Reklama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.
© Gamintojo archyvas

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijomis, jei nėra jokių kliūčių, kūdikį primaitinti reikėtų pradėti būtent nuo šešto jo gyvenimo mėnesio. Tiesa, vertėtų laikytis kelių taisyklių, kad primaitinimas būtų lengvas ir sklandus.

Ar mažylis jau pasiruošęs primaitinimui?

Per anksti pasiūlytas maistas gali pakenkti natūraliam kūdikio maitinimui pienu ar sukelti dideles alergijas, o per vėlai – nualinti organizmą (pradeda trūkti įvairių maisto medžiagų ir vitaminų). Tėveliai turi atidžiai stebėti, ar jų kūdikis jau rodo ženklus, kad jam laikas paragauti „tikro" maisto. Kokie jie? Kumščių kišimasis į burną, atidus suaugusiųjų stebėjimas, kai jie valgo, kramtymo imitavimas, susidomėjimas maistu. Taip pat mama gali pastebėti, kad pavalgęs pieno vaikas yra neramus, nesijaučia sotus. Visi šie ženklai liudija, kad mažyliui pats metas išbandyti pirmąją kruopų košę ar daržovių tyrę.

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
© Gamintojo archyvas

Ar žinote, kokių indų ir įrankių reikės?

Kūdikiui tikrai netiks suaugusiųjų naudojami indai ir įrankiai – jie yra nesaugūs mažajam valgytojui. Keramikinės ar stiklinės lėkštės gali sudūžti, o geležiniai įrankiai pažeisti jautrias vaiko dantenas. Jums prireiks net kelių naujų daiktų: nuo atsparios smūgiams gertuvės vandeniui iki iš plastmasės ar bambuko pagamintų lėkščių ir įrankių. Nepamirškite ir seilinukų, jų pirmaisiais vaiko metais prireiks ne vieno. Itin praktiški – aprengiami su rankovėmis arba plastmasiniai, kuriuos greitai nuvalysite ir nereikės laukti, kol jie išdžius. Indus ir įrankius rinkitės ryškių spalvų, margintus įvairiausiais raštais ar paveiksliukais – vaikams tokie labai patinka ir gali padėti juos sudominti maistu.

Kūdikis gali valgyti tik maitinimo kėdutėje

Kol vaikas dar labai nedidelis (maždaug iki metų laiko) – labai svarbu, kur jis sėdi, kai valgo. Maitinimo kėdutė yra tas daiktas, kuris garantuos, kad vaikas sėdi taisyklingai, nesugriuvęs, nesulinkęs, todėl užspringimo tikimybė sumažėja. Rinkitės tokią kėdutę, kuri būtų saugi – su specialiais užsegimais, neleisiančiais mažyliui išlipti ar išvirsti. Jų pasirinkimas labai didelis: nuo specialiai tvirtinamų prie stalo, idealiai tinkančių mažuose butuose gyvenančioms šeimoms, iki labai stilingų, išskirtinio dizaino kėdučių, tokių kaip „Pegperego", kurios yra multifunkcinės, lengvai prisitaikančios prie augančio mažylio poreikių, itin kompaktiškos ir išsiskiriančios moderniu dizainu su retro stiliaus detalėmis.

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
© Gamintojo archyvas

Prie stalo – tik geros nuotaikos

Labai svarbu, kokie valgymo įpročiai ir ritualai vaikui yra formuojami nuo pirmųjų jo gyvenimo dienų. Kai kūdikį maitinate, neužsiimkite papildoma veikla – jokio telefono rankose ar žurnalų vartymo. Nesistenkite mažylio dėmesio nukreipti papildomomis priemonėmis, pavyzdžiui, leisdami jam žiūrėti televizorių. Toks įprotis formuoja „automatinį" valgymą, kuris ateityje gali būti vaiko nutukimo ar socialinių įgūdžių trūkumo priežastimi. Prie stalo visada stenkitės sėdėti kartu su vaiku (geriausia, jei kartu ir valgote), su juo bendrauti, kalbėtis, tačiau nepaverskite šio proceso žaidimu.

Gali būti, kad kūdikis ne kartą bandys jūsų kantrybę: jam gali netikti maisto konsistencija, skonis, tyreles jis drabstys, o kartais atsisakys net pažvelgti į lėkštę. Stenkitės ramiai reaguoti į šiuos mažylio pageidavimus, siūlykite kitus skonius, o nuo 8–9 mėnesio duokite jam į rankas pačiam šaukštą, tegul lavina smulkiąją motoriką ir mokosi savarankiškumo. Girkite jį ir skatinkite, tai jam suteiks motyvacijos stengtis. Kaip ir visose kitose vaiko auginimo srityse, jums prireiks daug kantrybės, tačiau dėl savo kūdikio visada verta pasistengti.

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
© Gamintojo archyvas

Maistą įveskite pamažu ir stebėkite vaiką

Kūdikio organizmas yra labai jautrus ir pirmoji „pažintis" su maisto produktais jam gali būti rimtas iššūkis. Vieni vaikai lengvai priima maistą ir jiems tinka bene viskas, ką pasiūlo tėveliai, kiti susiduria su alergijomis. Daugelis vaikų mitybos specialistų primaitinimą tirštu maistu rekomenduoja pradėti nuo bulvių, moliūgo ar cukinijos, avižų, ryžių, grikių, kukurūzų kruopų. Naują produktą reikia įvesti kas 5–7 dienos (pradėti vos nuo 20–50 ml) ir stebėti, kaip mažylio organizmas į jį reaguoja. Jei pastebėjote bėrimus, vaikas atpylinėja ar jam pučia pilvą – tai alergijos požymiai. Šių produktų kurį laiką jam nesiūlykite, tačiau už mėnesio ar kelių ir vėl pabandykite duoti jų paragauti. Jei jūsų vaikas dar iki primaitinimo labai dažnai atpildavo, neskubėkite į jo mitybą įvesti uogų (palaukite iki vienerių metų), nes jos gali suaktyvinti skrandžio jautrumą.

Atsiminkite – svarbiausia yra jautriai ir atidžiai stebėti, kokius ženklus rodo jūsų kūdikis, kaip jis jaučiasi. Taip pat neapsunkinkite savo buities ir dar iki primaitinimo įsigykite visus daiktus, kurių prireiks mažyliui ragaujant naujus skonius bei kurie jums palengvins maisto gaminimą.

Ar jūs turite viską, ko prireiks primaitinimui?

Visi puikiai žino, kad vertingiausias ir naudingiausias – tik ką paruoštas, šviežias maistas. Tyrelėms reikalingus ingredientus galite virti verdančiame vandenyje arba naudoti garpuodį. Maistas jame yra ruošiamas naudojant intensyvų garą, kuris nesunaikina maistingųjų medžiagų kokybės ir natūralaus skonio. Naudojant homogenizavimo funkciją, kuri būna kai kuriuose garpuodžiuose, galima susmulkinti maistą taip, kad jis būtų lengvai praryjamas bei geriau įsisavinamas nei įprastai sutrinti produktai. Kitas dalykas, kurio tikrai prireiks pirmaisiais primaitinimo mėnesiais, maistui trinti skirtas virtuvės įrankis.

Šiuos virtuvės pagalbininkus verta įsigyti su nuolaida. Pavyzdžiui, rugpjūčio mėnesį „Avent" sterilizatoriams, šildikliams ir maisto garintuvams „Baby City", „Mothercare", „Kidzone" ir „Kotryna" parduotuvėse taikomas 30 proc. nuolaida.

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
© Gamintojo archyvas


Užsakymo nr.: PT_75582439

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.