Kas yra kūdikis „barakuda"?

 (1)
Lietuvoje apie „kūdikį - barakudą" girdėti neteko. Čia šis plėšrios žuvies pavadinimas taikomas tam tikros rūšies merginoms. Tačiau užsienio literatūroje vis dažniau galima rasti minint tokius kūdikius (angl. Baby Barracuda). Kas tai yra, ir ką reikia žinoti juos auginantiems tėvams?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kas toji barakuda?

Tai pavojinga plėšrioji žuvis, gyvenanti tropiniuose vandenyse. Kaip ji atrodo? Ilga galva, aštrūs dantys, didelės akys, ilgis nuo 23 cm iki 2 metrų, priklausomai nuo rūšies. Šiek tiek primena lydeką. Prieš puldamos grobį, barakudos praveria burną, kanda vieną kartą ir nuplaukia, palikdamos auką su giliomis žaizdomis.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Paaiškėjo, kiek vaikų turinčios mamos patiria daugiausiai streso
Žindantis vyras sūnų maitina "tėčio" pienu

Koks kūdikis yra vadinamas šios žuvies vardu?

Kas bendro tarp mielo ir niekam pavojaus nekeliančio naujagimio ir plėšrūnės barakudos? Atrodytų, sunku ir įsivaizduoti. Visgi kai kurie vaikų priežiūros ir mitybos specialistai „kūdikiu - barakuda" vadina tam tikrą žindimo būdą pamėgusį mažylį. Pirmą kartą skirstymas žindančiųjų vaikučių į penkis skirtingus tipus pagal tai, kaip jie elgiasi prie krūties, paminėtas 1953 metais amerikiečių vaikų gydytojo dr. George R. Barnes jaunesniojo.

Kuo pasižymi „kūdikis - barakuda"?

Tai, kad kūdikiai skirtingai elgiasi prie krūties, žino kiekviena mama. Vienas mažylis krūtį čiulpia lėtai ir su pertraukomis, kitas - intensyviau. Dr. George R. Barnes „kūdikiu - barakuda" pavadino tokio tipo mažylius, kurie priglausti prie krūties itin stipriai įsisiurbia į krūties spenelį, čiulpia jį labai intensyviai ir energingai ne mažiau kaip 10 - 20 minučių.

Tokie nepasotinami valgytojai nepatyrusiai mamai, ypač pirmomis dienomis po gimdymo, gali pažeisti spenelį.

Taip pat tokiai žindomų mažylių grupei priskiriami mažyliai, kurie išdygus vaiko dantukams ima kandžiotis žįsdami, ir sukelia mamai nemažą skausmą.

Kas padeda, auginant „kūdikį - barakudą"?

Žindymo specialistai pataria tokiu atveju pirmiausia pabandyti pakeisti žindymo poziciją. Pavyzdžiui, jeigu iki šiol žindėte tik gulėdama, pabandykite tai padaryti sėdint. Pasistenkite, kad vaikas imtų krūtį kaskart iš kitos pozicijos, taip ji bus mažiau skausminga dėl jau esamų pažeidimų.

Jeigu jaučiate didelį skausmą vaikui pradėjus žindyti, pabandykite iš naujo pasiūlyti krūtį. Tik neplėškite jos iš vaiko burnos tuoj pat - taip sužalosite dar labiau. Įkiškite į burnytę savo mažąjį pirštą, palaukite, kol vaikas išsižios, ir tada išimkite krūtį. O tada pasiūlykite iš naujo, taip, kad kuo daugiau tamsaus spenelio lauko patektų į mažąją burnytę.

Labai svarbu, kad vaikas ne tik čiulptų krūtį, o ją iš tiesų žįstų. Tai irgi viena dažniausių krūties pažeidimo priežasčių.

Jeigu nutiko, kad krūtis pažeista, leiskite po žindymo krūtinei pabūti atvirai, o maudantis naudokite kuo mažiau prausiklių, kurie galėtų dar labiau sausinti krūties spenelius. Vaistinėse galima rasti ne vieną gydomąją priemonę sužalotiems speneliams, pasitarkite dėl jos su gydytoju arba vaistininku. Jeigu žaizdelės ilgai negyja, būtinai pasirodykite gydytojui ir ieškokite gydymo, antraip gali prikibti grybelinė infekcija, ir problemų tik padaugės.

Ar tikrai kaltas kūdikis?

Ne visiems žindymo ir laktacijos specialistams patinka toks kūdikių skirstymas pagal jų žindimo temperamentą. Yra oponentų, sakančių, kad kad nė vieno kūdikio negalima pavadinti "plėšriąja barakuda", nes tai, kad mamos speneliai būna nukramtyti ir žaizdoti, kaltas ne kūdikis ir jo charakteris, o neteisinga žindymo technika. Arba kūdikis blogai apžiojęs krūtį, arba netaisyklingai žinda.

Tokiu atveju reikia ieškoti pagalbos ir kreiptis į žindymo konsultantus, o ne kentėti skausmą ir pravardžiuoti kūdikį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (4)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?