Kūdikių prekės: ko jose neturėtų būti?

Vis dažniau tiek vaikus, tiek suaugusiuosius visame pasaulyje kamuoja alergijos.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dažnai jų priežastys gali glūdėti produktuose, kuriuos vartojame - vaikystėje į organizmą patekę alergenai pasekmių gali turėti ir kur kas vėliau. Todėl specialistai pataria kūdikių ir vaikų prekes rinktis kuo natūralesnes - kad mažyliui niekas netrukdytų augti sveikam.

Skaitykite etiketę!

Net iki 70 procentų visko, ką tepame ant odos, absorbuojame. Vadinasi, kaskart naudojant kūno priežiūros produktus, kurių sudėtyje yra sintetinių chemikalų, mūsų kūnas juos paprasčiausiai „suvalgo". Švelni kūdikių odelė - dar jautresnė, todėl ja rūpinantis būtina itin atidžiai rinktis produktus.

Nors kūdikio odelė yra švelni kaip šilkas, lygi kaip persikas, tačiau ji - nepaprastai jautri. Jai prižiūrėti labiausiai tinka paprastos ir natūralios kosmetikos priemonės, įprastinės sintetinės gali ir pakenkti. Kadangi vaikai itin jautrūs aplinkos neigiamai įtakai, vertėtų pasirūpinti, kad pavojingų medžiagų jiems tektų kuo mažiau.

Įsigyjant kosmetinius produktus vaikams, atidžiai perskaitykite etiketę. Ypač venkite tokių sudėtinių dalių kaip formaldehidai, parabenai, SLS ir SLES bei sintetiniai kvapikliai ir dažikliai. Šios medžiagos dirgina odą, gali stabdyti jaunų ląstelių augimą, tapti alerginių bėrimų ir inkštirų priežastimi ar net turėti prastesnių pasekmių ateityje. Sveikos gyvensenos tyrinėtoja ir „Livinn - sveiki produktai" asortimento vadovė Guoda Azguridienė pataria vengti ir naftos produktų, tokių kaip parafinas, vazelinas ar mineralinis aliejus. „Šios medžiagos padengia odos paviršių plona plėvele, kuri gali sudaryti sveikos odos iliuziją, bet ji trikdo pačios odos funkcijas. Naftos chemijos produktai išpopuliarėjo labiausiai dėl savo pigumo, bet kūdikių odos priežiūrai derėtų vartoti natūralius aliejus, pavyzdžiui, migdolų, saulėgrąžų - tą jau kuris laikas daro natūralios ir ekologiškos kosmetikos gamintojai," - pasakoja specialistė.

Pagrindiniai alergenai - sintetinės medžiagos

Mokslininkai mano, kad viena iš augančio nuo alergijų kenčiančių vaikų skaičiaus priežasčių gali būti ta, kad mūsų produktuose nuolat daugėja cheminių medžiagų, herbicidų, pesticidų ir genetiškai modifikuotų ingredientų.

„Tiek vaikų, tiek suaugusiųjų alerginių susirgimų nuolat auga. Visi puikiai žinome, kad alergiją gali sukelti ir natūralūs produktai (medus, riešutai, pomidorai ir kita). Tačiau vis daugiau abejonių kyla, ar alergenai yra patys produktai, ar juose esantys pesticidų likučiai. Be to, alergiški tampame tuomet, kai organizmas užsiteršia. Jei nuolat vartojame sintetinius kremus, šampūnus bei stipriai perdirbtą ir industrinės žemdirbystės būdu užaugintą maistą, alergijų tikimybė didėja ", - teigia G. Azguridienė.

Domėkitės, iš kur atkeliauja produktai

Vienas iš būdų patikrinti maisto ar kosmetikos natūralumą - pasidomėti jų gamintojais. Sertifikuotų natūralios ir ekologiškos kosmetikos gamintojų produkcija atitinka konkrečius nustatytų standartų reikalavimus, jų kokybė nuolat tikrinama nepriklausomos institucijos - tai pažymima ir produkto etiketėje. Ekologiški maisto produktai visose ES šalyse taip pat žymimi vienu ženklu („Europos lapu"), tad juos atskirti tikrai nesunku.

Nuolat skubančiame ir besikeičiančiame pasaulyje pavojų mažyliams nemažai. Vis dėlto, kai kurių iš jų galima išvengti - tereikia įdėmiai perskaityti perkamo produkto etiketę.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas