Kodėl verta vaiką žindyti kuo ilgiau?

Geriau už bet kokį agitavimą kūdikius maitinti krūtimi veikia žinojimas, kad maitinimas krūtimi yra sveikiausias ir natūraliausias vaikučio maitinimo būdas, o motinos pienas visada yra švarus, reikiamos temperatūros, paruoštas naudoti bet kada, kai tik kūdikis užsinori. Nėra jokios grėsmės, kad dėl karštos oro temperatūros kūdikio maistas suges.
© Reuters/Scanpix

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vilniaus Centro poliklinikos vaikų ligų gydytoja Sigita Gailienė džiaugiasi, kad maitinančių krūtimi mamyčių daugėja ir kūdikių maitinimo laikas ilgėja. Šioje poliklinikoje pernai lankėsi beveik pusantro tūkstančio kūdikių. Daugiau kaip 70 procentų iki 3 mėnesių buvo maitinti išimtinai krūtimi, iki 6 mėnesių - daugiau kaip 50 procentų. Yra nemažai mamyčių, kurios krūtimi maitina vaikus iki 2 ir net 3 metukų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Surengė fotosesiją, kuri vienus papiktino, kitus – pralinksmino
Amerikoje plintanti nauja gimdymo mada Lietuvoje dar nežinoma

Nauda ir kūdikiui, ir motinai

Gydytoja primena, kad motinos pienas kūdikiui yra natūraliausias maistas - puikus baltymų, riebalų, angliavandenių ir vitaminų derinys. Jame yra apie 400 medžiagų, kurių nėra jokiame kitame maiste kūdikiams. Tai labai svarbu pirmąjį kūdikio gyvenimo pusmetį, kol dar kūdikio virškinimo sistema yra iki galo neišsivysčiusi. O motinos pienas įsisavinamas labai gerai, mamytė gali nepergyventi, kad kūdikiui užkietės viduriai, kad jis viduriuos ar jį kankins pilvo diegliai. Žindomi vaikai mažiau serga virškinimo sistemos, kvėpavimo takų ligomis, alergija, rečiau turi viršsvorio. Tokiomis ligomis, kaip šlapimo takų infekcijos, vidurinės ausies uždegimas, I tipo diabetas, akių sausmė, regėjimo sutrikimai ir dar daugeliu kitų, žindomi vaikai suserga kelis kartus rečiau. Žindytų kūdikių intelekto koeficientas yra daug aukštesnis negu nežindytų.

Pasak gydytojos S. Gailienės, maitinimas krūtimi yra ne mažiau naudingas ir motinai. Žindžiusios motinos 25 procentais rečiau serga kiaušidžių vėžiu, 2 kartus rečiau krūties vėžiu, senatvėje joms osteoporozės tikimybė sumažėja 50 procentų. Maitinimas krūtimi padeda mamai atstatyti figūrą ir numesti svorio po gimdymo, mažina nutukimo riziką.

Maitinimas krūtimi yra motinos ir naujagimio bendravimo pagrindas. Tai nesenkantis meilės ir teigiamų emocijų šaltinis jiems abiems. Žindant atsiranda glaudus tarpusavio ryšys, stimuliuojami moters hormonai, kurie skatina biologinį motinystės pagrindą: kantrybę, pasitenkinimą savo kūdikiu, meilę ir švelnumą.

Daugiausia lemia psichologinis nusiteikimas

Kodėl gi moterys taip skirtingai maitina savo kūdikius - vienos vos porą mėnesių, o kitos - 2-3 metus? Centro poliklinikos vaikų ligų gydytojos S. Gailienės teigimu, labai daug priklauso nuo psichologinio nusiteikimo. Reikia pirmiausia norėti maitinti. Paprastai tos moterys, kurios labai nori, maitina ilgai. Sėkmingą žindymą trikdo viskas, kas kūdikiui ir motinai kelia baimę, skausmą, nuovargį, todėl reikalinga ir kitų šeimos narių parama.

Krūtimi maitinamas vaikas gauna ne tik jam vertingiausią ir tinkamiausią maistą tai labai patogu ir mamytei - nereikia plauti buteliukų, gaminti maistą. Be to tai pigiausias kūdikio maitinimo būdas. Paskaičiuota, kad taip galima sutaupyti apie 5 tūkstančius litų per metus. Visa tai labai skatina maitinti kūdikį kuo ilgiau.

Gydytojos patarimai mamytėms

Naujagimį maitinkite pagal poreikį - tiek, kiek jam reikia, ir tada, kai jis alkanas, o ne nustatytomis valandomis. Pirmosiomis dienomis paprastai jis maitinamas 10-12 kartų, vėliau - 6-7 kartus. Jam pasisotinti užtenka 20 minučių. Motinoms taip pat svarbu neužmiršti asmeninės higienos - plauti rankas, dėvėti švarius drabužius.

Maitinimas krūtimi - natūralus procesas, ir pati gamta mamai diktuoja, kaip elgtis. Vis tik sveikatos profesionalų patarimai, rekomendacijos labai reikalingi. Centro poliklinikoje veikia Nėščiųjų mokyklėlė, kurią lanko būsimosios mamytės. Patyrę specialistai suteikia joms visą būtiną informaciją apie maitinimą krūtimi, kūdikio priežiūrą. Vaikeliui gimus vaikų ligų gydytojos ir slaugytojos lanko juos namuose, pataria, pamoko, kaip motinai elgtis konkrečiose situacijose.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas