oponentų, sakančių, kad kad nė vieno kūdikio negalima pavadinti "plėšriąja barakuda", nes tai, kad mamos speneliai būna nukramtyti ir žaizdoti, kaltas ne kūdikis ir jo charakteris, o neteisinga žindymo technika. Arba kūdikis blogai apžiojęs krūtį, arba netaisyklingai žinda.

Tokiu atveju reikia ieškoti pagalbos ir kreiptis į žindymo konsultantus, o ne kentėti skausmą ir pravardžiuoti kūdikį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais (16)

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais
Nors žindymo nauda yra neginčijama, mišinukai kūdikiams šiandien pasiekė itin aukštus standartus, o jų vartojimas tapo paprastesnis nei bet kada anksčiau.

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą (2)

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą
Ne vieno gimusio kūdikio tėvai susiduria su problema – ką daryti su pleiskanų luobu ant mažylio galvos? Išklausykime gydytojos patarimų.

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas
Kad žindymas būtų sklandus, patartina jam ruoštis iš anksto – kaupiant naudingas žinias ir įgūdžius.